Anime, Anime Önerileri, Anime Tanıtımları

Belle Anime Tanıtım ve İnceleme

kapak

Merhaba arkadaşlar. Görüşmeyeli nasılsınız? Sınavlarınız bitti mi? Benimkiler bitti bu yüzden kendimi tekrardan animelere vurdum. Birde filmlere. Bu yazımda size 2021’de çıkan ve aldığı övgüleri sonuna kadar hakeden Belle anime filminden bahsedeceğim. Ama ondan önce size Belle’yi tanıtayım. Japonca adıyla Ryuu to Sobakasu no Hime.


Belle Anime Tanıtım ve İnceleme


Belle

Süre: 2 Saat 2 Dakika

Stüdyo: Studio Chizu

Konusu: Suzu babası ile birlikte yaşayan sessiz bir lise öğrencisidir. Bir gün sanal gerçeklik dünyası olan U ile tanışır ve renksiz hayatı yavaş yavaş renklenmeye başlar. Annesi öldüğünden beri şarkı söyleyemeyen Suzu artık Bell adıyla U’da şarkı söylemeye başlamıştır. 


Benim düşüncem…

Yalan yok, Belle filmini ilk gördüğümde pek izlemek istememiştim. Çünkü çizimler pek hoşuma gitmemişti. Ama sonra baktım herkes filmi övüyor, her tarafta videoları dolaşıyor dedim belki de güzel bir filmdir, bir şans vereyim. Ve filmi listeme aldım. Şimdi siz hemen izlemedin yani diyorsunuzdur. Evet hemen izlemedim. Hatta bu akşam sana eseri açmasaydım uzun bir süre izlemeden beklerdim. Çünkü benim film listem baya kabarık. Neyse konu dağılıyor. Ne diyordum. Evet, filmi neden sevdiğimden bahsediyordum.

çizimler fragmanı ilk izlediğim zamanki gibi başta biraz rahatsız etti kabul ediyorum. U dünyasının içindeki halleri ama. Normal hallerinin çizimleri bana Mamoru Hosoda’nın başka bir filmi olan Wolf Children’ı anımsattı. (O da güzel filmdir izlemeyen varsa izlesin.) Başta iki farklı çizim beni rahatsız etse de sonradan o kadar rahatsız etmemeye başladı. Hatta bir süre sonra mantık böyle olmasının daha iyi olduğunu düşündüm. Çünkü biri normal hayatken diğeri sanal gerçeklik dünyası. Tabikide oranın çizimlerini daha oyunvari çizecekler. Üstelik izledikçe bu fark gözünüze rahatsız edici gözükmektense güzel gözükmeye başlıyor. Çünkü Belle’in şarkı söylediği sahneler harika bir şekilde yapılmıştı. Hatta filmin başı bile Belle’nin konseri ile başlıyordu. O sahneyi ve müziği duyduğumda kendi kendime bu film beklentilerimi aşıcak, bundan eminim dedim. Hatta spotify’a girip şarkılar var mı diye kontrol bile ettim. Merak etmeyin şarkılar var. 

Her şey toz pembe bir şekilde devam ederken insan ister istemez bu kadar düz olamaz diye düşünüyor. Olmamalı da. Hikaye sadece Suzu’nun Belle olup şarkı söylemesi olmamalı. Ki olmadığını bize gösterdiler. Şarkı söyleyen divanın hikayesi birden güzel ve çirkine dönüştü. Çünkü ortaya Ryuu denilen bir canavar çıktı. Baya da havalı bir canavar yalnız.İkisini izlerken kendi kendime Güzel ve Çirkin’de de kızın adı Belle değil miydi diye düşündüm. Ve arattığımda gerçektende öyleydi. O zaman anladım. Karşımızda şimdiki zamanda geçen bir Güzel ve Çirkin filmi vardı. Ama tabi prenses prensi öptü, prens normale döndü ve evlenip mutlu mesut birlikte yaşadılar gibi saçmalıklar çok şükür bu filmde yok. 

Sonunu söylemeyeceğim merak etmeyin. Ama şunu söyleyebilirim ki gördüğüm en iyi Güzel ve Çirkin filmi olabilir. Sonlara doğru ağlamamak için kendimi zor tuttum. O kadar güzeldi. Yani kesinlikle izleyin.

Ama izlemediyseniz sizin için harika bir haberim var çünkü film 14 Ocak 2022’de Türkiye’de gösterime girecekmiş. Bana inanmıyorsanız buraya bakın.

Son zamanlarda izlediğim en güzel anime filmlerinden biri olabilir. Kesin emin olmasamda belki sinemasına da giderim. Umarım üç boyutlu gelir sinemalara. Bana göre tam üç boyutluk bir film.

Diğer anime tanıtım ve inceleme yazılarımız için buraya bakabilirsiniz.

Sizin için yazının sonuna Belle’nin çok beğendiğim bir şarkısını bırakıyorum. Umarım sizde benim kadar seversiniz. Şimdiden size iyi seyirler.

About Aybike Keleş

İstanbul Aydın Üniversitesi Çizgi Film ve Animasyon öğrencisiyim. Anime izlemeyi ve kitap okumayı çok severim. Nightrose adlı adminim. Nickname'mim Cardfight Vanguard'daki bir karakterden geliyor. Oldukça güzel bir animedir tavsiye ederim.

Related Posts

Bir cevap yazın