Anime Tanıtımları, Anime

Gintama Genel İnceleme

 

10000-Anime-Fans-Voted-for-Female-Supporting-Characters-They-Would-like-to-See-as-the-Protagonist-haruhichan.com-Kagura-Gintama

Merhaba arkadaşlar

Bugün Gintama isimli animeyi incelemek istiyorum. Diğer sitelerdeki yazıları gördüğümde animenin giriş kısmında anlatılan kısımları gördüm sadece ve bu pek hoşuma gitmedi açıkçası. Böyle büyük ve eğlenceli bir anime için son derece baştan savma buldum. O yüzden kendi incelememi yaptım. Bakalım neler bizi bekliyor?

 

KONU:

Arkadaşlar animenin kendine ait bir konusu olduğunu pek düşünmüyorum. Ama genel olarak baktığımızda çok belli olmasa da Gintoki‘nin kendi geçmişine bağlı olaylardan kaynaklı günümüzde yaşanan olayları anlattığını düşünüyorum. Peki bu olaylar neler; kendisine bir çok şey öğreten hocasının ölümü, ülkeni bulunduğu zor durum, arkadaşlarının farklı yollar izlemesi ve kendisinin hayatı, umursamaz tavırları. Tabi diğer karakterlerin olaylara karışmasıyla olayların iyice sarpa sarmasını unutmamak lazım.  Gördüğünüz üzere ne amacı var ne de yapılması gereken bir şey var. Animemiz tamamen eğlenceden oluşmakta. Ve bu  son derece eğlenceli, şaşırtıcı ve tatmin edici bir anime izlememizi sağlıyor.

 

GENEL BİLGİ:

Arkadaşlar animemiz toplamda 316 bölümden oluşuyor. 2 tane special ve 2 tane de movie bulunmakta. 2006 yılında televizyona uyarlanmış ve yazarı Hideaki Sorachi‘dir. Türlerine bakacak olursak aksiyon, komedi, shounen, tarihi, samuray, uzay ve parodi‘den oluşmaktadır. Ama türlerinden bir ikisini bulundurduğunu pek düşünmüyorum. Uzay geçiyor ama uzaya gitme gibi bir durum yok. Sadece gelen uzaylılar var. Tarihi demişler zerre alakası yok. Galiba sadece parodi ve komediyi gerçek anlamda veriyor. Aksiyon konusuna gelecek olursak kolay kolay ciddi bir dövüş olmasa da, olunca kesinlikle hakkını veriyorlar.

 

 KARAKTER İNCELEMESİ:

Ve bu incelemeyi yaparken en çok zevk aldığım ve yorulduğum kısma geldik. Çünkü karakterlerin çoğunun özelliği birbirine benziyor ve farklı bir şey yazmak gerçekten zor oldu. 14 karakter inceledim. Sizler için, üşenmedim bu sefer ama 🙂  Neyse daha fazla uzatmadan hadi başlayalım.

 

SAKATA GİNTOKİ 

Gin-san olarak bileceğimiz asıl karakterdir. Animenin ilk bölümlerinde göreceğiniz uzaylılar ilk kez dünyaya geldiklerinde bizim Gin-san ve 3 arkadaşı bunları durdurmak için baya çaba sarf etmişler. Ama başaramamışlar. Tabi kendisi doğal olarak çok iyi kılıç kullanıyor ve o zamanlar savaşta bayağı nam salıyor. Lakabıysa beyaz şeytan oluyor. Şimdi anlattığım adamla birazdan karakteristik özelliklerini söyleyeceğim adamı bağdaştırmak zor olabilir.

Gin-san nasıl tarif edilir baya düşündüm. Akla yatar bir şey buldum diyemem maalesef. Adam acayip vurdum duymaz ama bir olay oluyor ve karşımıza o kadar ciddi bir adam çıkıyor ki, ne yapması gerektiğini bilen, son derece korumacı ve duyarlı oluyor. Başka bir bölümde dolaptaki çilekli süt yok diye terör estiriyor. sürekli alkollü mekanlara giden, kadınlar düşkün olan, tam bir serseri. Ama ne yaparsın işte adam her şeyi yoluna koyabiliyor. Tabi para sıkıntısı hariç. İzleyip gördüğünüz de Gintoki‘yi anlatırken Gin-san işte diyorsunuz.

tumblr_o7k7lcxvVl1tmvxxdo1_500

 

SHİMURA SHİNPACHİ

Megane-kun olarak geçen karakterimiz kendisi. Gin tarafından insan takan gözlük olarak nitelendiriliyor ve yapımcılarda böyle görüyor. Gözlük kırıldığında “Shinpachi-kun kendine gel” diye başına toplandıkları oluyor. Hatta gözlük takmadığın da zavallı çocuğu tanımıyorlar bile. Karakterinden bahsedecek olursak ; son derece hırsılı ve çalışkan. Aslında bir iki kez Gin-san’dan çalıştırmasını istese de ne fayda. Son derece beceriksizken, sonradan bayağı gelişme kaydetti.

tumblr_obrwpiAN4F1t7p10mo1_500

 

KAGURA

Aslında kendisi dünyadan değil başka bir gezegenden geliyor. Orada da savaşçı bir klanın üyesi. Anime de babasını ve abisini görüyoruz. Ama anlatmayacağım onları. Kagura’nın özelliklerine bakacak olursak ; son derece güçlü bir kız. Vurduğunda duvara yapıştıran cinsten. Çok fazla yiyor, arkadaş canlısı, biraz da şımarık. Geri kalan özellikleri neredeyse Gin-san’la aynı. Güvenilir, iş koruyup kollamaya gelince önde duranlardan, yemek için yapmayacağı hiçbir şey yok. Genelde de Gin-san‘ın pudinglerini yiyen odur.

tumblr_nwy5rsZThL1sg1ksjo1_500

 

SADAHARU

Bu karakterimizde uzaylı bir köpek. Kagura’nın evcil hayvanı olur kendisi. Sokaktan bulup getiriyor Kagura. Odur budur bizimkilerle takılıyor. Biraz asi olmasına rağmen bizimkilerle iyi geçiniyor. Tabi arada Gin-san‘ı yemeye çalışması dışında.

123

 

KATSURA KOTAROU

Katsura, Gintoki‘yle birlikte savaşan arkadaşlarından birisi. Şimdiyse devletin o zamanlar destek çıkmamasından doğan öfkeyle bir terörist grup kurar ve devrim yapma çabaları içerisine girer. Artık ne kadar başarılı olup olmayacağını izleyip görelim. Karakterine gelecek olursak ; sürekli polislerle dalga geçen, eğlenceli ve isim takıntısı olan birisi. Her zaman yardım etmeye hazır. Unutmadan bombalarla da arası çok iyi ve Katsura iyi kılıç kullanır.

 

tumblrm68egbh79e1qhyte9o1500

 

ELİZABETH

Elizabeth‘i anlatmak biraz zor galiba. Uzaylı penguene benziyor ama arada içinden insan çıktığı da oluyor. İnsan bacakları var ama konuşmuyor. Garip bir karakter. Kişiliği hakkında fazla bir şey söyleyemiyeceğm ama sürekli Kaysura‘yı destekiyor. Onun yanında duruyor. Bir keresinde içinden yönetmenin çıktığını görmüştük. İlginç bölümlerdi.

tumblr_nkf7epDW2O1uoftv5o1_500

 

KONDO İSAO

Shinsengumi diye bilinen bir  polis ekibinin başıdır kendisi ama ne yaparsın işte animede de anıldığı üzere kendisi tam bir goril. Bizim Shinpachi‘nin bir ablası var. Sürekli onu takip ediyor ve başına iş açıp duruyor. Kovalansa filan neyse de kötü dayak yiyor ve bunu her seferinde yaşıyor. Ama kim ne derse desin kaliteli bir polis arkasındaki adamların onun için yapamayacağı şey yoktur. Genelde görevlerinde Gintoki‘de ortaya çıksa, başarılı şekilde çözüyor.

 

HİJİKATA TOUSHİROU

Shinsengumi 1.takım komutanıdır kendisi. Suçlular arasında şeytan olarak bilinir ve bu ismi de hak ettiğini düşünüyorum. Yabana atılacak birisi değil. Çok iyi kılıç kullanır ve tam bir mayonez hastasıdır. Gintoki‘yle sürekli bir yarış halindeler. Bazı bölümlerde sadece ikisini gördüğümüzde olacak. Suçlu geçmişine sahip olsa da, Kondo İsao tarafından hizaya getirilen birisidir.

2

 

OKİTA SOUGO 

Okita hakkında söylencek pek bir şey olduğunu sanmıyoum. Shinsengumi 2.takım komutanıdır. Geçmişi biraz karışık olsa da biz pek görmüyoruz. Karakteristik olarak sadist bir yapısı var. Hijikata ile aralarında tek taraflı bir çekişme var. Okita sürekli saldırır. Hijikata savuşturup karşılık vermez.

tumblr_nn88j2Hw9h1tiivhqo1_500

 

SARUTOBİ AYAME

Herhalde animede ki en anormal karakter oluyor. Mazoşist bir zihniyete sahip. Takıntılı bir şekilde Gintoki‘ye aşık. Shougun‘a hizmet eden bir ninja gurubunun üyesi. Son derece yetenekli bir suikastçi olmasının yanında gözlükleri düşünce ayakta bile duramayan birisi haline geliyor.

large

 

SHİMARU TAE

Bu karakterimizde Shinpachi‘nin ablası. Kondo İsao‘nun sürekli takip ettiği karakterimiz Tae Konsomatris gibi bir iş yapıyor ve burada rahat durmayan müşterileri dövüyor. Hatta rahat duranları bile dövdüğünü gönül rahatlığıyla söyleye bilirim. Kondo İsao’nun dayak yediği kişide Tae‘dir. Ev hanımı tarzına sahip olsa da, nasıl oluyorsa korkunç derecece güce sahip birisi.

5

 

OTOSE 

Otose karakteri Gintoki ve Kagura‘nın ev sahibi oluyor. Genelde fazla görünmeyen ama Gintoki’nin korktuğunu bildiğimiz bir karakter. Gintoki’nin Edo bölgesine yelerşmesini sağlayan bir karakter. Savaştan sonra kalacak yer ve ayarlamış. Kendisi sıcak kanlı ve cana yakın biri olmasına rağmen iş kiraya gelince tam bir canavar olabiliyor.

tumblr_lti8l820NC1qhyte9o1_500_zps4db76696

 

HASAGAWA TAİZOU 

Kendisi önceden koruma olan ve mutlu bir aileye sahip birisiydi. Tabi Gintoki hayatına girene kadar. Bazı olaylar gerçekleştikten sonra Hasegawa işsiz kalır ve eşi terk eder. Evini kaybeder ve sokaklar da yaşamaya başlar. Bu karakteri gördüğünüzde saçma şeyler olacağını bilmeniz gerekli.

tumblr_my0561N9aV1sn2bkjo1_500

 

HATTORİ ZENZOU

Sarutobi Ayame’nin üyesi olduğu ninja klanının lideridir. Bir zaman sonra yaşanan olaylar sonucu ayrılmaya karar verir ve pizzacı olarak iş başlar. Bir gün Gintoki‘yle karşılaşır. Tabi normal bir karşılaşma değildir. Hal ve tavırları Gintoki‘nin ninja hali gibidir. Sorumsuz, umursamaz ve vurdum duymazdır ama iş arkadaşlarına gelince konu değişiyor.

6d1bf20ff444a90264268f23c81d750b2515095d_hq

 

GÖRÜNTÜ KALİTESİ:

Arkadaşlar görüntü son derece güzel ama her uzun anime gibi ilk bir kaç bölümü yetersiz sadece 30. bölümden sonra görüntü düzelmeye başlıyor. Savaş sahnelerine gelince,  Gintama animesi elinden gelen her şeyi yapmış.

İZLENEBİLİRLİK:

Arkadaşlar bu animeyi izleyip de ben beğenmedim diyenlerin sayısı azdır. İzleyen herkesten de izlemeniz yönünde tavsiye alırsınız. Hatta ısrar edenler bile oluyor. Şimdiyse 100 üzerinden değerlendirmeye geldi sıra. Benden aldığı puanı kesinlikle hak ettiğini düşünüyorum ve 90 veriyorum.

 

Hepinize iyi seyirler dilerim.

 

 

5 thoughts on “Gintama Genel İnceleme

 1. pirabbean dedi ki:

  Aynen. Karakter, olay ve örgütlerin çoğu tarihten alıntı. Japonya’nın o zaman ki batı etkisinde kalışı, samuraylık döneminin sona erişi animede amanto istilası olarak işlenmiş bir nevi. Bakufuya karşı olanlar, ya da bakufu içinde düşman yanlısı olanlar vesair… Ve Kendine ait bir konusu yok demek çokta doğru olmaz. Arclar birbiriyle bağımsız gibi gözüksede sonunda bir şekilde bağlantıları var. ( sonu ya harusame ya tendoshuu ya çıkıyor genellikle ) En saçma gözüken bölümlerde bile bir detay oluyor bazen ve gintamayı sevmemin nedenlerinden biri de bu. Arcların çok uzayıp sıkmamasıda cabası. Tadında bitiyorlar hep. En azından bana göre. Bölüm isimleri bile ayrı bir olay. Hala başlamayan varsa bir an önce başlamasını öneririm. Belki ilk bölümler sarmayabilir ama mutlaka kapılırsınız. Karakterler olsun arclar olsun seiyuular olsun…. Çok iyiler. Kabukichou 4 diva arcı benim favorimdir. Tekrar tekrar seyrederim hala. Mangası da yavaş yavaş sona geliyor sanırım. Olaylar iyice hız kazanmaya toparlanmaya başladı bence. Umarım güzel bir finali olur.

 2. Hakan Özkartal dedi ki:

  Gintama için bir tanıtım gerekliydi. Teşekkürler. Hiç de fena olmamış. Yalnız kendi hikayesi yok veya belli bir hikayesi yok denemez. Parodi ve komedi dışında türüne uymuyor gibi bir yorum okudum. Kesinlikle tarihi ve uzay bolca görüyoruz. Karakterlerin yarısı gerçekte yaşamış kişilerin ismi, örgütlerin ismi de gerçek (Shinsengumi ve Kiheitai gibi) ve yaşanan şehir, ülke bile gerçek tarihten alıntı-benzetme. Mangada da şu an uzayda olaylar gerçekleşiyor zaten okuyan biliyordur. Animeye yansıtıldığında en iyi animeler sırasında 1. sıralarda olacak olan bir anime olacaktır yine.

  1. Tsunade dedi ki:

   Hakan sana nasıl ulaşabilirim 🙂 Figürex facebook sayfasına mesaj atabilir misin ?

  2. Joker dedi ki:

   Dikkat ettiğn noktalar çok güzel ama yazılarımı yeni başlayanlar için hazırladığımdan ilk 25-30 bölüme göre yapmam gerekiyor. Bizimkiler hani nerde uzay diye arayan bir millet olunca böyle yazmayı daha uygun buldum. Yorumun için teşekkür ederim

  3. pirabbean dedi ki:

   Aynen. Karakter, olay ve örgütlerin çoğu tarihten alıntı. Japonya’nın o zaman ki batı etkisinde kalışı, samuraylık döneminin sona erişi animede amanto istilası olarak işlenmiş bir nevi. Bakufuya karşı olanlar, ya da bakufu içinde düşman yanlısı olanlar vesair… Ve Kendine ait bir konusu yok demek çokta doğru olmaz. Arclar birbiriyle bağımsız gibi gözüksede sonunda bir şekilde bağlantıları var. ( sonu ya harusame ya tendoshuu ya çıkıyor genellikle ) En saçma gözüken bölümlerde bile bir detay oluyor bazen ve gintamayı sevmemin nedenlerinden biri de bu. Arcların çok uzayıp sıkmamasıda cabası. Tadında bitiyorlar hep. En azından bana göre. Bölüm isimleri bile ayrı bir olay. Hala başlamayan varsa bir an önce başlamasını öneririm. Belki ilk bölümler sarmayabilir ama mutlaka kapılırsınız. Karakterler olsun arclar olsun seiyuular olsun…. Çok iyiler. Kabukichou 4 diva arcı benim favorimdir. Tekrar tekrar seyrederim hala. Mangası da yavaş yavaş sona geliyor sanırım. Olaylar iyice hız kazanmaya toparlanmaya başladı bence. Umarım güzel bir finali olur..

Bir cevap yazın