Bugün size izlerken canınızın bol bol şeker çekmesine neden olabilecek, samimi ve bir o kadar da eğlenceli sayılabilecek bir anime tanıtacağım Dagashi Kashi!. Komedi ve shounen ögelerini barındıran serimiz çılgın karakterlerin komik duruma düştüğü samimi bir seri olarak dikkatimi çekmeyi başardı 🙂

 

İlgili resim

Tür: Komedi, Shounen

Yayınlanma Tarihi: 8 Ocak 2016

Bölüm Sayısı: 12

Firma/Stüdyo: Pony Canyon, TBS, BS-TBS

Mangaka: Kotoyama

 

Konusu:

Baş karakterimiz Kokonotsu (bu arada İngilizce coconut’a benzeyen ismi Kanji dilindeki telaffuzunda dokuzuncu anlamına gelmektedir) kendisini mangaka olmaya adamış bir gençtir. Kokonutsu’nun babası ise eski bir abur cubur bakkalı işletmektedir ve bir gün burayı oğluna bırakmak istemektedir. Ancak Kokonotsu’nun hedefinde mangaka olmak vardır. Ancak günlerden bir gün çok ünlü bir abur cubur şirketinin kızı olan Hotaru adında tuhaf baş karakterimiz bu dükkana gelir ve Kokonotsu’nun babasına kendi şirketinde çalışmayı teklif eder. Babası ise dükkanını yerine bakacak biri olmadan bırakmayacağını söyler. Böylece Hotaru’nun Kokonotsu’yu dükkanı devralmaya ikna etme mücadelesi başlar.

Fragman:

Yorum:

Bazı animeler vardır; genelde eğlenceli olur, ama bizleri eğlendirirken aynı zamanda bir konu veya olay hakkında da bilgilendirir. Mesela Bakuman ile manga nasıl yapılır, zorlukları nelerdir gördük. Shirobako’da anime yapmanın inceliklerini seyrettik. Chihayafuru ile “karuta” adında geleneksel bir oyunun varlığını öğrendik. Bu liste uzar da gider… Dagashi Kashi de bu tarz animelerden biri. Bizlere şekerleme nasıl yapılır, şekerlemelerin tarihsel gelişimi gibi belki ilk bakışta sıkıcı gelebilecek şeyleri eğlenceli anlatım ve karakterlerle süsleyerek sunuyor.

Her ne kadar animenin asıl hikayesinin Hotaru’nun Kokonotsu’yu ikna etme çabaları olsa da, belirli bir senaryoyu takip etmekten ziyade anime daha çok bölümler halinde yaşanan maceraları bizlere sunuyor. Hikaye tabiki şekerlemeler nasıl / ne zaman meydana geldikleri üzerine kurgulanmış. Çok fazla karışık olmamakla beraber anime basit bir çizgide ilerliyor.

Dagashi kashi ile ilgili görsel sonucu

İyi Yanları:

Anime daha çok eğlenceye ve komediye önem veriyor. Araya da işte şekerlemeler ve tarihi serpiştirilmiş ki gayet de güzel olmuş. Anime sıkmıyor, sizi bilgiye boğmuyor. Aksine eğlenceli ve hafif havası ile rengarenk şekerlemeler sunuyor.

Tumblr o1bsues4hm1rd6sdio1 500 - bir şekerleme hikayesi : dagashi kashi! - figurex anime tanıtımları

 

Kötü Yanları:

Öyle takip ettiği sağlam bir hikaye yok. Yani senaryo için Dagashi Kashi’yi izleyeceksiniz sakın derim. Tabi aksiyon arıyorsanız da yanlış kapıdasınız. Karakterler ve başlarından geçenler eğlenceli, lakin bazı anlar gerçekten çok zorlama olmuş. Hani buz gibi espri derler ya, o mesele. Tabi fan servisliğini artık eksiden saymıyorum bile. Artık erkekleri eğlendirmek için içinde bir nebze komedi barındıran her animede fan servisliği maalesef mevcut. Dagashi Kashi’de de Hotaru üzerinden bu yola ara sıra başvuruluyor.

İlgili resim

Sonuç:

Dagashi Kashi, bölüm bölüm içeriğiyle, şekerleme odaklı tarzı ile farklı, eğlenceli bir anime. Fazla derin değil, fazla karmaşık değil. Ara ara zorlama şakalar karşımıza çıksa da özellikle şekerlemeler ve tarihi üzerine kurulu atmosferi ile birçok animenin sunamadığı farklı bir deneyim sunuyor. Kısacası Dagashi Kashi, hoşça vakit geçirmek için ideal lakin daha fazlasını beklemek gibi bir hataya düşmeyin.

Dagashi kashi! Funny moment ile ilgili görsel sonucu

Bir cevap yazın