Merhaba arkadaşlar. Uzun zaman oldu. Nasılsınız? Ben iyiyim. Gerçi bu aralar biraz fazla yoğunum. Güzel sanatlar sınavına hazırlık ve İngilizce kursu falan derken kendime ayıracak bir günüm bile yok. Düşünün sinema manyağı olan ben Aquaman’e neredeyse son haftasında gidebildim. O kadar doluyum yani. Ama şu anda boşum ve kendi kendime dedim ki ” Ne zamandır şöyle güzel bir yazı yazmıyorum. Boş zamanımda var o zaman ne duruyorum haydi bir konu bulup yazayım.” Dedim. Ve işte karşınızdayım. Benimde izlemekten keyif aldığım bir tür olan Animasyon Filmler hakkında bir yazı yazmaya karar verdim.

Sinema severlerin de bildiği üzere 2018 filmler konusunda müthiş ötesi bir sene oldu. Neredeyse her ay yepyeni ve harika filmler çıktı. Özellikle de Avengers Infinity War. Benim belki de o seneki en beğendiğim film olabilir. Ha birde Deadpool 2. O da ayrı bir efsaneydi bence. Sizce?

Neyse diğer filmler hakkında da bir yazıyı ilerleyen zamanlarda yazarım. Ama şimdi asıl konumuz olan 2018’in En İyi Animasyon Filmleri konumuza dönelim. Baştan söyleyeyim liste herhangi sıraya göre yapılmamıştır. Sıralama tamamen rastgele yapılmıştır.

Incredibles 2 / İnanılmaz Aile 2

Incredibles 2 - 2018'in en i̇yi animasyon filmleri - figurex genel

Imdb Puanı: 7,8 / Fragman

Konusu: İlk filmin devamı niteliğinde olan filmde halkın güvenini kaybetmiş olan süper kahramanları temsil etmesi için Lastik Kız seçilmiştir. Lastik kız yani Ellen kötü güçlerle savaşıp halkın güvenini kazanırken Bay İnanılmaz yani Bob’da evde kalıp çocuklara bakmak zorundadır.

 

Spider-Man Spider Verse

Spider man spider verse - 2018'in en i̇yi animasyon filmleri - figurex genel

Imdb Puanı: 8,7 / Fragman

Konusu: Brooklyn’de yaşayan Miles Morales grafiti yaparken tuhaf bir örümcek tarafından ısırılır ve kendini tuhaf hissetmeye başlar. O sırada hislerini takip edip yer altında bir yere gittiğinde Örümcek Adam’ın biriyle savaştığını görür. Yanında da devasa bir makine vardır. Spider Man tarafından fark edilip kurtarılan Miles kaçarken Spider-Man kötü adamlar tarafından yakalanır ve öldürülür. Bütün ülke onun yasını tutarken Miles’ın karşısına biri çıkar. Bu kişi Peter Parker’ın ta kendisidir. Sadece başka bir boyuttan gelmiştir.

 

Isle of Dogs / Köpek Adası

Asdfghjkl 1 - 2018'in en i̇yi animasyon filmleri - figurex genel

Imdb Puanı: 7,9 / Fragman

Konusu: 20 yıl sonra köpek ulusu insan ulusundan kat ve kat fazla hale gelmiştir. Bunun yanında köpek gribi adında tehlikeli bir hastalık etrafta yayılmaya başlamıştır. İnsanların iyiliği için köpeklerin toplanması ve çöple dolu bir adaya bırakılmasında karar kılınmıştır. Adaya bırakılan köpeklerden biri olan Spots’ın sahibi Atari Kobayashi köpeğini bulmak için bütün zorluklara göğüs gerip çöp dolu adaya gider. Adada yaşayan diğer köpekler Atari’nin Spots’u bulması için patilerinden geldiğince yardım etmeye çalışmaktadır.

 

The Stolen Princess / Kayıp Prenses

Asdfghjkl 2 - 2018'in en i̇yi animasyon filmleri - figurex genel

Imdb Puanı: 6,3 / Fragman

Konusu: Prenses Mila her şeye sahiptir. Özgürlük hariç. Babası yüzünden şatonun dışına adım dahi atamayan Mila buna artık dayanamaz ve bir gece saraydan kaçıp şehre iner.Ama şehir geceleri düşündüğü kadar güvenli değildir. Barbarlardan kaçarken şaşkın ama yakışıklı ressam Russel ile tanışır. İki gencin geçirdikleri güzel zaman kötü bir büyücü tarafından bozulur. Efsaneye göre kötü büyücü her yüz yılda bir gözüne kestirdiği bir prensesi kaçırıyordur. Bu sefer gözüne kestirdiği ise Prenses Mila’dır.

 

Next Gen / Gelecek Jenerasyon

Asdfghjkl 3 - 2018'in en i̇yi animasyon filmleri - figurex genel

Imdb Puanı: 6,6 / Fragman

Konusu: Robotlar artık insanların hem en iyi arkadaşı hem de en yetenekli asistanıdır. Mai bir gün saklanmış bir robot bulur. Bu robot diğer robotlar gibi küçük değildir. Aksine kocamandır. Ama aynı diğer robotlar gibi canayakındır. Bu robotların gerçekten insanlara yardımcı olmak için mi yapıldı yoksa başka bir amaçları mı var?

 

Smallfoot / Küçük Ayak

Asdfghjkl 4 - 2018'in en i̇yi animasyon filmleri - figurex genel

Imdb Puanı: 6,7 / Fragman

Konusu: Migo bir Yeti’dir. Bir gün dağlarda gezerken bir uçağın düştüğünü görür ve uçağın yanına gittiğinden içinden bir küçük ayak yani insan olduğunu görür. Efsanelerdeki bu küçük ayakların gerçek olduğunu öğrenince önce dehşete kapılır ama daha sonra onlar hakkında bilgi toplayabilmek için daha önce hiç bir Yeti’nin yapmadığını yapıp dağlardan iner.

 

Croc Blanc / Beyaz Diş4 croc blanc beyaz diş - 2018'in en i̇yi animasyon filmleri - figurex genel

Imdb Puanı: 7 / Fragman

Konusu: Yarı kurt yarı köpek olan Beyaz Diş hem insanlarla iyi anlaştığı hemde kurtlarla anlaştığı için bir çok konuda mücadele vermesi gerekiyor.

 

The Death of Superman

5 the death of superman - 2018'in en i̇yi animasyon filmleri - figurex genel

Imdb Puanı: 7,4 / Fragman

Konusu: 1990 yılında çıkmış olan aynı isimli çizgi roman’ın animasyon film uyarlamasıdır. Birden ortaya çıkan Doomsday ve Superman’in büyük mücadelesi seyirci ile buluşuyor.

 

The Grinch

7 the grinch - 2018'in en i̇yi animasyon filmleri - figurex genel

Imdb Puanı: 6,3 / Fragman

Konusu: Bir mağarada köpeği ile birlikte yaşayan Grinch’in tek işi huysuzluk etmektir. Mağarasında bir sürü icadı bulunan Grinch’in evinden çıkması için pek bir neden yoktur. Bu yüzden yaşadığı köydekiler ile pek bir bağı yoktur. Lakin köydekilerin yeni yıl sevinci uzaktaki mağarasına kadar gelmektedir ve sinirlerini bozmaktadır. Bu yüzden bolca huysuzluk edip diğerlerinin de yeni yılını mahvetmeye karar verir.

 

Peter Rabbit / Tavşan Peter

8 tavşan peter - 2018'in en i̇yi animasyon filmleri - figurex genel

Imdb Puanı: 6,6 / Fragman

Konusu: Peter ve arkadaşları yıllardır rahat bir şekilde yaşamaktadır. Lakin bir gün boş eve Thomas McGregor adında biri taşınır ve ilk işi bahçesini hayvanların geçememesi için çitlerle çevirmek olur. Bu yüzden sinirlenen Peter ve arkadaşları Thomas’a bir ders vermeye karar verir.

 

Rafadan Tayfa Dehliz Macerası

Bonus rafadan tayfa dehliz macerası - 2018'in en i̇yi animasyon filmleri - figurex genel

Imdb Puanı: 6,3 / Fragman

Konusu: İstanbul’un eski semtlerinden birinde yaşayan Rafadan Tayfa evlerinin sağlam olmaması nedeniyle yıkılacağı haberini aldıklarında kütüphaneci Kuşcu Baba onlara bunu yapamayacaklarını çünkü semtin altında eski İstanbul dehlizlerinin olduğunu söyler. Bunu ispatlamak için uğraşan Rafadan Tayfa’nın başına bin bir bela gelir.

 

En sona eklediğim Rafadan Tayfa yeğenlerimle birlikte izlemekten keyif aldığım bir çizgi film. Filmine de şans eseri gittim ama bayıldım. O filmi özellikle öneririm size.

Bu sene öyle allı şallı olmasa da oldukça güzel animasyon filmleri çıktı. Animasyon sektörü gün geçtikçe daha da büyüyor ve oldukça güzel şeyler ortaya çıkıyor. 2019’a yeni girdiğimiz halde şimdiden güzel filmlerin fragmanı ya da konuları yayınlanmaya başladı. Bende bu sene animasyon ve çizgi film bölümü için yetenek sınavlarına hazırlanıyorum (Bolca şans dileyin) İlerleyen yıllarda inşallah benimde yaptığım filmleri bu sayfada paylaşma şansım olur.

Neyse bu konumuz dışında bir olay. Bir yazımızın daha sonuna geldik. Başka bir yazıda görüşmek üzere.

 

About Aybike Keleş

İstanbul Aydın Üniversitesi Çizgi Film ve Animasyon öğrencisiyim. Anime izlemeyi ve kitap okumayı çok severim. Nightrose adlı adminim. Nickname'mim Cardfight Vanguard'daki bir karakterden geliyor. Oldukça güzel bir animedir tavsiye ederim.

Back to list

Related Posts

One thought on “2018’in En İyi Animasyon Filmleri

  1. Mustafa Bükülmez dedi ki:

    Shrek’ten sonra başka bir animasyon filme ısınamadım. 😀
    Güzel bir yazı olmuş eline sağlık. ^^

Bir cevap yazın