Listeler, Film

Birbirinden Vasat Live Action Anime Uyarlaması

Bir çok anime severin korkulu rüyası olan, adını duydu mu ; “gitti canım seri” dedirtiren live acitonlara değineceğiz bu yazımda. Vasatlıklarını, konu işleyişi, animeye sadık kalınmaması ve karakterlerin anime karakterlerine benzemesine göre ele alacağız.

Hemen animesi bir efsane olan ama live actionu bir şeye benzemeyen Dragon Ball ile başlayalım.

Bu kadar kötü bir adaptasyon, bir işleyiş bir b.k emmi ben görmedim (ya da gördüm). Yani neden vasat olduğunu yazmaya kalksam uzun bir inceleme yazısı çıkar. O yüzden izleyenler anlar. İzlemeyenler ise aman izlemeyin öyle kalın diyorum ve yinede bir fikir sahibi olmanız için bu resmi koyuyorum soldaki milyonluk bir filmden Goku, sağdaki ise sadece 2,30 dakikalık parody bir klib için uyarlanan Goku.

 

Evet bir diğer vasat filminiz çıktığında az daha yönetmenin linç edileceği Avatar Last Airbender animesini severek izlediğim bu yapımın live actionu o kadar kötüydü ki ikinci film anında iptal edildi ve yönetmeni o gün bu gündür film çekmiyor. Yerinde bir karar.

Yani Allah kitap aşkına bu nasıl bir cast seçimi? Göz var nizam var. Bu nedir yani ? Bana bıraksan çok daha iyisini yapardım. Aangin yanlız tip olarak değil karakter olarak da, animede ki haline gram benzememesi ayrı bir kanser olayı.

Hız kesmeden gömmeye devam ediyoruz. Karşınızda çıktığında izleyenler tarafından büyük övgü ve beğeni toplayan ama live actionu klasik olarak vasat olan (şaşırmadık) Kiseijuu.

 

Yani tamam Shinichi‘ye benzeyen birini bulamadınız tamam. Migi‘yi cgı kullanarak bile benzetemediniz. Bari seslendirmesini aynı kişiye yaptırsaydınız bir artınız olurdu. Onu geçtim güzelim hikayesini değiştirdiniz. Shinichi‘nin babasını çıkardınız. Bari izlerken hüngür hüngür ağlatan annesinin sahnesini becerseydiniz. Onuda geçersek hikayeyi yarım bırakarak ikincisini çekme hayaline kapıldınız. Ondan da vazgeçtiniz. Siz bu filmi niye yapmıştınız ki.

Sıradaki kurban Attack on Titan. Oldukça popüler olan, animesinden yedikleri para yetmemiş olacak ki  live actionunu yapmaya karar verdikleri, aynı şekilde iki film olarak düşünülen ama ilk filmden sonra vazgeçilen bir başka vasatlık abidesi. Peki nedenleri neydi? Say say bitmez. Filmde çakılı helikopteri ve patlamamış olan füzeyi herkes görmüştür. Sonra Eren ve Mikasa‘nın direk büyük ve evsiz olarak başlamaları. Ortada anne baba direk yok. Sürekli Mikasa‘ya yavaşyan bir Levi. Eren‘i önemsemeyen. Bak buraya dikkat!! Mikasa Eren‘i önemsemiyor.

Ha unutmadan Titan avına çıkıp sex yapmayı uygun gören askerlerimiz var birde.

Dev olmaları yetmezmiş gibi Allah tarafından çarpılan devler :

Yani kardeş bune şu an gülme krizine girdim bune ya 😀 ya cgı kullanmaktan aciz iseniz yapmayın arkadaş. Ve tabi ki animedeki halleri ile alakasız cast .

Bunlardan birisi cosplay, diğeri filmden söyleme gerek bile duymuyorum. Hangisinin cosplay olduğunu ve bu cosplay, google Mikasa cosplay yazdığınızda direk karşınıza çıkan bir cosplay. Bundan kat ve kat daha iyileri var. Eren‘i hiç atmıyorum kör olma riski var.

Daha bir çok live action uyarlma mevcut. Bunlardan bazısı izlenebilir, bazıları ise kötünün iyisidir. Yine de harika dedittiren bir uyarlama ben görmedim. En vasatları ise bu dördüdür.

Yinede buradan  bakabilirisiniz geri kalanına.

Son olarak;

Hali hazırda gelmekte olan Gintama, Fullmetal Alchemist, Ghost In Shell ve Bleach live actionları mevcut. Geçmişe dönüp baktığımızda geleceği pek parlak göremesekte gazamız mübarek olsun ve unutmadan şu anlık yapım aşamasında olan Hollywood destekli bir de Naruto Live Aciton planı var .

Related Posts

4 thoughts on “Birbirinden Vasat Live Action Anime Uyarlaması

 1. Forever Young dedi ki:

  “Direk” nedir yahu, “direk” nedir?! İnsanların oturup okuyacağı bir yere bir yazı yazıyorsun ama anadilin olan Türkçede bu denli bilinen bir kelimeyi düzgün kullanmaktan acizsin. Yazma sen yahu. Koca sitede bir yazı editörü de mi yok? Kişisel Facebook veya Twitter hesabınız değil burası beyler. Ya da sizin sitenizi bu kadar bile ciddiye almamamız mı gerekiyor? Söyleyin bilelim.

  Yazıyı yazan kişi, buyur direk ve DİREKT kelimelerinin anlamları, öğren.

  http://tdk.gov.tr/index.php?option=com_yanlis&view=yanlis&kelimez=107

  1. Tahsin A. Olmaz dedi ki:

   birinci olarak eleştirisel yorumlara her zaman açığız bir harf gözden kaçmış olabilir ikinci olarak birisine bir şey derken üslubuna dikkat et ve sende benim yazımların altına yorum yapma ikinci olarak kendi adı bile yabancı birisininden Türkçe hakkında ders alacak halim yok

 2. Onizuka Sensei dedi ki:

  Zaten anime olduğu için sevilen bir şeyi sinemada yapmaya çalışmanın ne anlamı var onu çözemedim.Hele hele böyle bol aksiyon ve maceranın olduğu fantastik dünyaları beyaz perdeye getirmek başka bir saçmalık.Muhtemelen işin ticari yönünden dolayı.Etinden sütünden faydalanalım mantığıyla hareket edilmesi sonucu böyle maceralara giriyorlar.

Bir cevap yazın