#Bunu 15 numaralı ile değiştirdim. Deniyorum

Kült Filmler Nedir?

Kült Filmler Nedir? Yazımız ile bugün sizlerleyim. Kendisi hakkında birçok farklı görüş ayrılıkları bulundurulan ve tam olarak kavranılmamış bir terim olan kült filmlerle ilgili düşüncelerimi ve araştırmalarımı paylaşmak istiyorum.

Kült Film Nedir

 

Kült Kelimesinin Anlamı

Öncelikle kült ne demek bunu anlamamız gerek diye düşünüyorum.Yalnız kült terminolojisi hakkında hala birçok tartışma mevcut olduğundan dolayı, tam olarak herhangi bir söylemde bulunmak doğru olmayacaktır. Fakat genel olarak kabul edilen anlamı söylemem gerekirse  tapınma veya dini törenler olduğunu belirtebilirim. Kelimenin ilk olarak kullanımı ise Latince cultus yani ibadet olarak geçmektedir. Oradan da Fransızca olarak culte diye İngilizceye geçmiştir.

Kült Filmler Nedir

Kült filmler genellikle çok fazla izlenmiş veya fazlaca beğenilmiş filmler için kullanılmaktadır. Bu kullanma biçimi tamamen yanlıştır. Çünkü kült filmler sübjektiftir. Topluluğun büyük bir kısmı beğenmese dahi belli bir kemikleşmiş taraftarın o filmi beğenmesi, eseri kült film yapabilme niteliğine sahiptir. Tabii ki kült filmlerin içinde de belli başlı bazı genel özellikleri vardır.

Kült Filmlerin Özellikleri

Öncellikle belirtiğim gibi kült filmler tamamen sübjektiftir.Yani filmin kült olup,olmaması kişinin bakış açısına bağlıdır, fakat bu kült filmlerin kendi içerisinde özelliklerinin olmadığını göstermez.Tam olarak sınırları çizilmiş özellikler olmasa da genel olarak kabul görmüş ve istisnalar dışında çoğunlukla bu özellikleri barındıran filmlerdir.

  • Başlıca ortak yönünden bahsetmek gerekirse,kült filmler döneminde çıkan diğer filmlerden kendini ayıracak kadar olağan dışı bir işleyiş, konu, karakter,tema veya kusuru içerisinde barındırır.
  • İstisna olarak bazı kült filmler ünlü bir klasik film olabilirler, fakat bu bütün ünlü klasik filmlerin kült olduğunu göstermez.
  • Kült filmler genellikle kendilerine ait çok sıkı takipçisi olan, az ama öz bir seyirciye sahiptir.
  • Kült filmlerin belli bir bütçeleri yoktur. Yani zannedildiği gibi illa küçük bütçelerle çekilmezler.
  • Kült film demek iyi bir film demek değildir. Aksine çoğu zaman ana akım seyircisi tarafından sevilmeyen kusurlu filmler olurlar.
  • Kült filmler herhangi bir türe bağlı kalmak zorunda değildir.

 

Bazı Popüler Kült Filmler Listesi

 

1) Donnie Darko

 kült film replikleri

 

 IMDB Puanı: 8,1

 Yönetmen: Richard Kelly

 Oyuncular: Jake Gyllenhaal, Jena Malone, Mary McDonnell

 Konusu: Donnie isimli liseli bir öğrenci zor günler  geçirmektedir.Üstelik son zamanlarında uyurgezerliği artmış, içine kapanmış ve çevresinde gerçek olmayan görüntüler görmektedir. Özellikle de tavşan kostümü giymiş bir varlığın sık, sık önünde belirdiğini fark eden karakterimiz bu esrarengiz olayın peşinde giderek kendisini akıl almaz bir olayda bulacaktır.

 

2) Oldboy

 kült filmler

 

IMDB Puanı: 8,4

Yönetmen: Chan-wook Park

Oyuncular: Min-sik Choi, Ji-tae Yu, Hye-jeong Kang

Konusu: Oh Dae-Soo isimli bir adam, körkütük sarhoş olduğu bir gece de durduk yere kaçırılır. 15 yıl boyunca aynı odada tutulan karakter, bu süre zarfında kendisini kaçıranlardan intikam alacağına yemin eder ve bunun için bedenini geliştirmeye başlar. Sonunda açıklama yapılmadan serbest bırakılan karakter bunu yapanlardan hesap sormak için yola koyulur. Bilmediği ise macerasının tahmin edemediği kadar acı dolu bir yol olacağıdır.

 

3) Fight Club

 kült ne demek

IMDB Puanı: 8,8

Yönetmen: David Fincher

Oyuncular:  Brad Pitt, Edward Norton, Meat Loaf, Zach Grenier, Richmond Arquette

 Konusu: Jack, normal bir hayat süren, sıradan koşullarının olduğu, uykusuzluk problemlerinden dolayı hastalığından şikayetçi olan standart bir insandır. Ta ki kendisinin her zaman olmak istediği  fakat olamadığı karaktere sahip Tyler Durden ile tanışana kadar.

 

Kült Film Replikleri

1) Leon

 kült filmler

Hayat hep böyle zor mudur, yoksa sadece çocuk olduğunda mı böyle gelir? (Mathilda)

 

2) Matrix

kült ne demek

Yolu bilmekle, yolda gitmek arasında bir fark vardır. (Morpheus)

 

3) The Big Lebowski

 Kült Filmin Anlamı

Kapat lanet ağzını Donny (Walter)

 

4) Eraserhead

 Kült Filmin Anlamı

Hiçbir şey hakkında fazla bilgim yoktur.  (Henry Spencer)

Kült Filmler Nedir yazımızın sonuna geldik. Bugün sevdiğim bir konu olan kült filmlerin araştırmalarını size aktarmaya çalıştım. Eğer beğendiyseniz ve bu tarz yazıların gelmesini istiyorsanız yorum olarak aşağıya yazmayı unutmayın ayrıca merak ederseniz  buraya
tıklayarak 2018’in En İyi Animasyon Filmleri yazımızı okuyabilirsiniz

NE DÜŞÜNÜYORSUN?

8 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

Loading…

2018’in En İyi Animasyon Filmleri

Crunchyroll 2018 Anime Ödülleri Kazananları Açıklandı