Anime Tanıtımları

Dorohedoro Anime Tanıtım ve İnceleme

DroidJournal e1591273780418

 

Dorohedoro Season 2: Netflix Scheduled Release Date And Other UpdatesMerhaba arkadaşlar,umarım hayatınızda her şey yolundadır. Bu yazımda kapak resminin güzelliğine aldanıp başladığım gidişatı beni çok mutlu etmese de tuhaf bir şekilde izlemeyi bırakamadığım Netflix yapımı Dorohedoro animesinden bahsedeceğim.

Q Hayashida's Dorohedoro Manga Gets Anime Series

Tür: Komedi, Bilim Kurgu, Korku.

Bölüm Sayısı: 12.

Yayınlanma Tarihi: 2020.

Konusu:

Ana karakterimiz, kafası bir büyücü tarafından kertenkeleye dönüştürülmüş olan Kaiman. Yaşadığı yer büyücülerin insanlar üzerinde deney, antrenman yaptığı Delik adı verilen boyut. Bu boyut dışında büyücülerin de kendilerine ait yaşadıkları farklı bir boyut daha var. Olaylar ilk sezonda bu iki mekanda geçiyor. Büyücüler Delik’te normal insanlar üzerinde antrenman yaparken bazen mutasyonlara da sebep olabiliyor. Yerli halk zamanında bu duruma karşı çıksa da artan zararlarla durumu kabullenmek zorunda kalmış. Ana karakterimiz olan kertenkele kafalı Kaiman da büyücülere kurban gidenlerden birisi.

Yapılan büyü sonucu yüzünü kaybetmiş kafası kertenkele, vücudu insan formunda. Büyünün bozulmasının tek yolu da büyücüyü bulup öldürmesinden geçiyor. Kaiman’ın başlattığı büyücü avında kendisine eşlik eden arkadaşı Nikaydo ilk başlarda zayıf bir karakter gibi görünse de zamanla ortaya çıkan gerçeklerin sizi oldukça şaşırtacağını söylemeliyim. Kaiman Delik’te ne kadar arama yaparsa yapsın büyücüsünü bulmayacağını anlayınca diğer boyuta geçmeye kara veriyor. İşte tam bu sıralarda, ekibe büyüyle çocuk bedenine dönüştürülen yaşlı profesörümüz katılıyor.

Tx5 Dorohedoro GIF - Tx5 Dorohedoro Anime - Discover & Share GIFs

Profesör, Kaiman’a köşkünde öldürülen büyücülerin kemiklerinden yaptığı ve büyücülerin yaşadığı boyuta açılan kapıyı gösteriyor, olaylar derinleşmeye başlıyor. Kaiman kendisini farklı bir boyutta ,pek çok büyücünün arasında Bay En ile ezeli bir mücadelenin ve artan gizemli soruların ortasında buluyor. Dorohedoro animesinin pek çok yerinde Kaiman’a yapılan büyünün sıradan tarzda olmadığı, onu ölümsüzleştirdiği vs. vurgulanıyor fakat ona bu büyüyü kimin yaptığı ya da neden ve nasıl yapıldığı çözüme kavuşmuyor. İlk sezon boyunca devam eden bu gizem ikinci sezonu olacağının işareti gibi geldi bana.

Benim Görüşlerim:

Konu güzel, çizimler gerçekten mükemmel. Müzik seçimleri çok hoş hatta bitiş müziğini günlük hayatta dinlemek üzere indirdim bile. Karakter sayısı da Seven Deadly Sins benzeri animelerde olduğu gibi devasa boyutta değil. Ana konuya bağlı kalınarak zamanla genişletilen takip etmesi kolay bir karakter kadrosu var.  Eee yok mu hiç kötü özelliği? Var, hatta sonunu merak ettiren sürükleyiciliği olmasa yarıda bıraktıracak kadar sevmediğim yönleri mevcut.

dorohedoro gif Tumblr posts - Tumbral.com

İlk sezon boyunca olaylar sadece iki mekanda,  büyücülerin mekanında ve Delik’te geçiyor. İnsanlara veya büyücülere ait farklı farklı şehirler olsun isterdim. Dorohedoro animesinin ilk sezonunda insanların niye sadece Delik’te yaşadığı ya da büyücülerin niye sürekli maske taktığı tam olarak açıklanmıyor. Olayların gizemini sürdürmek adına konunun çok yavaş işlendiğini düşünüyorum. Kaiman’ın ağzının içinde yer alan haç gözlü adamın kim olduğunun ortaya çıkması bile 4-5 bölüm aldı.

Dorohedoro's Brilliant Use of Gallows Humor

Bir Netflix animesi klasiği olarak çok fazla sembol uyaran vs. barındırıyor. İntrosunu bu sebeple ilk bölüm dışında neredeyse  hiç izlemedim.Benim açımdan en olumsuz özelliği çok fazla dövüş sahnesi içermemesine rağmen ekranda sık sık kan gölü, kopuk uzuvlar vs. görmek oldu. Siz de benim gibi animeleri atıştırırken, yemek yerken izleyenlerdenseniz bu konuda uyarmak isterim. Bu arada benim favori karakterim tam bir feeder olsa da Ebi-su oldu, kesinlikle animeye renk katıyor.

Kikurage Bra | Dorohedoro | Know Your Meme

Sonuç olarak kesinlikle öneriyorum diyemiyorum. Başladıysanız haç gözlü adamları ve Kaiman’a yapılan büyü gibi gizemleri çözene kadar kendisini izlettiren bir anime. Benim puanım 6/10. Mangasının çok daha iyi olduğu söyleniyor ona da bir şans verebilirsiniz.

Diğer yazılarıma bu adresten ulaşabilirsiniz.

 

 

 

Related Posts

Bir cevap yazın