Basılı Mangalar 22. Yüzyıla Kadar Dayanacak mı? 2020 yılında, eğlencemizin çoğu, sadece o şekilde olmasa da, öncelikle dijital formata geçiyor. Kitapları, diskleri ve kutu setlerini kalbinizin içeriğine göre almaya devam edebilirsiniz, ancak dijital medyanın kolaylığı ve erişilebilirliği, aldığımız şeylerin çoğunu yayınlamamız veya indirmemiz anlamına gelir.Veriler gösteriyor ki dijital manga satışları geçen yıl %29,5 arttı.

Ancak dijital satışların ve tüketimin arttığı bir dönemde basılı mangalar geleceğimizde yer alacak mı?

Usmangaclassicdec11 - basılı mangalar 22. Yüzyıla kadar dayanacak mı? - figurex anime haber

Bu sürekli sorulan bir soru. İlk olarak basılan Nook ve Kindle piyasaya sürüldüğünden beri sorulmuştur. Dijital kitapların ortaya çıkmasıyla birlikte, baskının sonsuza dek pencereden dışarı çıkacağı ve bir daha asla iyi stoklanmış bir raf göremeyeceğimiz inancını da beraberinde getiriyor. Satışlardaki artıştan bahsetmek ve bunun ne anlama gelebileceğini merak etmek doğru, ancak basılı mangaların gelecekte bize oldukça uzun bir süre eşlik etmesi de muhtemel. Dijital manga uygulamaları ve web siteleri, Japonya’da piyasaya sürülürken yeni başlıkların hızlı bir şekilde çevrilmesine olanak tanıyarak hayranların hayatını kolaylaştırdı. Fakat hala daha kitaba dokunmanın verdiği hissi sevenler olduğundan dolayı raflar hareketli olmaya devam ediyor. Hayranlar toplamayı sever. En önemli hissiyat ise bu mangaların her zaman, her yerde ,bir cihazı başlatamasalar bile orada olacaklarında dair güvence.

- basılı mangalar 22. Yüzyıla kadar dayanacak mı? - figurex anime haber

100 Yıllık Doraemon koleksiyonu gibi bazı belirli mangaların daha iyi korunmasını sağlamak için atılan adımlar bile var. Örneğin; 45 ciltlik koleksiyon, sevgili çocukların mangalarını, Doraemon’un kendi 22. yüzyılına kadar ayakta kalabilecek şekilde gelecek nesillere yönelik olarak toplamayı amaçlıyor. Bu, sert kaplamalar, gelişmiş grafikler, düz yatık yazı stilleri ve sayfa kenarları anlamına gelir. Güzel set size yaklaşık 700( bizim için neredeyse 5.000 TL 🙁 ) dolar ödeyeceksiniz ama aynı zamanda bir aile yadigarı olacak.

Basılı mangaların hala daha devamını sürdüreceğine dair bir inancımızda internete olan güven eksikliği. Google’a herhangi bir şey olması durumunda dijital platformlar bir daha geri gelmemek üzere yok olabilir. Google’da bunun farkında . Bu yüzden sabit sürücüler ve diskler hala daha insanların vazgeçmediği konular. Diğer bir nokta ise, bu kadar dijitalleşmenin bize fizikselliğin kıymetini anlamamızı sağlamasıdır.

7ci1szkpqs531 scaled - basılı mangalar 22. Yüzyıla kadar dayanacak mı? - figurex anime haber

Dijital manga seçeneği her zaman yararlı ve arzu edilir olsa da, aslında 100 Yıllık Doraemon gibi daha dayanıklı, daha iyi basılmış mangalar da bir artış görebiliriz. Çünkü bu noktada, fiziksel medya büyük ölçüde mülkiyet hakkındadır ve sevdiğiniz şeyin sizden asla alınmamasını sağlayacaktır. Hepimizin bu kadar korumacı olduğumuz en az bir manga serisi var, değil mi? (Benim için One Piece <3)

Daha fazla haber için Buraya tıklayınız. Orjinal içerik için Buraya tıklayınız.

 

About Tsunade

Küçüklüğümden beri ilgiyle takip ettiğim anime ve manga ile ilgili 2016 yılından beri Figurex sitesinde blog yazıları yazıyorum.

Back to list

Related Posts

Bir cevap yazın