Anime Tanıtımları, Anime

Hakuouki Tanıtım ve İncelemesi!

Merhaba arkadaşlar,

Shoujo anime çok izlemesem de bazı shoujo animeler var ki 10 kere izlemesem de bıkmıyorum. İşte Hakuouki animesi de öyle bir anime. Bugün çok sevdiğim ve bende özel bir yeri olan Hakuouki Tanıtım ve İncelemesiyla karşınızdayım 🙂 Neyse lafı çok uzatmadan incelemeye geçiyorum 🙂

NOT : Anime tanıtımları için TANITIMLAR sekmesine tıklamayı unutmayın.

 

Hakuouki Shinsengumi Kitan

hakuouki wallpaper ile ilgili görsel sonucu

Tür: Tarihi, Aksiyon, Fantastik, Süper Güç, Drama, Samuray, Josei

Sezon: 1

Bölüm Sayısı: 12

Yayım Tarihi: 2010

Firma/Stüdyo: Idea Factory, Studio Deen, DESIGN FACTORY

 

Konusu:

Yukimura Chizuru, doktor olan babasıyla Edo’da yaşamaktadır. Bir gün babası iş için birkaç aylığına Kyoto şehrine gider; ve Chizuru’ya 1 ay boyunca mektuplar yollamaya başlar. Bir süre sonra babasından mektup ve haber alamayınca Chizuru, onu aramak için Kyoto şehrine gitmeye karar verir. Gece, çıldırmış ve kana susamış savaşçılar tarafından saldırıya uğrayan Chizuru, görevleri şehirde güvenliği sağlamak olan Shinsengumi adı verilen samuray grubu tarafından kurtarılır. Efendisiz samuraylardan oluşan Shinsengumi ekibi de aslında bir süredir doktoru aramaktadır ve babasını bulana kadar erkek kılığında Chizuru’nin Kyoto’da yanlarında kalmasına karar verirler.

 

NOT :

  • Hakuoki, Idea Factory şirketi tarafından PlayStation 2 ve Nintendo DS konsolları için üretilmiş video oyunundan uyarlanmıştır.
  • Animede adı geçen Shinsengumi, ilk olarak 18 Ağustos 1863 yılında Japonya’nın Kyoto şehrinin güvenliğini sağlamak amacıyla kurulmuştur. Seride geçen karakterler ve isimleri gerçeğinden esinlenerek yapılmıştır.

İlgili resim

YORUM:

Temeli manga değil oyun olan, edo dönemi gerçek tarihi ve olaylarını samuraylarla ve vampirik süslemelerle anlatan üç sezonluk ilginç bir seri. İlk sezonu Hakuouki Shinsengumi Kitan, ikinci sezonu Hakuouki Hekketsu Roku, üçüncü sezon da Hakuouki Reimeiroku olarak geçer.

hakuouki shinsengumi kitan ile ilgili görsel sonucu

Hakuouki Japonya tarihini anlatan; samurayların, shogun, bakufu’nun olduğu bir animedir. Olaylar 1987-1989 yılları arasında geçiyor. Tam da Edo dönemi’nın bitişi, shogunluğun zayıflayıp çökmesi; yeni hükümetin yönetimi ele geçirişi, yani Meiji döneminin başlangıcı. Yani hınca hınç savaş dolu bir anime. Kimin kimin tarafında olduğu, ne yaptığı, hangi ilkeler doğrultusunda savaştığı, kim dost kim düşman belli değil. Değişmeyen tek şey Shinsengumi’nin ilkeleri ve uğruna kılıç salladığı değerler. Animemizin konusu da Shinsengumi adı altında toplanmış bu samuraylar etrafında dönüyor.

İlgili resim

Kısaca, esas kızımız Yukimura Chizuru uzun zamandır haber alamadığı babasını aramak için Kyoto’ya gider ve Rasetsular ile Shinsengumi üyeleri arasındaki bir dövüşe tanık olur. Fakat bu görmemesi gereken bir şeydir. Bu yüzden Shinsengumi Rasetsuları yok edip olay yerindeki Chizuru’yu gözetimi altına alır. Sonrasında ise Chizuru’nun, onların da aramakta olduğu doktorun kızı olduğunu öğrenir ve onu korumaya karar verirler. Chizuru zamanla onların güvenini kazanır ve o da Shinsengumi’nin bir parçası olur. O kadar erkek içinde de gönlü birine kaymaya başlar.

hakuouki shinsengumi kitan gif ile ilgili görsel sonucu

Bu animeyi izledikten sonra samuraylara hayranlığım bir kat daha arttı. Anime samurayların nasıl gururlu olduklarını, ilkelerini, sadık savaşçı oluşlarını çok güzel anlatmış. Anime tarihteki gibi tüm olayları birebir doğru anlatmış fakat biraz fazla saf ve masum anlatmış. İçine biraz Josei katılmış zaten baş rolde de Chizuru var. Esas kızımız saf, sevimli bücürük, adam öldürmek nedir bilmeyen; tipik josei karakteri. Reverse Harem olunca da ne beklersin, “Karı kız otursun da milletin hırlaşıp durmalarını katliamları mı izlesin?” diyerekten almışlar bu Chizuru’yu erkeklerin ortasına atmışlar ki erkekleri biraz yumuşatsın, savaşçı ruhlarını azıcık yatıştırsın 🙂

Çizimler harikulade, müzikler son derece kaliteli. Çok başarılı bir yapıt. Baş karakterlerin çizimine oldukça özenilmiş.Bir bayan olarak bundan oldukça hoşlandım 😉 Seslendirme; benim şimdiye kadar gördüğüm en iyi seslendirme kadrosu diyebilirim, her karakterin sesi size tanıdık gelecek. Fazla romantizme girmemesi güzel olmuş böylece her an bir şey olacak heyecanıyla izledim seriyi ve gerçekten romantik bir şey olduğunda da içimizi eritecek kadar güzel oldu.

İlgili resim

Gelelim şu vampir olaylarına; o dönemde bir ilaç var ve kullananı gözü dönmüş, kan içme meraklısı, durdurulamaz ve yaralanamaz insanlara dönüştürüyor. Aslında bu beni biraz soğuttu. Belki bu tür konuların popüler olmasından dolayı konuya ekleniyor.

hakuouki shinsengumi kitan gif ile ilgili görsel sonucu

Sonuç:

Tarihi olayları anlatan, yakışıklı ve karakterli anime kahramanları sevenler izleyebilir. Yalnız mutlu bir son beklentisi içinde olmamak gerek.

 

Hakuouki Hekketsu-roku

İlgili resim

Tür: Tarihi, Aksiyon, Fantastik, Süper Güç, Drama, Samuray, Josei

Sezon: 2

Bölüm Sayısı: 10

Yayım Tarihi: 2010

 

Konusu:

Edo dönemi bitip Meiji dönemi başlarken henüz babasını bulamayan Chizuru, Shinsengumi ile kalmaya devam etmiştir. Grup, yeni hükümet ve ateşli silahları karşısında ağır kayıplar verip Edo’ya çekilmiştir. Shinsengumi, bir yandan yeni çağa ve silahlara ayak uydurmaya çalışırken bir yanda da Satsuma ve Choushuu kuvvetleriyle tekrar savaşmak için Shogun’luk ile görüşmelere başlamıştır.

Hakuouki Hekketsu-roku gif ile ilgili görsel sonucu

YORUM:

Animenin 2. sezonu Meiji dönemini konu aldığından yeni hükümetin ordusu eli kılıçlı samurayları oldukları yerde topla tüfekle öldürüyolar. Çorap söküğü gibi olaylar böyle devam edip daha da beter oldukça romantizmi de arttırıp işin cılkını çıkarmışlar. Duygu yüklü sahneleri öyle bir boca etmişler ki tam o kadar savaşın içinde ben de havaya girip kan görünce gözlerim parlamaya başlamışken serinin sonunda kendimi duygu patlamasıyla ağlarken buluverdim. Ayrıca bu sezonda karakterler modern kıyafetler giyiyorlar ve karizma zirve yapıyor 🙂

Hakuouki Hekketsu-roku ile ilgili görsel sonucu

Bana kalırsa ilk sezonundan daha da kötü 10 bölümlük seriydi. İlk sezonda da olduğu gibi burada da gerçek tarihi akışa kurgular karıştırılarak harmanlanmış tarzı devam etmektedir. Seriyi izlenebilir kılan ve zaman zaman etkileyici noktalardan bir tanesi karakterlerin gerçek gidişat içinde yollarına devam etmesi ki zaten bunun için seri ekstra bir şey yapmıyordu. Ancak senaristler bayan izleyicilere mutlu edelim derken seriyi mahvetmişler. Bıraksaydınız 20 dk boyunca Saitou-san kessin biçsin, Sano delsin geçsin, Souji’yi bırakın şöyle eli çenesinde dingin bakışlarla sakuraları izlesin. Hatta Hijikata’yla Kazama’yı salın çayıra birbirlerini yesinler. Senaryo olay örgüsü filan değil, asıl adamlardaki karizma reyting yapıyordu. Çizimler ve müzikler bu sezonda son derece kaliteliydi. Neyse efendim son performansıyla ile birlikte Chizuru’ da Misa, Orihime gibi sinir bozucu karakterler listemde kendine sağlam bir yer edinmiş oldu.

hakuouki shinsengumi kitan gif ile ilgili görsel sonucu

Sonuç:

ilk sezonu daha izlenebilir halde iken geçtiği dönem, akış ile birlikte hikayenin boşlukları nedeniyle daha zor izlenir ve daha ağır bir ikinci sezon olmuş. Yine de görsel güzellikler ve yakaladığı güzel renkler için izlenebilir.

 

Hakuouki Reimeiroku

Tür: Tarihi, Aksiyon, Fantastik, Süper Güç, Drama, Samuray, Josei

Sezon: 3

Bölüm Sayısı: 12

Yayım Tarihi: 2012

 

Konusu:

Hakuoki’nin tanıtımı ve Shinsengumi’nin başlangıç hikayesi anlatılıyor.

Hakuouki Reimeiroku gif ile ilgili görsel sonucu

YORUM:

İlk iki sezonu izlediyseniz bunu da izleyebilirsiniz. En başta Chizuru yok bu bile bir sebep 🙂 Başlangıç hikayesi olarak güzeldi. Olayların finalde zincir gibi bağlamayı iyi yapmışlar. Konudan sapmadan, içinde küçük aşklara, sırlara ve yeni gelen çömez ama sevimli bir elemana yer vermişler.

Sonuç:

Asıl olayların öncesini merak ediyorsanız izleyebilirsiniz. Şahsen ben 3. sezonu pek beğenmedim ama kötü bu demek değil.

 

KARAKTERLER

Yukimura Chizuru

Yukimura Chizuru Gif ile ilgili görsel sonucu

Animemizin ana karakteridir. Tatlı bir tipi vardır yardımsever ve sıcakkanlıdır. Edo’dan Kyoto’ya babasını aramak için gelir Nagagi tarzı erkek kimonosu giyer ve kısa Katana taşır. Ve bir oni’dir (Oni: Açıklamıyorum izleyince öğreneceksiniz)

Shinsengumi

Shinsengumi Yardımcı Kaptanı : Hijikata Toshizo 

Hijikata Toshizo hakuouki gif ile ilgili görsel sonucu

Shinsengumi’nin yardımcı kaptanıdır. Kılıç kullanmada üstün yeteneklere sahiptir. Sakin ve havalı takılır azcık Sake içse bile hemen sarhoş olur (Not:Gerçekten yaşamış bir insandır.)

 

Shinsengumi Kaptanı : Kondou Isami

İlgili resim

Shinsengumi’nin kaptanıdır ve en yaşlı üyesidir. Sakin ve bilge bir kişiliğe sahip olmasının yanı sıra sıcak kanlıdır da. (Not:Gerçekten yaşamış bir insandır.)

 

3. Bölük Kaptanı : Saito Hajime

Saitou Hajime hakuouki gif ile ilgili görsel sonucu

Gelelim benim bu animedeki en sevdiğim karaktere Saito Hajime 🙂 Kesinlikle serinin en havalı karakteridir. Sakin, ağır başlı ve Itou ryuu’da ustalaşmıştır. Sağlam karakterdir. (Not:Gerçekten yaşamış bir insandır.)

 

Shinsengumi’nin Başkanı: Sannan Keisuke

İlgili resim

Nazik ve yardım sever olduğu kadar zekidir. Shinsengumi üyeleri arasında en sakin karakterlerden birisidir. Shinsengumi için bazı araştırmalar da bulunur. Kılıç kullanmada diğer Shinsengumi üyeleri kadar iyidir.

 

1. Bölük Kaptanı : Okita Soji

hakuouki shinsengumi kitan gif ile ilgili görsel sonucu

Shinsengumi 1. bolugun kumandanı. Genc yasına rağmen usta bir kılıç ustasıdır. Ayrıca üyeler içinde en sakacısıve esprilisidir. Saito ile cok yakındır. Genelde onunla aynı yerde olmalarının sebebide budur. Saito onun neseli kisiligini kendi zıt “havalı” karakteriyle tamamlar. (Not:Gerçekten yaşamış bir insandır.)

 

8. Bölük kaptanı : Toudou Heisuke

toudou heisuke hakuouki gif ile ilgili görsel sonucu
Shinsengumi’nin en genç üyesidir. İrade sahibi ve yardım severdir.

 

10. Bölük Kaptanı : Harada Sonosuke

harada sanosuke hakuouki gif ile ilgili görsel sonucu

Eğlenceli ve komik birisidir. Katana kullanmaz diyemeyiz ama pek kullanmaz onun yerine Naginata (Mızrak) kullanır ve baya yeteneklidir.

 

2. Bölük kaptanı : Shinpachi Nagakura

İlgili resim

Çabuk parlayan (sinirlenen anlamında) bir karakterdir ama yetenekli bir Shinsengumi üyesidir.

 

Choushu

Kazame Chikage

Kazame Chikage gif ile ilgili görsel sonucu
Oni’lerin lideri konumundadır. Chizuru’nun peşindedir.

 

SERİLER

İlgili resim

1. Hakuouki Shinsengumi Kitan (1.sezon)

2. Hakuouki Hekketsuroku (2.Sezon)

3. Hakuouki Sekkaroku (OVAlar),

4. Hakuouki Reimeiroku ( 3. Sezon Shinsengumi’nin başlangıç hikayesi anlatılıyor)

5. Hakuouki Movie 1: Kyoto Ranbu

6. Hakuouki Movie 2: Shikon Soukyuu

Bir cevap yazın