Anime Önerileri

Bilim Kurgu Anime Önerileri – Size Özel

Bilim Kurgu Anime Önerileri listesi ile çok boş vaktim olmasa’da anime sektörüne olan aşkım yüzünden makale yazılarına başlamak istedim.

Çok ani olacak ama bilim kurgu kategorisinde top 10 yapmalıyım diye düşündüm çünkü beni ilk başta anime izlemeye çeken tür mecha ve sci-fi’dı. Ve sakın merak etmeyin ard arda yazıları uploadlamayı planlıyorum. O yüzden başka bir tür’de top 10 istiyorsanız yorum bölümün’de öneri’de bulunabilirsiniz.

Çok uzatmadan listeye başlayalım.

1. Kiseijuu: Sei no Kakuritsu (Parasyte)

 • Bölüm sayısı: 24
 • Yayın tarihi: 9 Ekim 2014 – 26 Mart 2015
 • Tür: Aksiyon, Sci-Fi, Korku, Psikolojik, Dram, Seinen

Konu:

17 yaşındaki Izumi Shinichi, bir gün normal hayatına devam ederken uyukusun’da ona saldırmaya çalışan uzaylı bir organizma görür, bu organizma onun beynini ele geçirmek için koluna atlayıp derisi altından beyine ulaşmaya çalışır fakat organizma başarısız olur ve izumi’nin koluna yerleşir. Fakat bu organizma türünün tek örneği değildir, bu yüzden Izumi ve bu organizma diğer organizmalara karşı bir savaş açar.

Bu seri hakkında ne söylesem bilemiyorum bu seriyi izlemek bir roller coaster koltuğunda oturmak gibi diyebilirim seri o kadar sürükleyici ki 5 kez izledikten sonra temeli anca kafamama oturdu 1.sırayı hak etmesinin sebebi hikayenin sürükleyiciliğini başka hiçbir seri’de görmemiş  olmam. Zaman zaman beni ağlatan bir seri’dir, Kesinlikle öneririm.

2. Gantz

 • Bölüm sayısı: 13 + 13
 • Yayın tarihi: 13 Nisan 2004 – 22 Haziran 2004
 • Aksiyon, Sci-Fi, Korku, Psikolojik, Doğaüstü, Dram, Ecchi

Konu:

Kei Kurono, sıradan bir lise öğrencisidir. Pek sevilmeyen bir insan olmasına rağmen bunun hakkında hiç endişelenmez, ve kendisini dünyanın merkezinin kendisi olduğuna inanan tiplerdendir. Bir gün hergün okul için kullandığı tren’in istasyonun’da raylar’da uzanan sarhoş bir evsiz gördüğünde kimsenin ona yardım etmemesine rağmen ona yardım etmeye çalışır ve şans eseri ona yardım edecek olan eski okul arkadaşlarından biri ortaya çıkacaktır. Birlikte evsizi raylar’dan çıkarmışlardır ama onlar evsiz çıkana kadar tren hemen arkalarında’dır ve ne olduğunu anlamadan bir anda kendilerini ortasında siyah bir küre olan bir oda’da bulurlar.

Gantz benim için çok zor bir seçim’di 2.sırayı hak etmesinin burada anlatamayacağım kadar sebepleri var, ama bu seri hikaye konusun’da olsun başka konularda olsun kesinlikle insanı içine çeken bir seri’dir.

Bu seri yüzünden ilk mangamı okudum anime olarak devamı daha yeni 2017’de çıktı. :\

Ve kesinlikle  +16 yaş ve üstüne tavisye ederim hem çok yüksek derece’de ecchi var hem’de sizi çok fazla depresyona sokup duygularınızla oynayabilir, şayet ben bu seri’yi çok düşük bir yaşta izlediğim’de hissettiklerim bunlar’dan ibaretti.

3. Aldnoah.Zero

 • Bölüm sayısı: 12 + 12
 • Yayın tarihi: 11 Ocak 2015 – 29 Mart 2015
 • Tür: Action, Mecha, Sci-Fi, Space

Konu:

1972’de; Apollo-17 uzay aracı Ay’ın yüzeyinde çok ileri seviye teknolojiye sahip bir hiper-geçit bulurlar ve geçitin sayesinde insanlar Mars’a göç etmeye başlar. Ancak, bunun yüzünden yeni bir savaşın fitili ateşlenmiştir.

Bu seri ise Sawano Hiroyuki-Sensei’nin en iyi çalışmalarından biri olan aLIEz opsinden tutun Mecha mekanikleri olsun  her konuda bir başyapıttır. Ama bazı konular’da izleyiciyi kendin’den nefret ettirdiği oluyor mesela Slain diye bir karakterin var olması ilk baştan beni trigger’lamıştı.

Ve unutmadan İnoha’nın o zekası benim için izlediğim ve okuduğum manga ve anime karakterleri arasında 3.sırada 1 ve 2.ler başka katogarilerin kahramanları olduğundan öğrenmek istiyorsanız yorumlara abanın ard ard’a listeleri atarım.

4. Sidonia no Kishi

 • Bölüm sayısı: 12 + 12
 • Yayın tarihi: 11 Nisan 2014 – 27 Haziran 2014
 • Tür: Action, Mecha, Sci-Fi, Seinen, Space

Konu:

Yıllar önce dünyayı yok ettikten sonra, Uzaylı ırkı “Gauna” insanlığın artıklarının peşine düşer—zar zor kaçan insanlık, “Tohum” adın’da bir sürü uzay gemileriyle galaxinin her tarafına dağılmıştır. 3394 yılında erzağı biten Nagate Tanikaze  uzun süredir altında olduğu Sidonia gemisinin üst katmanına erzak aramaya çıkar. Beklemediği bir şekil’de kendini bir savaşın ortasın’da ana karakter olarak bulur.

Bu seri en çok ağlayıp sırıttığım seriler’den biri daha yüksek bir sıralama’da olamamasının sebebi son’da üzerim’de bıraktığı etki spoiler vermek istemiyorum, bu seri izleyip’de anlayacağınız serilerden biri.

Açıklama serinin kendisin’den fazla bahsetmiyor sadece yaşadıkları durumu anlatıyor. O yüzden kesinlikle ilk bölümü izledikten sonra bırakmayın 2 ve 3’ü izledikten sonra zaten seriyi ard arda izlemekten kendinizi alamayacaksınız.

5. Buddy Complex

 • Bölüm sayısı: 13 + 2
 • Yayın tarihi: 6 Ocak 2014 – 31 Mart 2014
 • Tür: Action, Sci-Fi, Mecha

Konu:

Hikayemiz bir erkek ve bir kız arasındaki arkadaşlık etrafında şekilleniyor.Hikaye Aoba Watase  ile başlar.Aoba Tokyo’da liseye giden ve sıradan basit bir hayatı olan bir delikanlıdır. Yaz tatilinden sonra okulunun açılış töreninin olduğu sabah, her zamanki gibi kampüse gider.Ama, şans eseri o kızla karşılaşır.

Bu serinin cezb edici noktası Hina ve Aoba arasındaki ve Aoba ile Dio arasındaki ilişki ve hikaye’nin kendisidir. Neden diye sorucak olursanız bu hikaye’ye daha önceden hiç rastlamadım tamamen kendisine özel bir yapıya sahip, Mecha mekanikleri olarak’da yine çok güzel bir seri diyebilirim.

Her zamankinden farklı ve ilginç bir deneyim yaşamak istiyorsanız buyrun izleyin.

6. Accel World

 • Bölüm sayısı: 24
 • Yayın tarihi: 7 Nisan 2012 – 22 Eylül 2012
 • Tür: Aksiyon, Oyun, Sci-Fi, Romantik, Okul

Konu:

Haruyuki Arita aşırıkilolu, ortaokulda dayak yiyip ruhunu tamir etmesi için kendisini online oyunlara emanet eden tiplerdendir. Ama hayatı birden ciddi bir şekilde yön değiştirir, oynadığı oyunda ona ait olan en iyi skoru Kuroyukihime adında bir oyuncu almıştır. Okul konseyinin popüler yardımcı başkanı. Skorunu çaldıktan sonra Haruyuki’yi “Beyin Patlaması” adında bir programla tanıştırır.

Bu anime SAO ile aynı timeline’da ve aynı evren’de  geçiyor ve neden SAO’yu bu listeye k koymadın gibi sorular istemiyorum SAO benim favori serilerim’den birisi ama  SAO’yu bilmiyen yok bu listenin biraz kendine özgü olmasını istedim.

Serinin kendisine gelicek olursak, bunu tek bir kelime açıklayabilir sanırım “SAO”.

Bildiğiniz SAO’nun kopyası gibi ama tüm mekanikler farklı tek fark bu. Her yaş grubuna öneririm.

 

7. Black Bullet

 • Bölüm sayısı: 13
 • Yayın tarihi: 8 Nisan 2014 – 1 Temmuz 2014
 • Tür: Aksiyon, Sci-Fi, Gizem

Konu:

2021 yılında, “Gastrea” adındaki parazitsel virüs insanlara bulaşır ve onları canavarlara dönüştürür. İnsanlığın artıkları şimdi Monolith’in duvarları içinde yaşıyor, Varanium’dan yapılan duvarlar, “Gastrea”ya zarar verebilen tek materyal.

“Gastrea”ya karşı çıkabilmek için, “Lanetli Çocuklar”—adında onlara süper güçler veren  yüksek miktarda virüsü vücutlarında barındıran kız çocukları—Tendo Sivil Güvenlik tarafından resmi olarak “Inıtiators”  olarak adlandırılırlar, ve bu “Initiators” adındaki çocuklara “Promoters” adında partnerler verilir. Bu çift kişilik takımlar “Gastrea” virüsü tarafından yaratılan canavarlarla savaşıp tehlikeyi uzaklaştırırlar.

Sevimli ve havalı, eğer bu kavramları çok iyi bir şekilde işleyen anime istiyorsanız buyrun size Black Bullet.

 

8. Freezing

 • Bölüm sayısı: 12+2+12
 • Yayın tarihi: 8 Ocak 2011 – 7 Nisan 2011
 • Tür: Aksiyon, Sci-Fi, Harem, Dram, Romantik, Ecchi, Dövüş Sanatları, Seinen

Konu:

Çok uzak bir gelecekte, İnsanlık “Nova” adındaki bir uzaylı ırkı tarafından kuşatılır. Bu varlıklar ortaya çıktıkları yerlerde felaketler estirir, “Pandora”lar olarak bilinen genç bayanlar ve “Limiter”ler olarak bilinen genç adamlar vücutlarına “Stigmata” yerleştirilir ve bu onlara sonradan askeri eğitimini almaları gereken süper güçler verir, ve insanlığın yaşama şansının olmasını istiyorlarsa “Pandora”lar ve “Limiter”ler birlikte çalışmayı öğrenmelidir.

Saçma derecede komik bir aksiyon ve harem içeren tek sci-fi diyebilirim.

 

9. Kyoushoku Soukou Guyver (2005)

 • Bölüm sayısı: 26
 • Yayın tarihi: 2 Ağustos 2005 – 18 Şubat 2006
 • Tür: Macera, Sci-Fi, Shounen

Konu:

Sho Fukamachi, sıradan bir ergen yanlışlıkla “Ünite” adında uzaylı bir nesne bulur, ve bu onun hayatını sonsuza kadar değiştirir. “Ünite” Sho ile birleşir, ve böylelikle Sho “Guyver” adında inanılmaz derecede güçlü bir canlıya dönüşür. Ama olaylar bununla bitmez Sho bu “Ünite”nin peşindeki Chronos şirketi ve onun “Zaonoid”leriyle savaşmak zorunda kalır.

Çok duygulandıran bir seri daha bilim kurgu aspekti olarak top class diyebileceğim seriler’dendir.

10. Kakumeiki Valvrave

 • Bölüm sayısı: 12 + 12
 • Yayın tarihi: 12 Nisan 2013 – 28 Haziran 2013
 • Tür: Aksiyon, Mecha, Uzay, Bilim Kurgu

Konu:

Gerçek çağın 71.yılında, insanlar başarılı bir şekilde uzaya açıldı ve bağımsız galaktik kolonilerde yaşamaya başkadı. Dünyanın kendisi iki büyük ülkeye ayrıldı: Atlantik Rim Birleşik Devletleri (ARUS) ve Dorssia Askeri Pakt Federasyonu (Dorssia)—süpergüçleri birbirleri arasındaki savaşa Dünya içinde ve uzayın derinliklerine doğru devam ediyorlar. Bu savaş mağduru çağda, Japonya’dan ve Okyanus Cumhuriyeti Adaların’dan  oluşan üçüncü bir “JIOR” adında bir devlet ortaya çıkar, bu devlet tamamen tarafsızdır ve savaştan uzaktır ekonomik olarakta durumu iyidir.

Kakumeiki Valvrave’in hikayesi “JIOR”da yaşıyan Haruto Tokishima adına sıradan bir lise öğrencisinin etrafında şekillenir.

Spoiler Alert!!! Normal’de 1.sıraya koyardım ama o son gerçekten inanılmaz derecede üzüyor insanı  🙁

Related Posts

Bir cevap yazın