Anime Tanıtımları, Anime, Manga

Koe no Katachi Manga ve Anime İncelemesi!

835650

Manga

Tür: Dram, Shounen, Okul, Hayattan Kesitler, Romantik

Mangaka: Ooima Yoshitoki

Yayınlanma Tarihi: 2013-2014

Baş Karakterler: Shouya İshida (solda), Shouko Nishimiya (sağda)

Cilt Sayısı: 7

Bölüm Sayısı: 64

Devam Ediyor Mu: Hayır

Animesi Var Mı: Anime filmi var

Yayınlandığı Dergi: Bessatsu Shounen Magazine, Shuukan Shounen Magazine

Aldığı Ödüller: Kono Manga ga Sugoi 2015 Erkeklerin En beğendiği Manga ödülü, 19. Tezuka Osamu Cultural Prize Yeni Yaratıcı Ödülü

 

Manganın ismi İngilizce “ A Silent Voice”, Türkçede ise “Sesin Bir Şekli” olarak çevrilmiş.

 

Konusu:

İşitme ve konuşma engelli Nishimiya, normal bir okula girince sınıf arkadaşı Ishida’ya gün doğar. Çünkü artık istediği kadar uğraşsa da asla gıkını çıkaramayacak biri vardır. Nishimiya’ya çektirdiği bütün dertlerden sonra hayatın ters yüzü ile tanışan Ishida, yaptığı kötülüklerin farkına vararak kendine küser ve hayattan soğur. Ta ki lisede Nishimiya ile tekrar karşılaşana kadar. Nishimiya’ya kendini afettirebilecek mi? Peki ya kendini afedebilecek mi?

koe no katachi manga gif ile ilgili görsel sonucu

Editör Yorumu :

Öncelikle mangayı okurken ilk bölümden dramı hissedebiliyorsunuz. Nishimiya yeni okuluna başlıyor. Ancak çocuklar ve özellikle Ishida ona türlü zorbalıklar yapıyor ve sonunda Nishimiya okuldan ayrılmak zorunda kalıyor. Nishimiya okulunu değiştirince bütün sınıf Ishida’ya zorbalık etmeye başlıyor. Aslında manga tam burada başlıyor diyebiliriz. Ishida’nın yaşadıklarını gördükçe üzülüyorsunuz. Tabiki ”Bunu hak ettin oğlum!”,”Ne ekersen onu biçersin” diyenleriniz de olacaktır. Ishida’nın nasıl değişim yaşadığını ve en önemlisi hayat mücadelesine tanıklık ediyorsunuz. Ishida’nın Nishimiya’ya kendini affettirme çabalarını ve ona ortaokulda kaybettirdiği o yılları getiremeyeceğini düşündüğü zaman yaşadığı pişmanlığı sizde hissediyorsunuz.

Mangaya Japonya İşitme Engelleri Vakfı da destek olmuş. Manga Nishimiya karakteri üzerinden işitme engelli insanların nasıl zorluklar yaşadığını gösteriyor. Eğer duygusal bir insansanız son 4.- 5. bölümde sizi ağlatacağına garanti verebilirim.

İyi Yanları : 

 • Mangaka Ishida’nın iyi ve kötü yönlerini güzel yansıtmış. Karakteri sevip sevmemek tabii ki size kalıyor.
 • Nishimiya karakterinin sağır olma durumu güzelce işlenmiş. Manga boyunca yapılanlara sessiz kalmış ve hep gülümsemiş olsa da bu onun zayıf değil, güçlü olduğunu göstermek için yapılmış.
 • Serinin kurgusal olarak ilerleyişi ve hikayesi sizi meraklandırıyor ve  bir sonraki bölüme hemen geçme isteği uyandırıyor.
 • Çizimler mükemmel değil ancak sahnelerin geçiş şekli sanki bir filmi okuyormuş havasını veriyor.

Kötü Yanları:

 • Çizimler shounen tarzı mangalardaki klasik bir çizim tarzı; biraz büyük gözlü, güzel bir kız ve havalı saçları olan bir erkek.
 • Sonu tamamen boşluktu. Mangaka açık uçlu son yapmak istemiş ama olmamış.

Sonuç:

Bu mangayı herkese tavsiye ediyorum. Çünkü bana yaşattığı duygular karmaşık ve güzeldi 🙂 Ayrıca mangadan Romantizm bekleyenler hayal kırıklığına uğrar. Çünkü mangada ağır basan his pişmanlıktı.

 

Anime Filmi

 

Mangasını okursanız ilk bölümden dramı hissedebiliyorsunuz. Ancak filmde ilk bölümlere drama pek önem verilmemiş ama son bölümlere doğru mangadaki hissi vermeyi başarmışlar. Bence mangadaki gibi bizi ilk dakikalarda üzmesi ve dramı hissettirmesi gerekiyordu. Bu yüzden filmin başını beğendiğimi pek söyleyemeyeceğim. Ayrıca film mangasına göre çok yetersizdi. Mangasında anahtar sahneler verildi ancak filmde sahneler atlandığı için çoğu olayda eksiklik hissiyatından kaçamıyorsunuz.

koe no katachi anime gif ile ilgili görsel sonucu

Bence filmin en büyük eksikliği romantizm yönünden yetersiz olmasıydı. Asıl tema “Arkadaş ve arkadaşlığın anlamı” olsa da mangadan farklı olarak Ishida’nın ”seni seviyorum” cümlesini bir kere kullanmasını beklerdim.

koe no katachi anime gif I love you ile ilgili görsel sonucu

Şahsi fikrim film çizim kalitesi bakımından üst düzey olsa da manga daha iyidi. Filme koskoca mangayı sığdıramayacakları için konu geçişleri biraz sert olmuş. Onun dışında mangayı filme uyarlarken sonunu daha farklı bitirmişler. Bence mangadaki final çok daha güzel 🙂 Manga ve animeyi karşılaştırırken beni zorlayan animasyonun güzelliği oldu. Ancak ben mangayı animeye göre daha çok sevdim.

Sonuç olarak; karakterler,hikaye,görsellik hoş ve ilgi çekici olsa da işleniş tarzı olsun diyaloglar olsun bir tık daha iyi olabilirdi ama elindekilerle de iyi iş çıkarmışlar haklarını yemeyelim 🙂

Related Posts

2 thoughts on “Koe no Katachi Manga ve Anime İncelemesi!

 1. LSSJBROLY dedi ki:

  your name izledim hiç beğenmedim, yapımcı hep aynı imkansız aşkı işliyor. Birde buna bakayım dedim tam baş yapıt olmuş, karakterler çizimler konu vs çok sağlam..

  1. Gin dedi ki:

   Bende internette çok övüldüğü için your name filmini izledim ve beğenmedim. Ama bu farklıydı pişmanlık çok güzel işlenmişti 🙂

Bir cevap yazın