Anime Tanıtımları

Gyakkyou Burai Kaiji: Ultimate Survivor Tanıtım ve İnceleme

4eab32afbcc584bedff97a13aafd97a0

Gyakkyou Burai Kaiji: Ultimate Survivor Tanıtım ve İnceleme yazısı ile herkese bir kez daha merhabalar,

Karantina izledikçe yaz serime devam ediyorum. Sırada ki anime hassas bir konu olan kumar üzerine. Bana en sevdiğin tür ne deseler seinen derim. Heyecanlı bir seinen seri olan Gyakkyou Burai Kaiji: Ultimate Survivor incelemesine geçelim yavaştan…

Gyakkyou Burai Kaiji: Ultimate Survivor

Tür : Seinen, Gerilim, Psikolojik

Yayın Tarihi : 2007

Bölüm Sayısı : 25 +(Gyakkyou Burai Kaiji: Hakairoku-hen-25 Bölüm)

Spinoff : Chuukan Kanriroku Tonegawa-25 Bölüm

Konusu :

Kaiji Itou, günlerini bira içip, kıskandığı zenginlerin arabalarının tekerlerini bıçaklayarak geçiren işe yaramaz bir gençtir. Bir gün kapısında gizemli bir tefeci belirir. Geçmişte borcuna kefil olduğu arkadaşı borcunu ödemeden kaçmıştır ve borç Kaiji’nin üstüne kalır. Tek kuruşu olmayan Kaiji’ye, bir yolcu gemisinde yasa dışı bir yeraltı kumarına katılmak için şaibeli bir anlaşma teklif edilir. Bu teklif, yeni cehennem hayatının başlangıcından başka bir şey değildir.  Şansız kahramanımız çoğu zaman hayatını ortaya koymak zorunda kaldığı bir kumar macerasına sürüklenir.

Editör Gözünden :

Animenin konusu özetlememiz gerekirse; zengin züppelerin canı sıkılır ve çaresiz fakirlerle kukla gibi oynarlar. Kaiji de bu zavallı kuklalardan bir tanesi. Anime nasıl açıklamam gerektiği konusunda  uzun müddet düşündüm. Sanırım tanımlayacak  en iyi sözcük “acımasız” bir anime. Dolayısıyla oldukça gerçekçi bir anime. Çaresiz anlarda bir anda ortaya çıkan mucizevi mutluluklardan hoşlanıyorsanız Kaiji size göre bir anime değil. Para ve insan ilişkisini o kadar güzel ve gerçekçi açıklamış ki seri, izlerken anime izlediğinizi unutup gerçek hayatın karamsarlığına bırakıyorsunuz kendinizi.

İhanetler, hırs, kibir, acımasızlık ve daha bir çoğu…Kısacası bir gerilim animesini izlemek isterken oluşan beklentilerimizi tamamen karşılayan bir anime. Animenin bana sorarsanız en etkileyici yanı, araç olması gereken para karşısında insanoğlunun ne kadar zayıf olduğunu tokat gibi yüzümüze çarpması. Parasızlığın getirdiği çaresizlik insanı ne kadar dibe çekebilir. Hayatta bir baltaya sap olamamış insanların zenginlerin oyunlarıyla birbirlerini öldürme noktasına kadar gelmelerini içiniz cız ederek izleyeceksiniz. “Bu durum gerçekten yaşansaydı acaba böyle mi olurdu? ” sorusunun cevabı sizde “daha  da beteri olabilirdi” şeklinde şekillenecek. Kısacası kötülerin kazandığı bir anime Kaiji…

Animenin bende oluşturduğu duyguları bir kenara bırakırsak senaryo oldukça zekice kurgulanmış. Oynanan her kumar beyninizin her hücresini kullanmaya zorlayan oyunlardan oluşuyor. Baş rolümüz Kaiji oldukça zeki bir genç olmasına rağmen toyluğuyla dikkat çekiyor. Dolayısıyla zekası ve toyluğu arasında yaşadığı gerilim izleyiciye oldukça başarılı yansıtılmış. Sıkılırım diye düşünmeyin. Gerilmekten sıkılmaya vaktiniz olmayacak. İşleniş konusunda başarılı bir iş çıkarılmış yani.

Çizimler konusunda yorumu size bırakıyorum. Ben çok beğendim çünkü kendine has çizimleri olan mangakaları seviyorum. Tarzıyla diğerlerinden ne kadar çok ayrılıyorsa benim gözümde değeri o kadar yükseliyor. Karakterler çirkin olarak tasarlanmış. Sanırım animenin gerçekliğine minik bir dokunuş yapan unsurlardan bir tanesi bu. İzlerken cool karaktere odaklanmaktan çok Kaiji’nin başarıp başaramayacağına, ya da hangi zeka oyunları ile üstesinden geleceğine odaklanıyorsunuz. Bence animenin yüksek seyir zevki sağlayan noktalarından bir taneside bu.

Müzikleri konusunda da oldukça başarılı bir iş çıkarılmış. O vahşi doğa hissi uyandıran muhteşem kapanış şarkısını buraya bırakıyorum :

Eleştiri Zamanı :

Eleştireceğim tek nokta sanırım bazı zamanlarda karamsarlık ve gerilimin aşırıya kaçmış olması. Bu da birazcık huzursuz olmanıza ve ağzınızda istenmeyen bir tat bırakmasına vesile oluyor. Birazcık mutlu sahneler serpiştirilseydi aralara, fena olmazdı sanki diye düşünmeden edemiyorsunuz.

Daha fazla tanıtım için Buraya tıklayınız.

 

About Tsunade

Küçüklüğümden beri ilgiyle takip ettiğim anime ve manga ile ilgili 2016 yılından beri Figurex sitesinde blog yazıları yazıyorum.

Bir cevap yazın