Merhaba arkadaşlar umarım hayatınızda her şey yolundadır . Bu yazımda her sezonunu ayrı zevkle izlediğim favori animelerimden biri olan Aggretsuko animesini inceleyeceğiz. Aggretsuko gerçekten her bölümünü özenle izlediğim, hatta son sezonun son bir kaç bölümünü kıyamayarak sonraya sakladığım türden bir anime benim için.

Aggretsuko (@aggretsuko) | Twitter

Tür: Komedi
Yapım Yılı: 2018
Sezon Sayısı: 3

Konusu:

Aggretsuko bir çok animenin aksine tek bir konuyu ele almayan, sıradan insanın gündelik yaşamını anlatan bir anime. Yani en azından dıştan görünüşü bu şekilde. Peki niye gündelik olayları 3 sezon izlemek isteyelim ki? Cevabı basit: Çünkü tüm bu olayları yaşayan ana karakterimiz 25 yaşındaki bir kızıl panda adı da Retsuko. Retsuko ofisteki stresli iş ortamından, patronu tarafından maruz bırakıldığı mobbingden, çalkantılı aşk hayatından görücü usülü randevulardan, iş dönüşü metrodaki insan selinden yakınırken bir anda ekranda kendinizi görme ihtimaliniz yüksek.

Ton | Aggretsuko Wiki | Fandom

Retsuko bu problemlerle iş sonrası gittiği karaoke barda söylediği Death metal şarkılarla baş etmeye çalışıyor. Aggretsuko tamamı hayvanlardan seçilmiş karakterlerle insan yaşamının en problemli noktalarının anlatıldığı oldukça komik ve eğlenceli, popüler diyebileceğim bir anime. Mangası bulunmuyor, Rarecho yönetmenliğinde Netflix yapımıdır.

Benim Görüşlerim:

Retsuko 25 yaşında yalnız yaşayan, ofis çalışanı bir kızıl panda (ben görünüşünü hep kediye benzettim). Çalıştığı şirkette adaletsiz iş dağılımı ve mobbing mevcut. Yaklaşık 5 yıldır sürdürdüğü plaza çalışanı yaşamından arta kalan sürelerde karaoke bar, yoga, sanal sevgili gibi hobilerine vakit ayırıyor. Her şey iyi hoş da minik pandamız fazla kibar.

Retsuko Copy Machine GIF - CopyMachine Retsuko Aggretsuko - Discover & Share GIFs

Öyle ki adım başı takip edip bir şeyler satın almaya zorlayan satış görevlilerine bile karşı çıkamıyor. Hiç tanımadığı sadece aynı şirkette çalışıyorlar diye gittiği düğünde, düğün sahiplerine 30.000 yen verecek kadar kibar. Etrafınızda diğer insanların ne düşüneceğini yaşamlarına yöne verecek kadar umursayan kişiler vardır elbette. Bu durumun sonucu olarak çoğu şeyi içlerini attıklarını ve zamanı gelince birden patladıklarını da görmüş olabilirsiniz. Retsukko’da olan olay da tam olarak bu işte.

it's so true gifs | WiffleGif

Sezonlara Genel Bakış:

İlk sezonda stresli çalışma ortamından kaçmak için çözüm yolu olarak evliliği bulmuştu. Evlenebilmek için zayıflamaya karar verdi ve yoga salonuna yazıldı. Malum, Japonya Kore gibi ülkelerde görücü usulü evlilikler ve kör randevu adını verdikleri sistem hala önemini koruyor, bunlar Aggretsuko animesinde de ele alınmış.

Annesi adayların fotoğraflarını düzenleyerek Retsuko’ya gösteriyor, kız buluşmaya gidince sonuç tabii ki hüsran. İstediği amaca yaramasa da yoga salonu ona yeni arkadaşlar edinme fırsatı sunuyor .Yeni arkadaşları da şirketin farklı depertmanlarında çalışan yönetici Gori ile şirket başkanın sekreteri Washami oluyor. Retsuko’nun yeni arkadaşları onun sorunlarına dahil olarak hayatına renk katsalar da sonunda karaoke sırrının ortaya çıkma tehlikesiyle karşı karşıya kalacaktır.

Aggretsuko May Just Be the Best New Show About What It's Like to Be a Millennial Woman in the Workplace | Vogue

İkinci sezona baktığımızda genel olarak daha olgun ve stresten kurtulmak için evliliği tercih eden bir Retsuko yerine gerçek aşkı arayan bir kızıl panda görüyoruz. Bu sezonda şirkete gelen yeni mezun çalışan, Retsuko’nun sorumluluğuna veriliyor. Retsuko ne zaman hayatım sorunsuz dese olduğu gibi yine kocaman bir problem ortaya çıkıyor. Yeni eleman her şeyi iş tanımına uygun olsun isteyen, her işittiği sözden hakaret davası açabilecek potansiyele sahip birisi. Bu sezonda ikilinin mücadelesini ve Retsuko’nun gizemli milyoner sevgilisiyle ilişkisini izliyoruz.

Üçüncü sezon Türkiye’ye 3 gün önce geldi. En beğendiğim sezon oldu diyebilirim. Karakterler tam oturmuştu. Bu sezonda Retsuko sanal sevgili batağına düşüyor, maddi problemleriyle hepimizin zaman zaman yaptığı savurgan harcamalarıyla yüz yüze geliyor. Üç sezon boyunca sevmediğim tek şey çizimlerin basitliği oldu ve bu sezonda maalesef aynı tarzda devam ediyor.

Aggretsuko | Netflix Resmi Sitesi

Karakter Analizleri :

Yönetmen Ton:  Domuz .Muhasebe departmanı müdürü. Zamanının çoğunu çalışmak yerine golf pratiği yaparak geçiriyor, ancak modern teknolojiyi kullanamamasına rağmen inanılmaz derecede yetenekli ve hızlı bir muhasebeci olduğu gösteriliyor. Aslında “özünde iyi “dediğimiz tarzda gibi dursa da Retsukko’ya uyguladığı mobbing affedilir olmadığını düşünüyorum.

Fenneko: Kurt. Retsuko’nun iş yerindeki en yakın arkadaşı. Oldukça iyi bir gözlemci.

Yönetmen Gori: Goril. Retsuko ile yoga salonunda tanıştılar.Şirkette pazarlama müdürü olarak çalışıyor. Şirketteki soğuk ve mesafeli tavrı özel hayatında yerini pamuk gibi bir kişiliğe bırakıyor. 40 yaşında ve evlenmek için pek çok görücü usulü partisine katılıyor.

Imperfect relationships are at the heart of Aggretsuko season 2 - Polygon

Bayan Washimi: Kuş. Şirket başkanının sekreteri, başkanın çocukça isteklerini dizginleyerek denetimi sağlıyor. Retsuko’ya bilgece öğütler vererek problemlerini çözmesinde yardımcı oluyor.

Haida: Benekli sırtlan. Yumuşak huylu, Retsuko’dan hoşlansa da bunu kolay kolay ifade edemeyecek. Punck rock hayranı ve aynı zamanda bas gitar çalıyor.

Kabae: Su aygırı. Oldukça konuşkan, dedikodu sever 3 çocuk annesi, ofisin de annesi.

Aggretsuko Heavy Metal GIF - Aggretsuko HeavyMetal Karaoke - Discover & Share GIFs

Son Olarak :

Yazının uzunluğundan bile animeyi ne kadar sevdiğimi anlamanız mümkün. Ben gündelik yaşamı komediyle ele alan animeleri diğer türlere göre biraz daha çok seviyorum. Savaştan, dövüşten, kandan, aksiyondan sıkıldıysanız biraz ara verin ve Aggretsuko animesine zaman kaybetmeden bir şans tanıyın. Kendi hayatınızdan mutlaka bir şeyler bulacağınıza eminim, umarım siz de benim kadar seversiniz.

Diğer yazılarıma bu adresten ulaşabilirsiniz.

Back to list

Related Posts

Bir cevap yazın