Asdfghj 28 - hunter x hunter anime i̇nceleme - figurex anime

İsim: HunterxHunter / HunterxHunter 2011
Yapım yılı: 1999 / 2011( Yeniden yapımdır.)
Tür: Seinen, aksiyon, macera, fantastik
Hikaye: Yoshihiro Togashi
Yapım şirketi: Madhouse
Bölüm sayısı: 148
Myanimelist puanı: 9.14

Nedir bu HxH?

izleyene “vay ulan 12 yaşındaki velede bak neler yapıyor” dedirten. Dünyada envai çeşit canavarın kol gezdiği, bu canavarlara karşı kurulmuş olan avcı cemiyetinin avcılarını konu alan , karakterlerin güçlenmelerinin eğitim ağırlıklı olduğu (süper, über, ultra manyak bir teknik kullanıp 2 sn flashback ile eğitim sahnesi yerine karakterin o tekniği baştan sona nasıl kazandığını,aldığı eğitimi gösteren) izleyenlere bittirdikten sonra mangakasına ağır küfürler ettikleri efsane bir seridir.

KONUSU: 

Gon Freecs 12 yaşında ele avuca sığmayan hop oturup hop kalkan bir çocuktur. Annesini hiç tanımamıştır. Babası ise kundaktayken avcı olma amacı ile Gon‘u terk etmiştir (hayırsız adam). Gon‘da bebekliğinden beri ona bakan büyüten Gon‘un anne olarak gördüğü Mito ile yaşamaktadır. Gon kafaya koymuştur. Babasının onu terk etmesine neden olan avcılığın ne olduğunu öğrenecek ve avcı olan babasını bulacaktır. Avcılıkta öyle kolay bir iş değildir. Aşırı tehlikeli ve hayatta kalma oranı çok az olan bir iştir. Avcılık seçme sınavlarında bile yaşama garantisi yoktur ve lisansı kimsenin alamadığı yıllar olmuştur. Mito buna izin vermez. Gon‘a tek bir şart sunar. Yaşadıkları bölgede çok büyük bir balık vardır. O balığı yakalarsa Gon‘un avcı olmasına izin vereceğini söyler. Gon bir ağacın üzerinde 3 gün ve 3 gece konakladıktan sonra balığı yakalar. Şansa bakın ki daha önce o balığı sadece babası, Gon ile aynı yaştayken yakalamıştır. Artık Gon izni almış ve yola çıkmaya hazırdır. Bir gemi ile yola koyulur ve sınav bu andan itibaren başlar. Yolda, ileride iyi dost olacağı Kurapika ve Leorio ile karşılaşır. Daha sonrada can dostu olacak olan Killua ile karşılaşır ve ağırlıklı olarak Gon ve Killua üzerinden maceramız başlamış olur.

 

13209 - hunter x hunter anime i̇nceleme - figurex anime

NEN NEDİR ?

Nen’in kelime anlamı aslında irade gücü demek. Yani ruhsal enerjiyi kullanabilme yetisi. Ruhsal enerjiyi kullanma şekillerine göre de teknik isimleri değişmekte. Nen kavramı ruhsal enerji kullanılan diğer serilere göre daha ölümcül bir teknik. Tek başına insan öldürmeye yetebilir. Sadece salarak karşıdaki kişide ölümcül baskı oluşturabilir. Nen temelde 4 şeyden oluşur.

Ten;  Ruhsal enerji ile tüm vücudu kaplama olayıdır.

Asdfghj 2 - hunter x hunter anime i̇nceleme - figurex anime

Zetsu; Aurayı etkisiz hale getirmek oluyor. Böylece nen kullanarak seni hissedebilecekken hissedemiyor kişi. Ayrıca zetsu kullanılırken etraftaki ruhsal enerjilere daha iyi odaklanılır. Zetsudaki temel mantık ruhsal enerjiyi vücut içine hapsetmek. Böylece güç de toplanıyor.

Asdfghj 3 - hunter x hunter anime i̇nceleme - figurex anime

Ren; İçe hapsedilmiş ruhsal enerjinin artırılarak salınımıdır. Dayanıklılık için önemlidir.

Asdfghj 4 - hunter x hunter anime i̇nceleme - figurex anime

Hatsu; Ren salınımıdır. Ruhsal enerjinin kontrolünün sağlandığı aşamadır. Hatsu kendi içinde 6 çeşit şekilde oluşur. Kişinin hatsu şekli doğuştan gelen bir özelliktir. Bir kişi doğuştan ya da öğrenerek diğer şekillere de yatkınlık oluşturabilir. Bu yatkınlık “su kehaneti” denen bir yöntemle anlaşılır. Ondan bahsedip ayrıntıya girmeyeyim.

Asdfghj 5 - hunter x hunter anime i̇nceleme - figurex anime

Bu 6 hatsu türü de şöyle:

Çoğaltan: Nen kaynağı sınırsız olan tipik baş karakter için biçilmiş hatsudur. Bedenin sahip olduğu gücü artırıcı bir özelliktir. Çoğaltanların saldırıları güçlü olur. Ayrıca Hisoka çoğaltanların çok saf ve iyi niyetli olduklarını belirtir.

Asdfgh 7 - hunter x hunter anime i̇nceleme - figurex anime

Salgıç: Ruh enerjisini vücuttan alıp uzakta tutabilen nen kullanıcılarıdır. Bir cisim yardımı ile ruh enerjilerini uzağa taşıyabilirler.

Asdfgh 6 - hunter x hunter anime i̇nceleme - figurex anime

İdareci; canlı ve cansız varlıkları idare edebilen nen kullanıcılarıdır.

Asdfgh 5 - hunter x hunter anime i̇nceleme - figurex anime

Dönüştürücü; ruh enerjisini başka bir şeye dönüştürebilen nen kullanıcılarıdır. Hisoka bunların da çok cani kişilikte olduklarını belirtir.

Asdfgh 2 - hunter x hunter anime i̇nceleme - figurex anime

Efsuncu; Bir maddeyi ya da bir canlıyı oluşturabilir. İstediği zaman çağırır. İstediği zaman yok eder.

Asdfgh 1 - hunter x hunter anime i̇nceleme - figurex anime

Mütehassıs; doğuştan gelen genlerle aktarılan başkalarının yapamadığını yapabilen nen kullanıcılarıdır. Bu gruba mensup çok az insan vardır.

Asdfgh - hunter x hunter anime i̇nceleme - figurex anime

Bu altı şekil kendi aralarında bir dizilim göstermektedir. Bazı grup insanlar başka bir grup özellikler göstermeye yatkındır. Ancak en zor olanı Mütehassıs’tır. Efsuncular ve İdareciler sonradan bu gruba kayabilirler.
Ek olarak En ve Gyo dan da bahsedeyim:
En: Ruh enerjisinin alanının genişletilmesidir. Nen tekniğinde var olabilecek en son seviyedir. Seride birkaç tane En kullanıcısı göreceksiniz.

Asdfgh 4 - hunter x hunter anime i̇nceleme - figurex anime
Gyo: Ruhsal enerjinin bir bölgeye toplatılmasıdır. Mesela Hatsuyu görebilmek için ruh enerjisini göze toplamak bir gyo’dur.

Asdfgh 3 - hunter x hunter anime i̇nceleme - figurex anime

Kaynak 🙂 

Editörün Gözünden:

HxH gerçekten efsane bir seridir. Bu animeye başlamadan önce büyük bir ön yargım vardı. Ana karakterin yaşı çok küçük diye sevmeyeceğimi zannediyordum ama çok yanılmışım. Bir arkadaşımın yoğun önerisi üzerine başladım ve tek soluk da bitirdim diyebilirim (buradan kendisine selamlar). Bir oturuşta 10 bölüm izlemeden kalkamıyorsunuz. Her karakterin derinlemesine bir hikayesi var. Örneğin; Kurapika, Leorio ve Killua. Bu karakterlerin her birinin avcı olmak için farklı amaçları ve derin hikayeleri var. Seriyi bittirdikten sonra ki, bitireceksiniz. Yani bir başlarsanız o seri biter. Mangadan devam edeyim diyeceksiniz ve sonra 10, 20 manga sayfasından sonra tak diye yarıda kesilecek ve her HxH izleyicisi gibi mangakaya ağır küfürler edeceksiniz. Bu adam yıllardır yok başım ağarıyor, yok bu akşam olmaz diye diye canım seriyi erteleyip durdu. 2016 yılı içerisinde geri dönüyorum dese de biz HxH takipçileri fazla ümitlenmedik. Keza haklı da çıktık. Bir kaç sayı çıktıktan sonra yine bıraktı ve şuan serinin kaderi belirsiz olmakla birlikte sanırım hiç bitmeyecek. Aslında çok derin ve harika bir konuya sahip. HxH adam akıllı bir mangakanın ellerinde olsaydı. One Piece‘e rakip bir seri olabilirdi. Gerçekten belki One Piece‘i bile geçerdi. Ne diyelim “Yok bir sitemim hayatta her şey kısmet”. Yinede olan bölümler için bile izlenmeye değer bir seri. Eğer izlemediyseniz. Hemen izlemenizi şiddet ile tavsiye ederim. Ön yargılarınız var ise, yine de başlayın. HxH o yargıları yıkacaktır emin olun. Karakterleri göz atacak olursak.

Gon Freecs 

Tumblr n9hfnq6nrg1ta07i8o1 500 - hunter x hunter anime i̇nceleme - figurex anime

Gon anlaması inanılmaz derece de güç bir karakter. Normal de saf ve kaygısız bir çocuk olmasına rağmen sinirlendiğinde bütün ipleri koparabiliyor. Yapmak istediği şey uğruna fedakarlıkta sınırı aşabiliyor. İzlerken inatçılığı yüzünden başına gelmedik kalmayan Gon‘u kimi zaman komik ve sevimli bulurken kimi zaman “çocuğum dur artık!! Öleceksin” derken bulabilirsiniz kendinizi. Başlarda babasına olan takıntısı yüzünden başladığı avcılık onun için bir tutku haline geliyor. Seri de Killua olan dostluğunu içinizi ısıtacak türden. Karakter olarak ikisi de bir birini tamamlar nitelikte. Birisi pervasız. Diğeri temkinli. Bu muhteşem ikilinin olaylara yaklaşım şekli oldukça ilgi çekici. Zaten seri psikoloji savaşları üzerine kurgulanmış. İzlerken kurgulanan sahneler ve psikoloji oyunları oldukça yüksek bir seyir zevki sunuyor. Tek anlamadığım şey , o işe yaramaz babayı neden bu kadar tutku ile aradığı. Hayır adam gerçekten işe yaramaz, bencil herifin teki 😀

Killua Zoldyick 

Tumblr n20c9pn19y1rdspclo1 500 - hunter x hunter anime i̇nceleme - figurex anime

Seriyi izleyen herkesin içinden “Keşke Killua baş rol olsaydı” diye geçirdiği karakter. Suikastçi bir aileden geliyor olması, ona inanılmaz zor şartlarda hayatta kalma yetenekleri kazandırmış. Dışarından bakıldığında mükemmel ve korkutucu gözükse de aslında çok yalnız. Gon ile yakınlaşınca hayatı tamamen değişiyor. Başlarda Killua daha soğuk ve acımasız iken, Gon ile beraber vakit geçirmeye başladıkça daha insani ve komik hallerine şahit oluyorsunuz. Gerçi çocuğun büyüdüğü aileyi göz önüne alırsak, bu kadar sevimli olabilmesi bile bir mucize 😀 Kendisini öldürmeye çalıştığı için mutlu olan bir anneden bahsediyorum gerisini siz düşünün 😀 (Manyak kadın ) Gon‘un pervasızlığını o kadar güzel dizginliyor ki , birbirini bu kadar güzel tamamlayan ikililere çok nadir rastlıyoruz diye düşünüyorum.

Kurapika 

Raw - hunter x hunter anime i̇nceleme - figurex anime

Kurapika kırmızı gözlere sahip, nadir bir klanın soyundan geliyor. İnsanoğlunun nadir olan her şeye sahip olma içgüdüsü yüzünden her zaman olduğu gibi bütün klanı katlediliyor ve kırmızı gözleri çalınıyor. Bütün bu olanlara şahit olan ve klanın hayatta kalan tek üyesi olarak en büyük amacı kendisini ve klanını bu hale getiren Örümcek örgütünden intikam almak ve klanına ait kırmızı gözleri toplamak. Aslında oldukça sevecen bir karaktere sahip olmasına rağmen intikam hissi yüzünden kendisini soğuk bir kişiliğe zorlayan birisi. Gon ile tanıştıktan sonra biraz daha yumuşayan karakteri ve zekası ile ön planda izliyoruz. 

Leorio 

C29305b25ce2567fd5625baeb3957680ee140b31 hq - hunter x hunter anime i̇nceleme - figurex anime

Görüntüsüne bakmayın o aslında 16 yaşında 😀 Leorio serinin aptal ve saf adamı. Arkadaşını fakirlikten dolayı ilaç alamamaktan kaybetmiş. Bu yüzden avcı olup zengin olmanın hayallerini kuruyor. O sayede doktor olabilir ve herkese yardım edebilir. Oldukça konuşkan ve gereksiz bir kişiliği var. İzlerken “sus iki dakika be adam” diyebilirsiniz. Hatta gereksiz zamparalığı yüzünden inanılmaz sinir olacağınız sahneler izleyebilirsiniz. Yine de bir sahne var ki, ipucu olsun diye yumruk sahnesi diyeceğim 😀 Seri boyunca yapmak istediğim hareket bu adamdan geliyor ve o an bu adam gözümde büyüyor ve büyüyor 😀 

Hisoka

Tumblr ntywvfs0ia1s6bqo7o1 500 - hunter x hunter anime i̇nceleme - figurex anime

Serinin manyağı ile karşı karşıyayız. Adam piskopatlık kelimesinin tam olarak karşılığı diyebiliriz. Neden bilmiyorum ama hep Gon ve diğerleriyle ekip olarak hissettiğim kişi. Aslında düşman olmalarına ve çok korkutucu birisi olmasına rağmen oldukça faydalı şeyler yaptı diyebilirim ama bunları hepsi kendi eğlencesi için. Güçlü birisini gördüğünde kim olursa olsun cinsel haz alabilir. Öldürmekten zevk alır. Zulüm en sevdiği şeydir. Gon‘un potansiyelini gördüğünde onu öldürmeyip olgunlaşmasını bekleyen bir piskopat. Hisoka hakkında ne diyebilirim ki. İzleyip anlayabileceğiniz bir manyak. 

Örümcekler (Phantom Troupe)

Hunter x hunter the spiders by hbk impact d7ay1dq - hunter x hunter anime i̇nceleme - figurex anime

Birbirinden yetenekli Nen kullanıcılarının bir araya gelip oluşturduğu acımasız grup. Genel amaçları dünyada ki değerli ne varsa çalmak. Keyfi olarak hareket ediyorlar. Onları eğlendirecek, ilgilerini çeken her şeyi elde etmek uğruna yapmayacakları acımasızlık yok. Her ne kadar kötü bir grup olsalar da aralarında ki arkadaşlık oldukça sağlam. Terk edilmiş bir şehir olan Meteor şehrinde doğup büyümüş Chrollo Lucilfer, Feitan, Machi, Uvogin, Nobunaga, Franklin ve Pakunoda grubun kurucuları. Daha sonra bir daha asla sefalet çekmemek için güçlü olmaya yemin ediyorlar. Sonra güç gözlerini kör ediyor tabi. Her bir grup üyesi güç sıralamasına göre vücuduna dövme yaptırıyor. Kurapika‘nın ait olduğu Kurta Klanı‘na ait kırmızı gözleri çalan ve klanı yok eden de onlar. Kısacası serinin kötü adamları 🙂 

Zolydick Ailesi

B635226d42c3dfb13ad7e7a6f094fc23 - hunter x hunter anime i̇nceleme - figurex anime

Killua‘nın mensup olduğu aile üyeleri. Varoluşlarından beri suikastçi olarak hayatlarına devam eden bir aile. Killua‘nın küçüklüğünden beri maruz kaldığı işkence yöntemlerini izlerken oldukça etkileneceğinizi düşünüyorum. Her aile bireyi uzman bir suikastçi olmak zorundadır. Dünyadan izole edilmiş bir dağın tepesinde yaşayan aile, hizmetkarlarından, kapılarında ki köpeğe kadar vahşi ve kan donduracak kadar soğuk bir aile. Killua‘nın onlardan daha farklı olmasının nedeni ise insani yönlerinin daha fazla olması. Aile üyelerinin tamamı güçlü Nen kullanıcılarından oluşuyor. 

Kimera Karıncaları

Latest? Cb=20131122115710 - hunter x hunter anime i̇nceleme - figurex anime

Yediği canlıların DNA‘sını doğurduğu çocuklara geçirebilen bir kraliçe karıncadan dünyaya gelen canavarlar. Kraliçe Kimera Karınca‘nın insan yemesiyle insani yetenek kazanan karıncalar , kraliçenin güçlü Nen kullanıcılarını yemesiyle ve diğer canlıların DNA‘sı ile birleşiminden doğan inanılmaz güçlü yaratıklar. Kraliçenin en büyük amacı bütün DNA‘ları birleştirerek gelmiş geçmiş en güçlü canlıyı ve onu koruyacak 3 hizmetkarını dünyaya getirmek. Avciların bütün çabalarına karşı dünyaya getirmeyi başarıyor ve ismini İbranice‘de özlemle beklenen çocuk anlamına gelen Meruem koyuyor. Meruem inanılmaz derece de güçlü ve zeki bir canlı olarak dünyaya geliyor. Dünyaya hükmetmek için çalışmaların tamamlanmasını beklerken dünya üzerindeki en zeki kişilerle satranç gibi oyunlar oynuyor. Hepsini yenen ve sonunda sıkılan Meruem oyuncuların hepsini değersiz görüp öldürüyor. Ta ki Komugi ile karşılaşıncaya kadar. Meruem ve Komugi arasında olanlar oldukça güzel ilerlemesine rağmen tembel ve işe yaramaz mangakamızın yine bel ağrısı tutuyor ve o güzelim hikaye, harika şekilde devam ederken, saçma sapan bir şekilde sona eriyor. 

Avcılar Komisyonu 

Latest? Cb=20130623035854 - hunter x hunter anime i̇nceleme - figurex anime

Dünyanın en güçlü avcılarının oluşturduğu topluluk. Avcılık sınavını onlar düzenler. Dünyanın çeşitli yerlerinde çeşitli şekilde inanılmaz görevler gerçekleştirirler. Dünyanın başı derde girdiği zaman ilk onlar  harekete geçerler. Kimera Karıncalar Arc‘ında yoğunlukla izleyeceğiniz en güçlü Nen kullanıcıları arasında yerini almış insanlar. Ortada ki ihtiyar komisyon başkanı ve inanılmaz derece de güçlü birisi 🙂

Son olarak : 

 

- hunter x hunter anime i̇nceleme - figurex anime

O edilen küfürleri sonuna kadar hak eden pislik adam. Kendi tembelliği ve karakterine HxH‘da da yer vermiştir. Seriyi ziyan etti ya. Baktıkça daha orjinal küfürler geliyor insanın aklına :/

G9y6u - hunter x hunter anime i̇nceleme - figurex anime

 

 

 

 

 

 

Back to list

Bir cevap yazın