Anime Tanıtımları

Gravity Falls Tanıtım ve İnceleme

falls

Gravity Falls tanıtım ve inceleme yazısıyla muhteşem bir çizgi film ile karşınızdayım arkadaşlar. Bazılarının çoktan birkaç kez bitirdiği, bazılarının çoktandır listelerinde olup başlamaya fırsat bulamadıkları, bazılarının ise daha önce hiç duymadığı bu seri ile herkese merhaba.

Gravity Falls


 

Tür: Macera, komedi

Yapım yılı: 2012

Imdb puanı: 8.9

Sezon sayısı: 2

South Park, Simpsons, Family Guy gibi çizgi filmleri hepimiz biliriz. Bunun gibi sitcom tarzı çizgi filmlerin elbette hatırı sayılır miktarda izleyicisi var ancak Gravity Falls bunlardan farklı. Sadece yetişkinlere yönelik olan aşırı tuhaf bir mizahı yok. Komediyi çok iyi başarması bir yana olağanüstü bir hikayesi var. Her geçen bölümün bir öncekinden daha güzel olduğu bu yapımı izlerken karakterlere bağlanmamak elde değil. Özellikle seriyi bitirdiğimde içimde vuku bulan duygularla seriye tümden bağlanmıştım.

Konusu:

Dipper ve Mabel adlı ikiz kardeşler yaz tatili için Gravity Falls adındaki küçük bir kasabadaki Mistery Shack adlı bir dükkânda çalışan amcaları Stanley’nin yanına gelirler. Dipper dükkânın etrafında gezdiği sıralarda kasabanın garip gizemleriyle dolu esrarengiz bir günlük bulur ve böylece macera başlar.

Gravity Falls sihir, canavarlar, korkutucu düşmanlar ve aklınıza gelmeyecek başka şeylerle dolu, eşi benzeri olmayan bir kasabadır. Dipper kasabadaki bu gizemleri çözmenin peşindeyken ikiz kardeşi Mabel ise tüm ilgisini süslü kazaklara ve erkek arkadaşlara verir.

Kafasında bir fesle gezen Stanley ise kasabaya gelen turistleri sürekli kazıklamaya çalışan huysuz bir adamdır. Ancak nadir de olsa yumuşak yanını görmek mümkündür. Sevdiklerini özellikle yeğenlerini korumak gerekince gözü pek birine dönüşür.

Müzikleri, hele ki açılış müziği öyle güzel ki seriyi kaç yıl önce izlemiş olmama rağmen açıp bir baktığımda sanki daha dün izlemişim gibi kafamda canlanır tüm notalar.

Çizgi film de olsa çocukların yalnız izleyebileceği bir yapım olduğunu sanmıyorum. Ürpertici teması, ara sıra hakikaten korkutabilmesi ve zaman zaman popüler kültüre aşina olmayı gerektiren göndermeleriyle çocuklara yönelik bir yapım olmaktan çıkıyor.

Gravity Falls hakkında diyeceklerim bu kadardı. Umarım hem bu yazıyı hem de seriyi beğenirsiniz.

Not: Olur da seriyi bitirip Google’da “Gravity Falls gibi çizgi filmler” diye aratmayı düşünürseniz, hiç zahmet etmeyin derim çünkü ben bulamadım.  

Açılış videosunuda sizin için buraya bırakıyorum.

Bir cevap yazın