Öncelikle selamlar, tüm gün ekran başından ayrılmayan oyun aşıkları sizler de hoş geldiniz! Bugün sizlerle birlikte uzun bir aradan sonra ilk kez oyun incelemesi ve tanıtımı yapıyorum. Evet biliyorum şaşırdınız, şahsen başta yapmaktan çekinsem de sonrasında sitenin oyun içeriği kısmının çok boş olduğunu gördüm. Ve bu dünyada sadece anime severler yoktur deyip bu tanıtımı yapmaya karar verdim.
Ben genelde öyle oyun meraklısı birisi değilimdir. Yani güncel oyunları da takip etmem. Ben daha çok küçük oyun şirketlerinin yaptığı veya az bilinen oyunları oynamayı tercih ederim.
Ve ben de beni etkileyen bir oyunla açılışı yapmak istedim. Lafı fazla uzatmadan işte karşınızda: GRIS! oyun incelemesi ve tanıtımı…

Hazırsanız başlayalım…

Gris 1 - o bir başyapıt: gris - oyun i̇ncelmesi ve tanıtımı! - figurex genel
O Bir Başyapıt: GRIS - Oyun İncelmesi ve Tanıtımı! 4

Farklı Bir Dünyaya Giriş!

Bugünlerdeki gibi birçok platform oyununda olduğu gibi yine sizi başından alıp sonuna kadar götürecek bir macera dolu bir hikayeye sahip olan GRIS, kendi çapında biraz farklı bir oyun aslında.
Journey” oyununu bilir misiniz? Eğer bu sorunun cevabı olumluysa bence bu oyunu da kesinlikle oynamışsınızdır. Çünkü konu ve içerdiği ögelerle tam anlamı ile birbiri andırıyor. İkisinde de aslında tam bir hikaye yok gibi bir şey… Fakat GIRS, bu belirsizliği ile benim gönlümü çalmıştı.
Ama hikayemiz temelinde; sesli ile bizleri büyüleyen bu genç kızımızla birlikte geçirdiğimiz bir sanatsal bir yolculuğu konu ediniyor…

Peki Sanat Bunun Neresinde?!

Gris 2 - o bir başyapıt: gris - oyun i̇ncelmesi ve tanıtımı! - figurex genel
O Bir Başyapıt: GRIS - Oyun İncelmesi ve Tanıtımı! 5

Konu GRIS olunca bu tarz bir sorunun üstünde fazla düşünmemek gerekiyor aslında. Ama anlatmak gerekirse oyunun başından ta sonuna kadar bizleri gerek arka plandaki manzaralar gerekse de ilerlediğimiz yolun üzerinde yer alan mekanlar… Tam anlamı ile sizlere bir görsel şölen sunuyor.
Her biri bir sulu boya resmi gibi bizlere sunulan mekanlar sizlere eşsiz bir haz duygusu getirmekle kalmıyor aynı zamanda onları seyrederken zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz bile.
Ayrıca sulu boya tercih etmeleri cidden başarılı buldum. Çünkü, karakterimizle yolculuk ettiğimiz zaman, durmadan farklı farklı mekanlara, dünyalara geçiş yapmaktayız. Ve işte burada da sulu boyanın, o renklerle birbirine karışımı ile elde edilen renk cümbüşü GRIS‘i sanat konusunda kendisini başka bir seviyeye çıkartıyor.

Ama elbette oyunu bir sanat eseri haline getiren yalnızca görsel içerikleri değil. Aynı zamanda sizleri duygular arasında yolculuk yaptıran müziklerini de unutmamak gerekir.
GRIS bu anlamda da cidden kendi türünden uzak, çok başka bir seviyede. Geçişlerde her ne kadar sulu boyaları övmüş olsak da müzikler de bizlere çok yardımcı oluyor bu konuda.

Bloggif 6014190232fd3 - o bir başyapıt: gris - oyun i̇ncelmesi ve tanıtımı! - figurex genel
O Bir Başyapıt: GRIS - Oyun İncelmesi ve Tanıtımı! 6

Eminim ki bir çoğumuz “Tom ve Jerry” animasyonunu biliriz. En azında benim küçükken sevdiğim yapımlardan biriydi. Onu bu kadar sevmemin en iyi özelliği: Karakterlerin hiç konuşmadan sadece mimikleriyle ve duyguları anlatan müzikleriyle bana keyif dolu zaman vermesiydi.
İşte bu olayın neredeyse aynısı GIRS‘te de var. Hiçbir kelimeye ihtiyaç duymadan sadece durumu anlatmak için -o duyguyu bize yaşatmak için- bir tını yeter.

Her bir karesinde sizleri bekleyen bir müzik tınısının olması ne kadar da harika bir şey! İşte GRIS‘i bu kadar başarılı bir sanat eseri haline getiren şeyler bunlar…

NOT: Hatta aynı zamanda eğer müzikler hoşunuza gittiyse Spotify üzerinden oyunun kendine ait olan soundtrack listesine de ulaşabilirsiniz!

Bu benim en sevdiğim şarkısıdır: “Unagi”

Peki GRIS Bize Neyi Anlatıyor…

Oyunun aslında öyle tam ve belirli bir hikayesi yok. Herkes tarafından farklı yorumlanabilir bir yapısı var diyelim… Ama en temelinde bir “bireyin” değişimini gözlemliyoruz.
Her ne kadar oynadığımız karakter bir kadın olsa da bence onu tek bir kişi ile sınırlandırmak saçma olur. Çünkü bu oyunun bir yaşı olduğunu düşünmüyorum. Bunu siz de oynayıp kendinizce bir anlam çıkartırken aynı zamanda anneniz veya babanızda bu oyunu oynayarak farklı bir anlam çıkartabilir.

Buradaki asıl önemli olan şey: Oyunun herkesçe farklı yorumlanması. Yani cidden bunu oynayan insanlarla konuştuğumda hepsi birbirinden farklı cevaplar söylüyor ama oynadıkları oyun aynı. İşte burada da GRIS‘in bir kere daha ne kadar başarılı bir oyun olduğunu gösteriyor.
Lütfen kitabı kapağına göre yargılamayın: Gerçekçi grafiklere veya deli dolu bir aksiyona sahip olmayabilir fakat bunlarda başarılı olan oyunlardan belki on kat daha üstünde bir öneriye sahip… Eh tabi, onu bulmak da sizin gibi oyun severlerin işi artık!

Bugünlük de bir oyun tanıtımın sonunda geldik. Umarım öğretici ve bilgilendirici olmuştur. Bir hata yaptıysam şimdiden özür dilerim. Eğer bunu yorumlar kısmında belirtirseniz çok mutlu olurum. Bunun gibi birçok oyun içeriğine ulaşmak için BURAYA veya oyunu incelemek için BURAYA tıklamanız yeterli. Şimdiden herkese iyi ve keyifli oyun günleri dilerim!

Bir cevap yazın