Anime Tanıtımları, Anime

Great Teacher Onizuka Tanıtım ve İncelemesi!

Merhaba arkadaşlar,

Bugünkü yazımda çocukluk dönemlerimizde yayınlanmasına rağmen benim gözümde efsane animeler arasında adını yazdıran yapımlardan biri olan Great Teacher Onizuka animesinin incelemesi ile karşınızdayım 🙂

 

Great Teacher Onizuka

great teacher onizuka anime ile ilgili görsel sonucu

Tür: Komedi, Okul, Ecchi, Drama, Aksiyon, Shounen
Yapım Yılı: 1999
Bölüm Sayısı: 43
Yönetmen: Naoyasu Hanyu
Stüdyo: Pierrot

Konusu:

Eski bir motosiklet çetesi üyesi, Eikichi Onizuka’nın hayatında tek bir amacı vardır. “En iyi öğretmen” olmak. Zar zor girmeyi başardığı okuldan, aynı şekilde zar zor mezun olup eline diplomasını alır. İş için başvurduğu ilk okulda kötü bir tecrübe geçirir ve kendini yollara vurur. Ama bilmediği şey okulun müdürünün Onizuka’dan etkilenmiş ve onu işe almak istediğidir. Bunu haber alan Onizuka tam gaz okula geri gider ve işi alır. Ama ne yazık ki Onizuka’nın hayalini kurduğu cici öğrencilerin yerinde okulun en problemli ve öğretmenlerden nefret eden sınıfı vardır. Onizuka’nın işi bu sınıfı adam etmektir. Ne de olsa Onizuka “En iyi öğretmen” olmak için çabalamaktadır bu da bunun için iyi bir fırsattır.

great teacher onizuka anime ile ilgili görsel sonucu

YORUM:

Okul temalı animeleri bilirsiniz değil mi? Tek bir öğrenci veya öğrenci grubunu alır öyle akıp gider, bazen shoujo tadı vardır bazende shounen, dersin içindekiler değil öğrencilerin ilişkisine bakarsın bütün gün. Onizuka’da durum farklı mı? Pek denemez… Ama eski bir serserinin aklındaki mükemmel fikirle (hoca olursam 22 yaşında 16 yaşındaki kızlarla ve hatta 40 yaşıma geldiğimde 16-20 arasındaki kızlarla takılırım oohhohohoho!) öğretmen olma çabası seriyi diğer okul temalı mangalardan ayırıyor. Onizuka’nın bitmek bilmez sapıklığı, çelik kadar sağlam olması, korkunç derecedeki gücü ve kendine sürekli lakaplar takması (Great Driver Onizuka!) ile ana karakterimiz insanı gülmekten öldürüyor. Ayrıca diğer karakterlerinde üzerinde genişçe durulması animeyi tek bir odak noktasından kurtarıyor. Tohru Fujisawa‘nın Onizuka ve öğrenciler üzerinden eğitim sistemini eleştiren tavrı mükemmel çizimleriyle harmanlandığı zaman izlenesi bir eser oluyor GTO.

great teacher onizuka anime gif ile ilgili görsel sonucu

Onizuka Onizuka Onizuka. Tam anlamıyla hikayenin kahramanı. Kendine ait öğretme metotları, karakterinin yapısı (bir nevi ölümsüz olması 🙂 ) her şeyi ile çok orijinal bir karakter. Hikayesi çok güzel. Onizuka’nın öğrencileri anlaması ve ona göre davranması çok iyiydi. Öğretmenlerin kendilerini büyük görmemesi gerektiğini göstermesi ama aynı zamanda da öğretmenlerinde insan olduğunu ve hatta yapabileceklerini göstermesi gerçekten etkileyiciydi.

great teacher onizuka anime gif ile ilgili görsel sonucu

Great Teacher Onizuka, görsel bakımdan 1999 yapımı olduğu için günümüz animelerinden geride kalıyor ama anime severlerin bunu dert edeceğini zannetmiyorum. O zamana göre çizimlerin çok normal olduğunu düşünüyorum. Bir de şu son meselesi var. Animede, mangada ve Live Actionda farklı farklı sonlara sahip. GTO’nun finali açıkçası olmamış. Son iki bölümde hızla bir şeyler yapılmaya çalışılmış ama animenin sonu ne yazık ki genel olarak sönük kalıyor. Ama sakın kötü diye aldanmayın, seri öyle havada kalıp bitmiyor ama dediğim gibi daha iyisi de olabilirdi.

Sonuç:

Serseri motorcu otaku gencimiz Onizuka size güzel bir eğlence vaad ediyor. Yaşınız 16’dan büyükse zevkle izleyebilirsiniz. Eklemeden de geçemeyeceğim GTO’nın mangası ilk hentai olarak tasarlanmış fakat sonradan bu şekle gelmiş,”hani ben bunda bir şey seziyorum ama ne?” demeyin aklınızda olsun. Kesinlikle izlenmeli. Onizuka gibi bir karakter tanınmadan ölmemek lazım 😀

great teacher onizuka anime gif ile ilgili görsel sonucu

Related Posts

Bir cevap yazın