Anime Önerileri, Anime, Eğlence

5 TOKYO GHOUL BENZERİ ANİME/MANGA!

Untitled design 43

 Öncelikle selamlar, eski günleri hasret gidermek için Tokyo Ghoul serisine yeniden başlayan anime hayranları sizler de hoş geldiniz! Emin olun ben de sizler gibi o eski günleri özlüyorum fakat bırakalım da geçmiş geçmişte kalsın. Bizler geleceğin ışığında parlayan anime/mangalara bir göz atalım… İşte bu yüzden bugün sizlere tıpkı Tokyo Ghoul gibi seinen tarzını ve o “dark fantasy” havasını taşıyan, Tokyo Ghoul benzeri animeler veya mangaları göstereceğim!
Sui Ishida’nın ele aldığı ve animesiyle birlikte büyük bir popülariteye ulaşan seri, 2010’lu yıllarda yılın en çok satan mangaların başında gelen bir eser halini aldı.

Karanlık bir Tokyo’da ghoullar ve insanlar bir arada yaşamaktadır. Bir yandan ghoullar bir bir insanları avlarken bir yandan da polis güçleri onları durdurmaya çalışır. Bu kargaşanın arasında kitap okumaktan hoşlanan baş kahramanımız Kaneki Ken, istemeden de olsa ghoulların dünyasına giriş yapar ve onlardan biri olmaya çalışır.

Tokyo Ghoul serisindeki o karanlık vampir estetiği, gotik bir hava ve karakterlerin sert duygu geçişleriyle kısa bir sürede herkesin sevgilisi haline getirdi. Elbette bu tarz özellikler sadece ona özel değildi. Bugün göstereceğim seriler, Tokyo Ghoul gibi karanlık bir hikâyeye, genellikle kan ve vahşetin bol olduğu, dünyada hayatta kalmak için savaşan cesur ve ahlaki açıdan gri anti kahramanları içermektedir.

5- JUJUTSU KAISEN

Listeye herkesin aşına olduğu ve birçoğunuz favorisi olan Jujutsu Kaisen animesiyle başlamak istiyorum. Tıpkı Tokyo Ghoul‘da da olduğu gibi Jujutsu Kaisen, bir başka seinen tarzında shounen animesidir.

 Hikayemiz canavarların(lanetler) kol gezdiği ve insanlara saldırdıkları bir dünyada bir takım jujutsu kullanıcıları vardır ve ateşe ateşle karşılık verme amacıyla canavarların güçlerini onlara karşı kullanırlar. Bu olaylardan bir haber olan Yuuji, bu dünyaya kafa göz dalar.
 Düşüncesizce yemiş olduğu lanetli bir eşya sayesinde artık içinde tüm zamanların en güçlü lanetiyle birlikte yaşamaktadır. Bu duruma alışmak ve insanlığı korumak için Yuuji, bir jujutsu kullanıcısı olur.

Olaylar birebir Tokyo Ghoul gibi ilerlemese de başlangıç olarak mantığı anlamış olmalısınız. İnsanlar ve canavarlar arasındaki çatışma hala devam etmektedir ve bu sırada bolca vahşet vardır. Tokyo Ghoul gibi karanlık bir dünya havasını belki göremeyebilirsiniz fakat bir shounen serisinden bekleyebileceğiniz her şeyi bu seride bulabilirsiniz.
 Ayrıca her ne kadar animesi hem çizimleriyle hem de animasyon konusunda harika olsa da ben size mangayı da okumanızı tavsiye ediyorum.

4- ATTACK ON TITAN

Evet evet, klişe serilerden devam ediyoruz… Diye içinizden geçirmiş olabilirsiniz ama durun, merak etmeyin. Listenin devamında gerçekten istediğiniz veya aradığınız şeyi bulacaksınız. Şimdi koyuna devam edersek, yine en az Jujutsu veya Tokyo Ghoul gibi popüler olan bir diğer seri Attack on Titan da bu listeye ekliyorum.
 2022 yılında final sezonun ikinci bölümü ve belki de son kısmı gelecek olan seri -bildiğiniz gibi- mangada final çoktan verdi. Bazılarımız sonunu etkili olduğunu düşünse de bazıları için büyük bir hayal kırıklığı olmuştu. Ama bu yine de işlenen politikanın, savaşın o korku dolu yönlerinin, devlerin paranoyasının… gibi harika konuları ve çatışmalarını içinde barındırdığı anlamına gelmez.

Attack on Titan ilk başlarda, ortalıkta başı boş gezen aç ve beyinsiz devlerin insanlara saldırmasını ve insanların ise bunlara karşı geliştirdikleri silahlarıyla hayatta kalma mücadelesini anlatırken kısa bir süre sonra bunların hepsinin aslında anime içinde ufak birer detay olduğunu fark ediyoruz.
 Şimdi iki serinin benzerlikleri konusunda içerdikleri kan ve vahşetten çok ana karakterlerin birbirine olan yakınlıkları daha göz çarpıyor:
 

 Seride yer alan Eren, bir zamanlar tıpkı Kaneki gibi karşında olan canavardan nefret eden ve zamanla çevrenin etkisiyle onlarla savaşmak isteyen bir karaktere bürünür. Babasının deneyi sonucunda kendisi de deve dönüşen Eren, karşısında duran düşmanların yalnızca beyinsiz devler olmadığını farkına vardı ve günün sonunda bir anti-hero haline geldi.

3- ELFEN LIED

 Lynn Okamoto’nun orijinal eseri olan Elfen Leid mangası, bizim Tokyo Ghoul serisine göre biraz daha renklidir. Fakat görüntüsü sizleri yanıltmasın anlattığı hikayesi, tıpkı onun gibi aynı karanlık temada, tıpkı onun gibi aynı rahatsız edici şiddet seviyesindedir.

 Başına aldığı bir darbe sonucunda acımasız bir katilden kişiliği ikiye bölünmüş bir kıza dönüşen Lucy, iki kuzen tarafından bulunur ve yanlarına alınır. Her ne kadar daha öncesinde insalnara karşı bir silah olan Lucy, kişilik bozulmaları sayesinde bunları unuttur fakat hafızası zamanla geri gelir… Bu tür Diclonius olarak adlandırılır.

2- CHAINSAW MAN

 Yazar Tatsuki Fujimoto’nun Fire Punch’tan sonra ortaya çıkardığı ve çok hızlı bir şekilde popüler olan hem karanlık bir havada ilerleyen hem de merak uyandıran hikayesiyle son zamanların en popüler isimlerinden birisidir. Daha bir animesi çıkmamasına rağmen en çok satılan manga listelerinde ilk 10’a adını yazdıran Chainsaw Man, seinen türünde en çok şöhret iddiasıyla adından konuşulan bir seri haline gelmiştir.

 Chainsaw Man, insanlarıyla korkularıyla beslenen ve buna göre güçlenen şeytanların hüküm sürdüğü bir Japonya’da tıpkı Jujutsu serisinde olduğunu gibi onları öldürmek için ateşe ateşle karşılık veren avcılar bu seride de yer almaktadır.
 Hikayemizin ana karakteri ise bunlardan uzak bir taşrada para karşılığı her şey yapmayı kabul eden çaresiz çocuk Denji ile başlar. Denji bir karşılaşmada ağır yara alır ve tam ölmek üzereyken yanından ayrılmayan testere köpek Potchi, onunla birleşir ve birlikte Testere Adam olurlar.

1- BERSERK

Karanlık fantezi dünyasından ve bolca vahşetten bahsederken efsanevi manga serisi Berserk’ten söz etmeseydik çok ayıp ederdik.
Kısa bir süre önce hayatını kaybeden serinin yaratıcısı Kentaro Miura’nun 1989’da piyasaya sürer ve kısa sürede dünya çapında karanlık fantezi türünün en klasik simgesi haline gelir.  Tokyo Ghoul’dan istediğiniz birçok şeyi Berserk’te bulabilirsiniz: iyi yazılmış ve gerçekçi parçalar bulunana drama, çarpıcı ve yaratıcı çizimler, kendini sevdiren karakterler, nefes kesici aksiyon sekansları ve intikam, aşk, hırs, ihanet… gibi birçok temadan oluşan ilgi çekici bir hikâyeye sahiptir.
 NOT: Maalesef ki serinin yaratıcısının vefatından sonra hikâyenin sonu bir bilinmezlikle son bulsa da Tokyo Ghoul fanlarının bir göz atmasını istediğin serilerden birisidir.

Şimdiye kadarki en başarılı seinen manga serilerinden biri olan Berserk, Orta çağdan kalma Avrupa’dan ilham alan karanlık bir fantezi dünyasında geçer. Hikâye, öksüz kalan ve paralı asker hayatını geçiren Guts‘ın hayatını ve Şahin Takımı adlı paralı asker grubunun lideri Griffith ile ilişkisi etrafında aşk, intikam, fedakârlık, kader… gibi konularda ilerler.

Bugünkü “5 TOKYO GHOUL BENZERİ ANİME/MANGA!” yazımı okuduğunuz için çok teşekkür ederim. Umarım eğlenceli ve bilgilendirici olmuştur. Bunun yanında eğer bir hatam veya kusurum varsa şimdiden özür dilerim… Bunun gibi birçok anime içerikleri için BURAYA, bu yazıyı esinlendiğim kaynağına ulaşmak için BURAYA tıklamanız yeterli. Şimdiden herkese iyi ve keyifli anime günleri dilerim!

Related Posts

Bir cevap yazın