Şaheser değil şayet alıcı, muazzam değil şayet başarılı… The Stanley Parable isimli oyunun yapımcısından bir yabancı sıra dışı oyun ek olarak. The Beginner’s Guide. Kelime manası olarak “Amatörler Rehberi” benzeri bir manaya iştirak eden bu oyunda, bir yerde oturup birinin anılarını dinliyormuş benzeri hissedeceksiniz.  Oyuna başladığınızda birinci bakış tarafından bir karakteri yönlendiriyorsunuz. Mouse ile çevreye bakıp WASD ile karakterleri yönlendiriyorsunuz.

Onun dışarısında kimi zaman bir takım ögelerle etkileşime giriyorsunuz. Oyun tamamıyla bundan ibaret. Oyunu kelimeler ile yorumlamak bir sürü kolay değil. Alışılagelmişin dışarısında bir oyun olduğundan, okurken  “böyle bir şey mi olur?” diyebilirsiniz. Süre olarak az bir oyun. Tahmini 1.5 saatlik bir oyun müddeti var. Şayet İngilizce seviyeniz fena değilse bu 1.5 saati dolu ve huzurlu bir biçimde geçirebilirsiniz.

The Stanley Parable’daki benzeri bir dış ses bize oyun süresince bize eşlik ediyor. Grafiksel olarak gayet iyi bir iş çıkarılmış. Mühim olanın yazı meydana geldiği bu stil oyunlarda grafiğin birçok bir ehemmiyeti olmasa da etkileyicilik amaçlı belli bir düzeye sahip olması gerekmektedir. Bir Sürü dik olmayan bir sistemde dahi rahatça 1920×1080 çözünürlükte oynayabilirsiniz.

The beginner's guide i̇ncelemesi

Son olarak kütüphanenizde bulunmasını tavsiye ettiğim bir oyun meydana geldiğini ifade etmek talep ediyorum. Steam‘de 6.750 tane incelemeden %86’sı pozitif meydana iştirak eden bu oyunu 18 TL’ye satın alabilirsiniz. Herkesin tarzı meydana iştirak eden bir oyun meydana gelmediği amaçlı sevmeme ihtimalinizi göz önünde bulundurup indirimde satın alabilirsiniz. Şu anda %40 civarı indirime girdi.

Related Posts

Bir cevap yazın