Kyoukai no Kanata Tanıtım ve İnceleme yazısı ile herkese bir kez daha merhabalar,

Uzun bir haftadır siteyi yine ihmal ettik sanki. Yine tekrarlamakla beraber yetişkinlik sürecinde maalesef kendimize de siteye vakit ayıramıyoruz artık. Yeni yazar arkadaşlara ihtiyacımız var. Lütfen başvuru yapınız. Neyse efendim bu hafta ki animemiz Kyoukai no Kanata …

Kyoukai no Kanata

Fa2cc45a1629d3bee5a05d16312d556e - kyoukai no kanata tanıtım ve i̇nceleme - figurex anime tanıtımları

Tür : Günlük Yaşam, Doğaüstü Güçler, Fantastik

Yayın Tarihi : 2013

Bölüm Sayısı : 12+ Film

Konusu :

Mirai Kuriyama, kanlarını silah olarak kullanma gücüne sahip ruh dünyası savaşçılarının klanından kurtulan tek kişidir. Bu nedenle, Mirai avlanmak ve “youmu” öldürmekle görevlidir.  Bir gün, okul çatısında derin düşüncelere dalmışken Mirai, insan formunda nadir bir youmu cinsi olan Akihito Kanbara’ya rastlar. Panikle kan kılıcını çeker ve saldırır. Aynı lisede senpaisi olduğunu öğrendiği Kanbara Akihito’nun bir insan ve youmu birlikteliğinden doğmuş olan yarı insan yarı youmu bir varlık olduğunu öğrenir. Her gün Akihito’yu öldürmek için saldıran Marai ve Akihito arasında dostluk gelişmeye başlar. Edebiyat kulübüne katılmasıyla Mirai’nin dünyası genişlemeye başlar. Grup arasında ki bağlar güçlendikçe etrafında ki youmu varlığıda artmaya başlar. En güçlü youmu olan Kyoukai no Kanata varlığı gittikçe yaklaşmaktadır.

Editör Gözünden

Kyoukai no Kanata KyoAni stüdyosunun yaptığı bir yapım. Geçtiğimiz günlerde acımasızca bir kundaklama olayına kurban gitmişti. Yaptığı sayısız kaliteli animeye  rağmen böyle talihsiz bir olay yaşaması anime severleri oldukça üzmüştü. KyoAni’ye yani Kyoto Animation’a buradan bir kez daha geçmiş olsun dileklerimizi iletmiş olalım.

Eleştiriye bu kliple başmak istiyorum. Animeye bu klibi izleyerek başlama kararı almıştım. Müzik yapmaya çalışan bir grup genç animesi izlemeyi beklerken youmu ve fantastik güçler konulu bir anime ile karşılaşmak benim için hayal kırıklığıydı. O yüzden sizde benim gibi yanılgıya düşmeyin diye bu uyarıyı en başa yerleştirmek istedim.

Genelde her animenin en beğendiğim özelliği ile başlıyorum. Kyoukai no Kanata için bu nokta kesinlikle animasyon ve müzikler diyebilirim. Sanatsal açıdan oldukça başarılı bir yapım ortaya konmuş. İzlerken görsel açıdan sizi tatmin edecek bir anime izliyorsunuz. Karakter çizimleri çok sevimli, savaş sahneleri oldukça epik ve doğa manzaraları yüksek seyir zevki sunuyor. Örnek olması açısından serinin tanıtım filmini buraya bırakalım :

https://youtu.be/ApBvOJu5niw

Aslında eleştir bölümünü bir başlıkla ayrı yazıyorum ama animede eleştireceğim çok nokta olduğu için tek yazıda bitirmeye karar verdim. Kyokai no Kanata için yorumlara şöyle bir göz attığımda oldukça sevilmiş bir yapım. Olumsuz yoruma nadir rastladım ama ben çok iyi bir yapımdı diyemeyeceğim. Bir kere Akihito Kanbara seslendirmesi bayağı kötü olmuş. Çoğu yerde yaptığı espriler oldukça zorlama geldi kulağıma. Yapmacık ve komik olmaya çalışan bir karakter izledim.

İkinci olarak işleyiş çok sürükleyiciydi diyemeyeceğim. Normalde 12 bölümlük anime çerezliktir ve tek oturuşta izler kalkarım ama bir sonraki bölüme geçme merakını oluşturmadı bende anime. O yüzden bir kaç güne ikişer üçer bölüm izleyerek bitti ve bittiğinde çokta mutlu hissettim kendimi desem yalan olur.

Rahatsız Edici Durum

E4a4900fdd05510f8aa10960e389f86c - kyoukai no kanata tanıtım ve i̇nceleme - figurex anime tanıtımları

Üçüncü olarak ağır sapıklık sevimli gösterilmeye çalışılmış. Birisinin anormal derecede gözlük fetişi varken diğeri kız kardeş kompleksi olarak adlandırılan “siscon” a sahip. Hadi birincisi neyse de Japonların ensesti normalleştirme çabalarını bir türlü anlayamıyorum. Aşırı muhafazakar olarak çağrılmak istenen bir toplumun iki yüzlülüğü desek sanırım yanlış konuşmuş olmayız. Ya da aşırı otakulaşan bir toplumun karşı cinsle iletişime geçememesi sonucu oluşmuş , ihtiyaçlarını en yakın kadın cinsiyeti olan kız kardeşten gidermeye çalışma mantığına da yol açmış olabilir. Kısacası animede olduğu gibi “oldukça nahoş” bir durum.

Daha fazla inceleme için Buraya ve MyAnimeList sayfası için Buraya tıklayınız.

About Tsunade

Küçüklüğümden beri ilgiyle takip ettiğim anime ve manga ile ilgili 2016 yılından beri Figurex sitesinde blog yazıları yazıyorum.

Bir cevap yazın