Ne? Nedir?, Listeler

Nightcore ve Nightstep Nedir? Nightcore Önerileri

Nightcore, herhangi bir şarkının bilgisayar ortamında hızlandırma, ses tonunu değiştirme, arka plan müziklerini düzenleme gibi bir dizi işlem sonucunda farklı bir hale getirilmesidir. Remix olarak da sayılır. Sıklıkla kapak fotoğrafı olarak anime kızları kullanılır. Özellikle 2011’den sonra dünyada iyice ün kazanmış bir tarzdır.

Nightcore Adı Nereden Gelir?

2002 yılında, Thomas S. Nilse ve Steffen Ojala Søderholm isimli 2 Norveçli öğrenci bir okul projesi için ilk şarkılarını yapmış. Bu şekilde ilk kez ortaya çıkan bu müzik tarzına ve aynı zamanda kendi gruplarına, 2 öğrenci “Nightcore” adını vermişler. İsmi seçmelerinin sebebini ise şöyle açıklıyorlar: “Nightcore, gecenin çekirdeği anlamına gelir, yani bütün gece boyunca dans edebilirsiniz.” Grup, ilk CD’leri 2002’de çıktıktan sonra 4 yeni albüm daha çıkarmış.

 

Tarih

Nightcore’un ortaya çıkışından sonra ünlenmesi orijinal Nightcore şarkılarının LimeWire isimli bir program üzerinden paylaşılması sonucu olmuş. LimeWire’ın 2010 yılında kapatılmasının ardından ise çok bilinen Nightcore şarkıları YouTube’a yüklenmiş.

2006 yılının sonlarında Nightcore şarkılar AMV‘ler (Anime Music Video) ve dans MV‘lerinde (Music Video) kullanılmaya başlandı. 2008-2010 yılları arasında hem orijinal Nightcore şarkılar hem de fan yapımı şarkılar giderek popülerlik kazandı ve daha da çok şarkı ortaya çıktı. 2008 yılında Maikel631 isimli bir YouTube kanalı açıldı ancak hesabı birkaç kez kapatılınca Dailymotion’da devam etti. 2011 yılında ise en büyük Nightcore yapımcısı AliceBloodRabbit kanalı ortaya çıktı ve 45 Nightcore şarkı yükledi. Aynı yıl Maikel631 yeniden YouTube’a geçiş yaptı ve yeni hesabı 66 bin abone ve 37 milyon görüntülenmeye ulaştı. 2011 yılının ortalarından sonra fan yapımı onlarca şarkı YouTube’a yüklenmeye devam etti. Bugünkü en büyük Nightcore yükleyicisi ise NightcoreReality isimli kanal. Kanal 2 milyon 800 bin aboneye ve 250’den fazla Nightcore şarkıya sahip.

Aşağıda Nightcore’un yıllar içindeki gelişimini görebilirsiniz.

 

 

Nightstep Nedir?

Aslında Nightcore’un bir türü olarak sayılır. Bunu anlatabilmek için işe dubstep kavramından başlamak gerekiyor. Dubstep, 2000’li yılların başında İngiltere’nin Londra şehrinde ortaya çıkmıştır. Tekno müziğe ek olarak jungle (tarihi çalgılara da yer verilen caz müzik) , reggae (Jamaika’da ortaya çıkan bir tür rock) ve dub (reggae kökenli, bir müzikteki bazı vokallerin çıkarılması) türlerinin de kullanılması sonucu ortaya çıkmıştır. Sabit bir ritme sahip olmadığından dolayı beyni aşırı yoran bir müzik türüdür. İşte Nightstep de, bir dubstep müziğe nightcore yapılması sonucu oluşur. Nightcore ile arasındaki fark Nightcore’da herhangi bir müzik kullanılabilirken Nightstep’te yalnızca dubstep müziğin kullanılıyor olmasıdır.

 

En Çok Dinlenen 10 Nightcore

Angel With Shotgun – 115 Milyon

 

Take A Hint – 87 Milyon

 

This Little Girl – 79 Milyon

 

Demons – 60 Milyon

 

Just A Dream – 59 Milyon

https://www.youtube.com/watch?v=qgeaoW55Pks

 

Dollhouse – 53 Milyon

 

God Is A Girl – 47 Milyon

 

My Demons – 43 Milyon

 

Titanium – 41 Milyon

 

How To Be A Heartbreaker – 39 Milyon

 

 

 

Benim Önerilerim

Diğer listeler için LİSTELER sekmesine tıklayabilirsiniz 🙂

One thought on “Nightcore ve Nightstep Nedir? Nightcore Önerileri

  1. All might dedi ki:

    Bu şarkılarda telif hakkı varmıdır yada kullanılan şarkılar için izin almak gerekir mi

Bir cevap yazın