O kadar Tsubasa paylaşımı yaptık ama oyuncuları tanıtmadan olmaz bu iş dedik ve Tsubasa animesinin önemli karakterlerini özellikleri dahil kısa bir tanıtımını yaptık. Umarım bir nebze de olsa yazı size yardımcı olur…

Oozora Tsubasa

   Serinin ana karakteridir. Tsubasa’nın en büyük hayali Japonya’ya Dünya Kupası’nı kazandırmaktır. Nankatsu şehrine taşındıktan sonra Nankatsu Devlet Okulu’na gitmiştir. 3 yıl Nankatsu forması giymiştir. Ardından Dünya Gençler Şampiyonası’na katılacak olan Japon Milli Takımı’nda yer almıştır. Dünya Gençler Şampiyonası’nın ardından Roberto ile birlikte Brezilya’ya gitmiş ve Sao Paulo forması giymiştir. Sao Paulo’da birçok ödül ve kupa kazanan Tsubasa’nın sonraki durağı İspanya devi Barcelona olmuştur. Barcelona’da kadroya girmekte zorlansa da bunun üstesinden gelmiş ve as kadroya girmiştir. Misaki ile Golden Combi olarak anılırlar. Barcelona’da ise Rivaul ile Golden Combi olarak anılmıştır. Çocukluk arkadaşı Sanae ile evlenmiştir. Tsubasa Japonya’ya ve gittiği takımlara büyük katkı sağlamış, birçok ödül ve kupa kazandırmıştır.

 –  Özel Yetenekleri: Drive Shot, Drive Pas, Sky Wing Shoot, Sky Dive Shoot, Drive Overhead, Hyuga ile Drive Tiger Shot, Misaki ile Twin Shoot, Soccer Prodigy ( Rakiplerinin hareketlerini kopyalama )


Kojiro Hyuga

   Japon Milli Takımı’nın 1 numaralı forvetidir. Futbolu ilk başlarda ailesine daha iyi bir yaşam sürmek için oynar. İlk Meiwa okul takımında forma giymiştir. Güçlü ve hırslı bir futbolcudur. Meiwa okulundan Toho okuluna transfer olmuş ve Toho forması giymiştir. Sawada ile Toho Combi’yi oluşurur. Dünya Gençler Şampiyonası’nın ardından kendini geliştiren Hyuga daha sonra Juventus takımına transfer olmuştur. Juventus macerası beklediği gibi gitmeyen Hyuga kendini geliştirmesi için Serie C takımlarından Reggiana’ya gönderilmiştir. Reggiana’dan kendini geliştirmiş şekilde Juventus’a tekrar geri dönmüştür. Uluslararası Dünya Şampiyonası’nı kazanma yolunda Japonya’nın en önemli futbolcularından biri olmuştur. Japonya’nın değişmez yapı taşlarındandır.

 –  Özel Yetenekleri: Tiger Shoot, Neo Tiger Shoot, Raiju Shoot, Tsubasa ile Drive Tiger Shoot, Tiger Overhead, Tiger Divining, Tiger Tackle, Chokusen Teki Dribble


Taro Misaki

   Babasının işi yüzünden devamlı seyahat halindedir. Babasının işe yüzdenden yönleri Nankatsu şehrine düşünce Nantasu Devlet Okulu’na katılır. Tsubasa ile çok iyi anlaşmalarından dolayı Golden Combi ismi verilmiştir. İlk senenin ardından babasının işi yüzünden Nanktasu’dan ayrılır ve Fransa’ya gider. Fransa’da düzenlenen Dünya Gençler Şampiyonası’nda Japon Milli Takımı forması giyer. Daha sonra Japonya’ya geri dönen Misaki Nankatsu Lisesi’ne katılır ve burada top oynar. Uluslararası Gençler Şampiyonası’nın ardından J-Ligi takımlarından Jubilo İwata forması giymiştir.

 –  Özel Yetenekleri: Jumping Volley Shoot, Boomerang Shoot, Speed Slide Shoot, Tsubasa ile Twin Shoot


  • Genzo Wakabayashi

   Japon Milli Takımı’nın en iyi kalecisidir. Shutetsu okuluna giden Wakabayashi daha sonra Nankatsu Devlet Okulu’na transfer olmuştur. İlk sene ki turnuvada sakatlığı sebebiyle sadece final maçında yer almıştır. Daha sonra Almanya’ya gitmiş ve Hamburg takımında forma giymiştir. Dünya Gençler Şampiyonası’nda final maçında görev almıştır. Uluslararası Gençler Şampiyonası’nın ardından Bayern Münih’e transfer olmuştur.


  • Jun Misugi

   Japon Milli Takımı oyuncuları arasında en yetenekli oyunculardan biridir. Ortaokulda Musashi forması giymiştir. Kalbinin delik olması sebebiyle maçlarda sadece son 10 dakika oynamaktadır. Çok zeki ve oyunu okuma da bir hayli beceriklidir. Bazı maçlarda Japonya’yı kurtarmıştır. Hiratsuka, Bellmare ve son olarak FC Tokyo forması giymiştir.

 –  Özel Yetenekleri: Drive Shoot


Hikaru Matsuyama

   Hokkaido bölgesinde bulanan Furano okul takımının kaptandır. Takım oyununa önem verir. Dünya Gençler Şampiyonası’nda kısa bir süre takım kaptanlığı yapmıştır. Ofansif orta saha da oynamasına rağmen Japon Milli Takımı’nda libero olarak görev almıştır. Uluslararası Gençlik Şampiyonası’nın ardından J-Ligi takımlarından Consadole Sapporo takıma transfer olmuştur.

 –  Özel Yetenekleri: Eagle Shoot, Wild Eagle Shot, Eagle Tackle, Eagle Pass


Tachibana Brothers

   Hanava okuluna giden ikiz kardeşlerdir. Maç içinde çok iyi bir uyum içerisindedirler. Akrobatik hareketleri ile maç içinde rakiplerini şaşırtırlar . Dünya Gençler Şampiyonası’nda takıma büyük katkı sağlamışlardır. Aynı şekilde Uluslararası Gençlik Şampiyonası’nda da takıma çok büyük katkıları olmuştur. İkisi de JEF United İchihara Chiba takımında forma giymektedirler.

  • Özel Yetenekleri: Twin Shoot, Skylab Hurricane, Skylab Twin Shot, Skylab Defence, Monkey Keep, Triangle Shoot

Makoto Souda

   Defans oyuncudur. Sert oynadığı için yıldız katili adını almıştır. Çok yetenekli bir oyuncudur. İlk karşımıza Nankatsu vs Azumi maçında çıkmıştır. Dünya Gençler ve Uluslararası Gençler Şampiyonası’nda Japonya’nın değişmez oyuncularından biri olmuştur.

  • Özel Yetenekleri: Kamisori Shoot, Kamisori Pas, Kamisori Tackle, Kamisori Centering, Kamisori Dash

Shun Nitta

   Japonya Milli Takımı forvetlerinden biridir. İlk karşımıza Nankatsu şehri eleme maçları finalinde Otomo forması ile çıkmıştır. Yetenekli ve süratli bir oyuncudur. Yaşı diğer oyunculara göre 2 yaş daha ufaktır. Japon Milli Takımı’nda Hyuga ile birlikte forvette yer almıştır. Wakashimazu ile Wakadoryu Combi’yi oluşturur. Otomo’dan sonra Nankatsu Lise Takımı’nda oynamış ve daha sonra J-Ligi takımlarından Kashiwa Reysol forması giymiştir.

 –  Özel Yetenekleri: Hayabusa Shoot, Hayabusa Volley Shoot, Wakadoryu Sho Jodan Geri, Wakadoryu Hayabusa Geri


Aoi Shingo

   İlk olarak karşımıza World Youth mangasında çıkmıştır. Futbol oynamak için İtalya’ya gitmiş ve kandırılıp dımdızlak kalmıştır. Fakat vazgeçmeyip çabalayıp takıma girmeyi başarmıştır. Koç Gamo tarafından Asya Elemeleri’nde Japon Milli Takımı’na çağrılmıştır. Japonya’nın değişmez oyuncularından biridir. Tsubasa ve Misaki ile birlikte  Golden Trio Combi’yi oluşturur. İnter takımında forma giymektedir. Daha sonra Serie C takımlarından Barese’ye gönderilmiş ve 1 sene sonra İnter’e geri dönmüştür.

 –  Özel Yetenekleri: Chokkaku Feint, Chokkaku Tatsumaki Feint, Fake Chokaku Feint,


Hiroshi Jitou

   İri ve yapılı bir oyuncudur. İlk olarak Hirado ile Nankatsu okulları arasında yapılan yarı final maçında görülmüştür. Rakipleri durdurmak için cüssesini kullanır. Japon Milli Takımı’nın değişmez defans oyuncularındandır. Sano ile birlikte Hirado Combi’yi oluşturur. J-Ligi takımlarından Avispa Fukuoka takımda forma giymektedir.

   Özel Yetenekleri: Sliding Tackle, Launch Tackle, Backspin Pass, Power Defense, Tachibana’lar ile Skylab Twin Shot


Ryo İshizaki

   Ryo İshizaki’yi yazmazsak olmaz. Pek yetenekli olmamasına rağmen Tsubasa’nın Nankatsu’ya gelmesi ile kendini geliştirmiş ve Japon Milli Takımı’na girmeyi başarmıştır. Çoğu maçta ilk 11 olarak sahaya çıkmış ve iyi işler başarmıştır. Jubilo İwata forması giymektedir.

 –  Özel Yetenekleri: Gammen Block


Carlos Santana

   Brezilya Milli Takımı’nın yıldız forvetidir. Ailesini kaybettikten sonra Flamingo takımının sahibi Bara yanına almış ve Santana’yı sadece kazanma odaklı bir futbolcu haline getirmiştir. Bu yüzden Santana’ya Soccer Cyborg (Futbol Robotu) denmektedir. Tsubasa ile oynadığı maçtan sonra esaretten kurtulmuş ve futbolu sevdiğini hatırlamıştır. Tsubasa’nın  Sao Paulo’dan ayrılıp Barcelona’ya gelmesinin ardından Santana’da Flamengo’dan ayrılıp Valencia’ya transfer olmuştur. İkilinin mücadelesi sadece Brezilya’da sınırlı kalmamıştır. Brezilya’nın en önemli gol ayağı olmuştur. Leo ile iyi bir ikili oluştururlar. En büyük rakibi olarak Tsubasa’yı görmektedir. Flamengo’dan sonra Valencia forması giymiştir.

 –  Özel Yetenekleri: Santana Turn, Rolling Overhead, Arrow Shoot, Golden Eagle Shoot, Drive Fly Shoot, Sky Wing Shoot, Tornado Arrow Sky Wing Shoot, Natureza ile Twin Shoot


Natureza

   İlk olarak World Youth mangasında görülmüştür. Koç Roberto’nun gizli kozudur. Roberto Natureza için onu ilk gördüğümde Tsubasa ile aynı şeyleri hissettiğini belirmiştir. Natureza Amazon’lar da şehrin gürültüsünden ve pisliğinde uzak yaşamaktadır. Yetenekleri kuşkusuz Brezilya’nın en iyisidir. Japonya Brezilya final maçının ardından Tsubasa ile yeniden oynamak için Real Madrid takımına transfer olmuştur. Sadece Real Madrid forması giymiştir.

 –  Özel Yetenekleri: Flying Drive Shoot, Nidan Flying Drive Shoot, Kakudo Zero Angel Shoot, Mukaiten Shoot, Aurora Feint, Soccer Prodigy       (Rakiplerinin hareketlerini kopyalama)


Rivaul

   Brezilya Milli Takımı temsilcisidir. Barcelona takımının yıldız oyuncudur. Tsubasa ile Barcelona’nın Golden Combi’sini oluşturur. Barcelona’nın maçlarda ki en önemli ve en güvendiği futbolcudur. Barcelona’nın oyun yapısı Rivaul üzerine kuruludur. Sadece Barcelona forması giymiştir.

 –  Özel Yetenekleri: High Jumping Volley Shoot, Golden Hawk Shoot, Sky Hawk Shoot, Rivaul Turn, Submarine Defence ( Su Altı Savunması )


Karl-Heinz Schneider

   Almanya’nın Wakaki Koutei (Genç İmparator) lakaplı yıldız forvetidir. Wakabayashi’nin de oynadığı Hamburg takımında forma giymektedir. Shin Serisi’nde Japonya’nın Hamburg ile yaptığı maçta görülmüştür. O maçta ne kadar iyi olduğunu kanıtlamıştır. Almanya’da Wakabayashi’ye ceza sahası dışından gol atabilen tek oyuncudur. Doğu ve Batı Almanya’nın birleşmesi ile oluşturulan yeni Alman takımına liderlik etmiştir. Hamburg’tan sonra Bayern Münih’e transfer olmuştur.

 –  Özel Yetenekleri: Neo Fire Shoot, Fire Shoot, Non Fire Shoot, Top Spin Shoot, Levin ve Sho ile birlikte vurdukları Dragon’s Roar Shoot


Hermann Kaltz

   Alman Milli Takımı’nın düzenbaz lakaplı oyuncusudur. Oyunu sert oynar ve ne zaman ne yapacağı belli olmaz. Alman Milli Takımı’nda Schneider’in destekçisidir. Wakabayashi ve Schneider’ın Hamburg’ta oynadığı zamanlar da takımının  en önemli 3 oyuncusundan biridir. Hamburg takımında forma giymektedir.


Deuter Müller

   Alman Duvar’ı lakaplı dev kalecidir. İlk olarak Shin Serisi’nde Almanya ile Uruguay arasında oynanan maçta forma giymiştir. Yapısına göre hızlı ve çeviktir. Wakabayashi Müller’den bahsederken o tam bir muamma olarak bahsetmiştir. Alman Milli Takımı’nın 1 numaralı kalecisidir. Hiçbir takıma transfer olmamıştır.


Elle Sid Pierre

   Fransa’nın soylu ailelerinden gelir. Fransa Milli Takımı’nın kaptanı ve en önemli oyuncusudur. Misaki’yi kendine rakip olarak görür. Yeteneğinden dolayı Field no Artist ( Sahaların Artisti ) adını almıştır. Napoleon ile Eiffel Combi’yi oluşturur. Bordeaux takımında forma giymektedir.

 –  Özel Yetenekleri: Slider Shot, Field Artist, Flamingo Clip


Louis Napoleon

   Fransa Milli Takımı’nın asi çocuğudur. Yetenekli olmasına karşın sinirli bir kişiliği vardır. Şutları son derece güçlüdür. Hızlı bir oyuncudur. Fransa Milli Takımı’nın gol yollarında ki en önemli ayağıdır. Pierre ile Eiffel Combi’yi oluşturur. PSG genç takımında forma giymektedir.

 –  Özel Yetenekleri: Cannon Shoot


Gino Hernandes

   İtalya’nın Perfect Keeper lakaplı kalecisidir. Hernandes’e gol atmak bir hayli zordur. Aşırı yetenekli ve çevik bir kalecidir. Refleksleri aşırı gelişmiştir. İnter takımında forma giymektedir.

 –  Özel Yetenekleri: Golden Right Hand


Juan Dias

   Arjantin Milli Takımı’nın Maradona’sıdır. Son derece teknik ve atletiktir. Dias’tan top çalmak aşırı derece de zordur. Güney Amerika futbol tekniği çok iyi kullanan bir oyuncudur. Göze hoş gelen zevk veren bir oyun tarzı vardır. Aşırı hızlı bir oyuncudur. Alan Pascal ile Arjantin Golden Combi’yi oluşturur. Argentinos Juniors takımında forma giymektedir.

 –  Özel Yetenekleri: Drive Shoot, Zenten ( Topuk Vuruşu ) Shoot, Banana Shoot


Stefan Levin

   İsveç Milli Takımı’nın kaptanıdır. İlk olarak World Youth mangasında görülmüştür. Futbola aşık olan Levin nişanlısının ölümünden sonra futboldan zevk almamaya başlamış ve öfkesini yansıtan Levin Shot’u geliştirmiştir. Japonya ile yaptıkları maçta futbolu ne kadar sevdiğini hatırlamış ve eski haline dönmüştür. Köln takımında forma giyen Levin daha sonra Bayern Münih’e transfer olmuştur.

 –  Özel Yetenekleri: Levin Shoot, New Levin Shoot, Aurora Feint, Aurora Curtain


Roberto Hongo

   Brezilya Milli Takımı’nın en önemli oyuncularından biridir. Arjantin ile yapılan maçta aldığı darbe yüzünden gözünde ki retina yırtılması nedeni ile futbol hayatını sonlandırmıştır. İntihar ederken Tsubasa’nın babası tarafından kurtarılmıştır. Tsubasa’nın babasının tavsiyesi üzerine Japonya’da ki hastaneye muayene olmaya gelmiş ve bu sırada Tsubasa ile tanışmıştır. Tsubasa’da ki yeteneği gören Roberto futbola olan aşkı yeniden uyanmıştır. Tsubasa’nın kendini geliştirmesinde Roberto’nun payı büyüktür. Tsubasa’yı daha sonra Brezilya’ya götürmüş ve Sao Paulo’nun teknik direktörlüğünü yapmıştır. Daha sonra Brezilya Milli Takımı’nın başına geçmiştir.

 –  Özel Yetenekleri: Drive Shoot, Flying Drive Shot, Sky Wing Shot


Brian Cruyfford

   Hollanda Milli Takımı’nın oyun kurucusu ve kaptanıdır. Hızlı, yetenekli ve zeki bir oyuncudur. Daha önceleri Wakabayashi ve Müller’in ellerini kırmıştır. World Youth mangasında yeteneklerini göremedik. Çünkü bu harika maçı skor olarak geçiştirmişlerdi. Fakat Captain Tsubasa Rising Sun mangasında C Grubu’nda Japonya ile yaptıkları grubun ilk maçında Cruyfford’un muazzam yeteneklerini görebiliriz. Ajax takımını şampiyon yaptıktan sonra Manchester United takımına transfer olmuştur.

   Özel Yetenekleri: Spinning Volley, Spiral Turn, Spiral Shoot


Michael

   İlk olarak Captain Tsubasa İnternational Overseas Games en La Liga mangasında görülmüştür. Hiçbir özelliği gösterilmemiş tamamen muammadır. Fakat son manga olan Captain Tsubasa Rising Sun’da İspanya Milli Takımı temsilcisi olarak karşımıza çıkmış ve Kamerun ile yapılan açılış maçında az da olsa yeteneklerini görme fırsatımız olmuştur.

 

Back to list

Related Posts

Bir cevap yazın