Kamikaze Kaitou Jeanne Tanıtım ve İnceleme yazısı ile herkese bir kez daha merhabalar,

Şu sıralar daha kadınsı animelere sardım. Shoujo ve josei türüne takılıyorum. Bir müddet böyle devam ederim herhalde.

Kamikaze Kaitou Jeanne

Maxresdefault 2 1 - kamikaze kaitou jeanne tanıtım ve i̇nceleme - figurex anime tanıtımları

 

Tür : Romantik, Shoujo, Fantastik

Yayın Tarihi : 1999

Bölüm Sayısı: 44

Konusu :

Dışarıdan normal görünümlü bir liseli kız olan Kusakabe Maron aslında Jeanne d ‘Arc’ın reenkarnasyonudur. Maron, küçük yarı melek Fin’in yardımıyla , eserlerin parçalarında bulunan şeytanları mühürlemek ve sahiplerinin zayıf kalplerini avlamak için geceleri hırsız Jeanne olarak çalışır. Şeytanları mühürledikten sonra sanat eserlerinin kaybolması nedeniyle hırsız olarak damgalanır. Bir gün, yeni bir komşu ve sınıf arkadaşı, aynı zamanda geceleri ise onunla aynı görevi yerine getirmeye çalışan hırsız Sinbad adında bir rakip ortaya çıkar. Aynı zamanda en yakın arkadaşı, onu tutuklamakla görevli olan polisin kızıdır. Kısacası Maron için şeytanları mühürlemek hiçte kolay olmayacaktır.

Jeanne d ‘Arc (Joan of Arc veya Jan Dark)

Jeanne darc kuesst das schwert der befreiung - kamikaze kaitou jeanne tanıtım ve i̇nceleme - figurex anime tanıtımları

Animeye başlamadan önce önemli bir tarihi figür olan Jeanne d ‘Arc hakkında kısa bir bilgilendirme yapalım. Jeanne d ‘Arc , Fransa ve İngiltere arasında yaşanan ünlü Yüzyıl Savaşları’nda yer alan ünlü bir kadın kahramandır. Efsaneye göre 12 yaşından beri ünlü Hristiyan azizeler rüyasına girmeye başlar ve ülkesi Fransa’yı, İngiliz işgalinden nasıl kurtaracağına dair ilahi çözüm önerileri sunar. Rüyasına erkek kılığında savaştığını görünce, 16 yaşında evden kaçar ve gezginlik yaptığı topraklarda rüyalarını ve amaçlarını insanlarla paylaşır.  Oldukça ünlenmeye başlayınca dönemin Fransa Kralı ile görüşür. Emrine askerler verilir ve onun yolundan giden Fransızlar gerçekten İngilizleri yenerek zafere ulaşırlar. Fransa zaferin tadını çıkarırken Jeanne d ‘Arc İngilizlerin eline düşer ve cadılıkla suçlanarak diri diri yakılır. Yakıldığında 19 yaşındaydı. Şu an Fransa’nın milli kahramanı olarak anılıyor.

Animeye Dönecek Olursak:

Yaşı büyük olanlar, Kamikaze Kaitou Jeanne biz küçükken Star TV’de Sevimli Hırsız olarak yayınlandığını hatırlar diye düşünüyorum. Bizim gibi Sailor Moon ile büyümüş neslin Ay Savaşçısı kadar olmasa da yine de sevdiği bir animeydi. Sevgi, aşk, arkadaşlık, melekler, prensvari erkekler derken tam bir shoujo anime Kamikaze Kaitou Jeanne.

Maxresdefault 1 2 - kamikaze kaitou jeanne tanıtım ve i̇nceleme - figurex anime tanıtımları

Uzun zamandır seinen ve shounen izlediğim için özlemişim naif savaş sahnelerini. Vurdu kırdı derken böyle hoş ve asil savaş tarzına hasret kalmışım yahu. Günlük hayatında Jimnsatik ile uğraşan kahramanımızın jimnastiği kullanarak rezil şeytanları adam etmesini izlemek oldukça keyif verici. Özellikle sevdiğim noktalardan bir tanesi de esas güçlü karakterin kadın olması. Erkeklerin biraz daha arka planda kaldığı ve kadın karakterin merkeze oturduğu bir anime. Malumunuz Japonlar ezik ve erkeğin yardımına muhtaç kadın profilini ziyadesiyle seviyor.

Senaryo bence orjinal. Herkesin hırsız zannettiği ama aslında insanlığın iyiliği için savaşan bir kızdan bahsediyoruz. Animasyon ve karakter tasarımlarını eski bir anime olduğunu göz önünde bulundurarak değerlendirmenizi öneririm ki bende çok nostaljik duygular uyandırdı. Müzikler başarılı.

İşlenişe gelince biraz eleştirilerime başlamak istiyorum. Sürekli kendini tekrar eden bir döngü var ki ben bunu en çok Hokuta No Ken animesinde yaşamıştım. Neyse ki Kamikaze Kaitou Jeanne o kadar abartmadığı için animede finale kadar gidebildim. Daha kötü kısmı ise mangaya sadık kalınmaması. Final biraz aceleye gelmiş sanırım ki bana göre aşırı saçmaydı. Dost kim düşman ne biraz kafaları karışmış sanırım. Başlarda çok eğlenceli olarak başlayan anime maalesef ki finale doğru temposunu oldukça düşürüyor. Yine de izlemeye değer bir anime olduğunu düşünüyorum. Alternatif listenizde yer almalı.

Nedense Kamikaze Kaitou Jeanne incelemesi pek içime sinmedi çünkü çok gürültülü bir ortamda yazdım. Kusurumuz varsa affola. Daha fazla anime incelemesi için Buraya ve Kamikaze Kaitou Jeanne daha fazla detay için Buraya tıklayınız.

 

 

 

About Tsunade

Küçüklüğümden beri ilgiyle takip ettiğim anime ve manga ile ilgili 2016 yılından beri Figurex sitesinde blog yazıları yazıyorum.

Bir cevap yazın