Jujutsu Kaisen Tanıtım ve İnceleme yazısı ile herkese bir kere daha merhabalar,

İnceleme yazısı yazmayalı aylar oldu neredeyse. Bırakın inceleme yazısını doğru düzgün yazı yazacak bile vaktim olmuyor. Bu durum beni çok üzüyor olsa bile arada sırada sizinle böyle buluşmak biraz daha olsa teselli ediyor. Bugün anime inceleme köşemizde Jujutsu Kaisen var. Son zamanların çok konuşulan animesine benim penceremden bakalım.

Jujutsu Kaisen

Jujutsu Kaisen - Jujutsu Kaisen Tanıtım ve İnceleme - Figurex Anime Tanıtımları

Tür : Shounen, Aksiyon, Doğaüstü Güçler

Yayın Tarihi : 2020

Bölüm Sayısı :24

Konusu: 

Yuuji Itadori , günlerini doğaüstü güçler kulübü ve hasta dedesini ziyaret etmek için hastanede geçirmektedir. Atletik olarak çok güçlü olduğu için spor kulüpleri peşindedir ama o sıradan hayatıyla mutludur. Doğaüstü gücünün farkında olan dedesi son nefesini verirken gücünü insanların hayatını kurtarması için kullanmasını vasiyet eder. Dedesinin ölümüyle birlikte ne yapacağını bilmez bir halde dolaşırken birbirini izleyen tesadüfler zinciriyle kendisini lanetli  ruhlar dünyasının içine düşmüş bulur. Lanetli ruhlardan kaçmaya çalışan birisini kurtarmaya çalışırken lanetli ruhları kralı olan Sakuma’nın parmağını yutar. Sakuma Yuuji’nin bedenini ele geçirmeye çalışsa da başarılı olamaz. Şimdilik?

Editör Gözünden

Son zamanlarda kafamı nereye çevirsem Jujutsu Kaisen gönderileri görüyorum. Fanartlar, capslar , replikler , Naruto ve One Piece ile karşılaştırmalar derken yılın animesi seçilmeler, ödülleri silip süpürmek gibi resmi kaynaklar tarafından da onaylanan haberler gelmeye başlayınca neymiş arkadaş şu Jujutsu Kaisen dedim ve izlemeye karar verdim. Ben ne zaman bu kadar abartılan bir animeye başlasam mutlaka hayal kırıklığı yaşarım. Jujutsu Kaisen içinde maalesef bir istisna olmadı. Yanlış anlaşılmasın. Anime kötüydü demiyorum. Anime keyifli bir animeydi ama o kadar abartıldı ki, bende beklentilerimi aşırı yükselttim. İzleyince de hayal kırıklığı yaşadım doğal olarak. 

Jujutsu Kaisen

Animenin ilk önce iyi özellikleri ile başlayalım. Shounen sever kitlenin aradığı her şeyi rahatlıkla bulabileceği bir anime Jujutsu Kaisen. Aksiyon sahneleri, çizim ve animasyon açısından izleyicisini tatmin edecek düzeyde. Her shounen animenin klasikleşmiş noktalarından olan dostluklar ve havalı bir “sensei” ide eklenmiş. Hafif aptal ve olağanüstü güçlü bir başrolümüz var. Havalı ve güçlü ekip arkadaşı . Normalden farklı olarak kaba saba bir kız takım arkadaşı. Onu ele geçirmeye çalışan karizmatik kötü adamımız da eklenince shounen deyince aklımıza gelen tüm klasiklere değinilmiş. Müzikler de oldukça başarılı. Dolayısıyla aksiyon severler gönül rahatlığı ile izleyebilir.

Senaryo lanetli ruhlar ve bu ruhları avlayanlar üzerine kurulu. Farklı ve orijinal bir senaryodan bahsedemiyoruz. Orjinal olmaması sürükleyiciliğini azaltmamış. Tam aksine anime oldukça sürükleyici. Bunda başarılı animasyonunda etkisi olduğunu söylemeden geçmeyelim. Animenin animasyonu oldukça başarılıydı. Sonlara doğru temposunu yavaşlatsa da bir çırpıda bitireceğiniz animeler listesine alabilirsiniz.

Eleştiri Zamanı

Daha önce söylediğim gibi en çok hayal kırıklığına uğradığım nokta, animeyi izlediğimde sıra dışı bir şey görmemekten kaynaklı. Yani:” Kimetsu No Yaiba’dan farklı bir yönü neydi de bu kadar abartıldı” diye düşündüm. Ya da Naruto ve One Piece gibi efsaneleşmiş iki seri ile neden karşılaştırıldı ki diye düşünmeden edemedim. Naruto ve One Piece’in efsaneleşme nedeni yayınladığı zamana yeni soluk getirmesi ve bu kaliteyi uzun süre devam ettirebilmiş olmalıdır. Sonraki shounenler başarılı olsa da onların taklitleri oldular ya da onlarla benzer çizgide ilerlediler. Dolayısıyla Jujutsu Kaisen anime dünyasına yeni soluk getiren bir anime değil. Akıcı, sürükleyici, eğlenceli ama sıradan bir shounen animesi. İzlemeye başlayacak olanlara bu uyarımızı yeniden yapmış olalım.

Anime de beni rahatsız eden diğer nokta ise hiçbir karaktere tam olarak yer verilmemesiydi diyebilirim. Hiçbir karakter gözükmesi gerektirdiği kadar gözükmedi. Ne Sakuma gücünü görebildik. Ne Gojo etkisini hissettirebildi. Bana sorarsanız Yuuji bile başrol enerjisini yeterince hissettiremedi. Aksiyon var evet. Dostluk var evet ama hiçbirisi olması gerektiği kadar değil. Animeyi bitirdiğim zaman bende olumsuz olarak bu duygu oluşmuştu. Sanırım 24 bölümlük kısa sezonlar shounen animelere çok yakışmıyor. Boku no Hero Academia bu yaklaşımı yakaladı ama bir çok shounen animesi bu yaklaşımı yakalayamadığı için 24 bölümlük sezonu bitirdiğinizde eksiklik hissediyorsunuz. Jujutsu Kaisen ‘de bunlardan bir tanesi olmuş.

İnceleme yazımız şimdilik buraya kadar. Daha fazla inceleme için BURAYA ve anime hakkında daha fazla detay için BURAYA tıklayınız.

 

About Tsunade

Küçüklüğümden beri ilgiyle takip ettiğim anime ve manga ile ilgili 2016 yılından beri Figurex sitesinde blog yazıları yazıyorum.

Related Posts