Log - log horizon tanıtım ve i̇nceleme!! - figurex anime tanıtımları

Yazar: Mamare Touno

Çizer: Kazuhiro Hara

Stüdyo: Satelight

Tür: Aksiyon, Oyun, Fantastik

MAL Puanı: 8.11 / 10

Elder Tale isimli oyuna gelen son güncellemeyle birlikte bilgisayarlarının başında oyunu oynayan yüzlerce oyuncu gözlerini oyunun içinde açar. Nasıl çıkacaklarını ve neden böyle bir şey olduğunu bilmiyorlardır, üstelik gelen güncellemeyle oyun dünyasında da önemli değişiklikler olmuştur. NPC‘ler, yani oyunda bilgisayarlar tarafından yönetilen oyuncular artık gerçek duygulara sahiptir ve oyunculara “Maceracı” demektedirler. Oyuncular bu dünyada varlıklarını koruyabilmek için bu dünyada neler olduğunu çözmek zorundadır.

Tumblr ose71gfr3a1sj0z27o1 500 - log horizon tanıtım ve i̇nceleme!! - figurex anime tanıtımları

Anime karakter açısından gerçekten aşırı denebilecek derecede zengin. Bu yönden biraz Magi’yi hatırlatıyor ancak ondan farklı bir şekilde yan karakterler filler, yani bir daha görünmeme özelliğine sahip değil. Bir sürü yan karakter var, yazının başındaki resimden de anlayabilirsiniz ve bunlar 2 sezon boyunca sürekli görünüyorlar. Karakter tiplemeleri birbirine benzese de bu çeşitlilik göze hoş geliyor.

Anime temel olarak Sword Art Online‘ı almış, bu zaten çok belli oluyor ama oyun içinde sıkışıp kalma yönünü elersek başka hiçbir yönden benzeşmemek için özel bir çaba gösterilmiş gibi. Örneğin karakterler öldüklerinde yeniden doğabiliyorlar ancak animenin ilerilerinde açıklandığı gibi gerçek hayattaki hafızalarının bir kısmını kaybediyorlar. Veya bütün yiyeceklerin saman (sevgili mangakamız veya oyuncular saman tadını nasıl bilip benzetiyorlarsa artık) bütün içeceklerin su tadında olması… Sadece şunun yüzünden öyle bir yerde yaşamak istemezdim, isterse dünyanın en kral oyunu olsun..

Anime içinde romantizm miktarı düşük. Bazı sahneler falan var elbette ama bir çoğu bana göre zorlama olmuş, doğal gelmiyor insana… Komedi sahneleri için de aynı şey geçerli. Ama animenin en çok içine çeken yanı, kafa karıştırıcılığı. SAO’nun aksine oyuncuların eline dünyayla ilgili bütün bilgiler verilip bitirmeleri istenmiyor, oyuncular dünyayı kendileri çözmek zorunda kalıyorlar. Bu da anime ilerlerken sürekli farklı bilgilerin açıklanabilmesini sağlıyor ve bunlar arasında bağlantı kurmayı izleyici için zevkli bir şekilde zorlaştırıyor. Ayrıca yeni icatlar, yemek yapabilme yolları, NPC’lerle ilişkiler derken serinin nasıl bittiğini fark etmiyorsunuz.

Ca1a6a197a708a7856a97bd49fb1494c - log horizon tanıtım ve i̇nceleme!! - figurex anime tanıtımları

Ancak bu tip bilgi fazlalığı olan bir animeye göre bence çizimler fazla çocuksu kalıyor. Bazı kısımlarda ecchi sahneler olsa da karakter tasarımları göze çok basit geliyor. Ama çok sevindirici bir özellik olarak, çoğu animede olan ve beni sinir eden şu banyo sahneleri bu animede çok az ya da hiç yok. Bunların dışında espriler de daha iyi olabilirdi diye düşünüyorum, konusunun aksine yaş itibariyle pek yüksek bir kitleye hitap edemiyor.

Anime içinde bir sürü ship, hatta üstüne bir de harem var (bazıları çocuk denebilecek yaşta olsalar da 🙁 Neyse ki çoğu tek taraflı). Bunun aksine bir özellik olarak ciddi romantik sahne çok nadir. Boyuna kızarmalar, bozarmalar, “ne yapsam da beni daha çok sevse” diye düşünmeler, bazen dümdüz yürüyüp karşılık almamalarla geçiyor. Favori shipim mi? Crusty x Lenessia. Her ne kadar kız aslında NPC de olsa…

Tumblr n1fl0zqjbt1qzd219o1 500 - log horizon tanıtım ve i̇nceleme!! - figurex anime tanıtımları

Ve bir türlü anlam veremediğim, belki de asla veremeyeceğim şey: Neden 2 sezon 50 bölüm boyunca aynı şarkı, farklı kliplerle ısıtılıp ısıtılıp sürülür arkadaş? Hani ilk sezon, aynı şarkının farklı kısımlarını yaptınız, hoş görürüz de ikinci sezon neden aynı ya? Hani öyle çok iyi bir şarkı falan da değil ona yanıyorum. Sonuç olarak çoğu zaman atlasam da “dataabaayss, dataabayss” diye yapıştı dilime çıkmıyor.

Ana karakterin iyi özelliği çok zeki olması, meraklı olması, olayları hızlı kavrayıp analiz edebilmesi ve en çok da muhteşem gözlük düzeltişi… Arkadaşın öyle bir düzeltişi var ki sadece parlasa neyse, bildiğin lazer fırlatıyor yav. Bizim de gözlüğümüz var da bir türlü çözemedik gitti şu işin sırrını, belki açıyla falan alakalıdır, neyse. Bulana helal olsun ve bir haber ediversin artık, biz de öğrenelim şunun sırrını.

Log horizon gif ile ilgili görsel sonucu

Diğer karakterlere gelirsek, büyük çoğunluğu önemli karakter değiller gözümde. Hatta anime içinde ana karakter dışında kimse önemli gelmiyor bana. Hep ana karakter yerine yan karakterlerden hoşlandığım halde bunda şöyle gönül rahatlığıyla sevecek yan karakter bir tek Crusty vardı, üstte dans eden arkadaş.

Sonuç olarak, tüm kötü özelliklerine rağmen fena sayılmaz. Anime biraz yavaş ilerliyor o yüzden sıkabiliyor, sabredene güzel. İzleyecek olanlara şimdiden iyi seyirler diliyorum ve görüşmek üzere 🙂

- log horizon tanıtım ve i̇nceleme!! - figurex anime tanıtımları

Diğer anime tanıtımları için TANITIMLAR sekmesine tıklayınız.

Back to list

Related Posts

One thought on “Log Horizon Tanıtım ve İnceleme!!

  1. Never4Ever dedi ki:

    Bu aralar log horizonu izliyorum, izlemeye çalışıyorum diyeyim 😀 çok keyif vermiyor açıkçası.SAO gerek müzikleri gerek çizimleri her türlü daha iyi log horizondan.Sadece oyun dünyasını pek derinlemesine anlatmıyor onu log horizon anlatarak durumu kurtarıyo ama sadece bu açıdan Sao’dan iyi diyebilirim.

Bir cevap yazın