Yeni yeni başlamaya çalıştığımız anime özetlerinin ikincisiyle hepinize merhaba, 37 bölüm olmasından ve yeniden izlemek oldukça zaman aldığından dolayı bu animenin özetini her birinde 12 sonuncuda 13 bölüm olacak şekilde 3 kısım halinde yayınlayarak tamamlayacağım inşallah 🙂 Umarım okurken keyif alırsınız 🙂

Death note - death note: anime özeti - figurex anime

Yazar: Tsugumi Ohba

Çizer: Takeshi Obata

Stüdyo: Madhouse

Bölüm Sayısı: 37 + 2 Movie (Rewrite olarak geçer)

Yapım Yılı: 2006 + 2007

Tür: Gizem, Polisiye, Doğaüstü, Psikolojik

MAL Puanı: 8.7 / 10

Yagami Light, üniversite giriş sınavlarına hazırlanan bir lise son sınıf öğrencisidir. Light (Raito), Japonya’nın belki de en yetenekli ve zeki öğrencisi olmasına rağmen, yaşadığı dünya ona tat vermemektedir. Her gün gittikçe artan suç oranı ve adalet sisteminin çökmüşlüğü, onun için bu dünyayı daha da anlamsız ve çürümüş kılmaktadır. Bu yüzden de, hiç bir şeyde anlam görmemektedir.

Light, bu buhranlarını kendi içinde yaşarken, ders sırasında bir defterin gökten düştüğünü görür. Okul çıkışı elinde olmadan defterin düştüğü yere yönelir. Defterin üstünde “Death Note” yazmaktadır. Defteri yerden alıp incelediğinde hiç de inanacağı şeylerle karşılaşmaz.

“Bu deftere ismi yazılan insan ölecektir.”

Nedenini kendi bile bilmeden, defteri alıp evine döner. Evde haberleri izlerken, bir adamın bir anaokulundaki öğrencileri ve öğretmenleri rehin aldığını izler. Defterin gerçekliğini test etmek için rehin alan adamın adını deftere yazar. Ve 40 saniye sonra adam ölür.

Defterin gerçekliği karşısında şaşkına dönen Light, kendi ideal dünyasını yaratmak için diğer suçlulara yönelecektir. Ama ya dünya onun varlığını öğrenip peşine dünyanın en iyi dedektifi L’i takarsa?

Diğer anime özetleri için ANİME ÖZETLERİ sekmesine tıklayınız.

 

 

1. Bölüm

Giphy - death note: anime özeti - figurex anime

Simsiyah ve çürümüş Ölüm Meleği Diyarı’ndaki sıradan bir günde diğer tüm ölüm melekleri gibi Ryuk da sıkılmıştır. Aynı anda dünyada okulunun en başarılı öğrencisi Yagami Light da sıkılmıştır. Televizyonlar cinayet ve suç haberleriyle olup taşmaktadır. Her ikisi de bu dünyanın çürümüş olduğunu düşünmektedir. Ve Light sınıfında otururken gökten simsiyah bir defterin düştüğünü görür. Okul çıkışı defteri düştüğü yerden alır ve üstünde Death Note yazdığını görür. İlk sayfasında ise deftere ismi yazılan kişinin öleceği yazmaktadır.

Light başta gülüp geçse de defteri alır. Eve gittiğinde ilk sayfadaki diğer kuralları okur. Bunlardan biri öldürmek için kişinin yüzünü aklında canlandırma zorunluluğudur. Light defteri denemek amacıyla haberde bir anaokulundaki rehin almış bir adamın ismini deftere yazar ve beklemeye başlar. Gerçekten defterde yazdığı gibi 40 saniye sonra adam kalp krizi geçirir ve rehineler dışarı çıkar. Light defteri tekrar denemek için ek dersinin dönüşünde bir kadını rahatsız eden motorsikletli bir adamı deftere yazar ve yazdığı gibi adama bir kamyon çarpar. Light, Death Note’ın gerçek olduğunu anlamıştır.

Bunun üstünden 5 gün geçer ve ölüm meleği Ryuk, düşürdüğü defterini geri almak için insan dünyasına döner. Bu 5 gün içinde Light deftere onlarca suçlunun ismini yazmıştır. Ryuk direk olarak Light’ı bulur ve ona kendini tanıtır. Light başta korksa da onunla anlaşmayı başarır. Ryuk ona defteri kullananın ne Cennet’e ne de Cehennem’e gidebileceğini ama başka bir bedel ödemeden defteri kullanabileceğini söyler. Ardından odaya Light’ın annesi girer ama Ryuk’u sadece deftere dokunanlar görebilmektedir. Light, Ryuk’a defteri dünyadaki kötüleri öldürmek için kullanacağını, bu şekilde dünyayı değiştireceğini ve insanların da bunu fark ettikleri gün kendisinin yarattığı yeni dünyanın Tanrı’sı olacağını söyler.

 

2. Bölüm

Oleybe. Gif görüntüleniyor

Ryuk, Light günlük hayatına devam edip bir yandan da eve gelişi ve uyuması arasındaki birkaç saatte defteri dolduruşu sırasında daima onunla dolaşmaktadır. Bir gün Light’ın kızkardeşi Sayu, ödevine yardım etmesi için Light’ın odasına geldiğinde Ryuk, deftere kim dokunursa kendisini görebileceğini söyler. Bunun üzerine Light, bir dizi ayrıntılı düzenek ile defteri kimsenin bulamayacağı, bulsa da ele geçiremeden yok olmasına sebep olacağı bir saklama yeri hazırlar.

Bu sırada ICPO, Interpol yani Uluslararası Polis Teşkilatı, aynı şekilde 100’den fazla ölüm olduğundan dolayı bu konuda araştırma yapmaya başlar. Interpol bu olayların bir cinayet olup olmadıı konusunda beliri bir karara varamaz ve meseleyi kimsenin yüzünü ya da gerçek adını bilmediği, ama her advayı çözen, en ünlü dedektif L’ye aktarmaya karar verirler. Ancak onunla bağlantı kurmanın hiçbir yolu yoktur. Tam o anda L ile bağlantı kuran tek kişi olan Watari toplantı salonuna gelir ve bir bilgisayar yoluyla L, ICPO ile konuşmaya başlar. L onlara, bu olayların sorumlusunun bir Japon, Japon değilse bile Japonya’da olduğunu ve bunu meydan okuma sırasında kanıtlayacağını söyler.

Bu sırada Light, kendisine takılan isim olan Kira’nın dünya çapında pek çok destekçisi olmasına seviniyordur ki Interpol’ün televizyona verdiği özel bir yayını izler. Yayında L, gerçek adını (Lind L. Tailor) yüzünü tüm dünyaya göstermekte ve Kira’ya açıkça meydan okumaktadır. Kira’nın yaptığının kötülükten başka bir şey olmadığını söyler ve buna sinirlenen Light hemen onun adını deftere yazar. Adam 40 saniye sonra kalp krizinden ölür. Ancak Light sevinmeye vakit bulamadan büyük bir L harfinin olduğu başka bir ekran belirir.

Gerçek L, o kişinin aynı saatte ölüme mahkum edilmiş bir suçlu olduğunu, Kira’nın insanlara dokunmadan onları öldürebildiğini anladığını ve yapabiliyorsa kendisini de öldürmesini ister. Ancak Light yapamaz. L bundan sonra bu yayının sadece Japonya’nın Kanto bölgesinde yayınlandığını söyler. Böylece Kira ile ilgili 3 değerli ipucu ortaya çıkarmıştır ve daha sonra yayın kesilir. Artık her ikisi de hakkında hiçbir şey bilmediği diğerini arayacaktır ve ilk yakalanan ölüme yollanacaktır.

 

3. Bölüm

Original - death note: anime özeti - figurex anime

ICPO’nun kurbanların çoğunun okuldan eve dönüş saatleri içinde ve tatillerdeyse sabah 11 ile gece yarısı arasında farklı zamanlarda öldüğü bilgisini elde etmesi üzerine L, Kira’nın bir öğrenci olduğu çıkarımını yapar. Bunun ardından L, polisten kurbanların medyada nasıl bildirildiğini ve yüzlerinin gösterilip gösterilmediğini araştırmalarını ister. Bunun ardından Kira araştırma biriminin başındaki Şef Yagami, evine döner, Light’ın da olduğu eve. Şef Yagami, Light’ın babasıdır ve Light bu sayede kendini oldukça güvende hissetmektedir. Babasının bilgisayarından polisin tüm dosyalarına ulaşabildiğinden soruşturmanın daima bir adım önünde olacaktır.

Bu şekilde polisin, Kira’nın öğrenci olma ihtimalini araştırmaya başladığını öğrenir ve ölüm zamanını ayarlamak suretiyle ölümleri gün içine 1 saat aralıklarla dağıtır. Bunun üzerine polis suçlunun öğrenci olamayabileceğini düşünür ama L, bundan Kira’nın ölüm zamanını ayarlayabildiği ve polisin dosyalarına ulaşabildiği sonucunu çıkarır. Light’ın istediği de budur, L’i polislerden şüphelendirmeye çalışıyordur. Bundan sonra polis içinde canlarının güvende olamdığı gerekçesiyle istifalar olur. Ayrıca L de, FBI’a polis personelini araştırtmaya başlamıştır. Ayrıca Light’ın da peşine birini takmıştır ve Ruk bunu Light’a söyler. Light’ın kendisini takip edenin ismine ihtiyacı vardır. Ayrıca Ryuk, bir ölüm meleğinin gözlerinin kişinin adı ve kalan yaşamını onun kafasının üstünde görebileceğini ve kalan ömrünün yarısı karşılığında bu gözleri alabileceğini söyler.

 

4. Bölüm

Death note, gif, and kira resmi

Light, Ryuk’un ölüm meleği gözleri takası teklifini kabul etmez. Ne de olsa o Tanrı olup uzun yıllar hüküm sürecektir, ömrünü kısaltacak bir şeyi düşünmeye bile ihtiyaç duymaz. Light defterin başındaki ölüm detaylarının isimden sonraki 6 dakika 40 saniye içinde yazılması gerektiği kuralını tekrar okuyunca, onu takip edenin adını öğrenmek için aklına güzel bir fikir gelir.Ertesi gün 3 suçlu alışılmamış biçimde ölür. Biri kanıyla duvara pentagram çizmiş, bir diğeri bir ölüm notu bırakmış ve biri de hapisten kaçmıştır. L, Kira’nın bunları bir şeyi test etmek için kullandığını düşünüp bu olayların medyaya sızmamasını emreder. Ancak Light babasının bilgisayarından zaten bunlara ulaşmıştır.

Light bu şekilde 6 farklı ölüm denemiştir ve fiziksel olarak imkansız bir şekilde ya da kendisinin sahip olmadığı bir bilgiyi açığa vermek gibi bir şey yaptırarak öldüremeyeceğini keşfeder. Light o gece hapisten kaçmış bir suçlunun ismini deftere yazar ve bir sonraki gün bir kızla randevu ayarlar. Kızla birlikte bir otobüse binerler ve onu takip eden ajan da peşinden biner. Yolun ortasında Light’ın adını yazdığı suçlu otobüs şöförünü bir tabancayla tehdit eder ve otobüstekileri rehin alır. Light yanındaki kıza adamın tabancasını elinden almak için doğru zamanı bekleyeceğini söyler ama hemen arkasındaki ajan bu işi kendisine bırakmasını söyler.

Light ondan, suçlunun arkadaşı olmadığını ispatlamasını ister ve ajan bunun üzerine FBI kimliğini çıkarıp ona verir. Light artık ajanın adını öğrenmiştir. Adı Ray Penbar’dır. Bundan sonra Light cebinden bir kağıt düşürür ve suçlu gidip bunu alır ancak kağıtta önemli bir şey yazmadığından fırlatıp atar. Birkaç saniye sonra suçlu Ryuk’u görür ve korkar. Light’ın düşürdüğü kağıt aslında Death Note’ın bir parçasıdır. Suçlu otobüsün kapısını açtırıp otobüsten atlar ancak hızla gelen bir araç ona çarpar ve adam anında ölür. Her şey Light’ın aynen deftere yazdığı gibi olmuştur.

 

5. Bölüm

Light death note 33592390 500 278 - death note: anime özeti - figurex anime

Ray Penbar, eski bir FBI ajanıyla nişanlıdır ve Japonya’ya onun ailesiyle görüşmeye gelmiştir. Ancak nişanlısı onun bir otobüs kaçırma olayına karıştığını öğrenince bunun Kira ile ilgili olduğundan şüphelenir ama Ray onu konuşturmaz. Bu sırada Light, başka bir suçluya başka bir ölüm notu bıraktırır. Önceki gibi bunda da Ölüm Melekleri’nden bahsetmektedir ancak aslında hiçbir özelliği yoktur. Ertesi gün Light, Ray Penbar’ı bulur ve onunla birlikte metroya binip arkasında durarak ona Kira olduğunu söyler. Ayrıca bunu ispatlamak için orada duran ve daha önce birçok kadını dövmüş bir adamı onun önünde öldürür. Ardından eğer dediklerini yapmazsa onun için en değerli olanı öldüreceğini söyler.

Ray kabul eder. Light ona bir metroya binmesini ve kapıya yakın bir yere oturmasını söyler. Daha sonra ise ona bir zarf verir ve kağıdın en başına patronunun adını yazmasını söyler. Ray bunu yaptıktan sonra patronu ona dizüstü bilgisayarından Japonya’daki tüm FBI ajanlarının isim ve resimlerini içeren bir dosya yollar. Light, hepsinin tek tek resmine bakıp isimlerini o kağıda yazmasını söyler. Ray hepsini yaptıktan sonra zarfı metronun tavanındaki rafa koymasını ve yarım saat sonra metrodan inmesini söyler. Ray metrodan indiğindeyse ise onu öldürür ve Ray, metronun içindeki Light’a bakarken ölür. Ayrıca Ray’in isimleri yazdığı kağıt Ölüm Defteri sayfasıdır ve dolayısıyla yazdığı herkes ölmüştür.

Bundan sonra FBI, Japonya’daki soruşturmasını bırakır. Bundan sonra L’in polis timini izlettiği, polisler tarafından öğrenilir ve L’e güven iyice azalır. O akşam Şef Yagami, ailesine Kira özel timinin başında olduğunu ve hayatının tehlikede olduğunu anlatır. Sonraki günse özel time, isteyenin bu görevi bırakabileceğini söyler. Bunun sonucunda timde sadece kendisi dahil 6 kişi kalır. Bundan sonra L onlarla buluşacağını ve kendisini göstereceğini söyler. Ardından kaldığı otel odasını söyler ve özel timden son bir kişinin daha ayrılmasının ardından 5 kişi kalan grubu odasına alır.

 

6. Bölüm

Death note gif light yagami kira evil laughing - death note: anime özeti - figurex anime

L onlara kendini gösterdiğinde hiç düşündükleri gibi biri olmadığını anlarlar. L onlardan, artık kendisine L yerine Ryuzaki demelerini ister. Ardından onlara, televizyonda FBI’ın Japonya’ya 1500 ajan yolladığı haberini vermeyi düşündüğünü söyler. Daha sonra L onlara, FBI ajanlarının Japonya’ya giriş yaptığı 14 Aralık ile öldükleri 27 Aralık arasındaki tarihin bir zaman çizelgesini çizer. 19 Aralık’ta Kira ölüm şekli denemeleri yapmıştır ve dolayısıyla bu 5 günlük süreç içinde FBI’ın peşinde olduğunu anlamıştır. Buna göre bu 5 gün içinde FBI ile temasta bulunmuş olması gereklidir.

Ardındansa L, oradakilerin hepsiyle tek tek konuşup Kira olmadıklarından emin olacağını söyler. Bunlar olurken Light tüm yaptıklarını gözden geçirip bir hata var mıydı diye kontrol eder ve babasına yedek kıyafet götürmek üzere polis merkezine gitmek için dışarı çıkar. Polis merkezine vardığında resepsiyonda bir kadın olduğunu ve özel timle görüşmek için ısrar ettiğini görür ama özel timin hepsi L ile görüştüğünden kimse ofiste değildir. Bu kadın Ray’in nişanlısıdır ve otobüs kaçırma olayının Kira ile bağlantılı olduğunu, Kira’nın sadece kalp krizi kullanmak zorunda olmadığını çözmüştür. Kadın resepsiyona bunun Kira davasıyla ilgili olduğunu söyleyince Light kadına babasının özel timin başı olduğunu ve kendisini onunla görüştürebileceğini söyler.

Daha sonra beraber yürürken kadın ona Kira’nın kalp krizinden başka yollarla da öldürebildiğini düşündüğünü söyler ve ona kendi adını da söyler. Daha sonra kadın ona otobüs kaçırma olayıyla ilgili fikirlerini ve nişanlısı olan FBI ajanının otobüste Kira’yla tanışmış olduğunu söyler ve Light onun Ray Penbar’ın nişanlısı olduğunu anlar. Eğer bütün bunları Light’a anlatmadan önce polisle konuşabilse ne kadar kötü olacağını düşünür Light. Çok şanslıdır ve bu şansı zorlayıp bu kadını öldürecektir.

 

7. Bölüm

Death note, elle, and gif resmi

Light, kadından otobüs kaçırma olayının zamanını öğrenip not etme bahanesile ismini defter sayfasına yazar ölüm sebebini intihar olarak ayarlar. Ancak Ryuk pis pis gülmektedir. Light’ın ayarladığı vakit gelir ancak kadına hiçbir şey olmamıştır. Light kadının isminin sahte olduğunu anlar. Light kadının gerçek ismini öğrenmek için aklında pek çok plan geçirir ama hepsi işe yaramaz durumdadır. Üstelik kadın polis merkezine dönmeye karar vermiştir. Light 5 dakika içinde kadının adını bulmak zorundadır. Bu sırada L, Watari’yi otele çağırmış ve o geldikten sonra odadakilere yeni polis kimlikleri dağıtmıştır. Bunlarda yazan isim ve rütbeler sahtedir. Ayrıca onlara özel kemerler verir, üstlerinde verici vardır ve L’ye konumlarını bildirmektedir. Ayrıca tokaya iki kez bastıklarında Watari’ye çağrı atmaktadır.

Bunlar olurken Light, kadına kendinin de özel tim üyesi olduğunu ve L tarafından yönetildiklerini söyler. Ayrıca özel tim üyeleri artık kimseyle görüşmemektedir bu yüzden kadının onlarla konuşması imkansızdır. Ancak Penbar’ın nişanlısı vazgeçmez ve direk L ile konuşmaya çalışacağını söyler. 2 yıl önce Amerika’da onunla ortak bir davada çalışmışlardır. Ardından Light neden L’e anlatacağı şeyleri kendisine de anlattığını sorunca, kadın onun L’e benzediğini söyler. Bunun üzerine Light ona özel time katılmak isteyip istemediğini sorar. Söylediğine göre o bunun sağlayabilecektir. Ancak bunun için kimliğini doğrulaması gerekmektedir. Ondan ehliyetini alır ve ismi olan Naomi Misora’yı deftere yazarken, kendisinin Kira olduğunu söyler. Kadın arkasını dönüp defterde yazdığı gibi intihar etmek üzere uzaklaşır.

 

8. Bölüm

Anime, death note, and gif resmi

L, özel tim üyeleriyle beraber Ray Penbar’ın ölümüne kadar olanki metro güvenlik kameralarını izlemektedir. Ray metroya binerken kolunun altında bir zarf vardır ama indiğinde yoktur, ayrıca gidiş dönüş 1 saat alan metroda 1 buçuk saat durmuştur. L bunun garip olduğunu düşünür. Hemen ardından Naomi Misora’nın kaybolduğu haberi L’ye ulaşır ve L bunun bir intihar olmadığını, Kira’nın ona kendilerinden önce olaştığını düşünür. Onun tanıdığı Naomi Misora asla intihar etmeyecek bir kadındır. Bunun üzerine L araştırmayı Ray Penbar’ın takip ettiği kişiler üzerine yoğunlaştırır ve Yagami ile Kitamura ailelerinin evlerine kamera ve dinleme cihazları yerleştirme kararı alır. Özel timin bütün üyeleri buna karşı çıkar ancak Şef Yagami bunu kabul eder.

Ertesi gün her şey tamamlanmıştır ve L evi izliyordur. Light eve döndüğünde odasına birinin girdiğini anlamak için hazırladığ ipuçlarını kontrol eder ve evde kamera ve dinleme cihazlarının olduğu sonucunu çıkarır. Bu yüzden artık Ryuk evde elma yiyemeyecektir ve yemek istiyorsa tüm kameraları bulup, bunların bir kör noktasını bulmak zorundadır. Ryuk aramaya başlar ve Yagami’ler akşam yemeği yerken L, özel haberi yayına vermelerini söyler. Haberde 1500 FBI ajanının Japonya’ya giriş yaptığı söylenmektedir ama Light direk olarak bunun saçma olduğunu ve bunu Kira’nın bile rahatlıkla anlayabileceğini söyler.

Ardından bir patates cipsi alıp odasına ders çalışmaya gider. Bu arada Ryuk odadaki tüm kameraları bulmuştur ve tam 64 tanedirler. Light haberlerde yeni açıklanan suçluları şüphe çekmemek için öldürebilmek zorundadır ve bunun için patates cipsi poşetinin için 40,000 yenlik (Yaklaşık 1,500 TL) bir mini televizyon koymuştur. Bu şekilde kameralardan gizlenerek suçluların isimlerini yazar ve ardından televizyonla beraber cips poşetini çöpe atar. Light’ın haklarında hiçbir bilgi sahibi olmadığı suçlular ölmüştür.

 

9. Bölüm

Death note, gif, and lawliet resmi

Ryuk evde elma yiyemediğinden dolayı semptomlar geçirmeye başlamıştır. Light kendisini takip eden biri olmadığından emin olunca onun dışarıda elma yemesine izin verir. Ardından evde televizyon izleyip suçluların isimlerini hatırlayarak onları dışarıda deftere yazma şeklinde bir taktik kullanır. Kameralar yerleştirildikten 5 gün sonra, L onların şüpheli bir davranış göstermediğine karar vererek kameraları toplamaya karar verir. Ancak hala şüpheleri tam olarak yatışmamıştır. L, katili bulmanın tek yolunun onun Kira olduğunu söylemesi ve yanında birini öldürmesini sağlamak olduğunu düşünür. Bu sırada Light da Ryuk sayesinde kameraların gittiğini fark eder ama hala dinleme cihazları var mı yok mu bilmiyordur bu yüzden evdeyken Ryuk’la konuşmaz.

Ertesi gün Light, üniversite sınavına girmek üzere Toou Üniversitesi’ne gider ve sınav salonunda L de vardır. Sınavdan sonra üniversite giriş töreni düzenlenir ve sınavın birincileri olan Yagami Light ve Ryuga Hideki konuşmayı yapmaları için kürsüye çağırılır. Anca Ryuga aslında L’dir. Konuşmayı yaptıktan sonra yerlerine otururlar ve L, Yagami’ye gerçek kimliğini açıklar. Artık Light ona kesinlikle zarar veremeyecektir çünkü gerçek adını öğrenmeyi başarsa bile kimliğini ona açıkladıktan sonra ölürse, Light baş şüpheli konumuna düşecektir. Törenden sonra L, Limuzin’ine binip gider. Light da evine döner kafasında, L ile arkadaş olup, ona gereken her şeyi söylediğinde onu öldürme planını kurar.

 

10. Bölüm

- death note: anime özeti - figurex anime

L, Light’tan birbirlerini iyi tanımaları için bir tenis maçı yapmalarını ister. L eskiden İngiliz Küçükler Şampiyonudur ve Light ise 2 yıl üstüste küçükler şampiyonu olmuştur. 6 maç kazanan galip olacaktır. Maçın başlangıcında L 4 sayı fark atar ama Light bunun kendisinin Kira olacağıyla ilgili bir kanıt olamayacağına karar verince ciddileşir ve maçı muhteşem bir şekilde çevirerek 6-4 oyunu kazanır. Maçtan sonra bir kafeye gidip birlikte bir şeyler içerler. L bu sırada Light’ın bıraktırdığı ölüm notlarını Light’a gösterir ancak ölüm notlarından bir tanesi fazladır, aslında yoktur. L, Light’ın bunun aslında olmaması gerektiğini söyleyerek kendini ele vereceğini umuyordur ancak Light buna papuç bırakmaz.

Ardından L ondan soruşturmaya yardım etmesini ister. Eğer Kira değilse, Kira’nın yakalanmasına yardım etmiş olacaktır ve Kira’ysa da kendini ele verebileceği daha çok imkan olacaktır. L bir taşla iki kuş vurmak istiyordur ve kendi kimliğini kanıtlamak için onu Özet Tim merkezine götürmeyi kabul eder. Bu sırada Light’ın babasının kalp krizi geçirdiği haberini alırlar. L ile Light birlikte onu ziyaret etmeye giderler, sadece yorgunluktan olmuş bir şeydir ve Light’ın babası orada, onun L olduğunu doğrular. Bunun üzerine Light soruşturmaya katılmayı ve kendisinin Kira olmadığını ispatlamayı kabul eder. Bu sırada Sakura TV isimli bir kanal Kira ile ilgilibir program yapmaya karar vermişken Kira’dan bir zarf alırlar. Zarfta 4 kaset ve bir mesaj vardır. Mesajda bu kasetlerin televizyonda istediği sıralamayla yayınlanması isteniyor ve yapılmazsa şirketin yöneticilerinin öldürüleceği söyleniyordur.

 

11. Bölüm

Giphy - death note: anime özeti - figurex anime

Akşam Sakura TV özel bir programda kasetlerden bahseder, ilk iki kasette Kira olduğunu ispatlamak için ölecek bazı kişilerin isimleri söyleniyordur bu yüzden zarfı gönderenin Kira olduğuna şüphe yoktur. Diğer kaset programa verilir ve kasetin başında kendisini suçlayan iki haber sunucusunun canlı yayında öleceği söyleniyordur ve aynen öyle olur. L mutlaka programı durdurmaları gerektiğine karar verir ancak Sakura TV’nin tüm telefonları meşgul çalıyordur. Özel Tim’den Ukita hemen televizyon binasına gidip programı durduracağını söyler ve yola çıkar.

Kira programda polise kendisiyle çalışmaları isteğini ve 4 gün içinde akşam haberlerinde cevabı vermelerini söylerken Ukita binaya varır ancak kapı kilitlidir ve Ukita aniden kalp krizi geçirerek ölür. L bundan Kira’nın sadece yüze bakarak da öldürebildiği ve o sırada binanın önünü görebileceği bir yerde olduğu sonucunu çıkarır. Tam o anda Light’ın babası Soichiro Yagami bir kamyonla televizyon binasına gelir ve içeri dalar. Yüzünü göstermediği için Kira ona bir şey yapamaz ve Soichiro Yagami yayının yapıldığı stüdyoya gidip yayını durdurur ve kasetleri de alır ancak dışarı çıkamaz. L bu sırada polis birimlerinin hepsinin başındaki Şef Kitamura’yı arar ve ondan kasklı polisler ve zırhlı araçlarla televizyon binasının önüne bariyer kurmasını ister. Böylece Kira kimsenin yüzünü göremeyecektir. Plan başarılı olur ve Soichiro Yagami başarıyla bir polis aracına alınıp L’nin kaldığı otele götürülür.

L kasetleri inceler. Polis birlik teklifini kabul ederse, içinde ne kadar hafif olursa olsun işlenen tüm suçların faillerinin sürekli olarak televizyonda açıklanması ve tüm polis çalışanları ve L’in televizyona çıkıp onunla işbirliği yapacaklarını açıklamasını istemektedir. Bu sayede hepsinin ismini öğrenip en ufak yanlış hareketlerinde onları öldürebilecektir. Ancak polis iş birliğine yanaşmaz ve 4 numaralı kaset L’nin isteğiyle Sakura TV’de yayınlanır. Kasette ya polisin Genel Müdürü’nün ya da L’in öleceği, hangisinin öleceğini polisin seçmesi söylenmektedir. Bu sırada Light da her şeyi izlemektedir ancak bunları kendisi yapmamıştır, dünyada başka bir ölüm meleği vardır. Ayrıca yeni Kira ölümün gözlerine de sahiptir.

Ancak Light bu yeni Kira’nın bir aptallık yapıp yakalanması ve Ölüm Defteri’nin ortaya çıkmasından korkmaktadır, dolayısıyla Özel Tim’e katılıp bu Kira’yı bulmaya karar verir. Ayrıca dünya liderleri L’in 3 gün sonra televizyona çıkıp kendini ifşa etmesine karar vermiştir ve L de ortada yeni bir Kira olduğunu anlamıştır. Ona “İkinci Kira” adını verirler. Bu sonuca varmasının sebebi yeni olanın davranışlarının eskisine uymamasıdır. Light’tan kendileriyle çalışmasını istemeye karar verir. Ayrıca diğer Özel Tim üyelerinden, ondan yeni bir Kira olma ihtimalini saklamalarını ister. Bu sırada yeni Kira olan Misa ve ölüm meleği Rem, asıl Kira’yla tanışmak için plan kurmaktadır.

 

12. Bölüm

Giphy - death note: anime özeti - figurex anime

Light L’in kaldığı otelde tüm Özel Tim üyeleriyle buluşur. L ona Kira’nın gönderdiği kasetleri gösterir. L önceki gün özel tim üyelerine eğer Light başka bir Kira olabileceğini anlarsa onunla ilgili tüm şüphelerinin kalkacağını söyler ama Light bunu bilmiyordur. Light eğer her şey olduğu gibi ilerlerse L 3 gün içinde televizyona çıkıp öleceği için başta bunu saklamak ister ama L’in bunu yapmasını istediğini anlayınca bunu onlara söyler. L İkinci Kira’nın yakalanmasını daha ön plana almaya karar verir ve Kira’dan sahte bir mesaj hazırlayarak onu tuzağa düşürebileceklerini söyler. Ve o akşam televizyonda yayınlanacak bu mesajı Light’ın yazmasını ister.

Akşam mesaj yayınlanır ve İkinci Kira olan Misa hemen bir cevap hazırlar. Sonraki gün polisin eline ulaşan bu mesajda gerçek Kira’nın gözlere sahip olmadığını düşündüğünü ve birbirlerini Ölüm Melekleri’ni göstererek tanıyabileceklerini söyler. L buna çok fazla şaşırır ve Light bunun öldürme gücüyle alakalı ikisinin arasında bir şifre olabileceği fikrini söyler. L artık bu şifreyle ilgili bilgi sahibi olmadıkları ve gerçek Kira’nın bir mesaj yollayabileceğini düşündüğü için kendilerinin bir mesaj göndermemesine karar verir. Bu sırada Misa’nın ölüm meleği Rem, ona verdiği ikinci defterini, yanında ölen bir ölüm meleğinden aldığını söyler ve Misa ona bir ölüm meleğinin nasıl öldürülebileceğini sorar. Rem ona o ölen ölüm meleğinin hikayesini anlatır.

Jealous isimli ölüm meleği insan bir kıza aşık olmuştur ve kızın hayatının son gününde Rem’le beraber nasıl öleceğini izliyordur. Kız gece vakti sokakta yürürken elinde bıçak olan bir adam kıza aşkını açıklamıştır ama kız onu hemen reddetmiştir. Buna kızan adam elindeki bıçağı kıza saplamaya çalışırken Jealous adamı öldürür ve bir Ölüm Meleği’nin görevi insan hayatını kısaltmak olduğu ve kendisi kızın hayatını uzatmış olduğu için toza dönüşür ve onun kalan hayatı o kıza geçer. O kız Misa’dır. Ancak defter yok olmamıştır ve Rem de o defteri Misa’ya getirmiştir. Misa televizyona vereceği yeni mesajda bundan söz etmeye karar verir.

Related Posts

2 thoughts on “Death Note: Anime Özeti

  1. Ceyca dedi ki:

    Kalan 13-37 arası bölümleride yazarsanız çok mutlu olurum. Tek bir yorum için uğraşmak istemeyebilirsiniz. Bunu düşündüğümden yazmadan önce detaylı bir araştırma yaptım. Ama sizin kadar detaylı ve güzel yazanı bulamadım. Bu sebeple kalan bölümleri yazarsanız çok mutlu olurum. Şimdiden teşekkürler.

    1. Caspy dedi ki:

      Üzülerek söylemem gerekiyor ki yorumunu yeni gördüm ve sırf senin için bile yapmak isterdim ama maalesef zaman konusunda çok sıkıntı çektiğim için yazabileceğimi sanmıyorum ama zamanım olursa yazmaya çalışırım, yorumun için teşekkür ederim yine de ^^

Bir cevap yazın