Anime Tanıtımları

Japonya’nın 7 Tarihsel Döneminde Geçen Animeler!

7. Heian Dönemi (794 – 1185)

Otogizoushi : 10. yüzyılda japonya’nın başkenti kötü günler geçirmektedir. Şehirde salgın hastalık  boy hastalık boy göstermiştir. Tüm bunları sona erdirmek için magatama adı verilen sihirli bir eşyayı bulmak gerektiğini düşünen imparator bunun için şehrin en ünlü ve saygın okçusunu görevlendirir fakat bu okçu da salgın hastalığa yakalanmıştır. Şehri kurtarmak için okçunun kız kardeşi onun kılığına girer ve yola çıkar.

Otogizoushi ile ilgili görsel sonucu

6. Sengoku Dönemi (1467–1603)

Hyouge Mono : Japonya’nın Devletler Savaşı döneminde geçen anime Furuta Sasuke’nin etrafında şekillenir. Oda Nobunaga’nın hizmetkarıdır ve çay seremonilerini ve maddesel arzuları kafaya takıp beklenmedik bir yaşamı kovalamaktadır. Oda ve efsanevi çay ustası Sen no Soueki’den öğrenirken, aynı zamanda Furuta, Hyouge Mono yolunda ilerlemektedir.

İlgili resim

 

Sengoku Basara : Feodal lordların güç ve iktidar için kıyasıya mücadele ettiği bir dönemde, ülkenin dört bir yanından savaş naraları yükselmektedir. Kai’den Takeda Shingen ve Sanada Yukimura, Echigo’dan Uesugi Kenshin, Omi’den Azai Nagamasa, Mikawa’dan Tokugawa Ieyasu bu savaşçılardan sadece bazılarıdır. Ancak aralarındaki en büyük tehdit unsuru Sixth Heavenly Devil King Oda Nobunaga’dır. Feodal lordların güç ve iktidar için birbirleriyle olan mücadeleleri anlatılmaktadır.

Sengoku Basara ile ilgili görsel sonucu

 

5. Edo Dönemi (1603–1868)

 House of Five Leaves : Shogun yönetimi altındaki edo çağı Japonya’sının House of Five Leaves ganster üyelerinin hayatları konu ediniliyor. Bilhassa efendisiz samuray Akitsu Masanosuke’nin çetenin karizmatik lideri Yaichi’nin koruması oluşunu anlatıyor. 

House of Five Leaves ile ilgili görsel sonucu

 

4. Meiji Dönemi (1868–1912)

Rurouni Kenshin : Himura Kenshin, Meiji Devrimi sırasında devrimciler için bir çok adam öldürmüş bu yüzden de “Hitokiri Battousai” adını almış usta bir suikastçıdır. Devrim bittikten sonra bir daha asla öldürmeyeceğine yemin eder ve bir rurouni(gezgin) olarak seyahat etmeye başlar. Seyahati sırasında yanlış bir anlaşılma nedeniyle Kaoru Kamiya ile tanışır ve Kaoru’ya babasından kalan Dojo da geçici olarak yaşamaya başlar. Kenshin yaşadığı maceraları anlatılmaktadır. 

rurouni kenshin anime ile ilgili görsel sonucu

 

3. Taisho Dönemi (1912-1926)

Otome Youkai Zakuro : Alternatif meiji döneminden geçen hikayemizde insanlar ve doğa üstü canlılar olan “younin”ler beraber yaşamaktadır. Yarı insan yarı ”younin” olan kızlardan oluşan ekip ile ordunun teğmeni günahkar ”younin”lere karşı beraber mücadeleler verirler.

Otome Youkai Zakuro ile ilgili görsel sonucu

 

2. Showa Dönemi (1926–1989) (İkinci Dünya Savaşı Dönemi)

Shouwa Monogatari : Tokyo’nun Yaz Olimpiyatlarına ev sahipliği yaptığı 1964 yılında Yamazaki ailesinin dramatik hikayesi anlatılmaktadır.

Shouwa Monogatari ile ilgili görsel sonucu

Rainbow: Nisha Rokubou no Shichinin : İkinci dünya savaşından 10 yıl sonra, 1955 yılında Japonya‘da sefalet her yeri sarmış durumdadır. İnsanlar  tam bir kaos durumunu yaşıyorlardır. Adaletin ve düzenin olmadığı bu acımasız dünyada yaşları 16 ve 17 arasında değişen 6 genç, çeşitli suçlardan ıslah evine düşer. Daha hapishaneye adım atar atmaz bu dipsiz cehennem çukurunun acımasız yönüyle karşılaşırlar. Adaletsizliğin, acımasızlığın , zalimliğin hüküm sürdüğü bu ıslah evinde oluşturdukları arkadaşlık bağı gökkuşağı gibi kalplerine doğarken , gökkuşağının 7 rengini oluşturan bu 7 güzel adamın oluşturdukları dostluk hikayesi anlatılmaktadır.

İlgili resim

1. Heisei Dönemi (1989-Günümüz)

Penguindrum : Üç kardeş… İkizler Kanba, Shouma ve bu ikisinin küçük kız kardeşleri olan Himari anne baba sıcaklığından uzak, yalnız başlarına yaşamaktadırlar. Derken bir gün ikiz kardeşler, çocukluğu zaten hastanelerde geçmiş olan küçük kız kardeşleri Himari’nin çok fazla ömrü kalmadığını öğrenirler. Umutsuzluğun ve imkansızlıkların ön ayak oluşu ile kader denen olgudan umutlarını kesmiş olan büyük kardeş ve beraberinde ikiz kardeşi, en azından Himari’ye imkanları çerçevesinde dolu dolu bir gün yaşatabilmek adına onu bir zamanlar aileleri ile gittikleri gibi akvaryuma götürürler. Giderler gitmesine lakin inanmadıkları kader çoktan ağlarını örmeye başlamıştır bile.

İlgili resim

 

Kaynak : www.animenewsnetwork.com

Bir cevap yazın