Merhaba Arkadaşlar,

Bugün Tarihi Anime Önerileri ile karşınızdayım. Benim gibi sizde tarihi animeleri seviyorsanız bu liste tam size göre 🙂

 

Kuroshitsuji

Kuroshitsuji anime ile ilgili görsel sonucu

Tür : Fantastik, Tarihi, Aksiyon, Shounen, Doğaüstü Güçler, Komedi, Şeytan

Bölüm Sayısı: 24 + 12

Yayın Tarihi : 2008 – 2010

 

Konusu: 

Victoria döneminde İngiltere’nin en asil ailelerinden biri olan Phantomhive’lar bir yangın sırasında hayatlarını kaybederler.
Yangının ardından kaybolan Phantomhive’ların tek oğlu 12 yaşındaki Ciel Phantomhive; yanında Sebastian Michaelis adlı her konuda mükemmel bilgiye, terbiyeye ve yeteneğe sahip olan bir hizmetkarla birlikte 2 yıl sonra aniden ortaya çıkarak tüm malvarlıklarının ve işlerinin yönetimini devralır. Bir yandan da Sebastian’la birlikte, Kraliçe Victoria’nın ilgilenmesini istediği Londra’daki gizli davaları çözmektedir.
Ancak madalyonun arka yüzünde aslında Sebastian, Ciel’in geri dönebilmek için anlaşma yaptığı bir şeytandır…

 

 

Mutsu Enmei Ryuu Gaiden: Shura no Toki

İlgili resim

Tür : Tarihi, Dövüş Sanatları, Aksiyon, Samuray, Shounen

Bölüm Sayısı: 26

Yayın Tarihi : 2004

 

Konusu: 

Bir efsane vardır. Heian dönemine kadar, silahsız olarak savaşan ve denilene göre yenilmezliğin yolunda yürümüşleri anlatır. Onlar Shura’dır. Bu kişiler kullandıkları tekniği “Mutsu Enmei Ryuu” olarak adlandırılar.

Mutsu Yakumo kendi halinde bir gezgindir. Birgün Shiori adındaki erkek gibi giyinen bir kıza, bazı silahlı kişilerce saldırılmaya çalışılmasına tanık olur. Kızın büyükbabası, o sırada oradan geçmekte olan Miyamoto Musashi’yi farkeder ve yardım ister. Nevar ki Musashi, daha önce hiç tanımamasına rağmen, Yakumo’nun bu işe daha uygun olduğunu söyler. Musahi, Yakumo’nun gücüne tanık olmasa da etkilenmiştir ve onunla dövüşmeyi arzulamaya başlar.

 

 

Alexander Senki

Alexander senki anime ile ilgili görsel sonucu

Tür : Fantezi, Tarihi, Aksiyon, Bilim Kurgu, Macera, Doğaüstü Güçler

Bölüm Sayısı: 13

Yayın Tarihi : 1999

 

Konusu: 

Makedonya İmparatorluğu’nun varisi Alexander (İskender) doğmadan önce, kraliçeye bir oğlan çocuğu doğuracağı ve büyüyünce tüm dünyayı yok edeceği kehanetinde bulunulur.

Prens Alexander, büyür ve savaş meydanlarından zaferlerle döner. Ancak tek mücadelesi savaş meydanlarında değildir, politik mücadelesini de babasına karşı verir.

 

 

Hyouge Mono

Hyouge mono anime ile ilgili görsel sonucu

Tür : Tarihi, Samuray, Seinen

Bölüm Sayısı: 39

Yayın Tarihi : 2011

 

Konusu: 

Masal, Japonya’nın Devletler Savaşı döneminde geçen gerçek bir olaydan alınmış ve Furuta Sasuke’nin etrafında şekillenir, Oda Nobunaga’nın hizmetkarıdır ve çay seremonilerini ve maddesel arzuları kafaya takıp beklenmedik bir yaşamı kovalamaktadır. Oda ve efsanevi çay ustası Sen no Soueki’den öğrenirken, aynı zamanda Furuta, Hyouge Mono yolunda ilerlemektedir.

 

 

Arslan Senki

Arslan senki ile ilgili görsel sonucu

Tür : Tarihi, Aksiyon, Shounen, Macera, Dram

Bölüm Sayısı: 25 + 8

Yayın Tarihi : 2015

 

Konusu: 

Arslan Senki’nin kısaca konusundan da bahsedecek olursak; hikaye bir ihanet sonucunda düşman yönetimine geçen Pers İmparatorluğu’nun gerçek prensi, Prens Arslan etrafında döner. Pers İmparatorluğu’nun kralı, Kral Andragoras ve güzel karısı düşman tarafından yakalanmıştır. Prens Arslan tüm bu olanlardan sonra tek başınadır ta ki kralın genç, yetenekli ve cesur askeri Daryoon’la tanışana kadar. Daryoon ne olursa olsun genç prensin güvenliğini sağlamakla görevlidir. Birlikte krallığı geri almanın yollarını ararlar ancak bu tek başlarına başarabilecekleri bir şey değildir. Bu uğurda taktik ve strateji ustası Lord Narsus ve yoldaşını, okçu Elam’ı ikna etmeleri gereklidir. Maceraları boyunca bir çok sır açığa çıkacaktır ve Arslan yeni arkadaşlarıyla ve eski müttefikleriyle krallığı geri almak uğruna yavaş yavaş güçlü bir ordu kurmaya başlayacaktır.

 

 

Rurouni Kenshin

Rurouni kenshin anime ile ilgili görsel sonucu

Tür : Tarihi, Samuray, Aksiyon, Romantizm, Macera

Bölüm Sayısı: 95

Yayın Tarihi : 1996

 

Konusu: 

Himura Kenshin, Meiji Devrimi sırasında devrimciler için bir çok adam öldürmüş bu yüzden de “Hitokiri Battousai” adını almış usta bir suikastçıdır. Devrim bittikten sonra bir daha asla öldürmeyeceğine yemin eder ve bir rurouni(gezgin) olarak seyahat etmeye başlar. Seyahati sırasında yanlış bir anlaşılma nedeniyle Kaoru Kamiya ile tanışır ve Kaoru’ya babasından kalan Dojo da geçici olarak yaşamaya başlar. Kenshin geçmişinin onu asla bırakmayacağını ve nerede olursa olsun nereye giderse gitsin hep onu takip edip bir gün intikam alacağını biliyordur.

NOT : Merak edenler Bir Samurayın Efsanevi Hikayesi: Rurouni Kenshin!

 

 

Shouwa Genroku Rakugo Shinjuu

Adsfdthfg 12 - tarihi anime önerileri!! - figurex anime önerileri

Tür : Tarihi, Josei, Dram

Bölüm Sayısı: 13+ 14

Yayın Tarihi : 2016 – 2017

 

Konusu: 

Hapisten çıkan bir adam ilk olarak nereye gideceğini bilir. “Shinigami” denilen geleneksel masal anlatan birinin performansına aşık olduktan sonra onun çırağı olmak için elinden geleni yapar. Daha önce hiç çırak almayan Yakumo adlı anlatıcı hapisten yeni çıkmış Yotaro adlı bu adamı işe alınca herkes çok şaşırır. Yotaro yeni yaşamına çok neşeli başlar, Yakumo’nun hayatındaki diğer insanlarla ve vesayetindeki Konatsu ile tanışır. Konatsu ünlü bir hikaye anlatıcısının kızıdır ve babasının trajik ölümünden sonra Yakumo onu yanına alır. Konatsu babasına hayrandır ve onun gibi bir hikaye anlatıcısı olmak istemektedir ama bir kadın için bu hiç de kolay değildir.

 

 

Masamune Datenicle

İlgili resim

Tür : Tarihi, Aksiyon, Samuray, Süper Güçler

Bölüm Sayısı: 2

Yayın Tarihi : 2016

 

Konusu: 

Bu olgunlaşma dönemi savaş hikayesi, ünlü 17. yüzyıl Japon diktatörü Date Masamune’nin gençlik dönemine yoğunlaşmaktadır. Date klanı adını, günümüzdeki Date şehrinin bir parçasını da kapsayan eski Mutsu ilinin Date bölgesinden almaktadır. Bu seri, turist ilgisini çekmek için bölgeleri tanıtmak üzere kurgulanan projenin ilk anime serisidir.

 

 

Miyamoto Musashi: Souken ni Haseru Yume

İlgili resim

Tür : Tarihi, Aksiyon, Samuray, Dövüş Sanatları

Bölüm Sayısı: 1

Yayın Tarihi : 2009

 

Konusu: 

Efsanevi kılıç ustası Miyamoto Musashi’nin (1584-1645) hayat hikâyesini konu almaktadır.

 

 

Drifters

Drifters ile ilgili görsel sonucu

Tür : Tarihi, Aksiyon, Fantastik, Samuray, Macera, Seinen, Komedi

Bölüm Sayısı: 12

Yayın Tarihi : 2016

 

Konusu: 

Shizamu Toyohisa, Sekigahara Savaşı’nda çarpışıyorken İi Naomasa’yı ölümcül bir şekilde yaralamayı başarır. Ancak, bu esnada kendisi de ağır yaralanır. Savaş alanında her tarafı kanlar içinde yürürken, Toyohisa kendisini bir anda kapılarla dolu bir koridorda bulur. Bu koridorun sonundaki masada bekleyen gözlüklü adam Murasaki, dibindeki kapıyı işaret eder ve Toyohisa gözlerini farklı bir dünyada açar. Orada, kendisi gibi ışınlanmış büyük savaşçılarla karşılaşır ve Drifters adlı bir grubun parçası hâline gelir.

NOT : Merak edenler Drifters Anime Tanıtım ve İnceleme

 

 

Chouyaku Hyakuninisshu: Uta Koi

İlgili resim

Tür : Tarihi, Romantizm, Josei

Bölüm Sayısı: 13

Yayın Tarihi : 2012

 

Konusu: 

“Hyakunin İsshu” Japonların geleneksel kart oyunu Karuta’da bulunan her şairden bir tane olmak üzere yüz şiirlik bir antolojidir. Şiirler, aristokrat olan Fujiwara no Teika tarafından Heian Dönemi’nde derlenmiştir. Şiirlerin %43’ü aşk şiirlerinden oluşmaktadır. “Uta Koi” yani Türkçe adıyla “Aşk Şiirleri” 12 romantik şiirin arkasındaki hikayeleri anlatmaktadır. Bu yüzden her bölümde ayrı ayrı iki kişi arasındaki aşk ele alınmaktadır.

 

 

Rainbow: Nisha Rokubou no Shichinin

727988 - tarihi anime önerileri!! - figurex anime önerileri

Tür : Tarihi, Gerilim, Dram, Seinen

Bölüm Sayısı: 26

Yayın Tarihi : 2010

 

Konusu: 

İkinci dünya savaşından 10 yıl sonra, 1955 yılında Japonya‘da sefalet her yeri sarmış durumdadır. İnsanlar  tam bir kaos durumunu yaşıyorlardır. Adaletin ve düzenin olmadığı bu acımasız dünyada yaşları 16 ve 17 arasında değişen 6 genç, çeşitli suçlardan ıslah evine düşer. Daha hapishaneye adım atar atmaz bu dipsiz cehennem çukurunun acımasız yönüyle karşılaşılaşır. Doktor tarafından cinsel tacize uğrayan bu altı genç, korku içerisinde hücrede yerini alırken , onlardan önce burada kalan birisi olduğunu fark ederler. Kitap okuyan ve onların yüzüne bakmayan bu adamın kendilerini aşağıladıklarını düşünüp ona saldırırlar fakat altısı da feci bir dayak yer. Adının Sakuragi Rokurouta olduğunu öğrendikleri 18 yaşında ki bu genç ile tanışmak onların hayatında ki en büyük dönüm noktası olacaktır. Adaletsizliğin, acımasızlığın , zalimliğin hüküm sürdüğü bu ıslah evinde oluşturdukları arkadaşlık bağı gökkuşağı gibi kalplerine doğarken , gökkuşağının 7 rengini oluşturan bu 7 güzel adamın oluşturdukları dostluk hikayesinin sizi derinden sarsacağından emin olabilirsiniz.

NOT : Merak edenler Rainbow: Nisha Rokubou no Shichinin Tanıtım ve İnceleme !!

 

 

Ikoku Meiro no Croisée The Animation

İlgili resim

Tür : Tarihi, Slice of Life, Seinen

Bölüm Sayısı: 12

Yayın Tarihi : 2011

 

Konusu: 

Bu hikaye Japon kültürünün Batı’da popülerlik kazandığı 19. yüzyılın ikinci yarısında geçmektedir. Genç bir Japon kızı olan Yune, Fransız Turist Oscar’a, Fransa’ya dönüş yolculuğunda yardım etmektedir ve ailesinin Paris’deki demircisinde yardımcı olmak istemektedir. Oscar’ın torunu ve dükkan sahibi Claude Yune ile ilgilenmeye karar verir ve 1800’lerin ortalarında bu iki ortak noktası az olan insanın nasıl birbirleriyle anlaştıklarını ve yaşadıklarını görürüz.

 

 

Gosick

Gosick ile ilgili görsel sonucu

Tür : Tarihi, Romantizm, Gizem, Dram

Bölüm Sayısı: 24

Yayın Tarihi : 2011

 

Konusu: 

Hikaye 1924 yılında, küçük bir Avrupa ülkesi olan Sauville’de geçer. Japon ordusunda yüksek rütbeli bir askerin 3. oğlu olan Kujo Kazuya yüksek notları sebebiyle Sauville’nın en itibarlı okullarından biri olan St. Marguerite Akademisi’nde okumaya hak kazanır.

Okulda şehir efsaneleri ve korku hikayeleri çok yaygındır. Kazuya da yeni arkadaşlarıyla daha rahat yakınlaşabilmek için kütüphaneye giderek korku hikayeleri araştırır. Kütüphanede Victorique adlı gizemli bir kızla tanışır. Victorique, Kazuya ile aynı sınıfta olmasına rağmen sınıfa hiç gelmez ve vaktinin tamamını kütüphanede kitap okuyarak ve kimsenin çözemediği cinayetleri çözerek geçirir.

 

 

Hakushaku to Yousei

İlgili resim

Tür : Tarihi, Fantastik, Büyü, Macera

Bölüm Sayısı: 12

Yayın Tarihi : 2008

 

Konusu: 

Hikaye; 19. yüzyıl İngilteresinde yaşayan Lydia adlı “peri doktoru”nun çevresinde geçer. Mavi şovalye kont, Edgar’la karşılaştığındaysa hayatı 180 derece değişecektir. Edgar, aile yadigarı, değerli bir kılıcı bulmaya çalışırken kendisine yardımcı olması için Lydia’yı yanına alır.

 

 

Basilisk

Basilisk anime ile ilgili görsel sonucu

Tür : Tarihi, Fantastik, Büyü, Macera

Bölüm Sayısı: 24

Yayın Tarihi : 2005

 

Konusu :

Koga ve Iga klanları, kaderleri savaşmak olan ve 400 senedir savaşan iki ninja klanıdır ve bu klanlardaki kişiler doğa üstü yeteneklere sahiptirler. Koga Klanından Gennosuke ve Iga Klanından Oboro birbirlerine aşıktırlar ama kaderlerinde savaşmak vardır. İkisi de manasız savaşı sürdürmek istemeseler de, kendilerinin de içinde bulunduğu, her iki klandan seçilmiş 10’ar kişi bu savaşı sürdürürler.

NOT : Merak edenler Basilisk Tanıtım ve İnceleme!

 

 

Genji Monogatari Sennenki

Genji monogatari sennenki ile ilgili görsel sonucu

Tür : Tarihi, Romantizm, Dram

Bölüm Sayısı: 11

Yayın Tarihi : 2009

 

Konusu: 

Saray nedimesi olan Murasaki Shikibu tarafından 11. yüzyılda yazılmış romandan uyarlanan seri, Hikaru Genji’nin tutkulu çocukluk aşkını ve hayatına giren diğer kadınları anlatıyor.

 

 

91 Days

İlgili resim

Tür : Tarihi, Dram, Aksiyon

Bölüm Sayısı: 12

Yayın Tarihi : 2016

 

Konusu: 

Bir gün mafyanın başına geçecek olan kişi, onun adı Nero. Ondan, ailesinin katliamının hesabını soracak kişinin adıysa Avilio. Bu kan davasına son verebilmek uğruna Avilio, arkadaşını öldürmek zorunda kalacaktır.

NOT : Merak edenler 91 Days Tanıtım ve İnceleme !!

 

 

Oda Nobuna no Yabou

İlgili resim

Tür : Tarihi, Romantizm, Komedi

Bölüm Sayısı: 12

Yayın Tarihi : 2012

 

Konusu: 

Sıradan bir lise öğrencisi olan Yoshiharu Zamanda yolculuk yaparak Sengoku devrine sürüklenir. Yoshiharu burada Oda Nobuna ile tanışır. Bu dünyada neredeyse ünlü bütün generaller kadındır. Nobuna Sagaraya “Maymun” ismini takar ve diyarı feth etmekte yardımını ister.

 

 

Maoyuu Maou Yuusha

İlgili resim

Tür : Tarihi, Romantizm, Macera, Şeytanlar, Fantastik

Bölüm Sayısı: 12

Yayın Tarihi : 2013

 

Konusu :

Hikaye, İnsanlar ve Şeytanlar arasındaki savaşın kapladığı bir dünyada geçer. İnsanlar’ın en güçlü Kahramanı, Şeytan Kral’ı öldürmek için onun kalesine sızar. Ancak, Şeytan Kral karşı koymak yerine Kahraman ile iş birliği yapmayı teklif eder. Şeytan Kral, neden savaşı birden sonlandırmanın durumu daha da karmaşıklaştıracağını, İnsanlar’ın ancak ortak bir düşman sayesinde bir araya gelebildiklerini, düşmanlarının ortadan kalkması durumunda birbirlerine düşeceklerini, ve benzer durumun Şeytanlar Dünyası için de geçerli olduğunu açıklar. Kahraman, Kral’ın açıklamalarına ikna olur ve ona yardım etmeyi kabul ederek birlikte hem İnsanlar hem de Şeytanlar Dünyası’na kalıcı bir bereket ve barışı getirmek için çalışırlar.

 

 

Hakuouki

Hakuouki wallpaper ile ilgili görsel sonucu

Tür : Tarihi, Aksiyon, Fantastik, Süper Güç, Drama, Samuray, Josei

Bölüm Sayısı: 12 + 10 + 12

Yayın Tarihi : 2010 – 2012

 

Konusu: 

Yukimura Chizuru, doktor olan babasıyla Edo’da yaşamaktadır. Bir gün babası iş için birkaç aylığına Kyoto şehrine gider; ve Chizuru’ya 1 ay boyunca mektuplar yollamaya başlar. Bir süre sonra babasından mektup ve haber alamayınca Chizuru, onu aramak için Kyoto şehrine gitmeye karar verir. Gece, çıldırmış ve kana susamış savaşçılar tarafından saldırıya uğrayan Chizuru, görevleri şehirde güvenliği sağlamak olan Shinsengumi adı verilen samuray grubu tarafından kurtarılır. Efendisiz samuraylardan oluşan Shinsengumi ekibi de aslında bir süredir doktoru aramaktadır ve babasını bulana kadar erkek kılığında Chizuru’nin Kyoto’da yanlarında kalmasına karar verirler.

NOT : Merak edenler Hakuouki Tanıtım ve İncelemesi!

Back to list

One thought on “Tarihi Anime Önerileri!!

  1. Melisa Şimşir dedi ki:

    Güzel görünüyor 🙂

Bir cevap yazın