Baby Steps Tanıtım ve İnceleme yazısı ile herkese bir kez daha merhabalar,

Yine ve yeniden bir spor animesi ile karşınızdayız. Spor animeleri her zaman motivasyonumun düşük olduğu vakitlerde izlediğim seriler olmuştur. Azim, kararlılık , sabır, ter göz yaşı ve zafer. Bu duyguları her zaman sevmişimdir. İçerisinde kötülük barındırmayan anime türü olduğu içinde bende yeri ayrıdır. Yine nadide bir spor animesi ile berbareriz…

Baby Steps

Maxresdefault 1 - baby steps tanıtım ve i̇nceleme - figurex anime tanıtımları

Tür : Spor, Romantik, Komedi

Yayın Tarihi : 2014

Bölüm Sayısı : 25+25 (3. Sezon yok maalesef)

Konusu :

Çalışkan ve düzenli onur öğrencisi Eiichirou Maruo, simetri hastalığından müzdarip bir lise öğrencisidir. Her şeyi düzenli olmalıdır. Özellikle not aldığı defterleri. Sağlığından endişe duyduğu için boş zamanlarında daha fazla egzersiz yapmaya karar verir. Bu nedenle, bir broşür gördükten sonra Güney Tenis Kulübüne bir göz atmaya karar verir. Kulüpteki ücretsiz denemesi sırasında, spora olan sevgisinden dolayı profesyonel bir tenis oyuncusu olmaya kararlı  olan Natsu Takasaki ile tanışır. Eiichirou’nun çalışma odaklı yaşamı, hoşuna gittiği için değil, yapması gerekenin olduğuna inandığı için vardır. Hem Natsu hem de tenis Maruo’yu büyülemeye başlar.  Bununla birlikte, monoton günleri ne kadar çok tenis oynarsa, o kadar eğlenceli hale gelmeye başlar.

Editör Gözünden

Yine bir spor animesi ve yine geçirdiğim keyifli vakitler. Baby Steps diğer spor animelerinden ayrılan, kendine özgü işleyişi olan bir anime. Diğer spor animelerinde inanılmaz yetenekli sporcular vardır. Mucizevi şekilde maçları çevirirler. Biz de soluksuz izleriz.  Baby Steps ‘in kelime anlamına baktığım da : “Uzun ve meşakkatli bir süreci, ufak ufak parçalara bölerek, adım adım ilerleme durumu” olduğunu öğrendim. Tam anlamıyla animeyi açıklayan bir tanım olmuş. Baş rolümüz Maruo 15 yaşında ilk kez tenise başlayan bir lise öğrencisi. Her gelişimi adım adım ve gerçekçi. Baş rolümüz efendi, saygılı ve çalışkan onur öğrencisi olunca onun azmini izlemek de ayrı bir keyif verici. Çünkü diğer serseri, dahi veya tuhaf spor animeleri başrollerinden farklı olarak her adımı azimli ve planlı. Bu da animeyi sevmemi sağlayan en büyük etkenlerden birisi oldu. Animenin mesajı net : Başarılı olmak istiyorsan azimli , sabırlı, kararlı ve planlı programlı ilerlemelisin. Lise çağında ki ve daha küçük gençlere güzel yol gösteren bir anime.

Babys2 09 2 - baby steps tanıtım ve i̇nceleme - figurex anime tanıtımları

Diğer sevdiğim bir nokta ise tamamen tenis odaklı bir anime olmaması. Maruo’nun sınıf ve en yakın arkadaşları ile ilişkisi, araya serpilmiş küçük küçük romantizm gibi normal bir lise öğrencisinin hayatını izleyebiliyoruz. Diğer spor animelerinde spora çok fazla odaklanılır ve bir yerden sonra : “Karakterlerin günlük yaşamı da olsaydı güzel olurdu” diye düşünmeye başlarsınız. Baby Steps bu açığı da güzel kapatan bir yapım olmuş.

Çizimler , müzikler, animasyon ve işleyiş başarılı. Bu konularda takıntılı olan takipçilerin izlerken bir sıkıntı yaşayacağını zannetmiyorum. Komedisi ve romantizmi dozunda ayarlanmış. Ne spordan ne de günlük hayattan kopan bir anime olmuş. Kısacası kişisel gelişimi seven, motivasyon arayan ve gerçekçi yapımlardan hoşlanan birisi iseniz Baby Steps aradığınız anime olabilir.

Eleştiri Zamanı

Babysteps - baby steps tanıtım ve i̇nceleme - figurex anime tanıtımları

Eleştirecek , göze batan bir nokta yok aslında. Belki küçük yaşta ki izleyicilere gerçekçi bir anime olmasında dolayı sıkıcı gelebilir. Sakin ve adım adım ilerleyen bir kahraman var. Onun dışında Maruo’nun kafasında ki horoz ibibiği şeklinde çizilmiş saça biraz sinir olabilirsiniz 😀

Seri için daha fazla bilgi almak isteyenler Buraya ve daha fazla anime tanıtımı okumak isteyenler Buraya tıklayabilir. Bir sonra ki yazıda görüşmek üzere…

 

About Tsunade

Küçüklüğümden beri ilgiyle takip ettiğim anime ve manga ile ilgili 2016 yılından beri Figurex sitesinde blog yazıları yazıyorum.

Related Posts

Bir cevap yazın