Anime Tanıtımları

Dr Stone Tanıtım ve İnceleme

Dr Stone yazısı ile herkese merhabalar,

Dr Stone

My Anime List Puanı: 8.29

Bölüm Sayısı: 24

Yeni Bölümler: Türkiye saati ile her Cumartesi 04.00

Yapımcılar: Toho animasyon, shueisha

Stüdyo: TMS entertainment

Kategori: Bilim kurgu, macera, shounen

Süre: 24 dakika

Yaş Sınıflandırması: 13 yaş ve üstü

 

KONUSU

2017 yılında günlerden bir gün nedeni bilinmeden tüm dünyaya yayılan yeşil bir ışık sonucu 3700 yıl boyunca insanlar taşlaşmışlardır. 3700 yıl sonra hikayedeki ana karakterimiz İshigami Senku etrafındaki taştan kabuk kırılarak hayata döner.

Tam bir bilim insanı olup her şey hakkında bilgisi olan karakterimiz Senku döner dönmez insanları taşlardan kurtarmanın ve geri döndüğünde neredeyse eski dünyadan hiçbir izin kalmadığı bu ilkel dünyada bilimi kullanarak dünyayı kurtarmanın derdine düşer.

Senku taşların gizemini çözerek onları nasıl kıracağını öğrendikten sonra ilk işi kendi gibi cılız olmayan ve ona kas gerektiren işlerde yardım edebilecek arkadaşı Taiju’yu canlandırır. Bir takım olaylar gelişir ve daha fazla kas gücü için “En Güçlü Liseli Primat” ünvanına sahip Tsukasa Shishio’yu da canlandırır. Olaylar da aslında tam burada başlar.Senku bilimin ışığında dünyayı yeniden aydın günlerine döndürmeyi hedeflerken Tsukasa bu olay gerçekleşirse tekrar zengin ve işçi sınıflarının ortaya çıkacağını, dünyanın düzeninin tekrardan bozulacağını savunur ve iki karakterin birbirleri arasındaki savaşı bu şekilde başlamış olur.

BAZI KARAKTERLER

SENKU

TAİJU

TSUKASA

KROM (CHROME)

KOHAKU

YUZURİHA

DR STONE İZLEYENİN GÖZÜNDEN

Dr Stone öncelikle fikir olarak kesinlikle son derece güzel ve önü açık bir anime. Hatta bazılarınıza “ya ben böyle bir anime düşünmüştüm aslında” derditebiliyor. Gelgelelim animenin en büyük sorunu karkaterlerin fazla basit olup aşırı abartı bir anlatıma sahip olması ve her bir sahneyi sanki size akılsız muamelesi ediyormuşcasına size sürekli açıklayarak anlatması. Aslında bu sahnelere maruz kalmaktan dolayı da 2. veya 3. Bölümde anlıyoruz ki bu aslında çocuklar için yapılmış bir anime. Bu açıdan bakarsak gerçekten güzel hatta keşke bizim çocuk kanallarımızda da yer edinse denilebilir.

Animemizin meselelerinden biri insanlara teknolojinin gelişimindeki zorlukları aktarmak ve neyin nasıl yapıldığını öğretmek olduğu için icatlar ortaya çıkarkenki açıklamalar “Vay anasını bu kadar şeyi adamlar nerden biliyor yav ? Acaba gerçekten yapmaya çalışsam olurmu ? Teknoloji ne kadar gelişmiş yahu ? Babam böyle pasta yapmayı nerden öğrendi ?” dedirtiyor ve içindeki onca kötü şeye rağmen sizi izlemeye teşvik ediyor. Bir diğer meselesi ise iki tarafın sürekli bir savaş içerisinde olması. Tsukasa denen yiğitimiz de tüm bunlar olurken boş durmuyor ya sürekli olarak taşlaşmış insanları kurtarıp kendi safına dahil ediyor çünkü Senku malesef formül için gereken malzemeyi tsukasaya kaptırdı ve insanları canlandıramıyor (en azından şimdilik).Çizimleri güzel olmasına rağmen kızların ecchi den bozma bir halde sürekli göğüsleri ön planda olacak şekilde sahnelere yerleştirilmesi ilk birkaç seferden sonra sinirlerinizi bozmaya başalayabilir. Ancak emin olun Boruto’nun boş çizimlerinden daha iyi. Kimi bilimsel olup anlamayan insanlara büyücülük gibi gözüken olayları animemizde somutlaştırarak bir karaktere büründürmek ise bilimi büyücülük sananlar ile empati yapabilmek açısından güzel bir benzetme olmuş denebilir. Ayrıca eğer izliyorsanız lütfen sizin hangi safda ve neden olduğunuzu, eğer iki safı da saçma buluyorsanız nedenlerinizi ve kendi düşüncelerinizi yorumlarda belirtiniz.

VELHASIL KISACA

İyidir, hoştur ama bir o kadar da boştur. Sabrını sınamak isteyenlere güzel bir sabır testi, 10. bölümü geçenlere ise haftalık, çerezlik güzel bir seri haline gelen bir animemizdir.

İZLEYECEKLER İÇİN ÖN BİLGİ

  • İlk 6 bölüm sarmasını beklemeyin
  • Baş karakter sürekli kendini dahi gibi göstermesi için yüzde bir milyar eminim- gibi cümleler kuracak çok uyuz olmamaya çalışın.
  • Her olayı sürekli açıkladıkları için her bölümde çok az olay oluyor. Eğer atlayarak izlerim derseniz 10 saniyede bir bölüm bitirebileceğiniz için (yaptığım için biliyorum)en büyük tavsiyem güncele geldiğinizde aceleniz yoksa birkaç bölüm birikmesini bekleyin. Zira bölüm bittiğinde bilimsel bir gelişmenin ortasında kalabiliyor ve sonraki hafta yeni bölümünü izlediğinizde zaten çok olmayan etkisini de kaybedebiliyor.
  • Aşağıda kapanış müziğini bulabilirsiniz. Güzel şarkı. İndirilebilir.

Okuduğunuz için teşekkür ederiz. Animenin resmi web sayfasına ulaşmak için Buraya. Daha fazla inceleme yazıları için buraya tıklayabilir veya ne kadar iyi bir anime izleyicisi olduğunuzu ölçmek için buradan testimize katılabilirsiniz. İyi günler.

About Lindow

Hiç bu kısıma bakılmayacağını bildiğinden istediğini yazabilecek ama yinede yazmayan, azcık da yazı yazmayı deniyim bakıyım neymiş deyip yazmaya başlayan birisiyim. Anime izlediğimi söylememe gerek yok heralde. Dimi ?

Related Posts

Bir cevap yazın