Girls’ Last Tour anime tanıtımına hepiniz hoş geldiniz! Anime izleyerek o günkü stresinden kurtulan anime hayranları, “Haru” ismini daha önce burada görmemiş veya duymamış olabilirsiniz. Ama hiç merak etmeyin yakında alışırsınız çünkü sahalara yeni bir yazar geldi! Evet o benim… ehe. Kısaca kendimden bahsetmek gerekirse bu sitenin discord sunucusunda çok iyi dostlar tanımış ve onlara yardım etmek için buraya yazar olarak gelen bir anime severim…
Ama tabi ki bugünkü konu ben değilim. Bugün sizlere felaketten sonra hayatta kalmayı başarmış iki küçük kızın maceralarını anlatacağım. Maceraya hazırsanız işte Girls’ Last Tour animesinin detayları…

Girls’ Last Tour

1 - girls' last tour anime tanıtımı ve i̇nceleme - figurex anime tanıtımlarıKategori: TV
Orijinal İsmi: 少女終末旅行
Anime Türü: Bilim Kurgu, Macera ve Yaşamdan Kesitler

Girls’ Last Tour animesi, her biri 23 dakikadan oluşan toplamda 12 bölüme sahiptir. Genel yaş kitlesine hitap ettiği için  +13 seviyesindedir.

Kendilerini daha çok(Re:Zero, Stein;Gate, Goblin Slayer ve Akame ga Kill) gibi animelerden tanıdığımız ve bildiğimiz “White Fox” tarafından ortaya konmuş ve 2017 Ekim ayına damga vurmuş harika bir animedir.
MyAnimeList’in bu animemize verdiği puan: 8,19/10

Şimdi dilerseniz size biraz konusundan bahsedeyim…

Animenin Konusu

3 - girls' last tour anime tanıtımı ve i̇nceleme - figurex anime tanıtımları

Uzun savaşlar sonucunda harap olan şehirlerde bir başlarına kalmış iki küçük kızın yeni savaşları olan hayata kalma mücadelesini konu alır. Chito ve Yuuri, zamanlarını araçlarıyla bomboş sokaklarda yiyecek yemek ve içecek su aramak için harcarlar.

Her biri birbirinden daha kötü geçen günlerine ve hiç bir mutluluk ögesi bulunmayan şehirlere rağmen bu ikili birbirlerine sahiptirler. Ve bu da onları yarına hazır olmalarına yetiyor…

Genel Görüşlerim

Girls’ Last Tour animesinde diyalogların yoğun olduğu için sizlere başta sıkıcı gibi gözükse bile diyalogların altında yatan savaşlardan tutun da toplum düzenine kadar hemen hemen birçok konuda yergilere ve sizi düşündürecek sorularıyla animeyi soluksuzca izleyebiliyorsunuz.

Her yeni buldukları eşya ile yeni ve eskisinden tamamen farklı bir konuya girdikleri için animenin bazı yerlerinde kopukluklar göze çarpabilir. Ama anime genel anlamda bir ilerleyişi konu aldığından dolayı bu tür kopukluklar fazla göze çarpmıyor.

Karakter tasarımları ve Animasyon

6 - girls' last tour anime tanıtımı ve i̇nceleme - figurex anime tanıtımları Yoğunlukta görmüş olduğumuz Chito ve Yuuri, tasarımları konusunda “moe” tarzı çizimlere sahiptirler. Her ne kadar konu ve ortam sert ve yalın tonlarda sergilenmişse de karakterlerimiz bu tarz sevimli ve ortamdan uzak oluşları, kıyamet sonrası temasına farklı bir yön vermiş.

Bu ikiliyi her zaman Hacivat ve Karagöz gibi görmüşümdür. Her ne kadar birbirlerinden farklı olsalar da bir araya geldiklerinden bir bütün olabiliyorlar:

Chito, daha ağır başlı, sağduyulu ve Yuuri’den daha zeki olmasıyla takımda biraz lider biraz da kontrol eden kısımda kendine bir yer ediniyor.
Yuuri ise bunların tam tersi gibi düşünebilirsiniz: Yemek dışında hiçbir şeyi umursamaz, aklı havalarda ve biraz da tembel. Ama silah konusunda yetenekli. Bu sayede de kendini takımın savunma kısmında yer alıyor.

Ses ve Mekan İşlenişi

Müzikler genel anlamda başarılı olsa da sorun şu ki çok fazla neşeli, yani kıyametten sonraki bir hayatı anlatan senaryoya bu tarz müzikler pek iyi gitmemiş diyebilirim. Şahsen müzikte çarpışmalar isterdim. Dünya felaket haldeyken bu iki kızın umutlarının olmasını anlatan müzikler yer alsaydı  şahane olurdu.

Kliplere baktığımızda da cidden güzel bir iş çıkarmışlar. Karakterlerin önceki hayatlarında kalan iyi yönleri sergilemek etkileyici olmuş -özellikle de giriş bölümündeki sahneler-

Mekanlara geldiğimizde ise müzikte istediğim olayların hepsini aslında mekanlarda fark ediyoruz. Yani bazı yerlerde kıyamet sonrası umutsuzluğu güzel resmedilmiş ama bazı yerler cıvıl cıvıl, şen şakrak. Bu ilk başlarda göze çarpsa da sonralarda müziklerin girmesiyle bu olay fazla sizleri fazla rahatsız etmiyor.
7 - girls' last tour anime tanıtımı ve i̇nceleme - figurex anime tanıtımları
İşleyiş anlamında da bilim kurgu ön planda gösteriliyor. Öylesine ütopik bir dünya için bunlar gayet iyi ama sanki bana biraz eksik gibi geldi. Sanki ana tema bilim kurgunun yanında da biraz psikolojiye de giriyor.

Bazı yerlerde aksiyonu hissederken bazı yerlerde de duygu patlamasını hissediyorsunuz. Bu kadar bilim kurgu dedim ama kıyamet sonrası duygusallık olmazsa olmazlardandır. Her ne kadar aralara yerleştirilse  de izlerken o duyguları hissediyorsunuz.

Son Sözlerim

Size yaşattığı ortam olsun, kaliteli görsel ve müzikleriyle bir şölen sunuyor. Donukluk yaşamayan hikayesiyle felsefe düşünceyi birleştirirsek anime beni ilgimi çekmeyi başardı. Mekanlardaki çeşitlilik sayısı az olsa da tartının ağır kısmı iyilere gidiyor.

Bazen güldüm bazen de üzüldüm veya düşündürücü sorularda kayboldum. Uzun bir süredir böylesine güzel bir anime arıyorsanız işte size kapıyı açan anahtar… Keyifli seyirler!

Girls’ Last Tour yazımız bu kadardı.Bu benim ilk yazımdı o yüzden her türlü öneri veya isteğiniz varsa lütfen bunu yorumlarda belirtin ki böylece ben de elimden geldiğince kendimi düzeltmeye yönelirim. Daha fazla böyle anime tanıtımları için Buraya ve anime hakkında daha fazla detaylı bilgi için de Buraya tıklamanız yeterli. Kendinize iyi bakın ve iyi günler dilerim!

Back to list

Bir cevap yazın