Bethesda aracılığıyla E3 fuarında yayınlanan Fallout Shelter önce çıktığı tarihte pek alaka görmemişti fakat Fallout 4‘ün çıkmasıyla beraber yükselişe geçti. an itibariyle Google Play Store’da Editörün Seçimi kısmına civarı yükselmiş görünüyor. Oyunda biz bizzat sığınak (Vault) yöneticisiyiz. Emelimiz her an meydana geldiği benzeri yaşamda kalmak…

Fallout shelter i̇ncelemesi̇

Oyun tüm Fallout oyunları benzeri SPECIAL sistemini kullanıyor. Tabiki bilenleriniz vardır fakat bilmeyenler amaçlı nedir, ne işe fayda bir açıklayayım. SPECIAL sistemi fazlasıyla temel bir düzey sistemidir, “S” Strenght (Kuvvet), “P” Perception (Idrak Etme), “E” Endurance (Dayanıklılık), “C” Charisma (Karizma), “I” Intelligence (Zeka), “A” Agility (Atiklik) ve en şimdi da “L” Luck (Baht) manasına gelir.

Normalde bu sistem Fallout‘da da düzey sistemidir fakat bu oyunda sığınağınızda hayatını sürdüren kişilerin yaşamda kalması amaçlı gereken kaynakları üretmek amaçlı imalat odalarına o odanın yeteneğini taşıyan kişileri göndermeniz gerekmektedir. Başka Bir Deyişle sığınakta hayatını sürdüren herkesin becerileri enteresan örneğin şayet cereyan üretecekseniz cereyan üretme kısmının becerisi Strenght (Kuvvet) ve buradan en güzel verimi almak amaçlı en fazla yüksek güce sahip vatandaşları oraya koymanız gerekmektedir.

Fallout shelter i̇ncelemesi̇

Oyunda sığınaktaki yaşamı aynı ritimde devam ettirmek amaçlı 4 adet maddeye ihtiyacınız var; cereyan, su, yemek ve elbette ki ücret. Cereyan, su, ve yiyeceği kurduğunuz odalardan sağlayabiliyorsunuz, parayı ise karakterleriniz düzey atladığında, yevmiye vazifeleri yaptığınızda kazanabiliyorsunuz. Sığınağınızı bir bir sürü kez büyütmelisiniz nedeni ise yepyeni odalar sığınakta hayatını sürdüren insan sayısı arttıkça açılıyor.

Bu sayıyı arttırmanın 2 kara yolu var. Oyun sizin kapınıza arada da olsa insan yolluyor onları içeri alarak fert sayınızı arttırabilirsiniz veya içerideki 2 kişiyi çiftleştirerek de fert sayınızı arttırabilirsiniz. Bunun yakınında sığınağınızda insanlara tabanca, elbise, evcil hayvan vb. benzeri birşeyler vererek Wasteland’e loot (eşya, tabanca, elbise ve bu stil birşeyler) toplamaya yollayabilirsiniz. Yolladığınız kişini ekranını açarsanız da neler yaptığını ve neler topladığını ani bildirir. İstediğiniz zaman sığınağa geriye çağırabilirsiniz.

Fallout shelter i̇ncelemesi̇

Evet oyun bu civarı olsaydı ciddi anlamda Fallout‘u yansıtmazdı değil mi? Bunların yakınında elbette ki belalar da var. Sığınağınızda büyük yangın çıkabiliyor, haydutlar basabiliyor, böcekler istila edebiliyorlar veya büyük yangın baht ile engellenebiliyor (büyük yangın bir sürü mukassi bir şey değil anında söndürülüyor). Raiderlar kapıdan girdikleri amaçlı kapıyı güçlendirmeniz gerekmektedir.

Böceklere karşın da bir korunma meydana geldiğini sanmıyorum yerde delik açarak istila ediyorlar şayet içeriye girdikleri odadaki insanlara tabanca verirseniz anında yatıştırabilirsiniz. Oyunu bizzat oynuyorum ve Fallout seven sevmeyen herkese öneriyorum dışarıda veya boş zamanlarınızda oynamak amaçlı birebir.

Back to list

Related Posts

Bir cevap yazın