Oyun Haberleri

Yılların Eskitemediği Oyun Popmundo

Merhaba arkadaşlar, şimdi size yıllardır oynadığım ancak bir türlü kopamadığım sanal bir evren olan Popmundo’dan bahsedeceğim. Popmundo, 2004 yılının mart’ında kullanıma açılmış bir  Spelkultur i Sverige AB oyunudur. Oyunun temel amacı müzik kariyerinde kendini geliştirmek olmakla birlikte, güzel bir hayat sürmek. Basitçe rol playing game, yani rol yapma oyunu diyebiliriz. Bütün oyuncular, isimlerini ve yaşlarını seçtikleri bir karakterle oyuna başlarlar ve zamanla müzik yeteneklerini geliştirerek sahnelerin tozunu attırırlar. Bu sayede gelen şöhret ve para paparazileri cezbetmeye fazlasıyla yetecektir ve fotoğraflarınızı çekenler binlerce dolar para ile ödüllendirilecektir. Tabii bu paralar falan hep oyunun bir parçası, bunu da eklemek gerek.

gom0VQ

Yukarıda gördüğünüz benim karakterim. Neredeyse 3000 gündür (8 yıla yakın) bir süredir bu platformda bir oyuncuyum ve tahmin edebileceğiniz gibi bir miktar şöhret sahibiyim. Ekranda görünen 3 yeşil bardan ilki ruh halinizi, ikincisi sağlığınızı ve üçüncüsü ruh halinizi temsil ediyor. Şöhretinizin olmaması sorun değil, ancak karakterinizi mutlu etmezseniz ruh hali düşüyor, sağlığına dikkat etmezseniz de sağlığı düşüyor. Bu barların ikisi %20’nin altına düştüğünde hastahanelik oluyorsunuz. O sebeple dikkat etmekte fayda var. Ara yüzü inceleyecek olursak, hemen hemen ihtiyacınız olan herşeyin burada toparlandığını görebilirsiniz. Bu sebeple oyunu mobil oynamakta epey kolay. Hoşgeldiniz sayfasında oyunda yapılan son değişikliklerle ilgili bilgileri buluyorsunuz. Şehir sayfası içinde bulunduğunuz şehirle ilgili bilgileri size gösteriyor ki şu an dünyanın her yerinden 49 büyük şehir mevcut. Mekan kısmı şu an içinde bulunduğunuz mekanı gösteriyor. Sanatçı sayfasından da dahil olduğunuz müzik grubunun geleceğini ilgilendiren bilgileri görüyorsunuz. Gelecek konserler, geçmiş konserler, single ve albüm çalışmaları, klip çekimleri, televizyon programı davetleri gibi. Kısaca müzik kariyerinizle ilgili her şey sanatçı kısmında yer alıyor. 

Random_6

 

        Değinmekte fayda var, Popmundo’yu 25 farklı dilde oynayabiliyorsunuz. Yukarıdaki ekranda gördüğünüz her şey ve çok daha fazlası 25 ayrı dile çevrilmiş durumda. Farklı dillere ilgi duyan insanların da uğrak noktasıdır Popmundo. Kısa bir süre çalışmayla Almanca’nızı bile geliştirebilirsiniz. Türk kullanıcı kitlesini de es geçmemek gerek, oyunun en kalabalık milleti biziz. Forumlarda ya da bulunduğunuz şehirlerde her daim online Türk oyuncular bulabilirsiniz. Bu da sorularınızı çok daha hızlı cevaplandırmanızı ve oyunu çok daha rahat kavramanızı sağlar. Kısa bir süre içinde oluşan çevrenizi görünce hayrete düşeceksiniz. Bir diğer avantajı ise yine kendi dilinizde moderatörler, editörler ve gözcülerin olması. Bu sayede haksızlığa uğradığınızı düşündüğünüzde derdinizi çok kolay anlatabiliyor ve hakkınız olanı alabiliyorsunuz.

Random_2

        Popmundo’nun temel taşlarından biri olan yetenek geliştirme konusuna da değinmek istiyorum. Yetenek geliştirmek uzun bir süreçtir. Hedeflediğiniz amaca göre yıllarca sürebilecek bir süreçtir. Örnek vermek gerekirse grupta bütün işi tek başınıza yapmak istiyorsanız neredeyse 2 yıl boyunca yetenek geliştirmeniz gerekiyor. Grup üyesi sayısı arttıkça bu süre kısalıyor. İyi bir takım çalışmasıyla kısa sürede yetenekleri paylaşıp düzgün bir grup sahibi olabilirsiniz. Ancak bunlar tamamen plan-program işi, o yüzden yola kimlerle çıktığınızdan emin olmanız gerek. Grup sahibi olmak ciddi bir iştir zira. Ha, bu demek değil ki yıllarca hiçbir şey yapmadan yetenek geliştireceksiniz. Yeteneklerinizi geliştirdiğiniz süreç içerisinde polislik, doktorluk gibi yan kariyerlere odaklanarak başarı puanlarını toplayabilirsiniz. Popmundo’da başardığınız eylemleri gösteren rozetler vardır. Örnek vermek gerekirse, bir suçlu tutuklarsanız ilk defa suçlu tutukladım rozetine sahip olursunuz. 100 suçlu tutuklarsanız da 100 suçlu tutukladım başarısına sahip olursunuz. En düşük 0 ve en yüksek 100 puanlık bir sürü başarı var dünyamızda ve bunların toplamı neredeyse 5000 puan ediyor. Yani, ne kadar başarı toplarsanız toplayın, toplamanız gereken bir sürü daha başarı olacak. O yüzden acele etmenizi tavsiye etmem.

Megadome

        Popmundo’nun sosyal bir oyun olduğunu tekrar hatırlatmak isterim. Burada ayrı bir çevreniz, arkadaşlarınız, eşleriniz ve hatta çocuklarınız olacak. Sosyal çevrenizin sağlam olması sizi de doğru olarak etkileyecek. Kim bilir belki bir gün bu sahnede sizleri izleyeceğiz 🙂 Aramıza katılıp şansınızı denemek isterseniz; www.popmundo.com adresindeki kısacık kayıt formunu doldurmanız yeterli. Bol şans

Related Posts

One thought on “Yılların Eskitemediği Oyun Popmundo

  1. Yunus Özcelik dedi ki:

    Eskiden çok oynadığım bir oyundu gerçekten harika

Bir cevap yazın