Sıra geldi söz verdiğimiz 2 listeden ikincisine, keyifli okuma ve izlemeler 🙂

Daha fazla anime önerileri için sitemizin ÖNERİLER kısmına bakmayı unutmayın.

Steins;Gate

 

Steins%3bgate. Full. 1097371 - bilim kurgu anime önerileri!! - figurex anime önerileri

Tür : Bilim Kurgu, Gerilim, Gizem

Bölüm Sayısı: 24 + 2 OVA + 1 Movie + 4 Special

Yayın Tarihi : 2011

KONUSU:

Steins Gate, özelleştirilmiş bir mikrodalga cihazıyla kendi geçmişlerine mesaj gönderebilen bir grup arkadaş hakkındadır. Pek çok farklı deney yapmaktadırlar. SERN isimli organizasyon ise kendi zaman yolculuğu araştırmalarını yapmaktadır. Karakterler bir yol bulup yakalanmamak zorundadır.

 

Eve no Jikan

Eve no jikan - bilim kurgu anime önerileri!! - figurex anime önerileri

Tür: Bilim Kurgu, Slice of Life

Bölüm Sayısı: 6 + 1 Movie Versiyonu

Yayın Tarihi: 2008 + 2010

KONUSU:

Çok uzak olmayan bir gelecekte android’ler yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bunu artık doğal karşılayan insanlar onlara gündelik kullandıkları eşyalar gibi davranmaktadırlar, ancak bazı insanlar da onları görünümleri sebebiyle çekici bulabilmektedir. Çünkü android’lerin insanlardan görünüm olarak tek farkları kafalarının üzerinde uçar gibi görünen dijital bir halkadır. Sosyal bir problem haline gelen bu durumdaki insanları ise toplum hor görmektedir.

Hayatı boyunca android’leri doğal karşılayanlardan biri olmuş olan Rikuo, günün birinde ev robotu Sammy’nin ilginç davrandığını fark eder ve etkinlik kayıtlarının içinde kayıtlı garip bir cümle bulur. Rikuo, arkadaşı Masaki ile birlikte Sammy’nin ayakizlerini takip ederek sıra dışı bir kafeye varırlar. Bu kafenin ana kuralı insanlarla android’lerin arasında ayrım olmamasıdır…

 

Shinsekai Yori

523648 451115871634581 1535668870 n - bilim kurgu anime önerileri!! - figurex anime önerileri

Tür: Korku, Bilim Kurgu, Doğaüstü, Gizem, Dram

Bölüm Sayısı: 25

Yayın Tarihi: 2013

KONUSU: 

Bin yıl sonrasının dünyasında, medeniyet gerilemiş ve insanlar küçük topluluklar halinde birbirlerinden kopuk bir şekilde yaşıyorlardır. Bu dönemin insanlarının hayal ettikleri şeyleri cisimleştiren Juryoku denilen psişik güçleri vardır. İleri seviye bilimsel teknoloji olmadığı için, insanlar bu güçlerini büyük bir enerji kaynağı olarak kullanmaktadır.

Bir gün, Saki isimli bir kız arkadaşlarıyla beraber şehir dışında küçük bir arşiv robotu bulur. Bu robot insanoğlunun tarihini kaydetmektedir. Onu bulanlara Juryoku’nun 21. Yüzyılda keşfedildiğini ve bu keşfin psişiklerle psişik olmayanlar arasında yaşanan bir dünya savaşına neden olduğunu söyler. Psişikler savaşı kazanmıştır ve korku hükümdarlığı işte böyle başlamıştır. Şehirdeki yetişkinler çocuklarının bu yasaklı bilgiyi öğrendiklerini anlayınca, Juryoku güçlerini kapatıp onları sürgüne gönderirler. Saki ve diğerleri kendilerini bir ormanda bulurlar. Burada Bakenezumi diye bilinen devasa ve iki ayaklı bir fareyle karşılaşırlar. Sonunda yaratıkların da dahil olduğu büyük bir savaş başlar.

 

Planetes

Banner 1605 - bilim kurgu anime önerileri!! - figurex anime önerileri

Tür: Romantizm, Bilim Kurgu, Seinen, Uzay, Dram

Bölüm Sayısı: 26

Yayın Tarihi: 2003

KONUSU:

2075 yılında Dünya, Ay ve uzay istasyonları arası yolculuklar günlük yaşamın parçası haline gelmiştir. Bu gelişen teknolojinin eseri olan molozlar, gemilere ve ekipmanlara çok büyük zararlar verebilmektedir. 25 yaşına basmak üzere olan Hachirota “Hachimaki” Hoshino görevi bu molozları toplamaktır. Bu sene işindeki 4. senesidir ve artık hayatına başka bir düzen vermek istemektedir.

 

Neon Genesis Evangelion

Neon genesis evangelion - bilim kurgu anime önerileri!! - figurex anime önerileri

Tür: Mecha, Aksiyon, Bilim Kurgu, Psikolojik, Dram

Bölüm Sayısı: 26 + 5 Movielik Seri

Yayın Tarihi: 1995 + 1997

KONUSU:

Yıl 2015, dünya büyük bir nükleer felaketten sonra toparlanmaya çalışmakta. Fakat Birleşmiş Milletler’e bağlı gizli ve özel bir organizasyon olan NERV’ün başka hedefleri var. Kadim metinlerde anlatılmış olan ‘Angel’ların dünyaya gelişine hazırlanıyorlar. NERV’ün başkanı Gendo Ikari, yıllardır ayrı yaşadığı 14 yaşındaki oğlu Shinji’yi aniden Tokyo-3 şehrine çağırır. Niye çağırıldığını anlayamayan Shinji, Tokyo-3’e gelir gelmez şehre saldırmakta olan devasa bir Angel ve ardından NERV’in merkez üssünde babası ile karşılaşır.

Shinji daha bunların şokunu üstünden atamadan, Gendo Ikari oğluna, Shinji’in hayatında ilk kez gördüğü dev ve korkutucu bir mecha’ya girip üsse saldıran Angel’la savaşmasını emreder. Shinji başta reddetse bile, bunu yapmaya zorunlu kalacak ve hayatı asla eskisi gibi olmayacaktır…

 

Serial Experiments Lain

Adsfdthfg 10 - bilim kurgu anime önerileri!! - figurex anime önerileri

Tür: Bilim Kurgu, Doğaüstü, Psikolojik, Gizem, Dram

Bölüm Sayısı: 13

Yayın Tarihi: 1998

KONUSU:

Yakın gelecekte, wired adı verilen ağ bugünkü internetten bir adım öne geçerek insanların hayatının ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Wired erişimi NAVI adı verilen güçlü bilgisayar sistemleri ile gerçekleştirilmektedir. Wireda bağlı insanlar, zamanlarının büyük bir kısmını ağdaki sanal yaşantılarına ayırmaktadırlar.

Orta okul öğrencisi Lain Iwakura, babası bilgisayar sektöründe olmasına rağmen wireddan uzak bir yaşam sürmektedir. Günün birinde, Lain’in sınıf arkadaşı Chisa intihar eder. Chisa’nın trajik ölümünün ardından Lain ve tüm sınıf arkadaşları Chisa’dan garip bir elektronik posta alırlar. Chisa metinde, yalnızca bedeninin öldüğünü, bilincinin wiredda yaşadığını söylemektedir. Sınıf arkadaşları, olayı garip bir şaka olarak değerlendirip hayatlarına devam ederler. Ancak, Lain’in wireda olan ilgisi yavaş yavaş artar ve NAVIsinde daha fazla zaman geçirmeye başlar. Lain’in gerçek hayat ile olan bağı zayıfladıkça bilinen gerçeklikte zamansal ve mekansal kırılmalar meydana gelir.

 

Level E

Level e poster - bilim kurgu anime önerileri!! - figurex anime önerileri

Tür: Bilim Kurgu, Shounen, Komedi

Bölüm Sayısı: 13

Yayın Tarihi: 2011

KONUSU:

Tsutsui Yukitaka henüz liseye başlamıştır ve iyi bir beyzbol oyuncusu olması bekleniyordur. Tokyo’dan taşınıp gittiği kasabada, tuttuğu daireye girince yabancı bir adamla karşılaşır ve bu adam kendisinin uzaylı olduğunu iddia eder.

Aslında bu kişi Dogra Gezegeninin prensidir ve gezegendeki en yüksek IQ’ya sahip olmasına rağmen çok kötü bir kişiliği vardır.

 

Texhnolyze

- bilim kurgu anime önerileri!! - figurex anime önerileri

Tür: Aksiyon, Bilim Kurgu, Psikolojik, Dram

Bölüm Sayısı: 22

Yayın Tarihi: 2003

KONUSU:

Yapay güneşi, gece gündüz döngüsü ve kaynakları ile yeraltında inşa edilmiş Lukuss şehri farklı grupların hesaplaşmaları ile çalkalanmaktadır. Üst sınıftan insanlar tarafından yönetilen Organo ve karşısında yer alan Birlik’in yanı sıra kendilerini Organo ve Birlik’in çatışmalarından soyutlayan Racan isimli bağımsız bir grup Lukuss şehrinin bölünmüş çıkar gruplarını oluşturur. Class isimli bir dördüncü grup ise Lukuss’un iç yapısından uzak bir şekilde, daha çok dış dünyayla (yüzeyle) ilgili bir gündemi takip etmektedir. Bu gruplara üye olmayan kişiler ise açlık ve sefalet içerisinde yaşamaya çalışmaktadır.

Bu karanlık dünyada geçinmek için ödüllü dövüşlere katılan boksör Ichise, bir çatışma esnasında bir kolunu ve bir bacağını kaybeder. Ölümün eşiğinde, Organo lideri Onishi’nin himayesine alınan ve kendisine protez bir bacak ve kol takılan Ichise, yaşadığı şehrin ve kendi kaderini tayin edecek yeni bir hayata adım atar.

 

Sidonia no Kishi

670? Cb=20150619181022 - bilim kurgu anime önerileri!! - figurex anime önerileri

Tür: Mecha, Aksiyon, Uzay, Seinen, Bilim Kurgu

Bölüm Sayısı: 12 + 12

Yayın Tarihi: 2014 + 2015

KONUSU:

Gauna’dan bu yana 1000 yıldır, garip uzaylı ırkı, bilinmeyen bir metodla güneş sistemi yok etti. İnsanlığın bir bölümü Sidonia gibi büyük “gönderme gemileri”ni kullanarak kaçmayı başardı ki bu gemiler uzayda sürükenirken nüfuslarını koruma görevlerini yerine getiriyorlardı. Nagate Tanizale geminin içinde yetişmiş genç bir adamdır. O Gardes olarak bilinen büyük robot silahların pilotu olmak için eğitime giderken, Nagate’ye efsanevi ünite olarak bilinen Tsugumori emanet edildi. Nagate ve onun dost pilotları Gauna’ya karşı olacak inanılmaz insanlığın kurtuluşu için olan savaşa canlarını koydular!

Outlaw Star

F01d1ad8 e7ce 4903 af5a 2734486bb0b1 - bilim kurgu anime önerileri!! - figurex anime önerileri

Tür: Aksiyon, Bilim Kurgu, Macera, Uzay, Komedi

Bölüm Sayısı: 26

Yayın Tarihi: 1998

KONUSU:

Uzay, genel olarak üç büyük grup tarafından yönetilmektedir: Federasyon, Korsan Klanları ve Kanunkaçakları. Federasyon ile Korsanlar sürekli bir mücadele içerisindeyken, Kanunkaçakları kimsenin baskısı altında kalmadan yaşamlarına devam etmektedirler.

Gene Starwind ve ortağı Jim Hawking, işte bu kanunkaçaklarını yakalayıp, başlarındaki ödülü alarak geçimlerini sağlayan bir ikilidir. Heyecanlı hayatları, korsanlardan kaçan Hilda adında bir kadının özel koruma görevini kabul ettiklerinde tepetaklak olacaktır.

Kendilerini, peşlerinde hem Kanunkaçakları, hem Korsanlar, hemde Federasyon güçleri, uzayda kaçarken bulurlar. Ama ellerinde çok önemli bir koz vardır: Tüm evrendeki en gelişmiş uzay gemisi, Outlaw Star.

Ergo Proxy

1329343 english showdetailheaderdesktop 1d6c5d21 596b e711 8175 020165574d09 - bilim kurgu anime önerileri!! - figurex anime önerileri

Tür: Bilim Kurgu, Psikolojik, Gizem

Bölüm Sayısı: 23

Yayın Tarihi: 2006

KONUSU:

İnsanların ve androidlerin birlikte yaşadığı ütopik bir dünyada, Romuno isimli şehirdeki katı kurallarla korunan barış ortamı, bir dizi gizemli cinayetle sarsılır.
Yurttaş Danışma Kurulu’nda görevli Lil Mayer, ortağı android Iggy ile birlikte bu cinayetleri araştırmak üzere görevlendirilir.
Bu soruşturma sırasında, evinde bir mesaj görür: “Uyanış”; ve saldırıya uğrar. Bu süreçte, kendisi ve şehrin gizledikleri hakkında daha çok şey öğrenecektir.

Editör Notu: Anime acayip derecede beyin yakıyor, ben bile sonuna kadar izleyemedim o yüzden sonra hiçbir şey anlamadık diye bana gelmeyin 😀 

 

Trigun

- bilim kurgu anime önerileri!! - figurex anime önerileri

Tür: Aksiyon, Bilim Kurgu, Komedi

Bölüm Sayısı: 26 + 1 Movie

Yayın Tarihi: 1998 + 2010

KONUSU:

Trigun hikâyesi, uzak gelecekte çölleşmiş bir gezegende geçiyor. Ezergeçer Vash, başına 60.000.000.000$ ödül konmuş, çok acımasız, efsanevi bir kanun kaçağıdır. Herhangi bir kente gidişiyle ilgili herhangi bir dedikodu çıksa bile o kent anında tahliye edilir. Ancak, gerçek Ezergeçer Vash ile hakkında söylenenler birbirini tutmamaktadır. Trigun’un gizemli, anlaşılması zor ana karakteri aslında içinde daha bir kahramansıdır; bazen de tam bir aptal gibi davrandığı zamanlar olur.

 

Eureka Seven

Eureka seven - bilim kurgu anime önerileri!! - figurex anime önerileri

Tür: Mecha, Romantizm, Bilim Kurgu, Macera, Dram

Bölüm Sayısı: 50 + 1 Movie Versiyonu + 24 + 1 Movie + 10 ONA

Yayın Tarihi: 2005 + 2009 + 2012 + 2012 + 2012

KONUSU: 

14 yaşındaki Renton Thurston, babasını yıllar önce kaybetmiştir. Ablası bir süre Renton’a bakmış ancak o da bir süre sonra gitmiştir. Nihayetinde Renton, mekanikle uğraşan büyükbabası Axel ile birlikte yaşamaktadır.

Renton’un hayali, idolize ettiği Holland’ın lideri olduğu “Gekko State”e katılıp bu sıkıcı hayattan kurtulmak ve macarelara atılmaktır. Birgün, Eureka adında bir kız, “LFO”(Light Finding Operation)’su ile birlikte çakılınca, Renton’un büyükbabasından LFO’sunu onarmasını ister. Olaya askeri birlikler de müdahale eder ve Axel’in garajı bombalanır. Eureka, Renton’a Gekko State’e katılmasını teklif eder. Renton, bu teklifi kabul eder ama kısa bir süre sonra hayalini kurduğu maceraların, hayallerinden farklı ve çok daha acı olduğunu farkeder.

Gungrave

Gungrave 03 800 - bilim kurgu anime önerileri!! - figurex anime önerileri

Tür: Aksiyon, Bilim Kurgu, Doğaüstü, Seinen, Dram

Bölüm Sayısı: 26

Yayın Tarihi: 2003

KONUSU:

Millennion adlı fazlasıyla güçlü bir suç örgütünün etrafı kasıp kavurduğu, iyilik tanımının çoktan değiştiği, karanlık bir dünya düşünün. Gungrave’in kahramanları Brandon Heat ve Harry MacDowell de Millennion tarafından ortadan kaldırılan küçük bir çetenin hayatta kalan son üyeleri olarak yaşamlarını böylesi bir distopyatik ortamda sürdürüyor.
Güç istencini kanıtlamak isteyen Harry olayın hemen akabinde Millennion’a katılır. Brandon ise örgütün lideri Big Daddy’ye emanet edilen biricik aşkı Maria’ya daha yakın olabilmek için Harry’nin ardından örgüte katılır.
Ancak bu örgüte giriş vardır, çıkış yoktur. Brandon’ya arkadaşını ya da örgütü seçmek zorunda kaldığında, ölümü kendi arkadaşının elinden olur.
Brandon Beyond the Grave adıyla dirildiğinde, kendini öldürten şimdinin yozlaşmış suç örgütünü ortadan kaldırmak için işe koyulur. Peki ya yolu Millenion’un yeni lideri Harry Bloody MacDowell ile yeniden çakışırsa ne olacaktır?

Code Geass: Hangyaku no Lelouch

Code geass ile ilgili görsel sonucu

Tür : Mecha, Aksiyon, Okul, Bilim Kurgu, Doğaüstü, Askeri

Bölüm Sayısı: 25 + 25 + 5 Movie + 2 Special Edition + 1 OVA

Yayın Tarihi : 2006 + 2008 + 2012 – 2016

KONUSU:

10 Ağustos 2010’da, Britanya imparatorluğu Japonya’ya savaş açar. Japonya, Britanya İmparatorluğu’nun en yeni silahı olan “Knightmare Frame”e karşı hiçbir şey yapamaz ve istila edilir. Japonya’nın adı “Alan 11” olarak değiştirilir ve vatandaşlarına da “11’ler” adı verilir. Japonya’da yaşayan Britanyalı Lelouch, Britanya’yı yok edeceğine yemin eder.

Savaştan yedi yıl sonra; Lelouch lisede okumaktadır. İçinde askeri bir sır barındıran kamyonu çalan teröristler yoldan çıkarlar. Lelouch, kontrol etmek için kamyonun yanına gider. Duyduğu ses yüzünden içine bakmak ister ama içeride mahsur kalır. Kamyon tekrar hareketlenir, üstelik peşlerinde Britanya özel kuvvetleri vardır. Teröristlerden Karen, Nightmare olarak adlandırılan dev robot ile karşı saldırıya geçer. Kaçmayı başaramayan Lelouch kamyonun içerisinde yakalanır. Onu yakalayan çocukluk arkadaşı Suzaku’dur. Bu sırada kapalı olan bölme açılır ve içinden esrarengiz bir kız çıkar. Bu sırada olay yerine gelen Britanya askerleri Lelouch ve kızı yakalar. Leouch’un vurulmasına engel olmak isteyen Suzaku, Britanya askerleri tarafından vurulur. Lelouch’un öldürülmesine engel olmak isteyen kız da vurulur, ölmeden önce Lelouch’a özel bir güç “GEASS” verir. Lelouch, bu gücü Britanya İmparatorluğunu yok etmek için kullanmaya karar verir.

 

One Punch Man

Ehcpa - bilim kurgu anime önerileri!! - figurex anime önerileri

Tür : Aksiyon, Bilim Kurgu, Doğaüstü, Seinen, Komedi

Bölüm Sayısı: 12 + 6 Special + 1 OVA

Yayın Tarihi : 2015

KONUSU:

Bu seri cansız duruşu, kel kafası ve de hiç de etkileyici olmayıp her tarafından sıradanlık fışkıran Saitama adındaki genç hakkında. Ne var ki sıradan görünüşünün altında sıradan problemler yatmamakta. İşin aslında kendine zorlu rakipler arayan süper bir kahraman o! Asıl sorun işte burada ortaya çıkıyor. Ne zaman umut vadedebilecek bir rakip ortaya çıksa tek yumrukla amele sümüğü gibi yere yapıştırıyor. Acaba Saitama sonunda kendisine meydan okuyabilecek kötü birisini bulabilecek midir? Meydan okumak için yeni kötüler ararkenki Saitama’nın kolay ve komik zaferlerini sakın ola kaçırmayın!

 

Guilty Crown

Shu ouma wallpaper by slowpoketailz d55207a - bilim kurgu anime önerileri!! - figurex anime önerileri

Tür : Aksiyon, Bilim Kurgu, Doğaüstü, Dram

Bölüm Sayısı: 22 + 1 OVA

Yayın Tarihi: 2011

KONUSU: 

2029 senesinde “Kayıp Noel” isimli tanımlanamayan bir virüs salgınının patlak vermesinden sonra Japonya pek çok ulusun oluşturduğu GHQ isimli bir organizasyonun kontrolü altına girmiştir…

Ohma Shu sağ elinde psişik güçler barındıran 17 yaşında genç bir oğlandır. Bu, “Kralların Kabiliyeti” olarak bilinen gücü arkadaşlarının içinden eşya veyahut silah çıkartabilmek için kullanabilen genç şu ana dek her ne kadar başkalarının başını belaya sokmamak için uğraşmış olsa da “Undertaker” isimli bir örgüte üye, devlete karşı mechalara pilotluk eden Yuzuriha Inori isimli bir kızla tanıştıktan sonra hayatı kökten değişir.

 

Mahouka Koukou no Rettousei

 

813e41ad09fb84ed6094fa91200ee1ce - bilim kurgu anime önerileri!! - figurex anime önerileri

Tür : Büyü, Romantizm, Okul, Doğaüstü, Bilim Kurgu

Bölüm Sayısı: 26 + 1 Movie

Yayın Tarihi : 2014 + 2017

KONUSU:

Büyü, ne efsanelerin ne de peri masallarının ürünüdür. Uzun zamanlardan beri, insanlar için teknoloji kadar gerçekçi bir olgu olmuştur. Doğaüstü güçler büyü ile sistematik bir hale getirildiği için, büyü teknik bir yetenek olarak görülmektedir. Bir Doğaüstü Güç Kullanıcı’sı aynı zamanda bir Büyü Teknisyeni’dir. Büyü Teknisyenleri, kısaca Büyücüler, büyü için özelleşmiş lise ve üniversitelerde eğitilirler.

Shiba Tatsuya, kusurlu ve az başarılı bir abidir. Shiba Miyuki ise kusursuz ve çok başarılı kız kardeşidir. İki kardeşin Büyü Lisesi’ne kaydolması ile hikayemiz başlar.

 

Darker Than Black

Darker than black 80821 - bilim kurgu anime önerileri!! - figurex anime önerileri

Tür : Aksiyon, Bilim Kurgu, Doğaüstü, Gizem

Bölüm Sayısı: 25 + 12 + 4 OVA

Yayın Tarihi: 2007 + 2009 + 2010

KONUSU: 

10 yıl önce Tokyo’da, Hell’s Gate (Cehennem Geçidi) denilen ve analiz edilemeyen tuhaf bir alan belirir. Aynı anda, paranormal güçlere sahip psişik insanlar ortaya çıkar. En güçlü psişik ajanlardan biri olan Hei, gözleri görmeyen ortağı Yin’le birlikte Hell’s Gate’in sırrını çözmeye çalışan onlarca kişiden sadece ikisidir.

 

Gantz

Watch hacksign episodes online english sub thumbnailpic1 - bilim kurgu anime önerileri!! - figurex anime önerileri

Tür : Korku, Bilim Kurgu, Aksiyon, Doğaüstü, Psikolojik, Dram

Bölüm Sayısı: 26 + 1 Movie

Yayın Tarihi: 2004 + 2016

KONUSU: 

Kei Korono, kendi halinde sıradan bir lise öğrencisidir. Pek sevilmez ama bunu da umursamaz, zira kendinden başka kimseye değer vermemektedir.

Bir gün metro istasyonunda raylara düşen bir alkolik gördüğünde, her zamanki gibi hiç bir şey yapmadan durur. O sırada yanında duran ama kendisini tanımamış çocukluk arkadaşı Kato Masaku dayanamaz ve yardım etmek için raylara iner. Onun yardım çağrısına isteksizce uyan Kei, alkoliği raylardan çıkartır. O ve Kato hızla gelmekte olan metro treninin altında kalırlar.

Vücudu tamamen parçalanmış olması gereken Kei, kendini bir anda boş bir odada bulur. Oda aslında tamamen boş değildir, kendisi gibi Kato da odaya gelmiştir ve başkaları da vardır. Bir de siyah bir küre. Odadan çıkamazlar ve tam o sırada siyah küre – Gantz – konuşur.

Odanın sırrı nedir? Siyah küre, neleri saklıyor? Ölümden sonraki bu hayatta, Kei ve diğerlerini zorlu bir savaş beklemektedir.

 

 

Black Bullet

- bilim kurgu anime önerileri!! - figurex anime önerileri

Tür: Aksiyon, Bilim Kurgu, Seinen, Gizem

Bölüm Sayısı: 13

Yayın Tarihi: 2014

KONUSU:

Yakın gelecekte, insanoğlu Gastrea adında parazitler tarafından yenilgiye uğratılmıştır. Umutsuzluk içinde, terör ile yan yana, küçük bölgelere sürgün edilmişlerdir.

Bu karanlık dünyada, Tokyo’ya yakın bir yerde yaşayan ve Sivil Güvenliğe, Gastrea’lara karşı özel savaş eğitimi verilen bir organizasyon, üye Rentaro, tehlikeli görevleri yerine getirmektedir. Partneri Enju, vaktinden önce büyümüş genç bir kız. Ayrıcalıklı güçleri ile savaşlarına devam ederlerken bir gün, devletten özel bir görev alırlar. Bu çok gizli görevin amacı Tokyo’nun yok olmasını önlemektir.

 

Accel World

670? Cb=20170105171414 - bilim kurgu anime önerileri!! - figurex anime önerileri

 

Tür: Oyun, Aksiyon, Romantizm, Bilim Kurgu

Bölüm Sayısı: 24 + OVA 2

Yayın Tarihi: 2012

KONUSU: 

2046 senesinde bir sonbahar günü Haruyuki’nin yolu, okulundaki en güzel kız olan Kuroyukihime’yle bir şekilde çakışır. Bu beklenmedik karşılaşma ortaokul yılları boyunca zorbalıkların hedefi olmuş Haruyuki’nin kaderini değiştirir. Kızdan aldığı/gelen gizemli bir yazılım aracılığıyla, Haruyuki sanal “Accel World” (Hızlandırılmış Dünya)’ün varlığını öğrenir. O günden sonra da okulun en güçsüz, en savunmasız oğlanı birden prensesi koruyan “Burst Linker” haline dönüşür.

 

Psycho-Pass

- bilim kurgu anime önerileri!! - figurex anime önerileri

Tür: Aksiyon, Bilim Kurgu, Polisiye, Seinen

Bölüm Sayısı: 22 + 11 + 1 Movie

Yayın Tarihi: 2012 + 2014 + 2015

KONUSU:

Teknolojinin gelişmesiyle insanların suç işleme potansiyellerini ve suç işledikleri zaman işledikleri suçun derecesini ölçebilen “Psycho-Pass” adında bir cihaz icat edilmiştir. “Dominators” adlı silahlar ise sadece Psycho-Pass adlı cihazın üst düzey suçlu olarak gösterdiği kişiler üzerinde etkili olan bir silahtır.

Akane Tsunemori, güvenlik okulundan birincilikle mezun olmuş ve özel olarak kurulmuş olan “Unit 1” adlı güvenlik biriminin başına getirilmiştir. Bu birimin özelliği, üst düzey suçlu ve aynı zamanda yetenekli olan, dominators adlı silahlarla kontrol altında tutulan kişilerden oluşuyor olmasıdır.

 

Plastic Memories

- bilim kurgu anime önerileri!! - figurex anime önerileri

Tür: Romantizm, Bilim Kurgu, Dram

Bölüm Sayısı: 13 

Yayın Tarihi: 2015

KONUSU:

Hikaye yakın bir gelecekte dünyanın dört bir tarafına yayılan androidlerin insanlar gibi göründüğü zamanda geçiyor. Androidleri üreten şirket SA, Giftia adında yeni bir tür android üretir. Giftia’ların özelliği ise şimdiye kadar içinde en çok duygu barından androidler olmasıdır. Ama bu androidlerin bir hizmet sınırı vardır. Bu sınır dolduğunda androidler garip davranmaya başlar. Bu nedenle SA şirketi süresi dolan androidleri geri almak için bir takıma ihtiyaç duyar. SA’da çalışmaya başlayan yeni işçi Tsukasa Mizugaki bir takım kurması ve diğer androidleri bulup getirmesi gerekecektir.

 

Sword Art Online

B56d970c00a1773a510b2a0e7298f08feb66c5e0 - bilim kurgu anime önerileri!! - figurex anime önerileri

Tür: Fantastik, Oyun, Aksiyon, Romantizm, Harem

Bölüm Sayısı: 25 + 25 + 2 Movie + 9 Special

Yayın Tarihi: 2012 + 2014 + 2017

KONUSU:

2022 yılında piyasaya sürülen Sword Art Online MMORPG oyunu, başa takılan bir alet aracılığıyla oyuncuları kendi dünyasına götürerek gerçek bir Role-Playing oyunu sunmaktadır.
Oyuna katılan 10.000 oyuncu arasında olan Kirito da SAO dünyasına giriş yapmıştır. Fakat kısa sürede bütün oyuncular oyundan çıkış olmadığını fark ederler ve herkes bir anda geniş bir alana ışınlanır.
Oyunun yapımcısının burada yaptığı açıklamaya göre oyundan çıkmanın tek yolu 100 katlı SAO dünyasını temizlemektir. Her katta bir boss bulunmaktadır ve 100. kattaki boss’u öldürebilen oyundan çıkabilecektir.
Fakat oyunda sağlığı biten kişi gerçek hayatta da ölecek, ayrıca dışarıdan biri oyuncuların başındaki aleti çıkarmak isterse alet oyuncuları öldürecektir.
Bütün oyuncular şaşkınlık içerisindeyken oyunlar konusunda tecrübeli olan Kirito oyunu kazanmayı kafasına koymuştur.

 

Ghost in The Shell

Wp1843939 - bilim kurgu anime önerileri!! - figurex anime önerileri

Tür: Mecha, Aksiyon, Bilim Kurgu, Askeri, Polisiye, Seinen

Bölüm Sayısı: 1 Movie +  26 + 26 + 1 Movie + 1 Movie + 1 Movie + 5 Movie Serisi + 1 Movie

Yayın Tarihi: 1995 + 2002 + 2004 + 2004  + 2006 + 2008 + 2013 + 2015

KONUSU:

2030 yılında dijital ağ her yere ulaşabiliyordu. Öyle bir duruma gelmişti ki insanların iradesine göre geliştirilmiş, ışık ve elektronlarla tek bir yönde oturtulmuştu. Ancak, bu durumda bile karmaşık anlamda “bireysel” olan “yalnız” kavramını tanımlayamıyordu. Bilgi ağı gün geçtikçe daha çok genişliyor, bu karmaşık yapı içersinde kural ihlalleri ve suçlar artarak devam ediyordu. Bu kaos toplumunda, suçların işlenmeden önce bulunup, ortadan kaldırılması amacıyla özel olarak eğitilmiş personele sahip organizasyon oluşturulmuştur. Bu organizasyon Ulusal Kamu Güvenliği Komisyonuna bağlı 9.Şube, diğer bir adı ile “Stand Alone Complex” dir.

 

Cowboy Bebop

1319380 english showdetailheaderdesktop 7bf6154b d14f e711 8175 020165574d09 - bilim kurgu anime önerileri!! - figurex anime önerileri

Tür: Aksiyon, Macera, Bilim Kurgu, Uzay, Komedi, Dram

Bölüm Sayısı: 26 + 1 Movie

Yayın Tarihi: 1998 + 2001

KONUSU:

2021 yılında gezegenler arasında seyahat mümkün hale gelmiştir. Ancak, gezegenler arasında ulaşımı sağlayan atlama ağında büyük bir düzensizlik bulunmaktadır. İhmal edilen bu aksaklık sistemde büyük bir felakete yol açar. Ayda bulunan atlama geçidi infilak eder ve ay yüzeyinde büyük bir delik oluşur. Patlama sonucunda aydan kopan parçalar dünya yüzeyine düşer ve süreğen bir meteor sağnağına yol açar. Bu olay dünya yüzeyinin büyük bir bölümünü ve milyarlarca insanı yok eder. İnsanların büyük bir bölümü yer altına sığınır. İmkanı olanlar Mars ve Venüs gezegenleri ile yaşam koşulları oluşturulan bazı astreoid ve Jupiter uydularına yerleşirler.

Cowboy Bebop, bu olaydan 50 yıl sonra, 2071 yılından başlayarak gerçekleşen olayları konu alır. Spike Spiegel ve iş ortağı Jet Black güneş sisteminde faaliyet göstermekte olan iki haydut avcısıdır. Oldukça tehlikeli ve zor bir meslek icra eden ikili geçimlerini sağlayabilmek için, Bebop isimli gemileri ile, aranılan suçluların peşinden sistemin bir ucundan diğer ucuna yolculuk etmektedir.

Dizi, Bebop tayfasının, suçluların peşinde yaşadıkları olaylar etrafında şekillense de aslında her bir karakterin geçmişi ile yüzleşmesini konu alır.

 

Kiseijuu: Sei no Kakuritsu

310d331e25f5005108f468cffb9c74b0 - bilim kurgu anime önerileri!! - figurex anime önerileri

Tür: Korku, Seinen, Psikolojik, Aksiyon, Bilim Kurgu, Dram

Bölüm Sayısı: 24

Yayın Tarihi: 2014

KONUSU:

17 yaşındaki Izumi Shinichi, Tokyo’nun sakin bir mahallesinde annesi ve babasıyla yaşamaktadır. Bir gece Parazitler olarak adlandırılan solucanımsı uzaylılar dünyayı istila edip insanların kulaklarından ya da burunlarından girerek beyinlerinin kontrolünü ele geçirirler. Shinichi uyuduğu sırada bir Parazit kulağından girmeye çalışır. Ama o sırada Shinichi kulaklık taktığı için Parazit başarısız olur ve sağ koluna girerek kolun kontrolünü ele geçirir. Bu Parazit’in adı ise Migi’dir. Shinichi, Migi’nin yukarılara çıkıp beynine ulaşmasına engel olur. Böylece ikisi de kişiliklerini ve akıl sağlıklarını kaybetmezler. İkili diğer Parazitlerle karşılaştıklarında tuhaf durumlarından yararlanır ve hayatta kalabilmek için yavaş yavaş aralarında güçlü bir bağ oluşmaya başlar. Çift, Shinichi’nin insan beyninin hala bozulmamasının üzerine diğer Parazitlere karşı bir mücadele vermeye karar verirler. Shinichi, Migi’den yardım alırken insanları hunharca yiyen Parazitlere karşı savaşmaya kendini mecbur hisseder.

 

 

Back to list

Related Posts

Bir cevap yazın