Anime Tanıtımları, Anime

Bir Bilinmezliğin Hüznü : Kuzu no Honkai!

Seinen çatısı altında toplayabildiğimiz eserlerini kimi zaman dramla, kimi zaman ecchiyle, kimi zaman komediyle ve genellikle de romantizmle harmanlamaktan hoşlanan mangaka Yokoyari Mengo‘nun 2012 yılından beri yayımlanan dram ve romantizm türündeki mangası Kuzu no Honkai, animeye uyarlandı. Bende mangasını severek okuduğum bu anime hakkında inceleme yazmaya karar verdim 🙂

 

Kuzu no Honkai

Anime Adı: Kuzu no Honkai (Scum’s Wish)

Tür: Dram, Romantik, Okul, Yetişkin, Seinen

Bölüm Sayısı: 12

Yayınlanma Tarihi: Ocak 2017 – Mart 2017

Mangaka: Mengo Yokoyari

Karakter Tasarımı: Kurosawa Keiko

Yönetmen: Masaomi Ando

Senaryo: Uezu Makoto

Stüdyo: Lerche

 

Her sezon daha önce işlenmiş konular tekrar tekrar işlendikçe, yapılmış animelerin kopyaları çıktıkça, anime izlemeyi bıraksam mı diye düşündüğüm anlar olmuyor değil. Ama Kuzu no Honkai her yönüyle bahsettiğim bu özelliklerden sıyrılıyor.

İlk bölümün altındaki yorumlara baktığımda, izleyenlerin çoğu, olaya ahlaki açıdan baktıkları için durmadan eleştirmiş. Romantizm, dram, seinen üçlüsü bir arada olunca, Kuzu no Honkai ister istemez çok fazla tepki alması kaçınılmazdı. Sizlerin arasında da gerek hikaye yüzünden, gerek karakterler yüzünden olsun Kuzu no Honkai için bu yönde duygular besleyecekler çıkacaktır, eminim. Tabii mangasını severek takip ettiğim için seri adına bu yönde hislere sahip olmadığımı belirteyim ve yine mangayı okuduğum için seriden az çok ne beklediğimi biliyorum.

kuzu no honkai gif ile ilgili görsel sonucu

Kuzu no Honkai söz konusu olduğunda benim için bu çizgiyi çekmek inanılmaz derecede kolaylaşıyor. Bir kere Yokoyari Mengo seinen ve yetişkin içeriği harmanlamaktan hoşlanan bir mangaka, haliyle Yokoyari’nin diğer eserlerinde olduğu gibi Kuzu no Honkai’nin cinsel içeriğe sahip olması çok da şaşılacak bir şey değil ki bu sebeple bile seriyi izlenilesi bulmayanlar çıkacaktır. Bu noktada Kuzu no Honkai için Yokoyari’nin bir diğer mangası Kimi wa Midara na Boku no Joou’dan farklı şekilde seinen ve ecchi karışımından ziyade seinen ve olgun bir smut birleşimi demem daha doğru olacaktır. Bana kalırsa amaçsızca açılan etekler, her fırsatta zıplayan göğüsler ya da çoğu ecchi serinin vazgeçilmezi klişe, düşük kalitede diyaloglar yerine cinselliği böyle işleyen bir seriyi on kere tercih ederim.
kuzu no honkai gif ile ilgili görsel sonucu
Kuzu no Honkai, Hanabi Yasuraoka adında liseye yeni başlamış bir genç kızın ve etrafındaki insanların aşk hayatlarını konu alıyor. Ama işin ilginç tarafı hitap ettiği yaş itibariyle bu aşkların hiçbiri sevimli animelerden bekleyeceğiniz tarzda masum aşklar değil. Hatta aşk var ama asıl animede ağırlıklı olarak işlenen şey çarpık ilişkiler. Anime daha en başında, edebiyat öğretmeni Narumi Kanai’ye aşık olan Hanabi’nin, yine başka bir öğretmen olan Akane Minagawa’ya aşık olan sınıf arkadaşı Mugi Awaya ile karşılıklı faydalanma anlaşması yapmasıyla yok artık dedirtiyor. Bu süreçte birbirleriyle öpüştüklerinde karşılıklı olarak öğretmenlerinin isimleriyle hitap ediyorlar. Biz de diyoruz ki, lise öğrencisi bunlar, ya ne olacaktı? Yani karakterler idealden çok uzak, izleyenler için de alışılmışın çok dışında bir tat.
kuzu no honkai gif ile ilgili görsel sonucu
İkili arasındaki diyalogla, daha olgunlaşmamış genç insanların arzuladıkları şeyi kaybetmeleriyle içine düştükleri yalnızlık, özlem gibi duygularla nasıl büyük hatalar yapabileceklerini güzel anlatıyor. Birbirlerine klişe bir söz veriyorlar: “Birbirimize kalbimiz dahil her şeyi vereceğiz.” Bu noktada karakterlerin seçimlerine mantık çerçevesinde anlam yüklemenin yersiz olduğu kanısındayım, doğruluğunu sorgulamak bu noktada izleyiciye pek bir şey katmıyor. Sonuçta karşımızda ergenliklerini yaşayan bu bireyler isterlerse dünyanın kendi etraflarında döndüğünü düşünebilir, ve kafalarındaki resmin bir şekilde bozulmasıyla da bu dünyadan nefret edebilirler. İstediklerini alamadıklarında kendilerinden bir şey kaybetmekten de çekinmeyecek kadar cesurlar. Ve bir o kadar da aptal. Bu durum sadece Mugi ve Hanabi için de geçerli değil. Seride karşınıza çıkacak tüm karakterler kişilikleriyle kafalarda olumludan uzak fikirler oluşturuyor ve bir yerde doğruluğu sorgulanır kararlar veriyorlar. Siz de karakterler onlardan beklediğiniz şeyleri yapmadıkça onlar hakkında yeni şeyler keşfediyorsunuz. Empati kavramı pratiğe dökmenin zor olduğu bir seri kısacası Kuzu no Honkai.
kuzu no honkai gif ile ilgili görsel sonucu
Anime boyunca Hanabi’nin, Mugi’nin, öğretmenlerinin ve başka yan karakterlerin bakış açısıyla ve monologlarıyla hislerini anlamaya çalışıyoruz. Ben zaten bu monolog işini çok seviyorum. Karakterlerin iç hesaplaşması, kimi zaman günah çıkarması, kimi zaman türlü türlü bahanelerle üste çıkması, kimi zaman ise hayıflanması veya vicdan yapması çok hoşuma gidiyor.
kuzu no honkai gif ile ilgili görsel sonucu
Çoğu sahnede ağır dram hakim, sanki animede gri, siyah ve beyazdan başka renk yokmuş gibi. Ana karakterlerimiz tamamen ümitsiz olmalarına rağmen sevgilerinden vazgeçmiyorlar. Yüzlerinden düşen bin parça, her an mutsuzlar. Buna rağmen Hanabi’nin arada sinirlenip atar yapması falan yüzünüzde bir gülümseme oluşturacaktır. Kızımızın bu sahneleri onu oldukça şirin göstermiş ki zaten güzel olduğundan fena halde hoşuma gitti.
kuzu no honkai gif ile ilgili görsel sonucu
Kuzu no Honkai’de olaylar neredeyse tamamen cinsellik etrafında dönüyor. Zaten bu nedenle duyulduğundan beri çok büyük tepkiler alıyor. Yine de ecchi olarak sınıflandırılmıyor. Çünkü animede ecchi sınıfının alameti olan çıplaklık vurgusu yok, hatta karakterler çoğunlukla kıyafetli görüldüğü için verilmek istenenin dışına çıkmamak adına bu konuyu fazla zorladıklarını bile düşünüyorsunuz. Yine de bu da benim takdir ettiğim bir olay. Eğer aranızda Al Pacino’nun oynadığı Kadın Kokusu’nu (Scent of a Woman) izleyen varsa söylemek istediğimi anlayacaktır.
Kuzu no Honkai izle
Sezon ortasına doğru animenin biraz sıkıcılaştığını kabul etmeliyim. Karakterleri ilk bölümlerde tek tek tanıyıp kafaları hakkında fikir sahibi olduktan sonra sanki hiçbir şey olmadı. Bölümler için filler diyemem ama biraz yavaş ilerledi sanki. Zaten sonlara yaklaştıkça da tecrübeyi,aşkı ve cinselliği ilk kez keşfeden karakterlerimizdeki gelişimi tatmin edici buluyorsunuz. Hatta tanıdığınızı düşündüğünüz karakterlerin yaptıklarıyla sizi şaşırtmaları da mümkün.
kuzu no honkai gif ile ilgili görsel sonucu
Lerche, Kuzu no Honkai için de çok özgün bir çizim ve anlatım tarzı ortaya koymuş. Bazen arka planlar ortadan kalkıp karakterin bulunduğu dünyadan soyutlandığı hissini aktarırken, bazen de karakter iç hesaplaşma yaşarken, Shaft! animelerinden aşina olduğumuz LSD kafasında cümbüşler kadar olmasa da anlamsız (ya da anlamlı) renk, şekil ve nesnelerle mantığı geride bıraktığımızı vurgulamışlar. Hikaye anlatımı olarak mangavari karelerlerin ekranda sıralanarak kişilerin diyaloğa girmesi veya mekan değiştirmesi de durağan animeye değişik bir akıcılık kazandırmış. Karakter tasarımları mangaya sadık, görsel olarak nispeten farklı ve estetik.
kuzu no honkai gif ile ilgili görsel sonucu
Animenin açılış ve kapanış müziklerine de değinmeden geçmeyelim;
Açılış müziği de 96Neko’dan çok güzel bir parça olan Uso no Hibana.
Kapanış müziği ise  Sayuri’ye ait Heikosen. Şahsi fikrim kapanış müziği daha iyi.

Toparlamak gerekirse Kuzu no Honkai, yetişkinlere yönelik, kimilerini rahatsız edici içeriğe sahip, yavaş tempoda ve monologların ağırlıkta olduğu bir anime. Bununla birlikte alışılagelmişin çok dışında bir anime olması sebebiyle farklılığa açık olma konusunda kendine güvenen izleyicilere gönül rahatlığıyla Kuzu no Honkai’yi  tavsiye edebilirim. 18 yaşından küçüklere izlemesini tavsiye etmem. Kafanızı garip şeylerle doldurabilir. Çünkü çiftimiz birbirlerini sevmemelerine rağmen aralarında tensel bir yakınlık söz konusu. Bunu ahlaksızlık olarak yorumlayan ve eleştiren çok fazla insan var, fakat olayın psikolojik yönüne baktığımızda henüz lise çağındaki arkadaşlarımızın aklını karıştırabilecek bir anime. Yine de siz bilirsiniz benden söylemesi 🙂

 

 Live Action

Kuzu no Honkai mangasının birde live action dizi uyarlaması var. Dizi hikayesinde ve karakterlerde mangaya sadık kalmış.

Dizi Adı: Kuzu no Honkai (Scum’s Wish)

Japonca: クズの本懐
Yönetmen: Shogo Miyaki
Senarist: Mengo Yokoyari (manga), Mikiko Takahashi
Kanal: Fuji TV
Bölüm Sayısı: ?
Yayın Tarihi: 18 Ocak 2017 -?
Yayın zamanı: Çarşambaları 25:55’de

Oyuncular

  • Miyu Yoshimoto – Hanabi Yasuraoka
  • Dori Sakurada – Mugi Awaya
  • Kouki Mizuta – Narumi Kanai
  • Sarii Ikegami – Sanae Ebato
  • Rina Aizawa – Akane Minagawa

 

 

Related Posts

One thought on “Bir Bilinmezliğin Hüznü : Kuzu no Honkai!

  1. T-Bone dedi ki:

    Çok başarılı bir yapım izlerken şok olmaktan saçımı başımı yolmuşluğum var 🙂

Bir cevap yazın