En iyi Askeri Kategorisi Animeler listemizde adı pek duyulmamış animelere yer vermeye çalıştım. Bu listeyi birçok siteden referans alarak ve birazda kendi düşüncelerime göre sıraladım umarım beğenirsiniz. Sözü fazla uzatmadan sizi askeri anime önerilerimiz ile başbaşa bırakıyorum. 😀

 

14 – Legend of the Galactic Heroes

Zxcvvbnm 14 - en iyi askeri kategorisi animeler - top 14 - figurex anime önerileri

Türü: Askeri, Bilim Kurgu, Uzay, Dram

Bölüm Sayısı: 110

Yapım Yılı: 1988

15 legend of the galactic heroes - en iyi askeri kategorisi animeler - top 14 - figurex anime önerileri

Çöküşteki GoldenBaum hanedanlığının egemen olduğu galaktik İmparatorluği ile demokratik federasyon Hür Gezegenler Birliği arasındaki savaş tam 150 yıldır devam eden ve tüm samanyolu galaksisini etkisi altına almış yıldızlar arası bir savaştır. Bu savaşta da milyonlarca asker savaşmaktadır.

Fakir bir aileden gelen yetenkli ve karizmatik İmparatorluk Amirali Reinhard von Lohengramm ve üniversite masraflarını karşılamak amacı ile asker olmuş zeki ama tembel HGB’nden Yang Wenli adlarında iki amiral ortaya çıkacaktır. Birbirlerine zıt olan bu karakterler arasındaki rekabet hiç dinmeyecek, sürekli sınanacaklar ve değişeceklerdir.

Yoshiki Tanaka’nın yazardığı; 1982-87 yılları arasında çıkartılmış olup on kitaplık bilim kurgu serisidir ve 1988 yılında Seiun Ödülü’ne(1) layık görülmüştür.

Seinun Ödülü : The Seiun Award (星雲賞, Seiunshō), Japonya’da önceki yılın en iyi bilim kurgu yayınlarının seçildiği ve oyların Japon Bilim Kurgu Kongresi’ne katılanlar tarafından verildiği bir Japon bilim kurgu ödülüdür. “Seiun”, “nebula” kelimesinin Japoncası olup Amerikan Nebula Ödülleri ile alakası yoktur. 

 

13 – Joker Game

Zxcvvbnm 15 - en iyi askeri kategorisi animeler - top 14 - figurex anime önerileri

Türü: Askeri,  Tarihi, Dram

Bölüm Sayısı: 12 + 2

Yapım Yılı: 2016

14 joker game - en iyi askeri kategorisi animeler - top 14 - figurex anime önerileri

2. Dünya savaşının başlarında yer alan bu askeri animenin ana konusu D Ajanlık adı verilen gizemli bir casusluk operasyonu anlatılmaktadır. D Ajanlık organizasyonu Teğmen Colonel Yuuki tarafından ordu akademisi mezunlarından veya personellerinden topladığı insanları operasyonları idare edebilecek ve uzun zaman ekip olarak çalışabilmeleri kuruyor. Buna karşın Jirou Gamou adındaki ve insanı değerlerden yoksun bir ajan kara not adı verilen gizli belgeleri gün ışığına çıkarmak gibi kötü bir göreve başlamıştır.

 

12 – Valkyria Chronicles

Zxcvvbnm 16 - en iyi askeri kategorisi animeler - top 14 - figurex anime önerileri

Türü: Askeri, Aksiyon, Romantizm

Bölüm Sayısı: 26

Yapım Yılı: 2008

13 valkyria chronicles - en iyi askeri kategorisi animeler - top 14 - figurex anime önerileri

Gallia adlı bir ülkede ve 1930’lu yılların Avrupasında geçmektedir.  Gallia’da Ragnite adı verilen güçlü bir enerji kaynağının bol miktarda olmasından dolayı doğu Avrupa ülkeleri ittifak birlikleri tarafından saldırıya uğramıştır. Ancak planda olmayan birtakım olaylarda baş göstermeye başlamıştır. Bu savaşta rahatsız olan bir grup Gallian uyruklu insan ayaklanarak bu savaşa karşı çıkmaya çalışacaklardır.

 

11 – Mobile Suit Gundam

Zxcvvbnm 17 - en iyi askeri kategorisi animeler - top 14 - figurex anime önerileri

Türü: Askeri, Mecha, Aksiyon, Bilim Kurgu, Uzay

Bölüm Sayısı: 43

Yapım Yılı: 1979

12 mobile suit gundam - en iyi askeri kategorisi animeler - top 14 - figurex anime önerileri

24. yüzyıla yaklaşırken dünyadaki ana yakıt kaynakları olan fosil yakıtların neredeyse hepsi tükenmiştir. Bununla birlikte insanlar ellerinde kalan son kaynaklarını yörünge üzerinde platformlar kurmak için kullanmak zorunda kaldı. Ancak ne varki böyle büyük bir gücü gören insanlar devletlerin güttüğü çirkin ve güvenilmez politakaları fark etti ve dünya üç büyük birliğe bölündü.

Bu grupların her biri diğerleri üzerinde baskı kurabilmek amacı ile durmaksızın savaşmaktadırlar. Bu grupların güçlerinin temelinde mobile süit denen silah sistemleri yatmaktadır. Yıl olmuş 2307 ama bu savaşlar hala devam etmektedir.  Ancak planlar her zaman istendiği gitmeyecektir. Bir savaş ortasında aniden ortaya çıkan esrarengiz bir silah ortaya çıkar ve direnişçilerden Setsuna F. Seiei’nin de içinde bulunduğu bir grup ölümden kurtulmuştur.

Bu savaşlar devam ederken ortaya silahları zamanların çok ilerisinde olan ve kendilerine Celestial Being diyen esrarengiz bir grup ortaya çıkar ve tüm dünyayı kendi saflarına çekmeye çalışır. Bu esrarengiz gruptakiler GUNDAM adlı mobile süitlere sahip olduklarını, kimseye kin gütmediklerini ve bir çıkar içerisinde olmadıklarını ancak yollarına çıkacak her türlü engeli yok edeceklerini dile getirirler.

 

10 – Full Metal Panic!

Zxcvvbnm 18 - en iyi askeri kategorisi animeler - top 14 - figurex anime önerileri

Türü: Askeri, Mecha, Aksiyon, Bilim Kurgu, Komedi

Bölüm Sayısı: 24

Yapım Yılı: 2002

11 full metal panic - en iyi askeri kategorisi animeler - top 14 - figurex anime önerileri

Sousuke Sagara,  Mithril teşkilatının bir üyesidir. Mithril ise gizli bir askeri teşkilattır. Sousuke Sagara KGB tarafından kaçırılma riski olan Kaname Chidori’nin koruması olarak görevlendirilir. Ama ne yazık ki Sousuke hiçbir zaman insan içinde yaşamamış ve dolayısı ile sivil hayat hakkında hiçbir bilgisi yoktur. Sousuke’nin Kanameyi korumasının altında yatan gerçek ise Kanamenin bir “Whispered” olmasıdır. Bu hali ile bile Souske için imkansıza yakın olan bu görev, Kaname’nin normal hayatına normal olarak devam edebilmesi için gizli olarak yürütülmelidir.  Sivil hayat hakkında bilgisi olmayan Souske herşeyi eline yüzüne bulaştıracaktır.

 

9 – Girls und Panzer

Zxcvvbnm 19 - en iyi askeri kategorisi animeler - top 14 - figurex anime önerileri

Türü: Askeri, Okul

Bölüm Sayısı: 12 + 7

Yapım Yılı: 2012

10 girls und panzer - en iyi askeri kategorisi animeler - top 14 - figurex anime önerileri

Kızlar için geleneksel olan dövüş sanatı olan Ensha-Do, bir tank savaşı sanatıdır. Ana karakterimiz Miho hayatı boyunca bu dövüş sanatından kaçmak için çabalamıştır. Hatta bu kaçışa Ourai Kız Lisesinde bir son vereceğini düşünürken okulun öğrenci konseyi, Miho’yu zorla ulusal turnuvalarına sokacaktır.

Askeri animeler listemizdeki bu animede sadece kızlardan oluşan bir animedir. Bu tarz animeleri pek sevmediğimden hiç izlemediğim bir animedir. :/

 

8  – Sidonia no Kishi

Zxcvvbnm 20 - en iyi askeri kategorisi animeler - top 14 - figurex anime önerileri

Türü: Askeri, Mecha, Aksiyon, Bilim Kurgu, Uzay, Seinen

Bölüm Sayısı: 12

Yapım Yılı: 2014

9 sidonia no kishi - en iyi askeri kategorisi animeler - top 14 - figurex anime önerileri

Garip bir uzaylı ırkı olan Gauna, bilinmeyen bir metod ile güneş sistemini yok etmiştir. İnsanların bir bölümü Sidonia adı verilen gönderme gemilerini kullanarak kaçmayı başarmıştır. Nagate Tanizale geminin içinde yetişmiş bir gençtir ve Gardes adı verilen büyük robot silahların pilotu olmak için eğitimlere katılmıştır. Ancak normal bir robot hayalı kuran Nagate’ye esfanevi ünite olarak bilinen Tsugumori emanet edilmiştir.

Askeri animeler listemizdeki bu anime diğerlerine göre daha farklı bir çizim şekli var. İlk izlediğinizde size tuhaf gelebilir ama izledikçe alışıyorsunuz 😀

7 – Jormungand

Zxcvvbnm 21 - en iyi askeri kategorisi animeler - top 14 - figurex anime önerileri

Türü: Askeri,  Aksiyon, Seinen

Bölüm Sayısı: 12

Yapım Yılı: 2012

8 jormungand - en iyi askeri kategorisi animeler - top 14 - figurex anime önerileri

Görünüşte bir nakliye şirketi olan ve HCLI adı verilen bir şirkette Koko Hekmatyar ve eski ordu çalışanları gizlice silah kaçaklığı yapmaktadır. Jonah adlı duygusuz, silah ve silah kaçakçılarından nefret eden ancak bir o kadar da müthiş silah kullanan biridir. Jonah’ın ailesi bu silah kaçakçıları tarafından öldürülmüştür. Jonah ailesinin katilini bulup intikamını almak için, Koko barışiçin silah sattığını idda eden Koko Hekmatyar’ın yanında çalışmaya başlamıştır.

 

6  – Hellsing Ultimate

Zxcvvbnm 22 - en iyi askeri kategorisi animeler - top 14 - figurex anime önerileri

Türü: Askeri,  Aksiyon, Korku, Vampir, Doğaüstü Güçler, Seinen

Bölüm Sayısı: 10 + 3

Yapım Yılı: 2006

6 hellsing ultimate - en iyi askeri kategorisi animeler - top 14 - figurex anime önerileri

Hellsing şirketinin sahibi olan Sir Integra Wingates Fairbrooks van Hellsing atası tarafından yakalanmış ve deneylerle yapılacak güçlendirilmiş olan ve bir hapishanede tutulan Alucard Integra tarafından serbest bırakılır. Geceleri kötülerle savaşan Alucard bir gece Seras Victoria adında bir polis ile karşılaşır ve onu da vampir yapar. Seras ve Alucard artık beraber çalışmakta karanlık güçlere karşı durmaktadır. Alucard’ın en büyük amacı tüm gücünü kullanarak ölümsüz olan ile savaşmaktır.

 

5 – Code Geass: Lelouch of the Rebellion

Zxcvvbnm 23 - en iyi askeri kategorisi animeler - top 14 - figurex anime önerileri

Türü: Askeri,  Aksiyon, Okul, Bilim Kurgu, Mecha, Süper Güçler

Bölüm Sayısı: 25

Yapım Yılı: 2006

5 code geas lelouch of the rebellion - en iyi askeri kategorisi animeler - top 14 - figurex anime önerileri

Tarih 10 Ağustos 2010, Britanya Japonyaya savaç açmıştır. Japonya britanyanın yeni silahı olan Knightmare Frame karşı eli kolu bağlanmıştır ve istila edilmiştir. Japonya artık Alan 11’dir ve Japonlar ise 11’liler dir.

Lelouch Britanyalı ama britanyadan nefret eden bir lise öğrencisidir ve britanyayı yoketmeye yemin etmiştir. Bir gün çok özel bir güç taşıyan kamyon teröristler tarafından kaçırılmıştır ancak yoldan çıkmış ve kaza yapmıştır. Lelouch kontrol etmek için kamyonun yanına gider ama kamyonda kapalı kalır. Lelouch kamyonun içerisinde yakalanır. Britanyalıların Lelouch’u öldürülmesini istemeyen, gizli bir bölmeden çıkmış olan esrarengiz kız vurulur. Ölmeden önce Lelouch’a özel bir güç GEASS verir. Lelouch’ta bu gücü Britanyatı yoketmek için kullanacaktır.

 

4 – Gate: Jieitai Kanochi nite, Kaku Tatakaeri

Zxcvvbnm 24 - en iyi askeri kategorisi animeler - top 14 - figurex anime önerileri

Türü: Askeri,  Fantastik, Aksiyon, Macera

Bölüm Sayısı: 12

Yapım Yılı: 2015

4 gate - en iyi askeri kategorisi animeler - top 14 - figurex anime önerileri

21. yüzyıl’da japonyanın ginza kesiminde esrarengiz bir geçit belirir. Bu geçitten canavarlar, ejderhalar, orta çağ akserleri ve daha bir çok tür Tokya’ya akın eder ve bir çok insanı katlederler. Bu olay ginza hadisesi olan bilinir. Japon savunma kuvvetleri JSK hemen olaya müdahele eder ve kapıyı mühürlerler. Ancak bilinmeyen bir dünyaya açılan bu kapının ardında neler vardı? Kapılar tekrar açılır ve jsk bu yeni dünyaya geçerler ve hemen bir üs kurarlar. Elf, yarı tanrı vs gibi bir çok fantezi karakterini barındıran bu dünyada jsk’nın başına neler gelecektir?.

Askeri animeler listemizdeki bu anime diğerlerine göre daha farklı bir havası var. Hafif bir harem tadı vardır. Favorilerim arsında olduğunu belirtir izlemenizi şiddetle tavsiye ederim 😉

 

3 – Shingeki no Kyojin

Zxcvvbnm 25 - en iyi askeri kategorisi animeler - top 14 - figurex anime önerileri

Türü: Askeri,  Fantastik, Aksiyon, Shounen, Süper Güçler, Dram

Bölüm Sayısı: 25 + 6

Yapım Yılı: 2013

3 – shingeki no kyojin - en iyi askeri kategorisi animeler - top 14 - figurex anime önerileri

Devler, nereden çıktıkları bulunamayan, çok uzun, zekadan yoksun görünen, açlık hissetmedikleri halde zevk için insanları yiyen bu yaratıklar yüzyıllar önce insan neslini tükenmenin eşiğine getirmiştir. Az sayıdaki insan en uzun devlerinde boyunu aşan metrelerce uzunluktaki duvarlar inşa etmişler bu duvarların içerisinde huzur bulmuşlardı. Ancak ne var ki birgün bu duvarlardanda uzun bir dev büyük bir gürültü ile bir anda ortaya çıkmış ve ana kapıyı yıkmıştır. Diğer devler bu delikten şehre dalmıştır. İki çocuk Eren ve Mikasa bir devin annelerini diri diri yediklerine şahit olmuşlardır. Ve o gün eren tüm devleri öldüreceğine yemin etmiştir.

Askeri animeler listemizdeki bu animeyi izlerken yeni ağlayabilir hatta yeni küfürler icat edebilirsiniz 😀 İzlemenizi tavsiye ederim 😉

 

2 – Neon Genesis Evangelion

Zxcvvbnm 26 - en iyi askeri kategorisi animeler - top 14 - figurex anime önerileri

Türü: Askeri,  Aksiyon, Dram, Psikolojik, Şizofreni, Mecha

Bölüm Sayısı: 26

Yapım Yılı: 1995

2 neon genesis evangelion - en iyi askeri kategorisi animeler - top 14 - figurex anime önerileri

Yıl 2015. Dünya büyük bir nükleer felaketten sonra kendini düzeltmek için çabalamaktadır. Ancak ne varki BM’nin gizli bir organizasyonu olan NERV’in farklı planları vardır. Antik kitabelerde adı geçen Angel’lerin dünyaya gelişine hazırlanmaya başlamışlardır. NERV’in başkanı olan Gendo tokye-3 şehrinde yaşayan oğlunu aniden yanına çağırmıştır ama 14 yaşındaki Shinji ne olduğunu anlamadın NERV’ün özel üssünde bir Angel saldırısı esnasında ortada kalmış ve orada babası ile karşılaşmıştır. Bu kadar şokun üstüne babası ona, devasa bir robotun içine girip savaşmasını emretmiştir.

Askeri animeler listemizdeki bu animeyi izlemedim ama hemen hemen her askeri anime önerileri listesinde görebilirsiniz. Resimlerine bakınca güzel gibi görünüyor. Zaten ne varsa eski animelerde var aga :/

 

1 – Fullmetal Alchemist Brotherhood

- en iyi askeri kategorisi animeler - top 14 - figurex anime önerileri

Türü: Askeri,  Fantastik, Büyü, Aksiyon, Shounen, Macera, Dram

Bölüm Sayısı: 64

Yapım Yılı: 2009

1 fullmetal alchemist brotherhood - en iyi askeri kategorisi animeler - top 14 - figurex anime önerileri

“İnsan bir şeyleri feda etmeden hiçbir şey elde edemez, Bir şeyi elde etmek istiyorsan ona eş değerde bir şey sunmalısın, Bu simyanın eşdeğer değiş-tokuş prensibidir.”

Evet! En iyi askeri animeler listesinde birinci sıraya geldik. Bu anime her izleyende bir iz bırakmıştır. Bizlere hayatın anlamını sorgulatacak bir animedir kendileri. 😀

Elric kardeşler, küçük yaşlardayken babaları evi terketmiş ve anneleri ile yaşamaktadırlar. Ancak bir salgın hastalık yüzünden annelerini de kaybederler. Elric kardeşler bu üzüntüye dayanamazlar ve annelerini diriltmek için simyada ustalaşmak isterler. Kendilerini yeterli gördüklerinde simya da kesin olarak yasaklanmış olan insan dönüşümünü yaparak ölmüş annelerini canlandıracaklardır.

Ama Elric kardeşlerin çok sonra anlayacağı bir gerçek vardır. İnsan ruhu ile değiş tokuş yapılacak eş değerde bir şey yoktur. Elric kardeşler bu deney sırasında, Büyük kardeş bacağını, küçük kardeş ise tüm bedenini kaybeder. Kardeşini de kaybetmeye dayanamayan büyük kardeş bir kolu karşılığında kardeşinin ruhunu bir zırha bağlamıştır. Automail sayesinde büyük kardeş metal uzuvlara sahip olmuştur. Ve artık Elric kardeşler ölen birini diriltmenin imkansız olduğunu anlamıştır. Ancak vücudlarından asla vazgeçmeyen Elric kardeşler acaa vücutlarını geri alabilecekler mi?

ÇOK ÖNEMLİ NOT : Eğer anime izlemeye yani başlayanlardansanız Askeri animeler listemizdeki birinci sırayı alan bu animeyi hemen izlememenizi tavsiye ediyorum. Çünkü bu animeyi hemen izlerseniz izleyeceğini her animeyi bu anime ile kıyaslayacağınızda çoooooook zor anime beğenirsiniz. Şöyle bir 100 150 anime izleyin sonra bu animeyi izleyin. 😉

Listemizdeki birçok animenin ikinci, üçüncü sezonları da vardır. İzlemeye başlayacaksınız diğer sezonları da dikkate alın. Bazı animelerin de eski ve yeni versiyonları var onları da dikkate alın. Her ne kadar diğer sitelerden referanslar alsak da bu liste gönlümüzün listesidir.

Bu listedeki animelerin hangilerini izlediniz?

Bu listede olması gereken başka hangi animeler var?

Cevaplarınızı yorum kısmında bekliyorum. Ayrıca görmek istediğiniz  yada merak ettiğiniz  konular hakkında isteklerinizi yorum kısmına yazarak bizlere ulaştırabilirsiniz.

Güzel bir listemizin daha sonunda geldik sevgili Figurex takipçileri. Kendinize iyi bakın. Yeni yazılarımız için takipte kalın 😉

About Mustafa BÜKÜLMEZ

Boş zamanlarımın tümü bilgisayar karşısında geçer. Bilgisayar oyunlarından en sevdiğim oyun World Of Warcraft’tır. Daha sonra sırası ile half-life, minecraft, moba oyunları ve prince of persia serisidir ek olarak hemen her oyunu oynarım. Animelerde en genel anlamda fantastik türü anime-manga severim.

Back to list

Related Posts

2 thoughts on “En iyi Askeri Kategorisi Animeler – TOP 14

  1. Animeci dedi ki:

    Youjo Seki’yi de tavsiye ederim.

  2. Animeci dedi ki:

    Youjo senki’yi de tavsiye ederim

Bir cevap yazın