Seinen Anime Önerileri !!

Herkese merhabalar,

Uzun zamandır anime önerileri köşesi ile ilgilenmemiştim. En sevdiğim seriler arasında yer alan Seinen anime serilerine uzun süredir başlamayı düşünüyordum.  Şöyle Seinen Anime Önerileri listelerine bir göz atayım dedim ve inanılmaz serilerle karşınızdayım. Şimdiden söyleyeyim buradaki sıralama en iyiden kötüye vs. değildir. Öyle yapmaya çalıştığımızda fanlar tarafından afaroz ediliyoruz 😀

1. Berserk

Dünya tarihinin en kanlı dönemlerinden birisi yaşanmaktadır. Savaşlar, katliamlar, açlık dünyanın her yerinde büyük bir sefalet hüküm sürmektedir. Yapılan katliamlar sırasında, ağaçta asılı duran ölü bir kadından bir bebek dünyaya gelir. Mucizevi bir şekilde dünyaya gelen bebeği oradan geçen paralı asker grubu fark eder. Bu paralı asker grubunun lideri olan Gambino‘nun sevdiği kadın, bebeği evlat edinmek ister veGambino‘da onu kıramaz. Kurtardıkları bebeğe Gutts ismini verirler. Fakat kısa süre sonra Gambino‘nun sevdiği kadın ölür. Kurtardıkları bebeğe bakmaya devam edenGambino, Gutts‘ı oldukça zor şartlarda yetiştirir. Küçüklüğünden beri savaş alanlarında büyümek zorunda kalan Gutts, her türlü ölüm tehlikesiyle karşı karşıya kalır. Hatta çocuk yaşta boyundan büyük kılıç taşımak zorundadır. İyi bir savaş tecrübesiyle büyüyen Gutts, ailesi olarak gördüğü Gambino‘nuyu etkilemek için elinden geleni yapmaktadır. Bir gün yine bir savaşta paralı askerlik görevini yerine getirirken , Gambino bacağını kaybeder. Etrafında ki insanlar başına gelen bu felaketlerin hepsinin Gutts‘ın uğursuzluğu yüzünden olduğunu iddia ederler. Yaşadıklarını daha fazla kaldıramayan Gambino , Gutss‘ı öldürmek için çadırına gider. Ailesi olarak gördüğü kişinin kendisini öldürmeye çalıştığını görünce büyük bir şok geçiren Gutts , kendini savunmaya çalışırken Gambino‘yu öldürür ve oradan kaçmaya başlar. Artık hayatta kimsesi kalmamıştır. Onun için sadece kılıcı vardır. Sadece kılıcını savurduğunda kendisini iyi hisseder. Geçimi paralı askerlik yaparak sağlamaya çalışır. Yine bir gün paralı askerlik yaparken çok güçlü bir adamı devirir. Bu da orada bulunan Şahinler Takımı Lideri Grifith‘in dikkatini çeker. Gutts‘ınŞahinler Takımı‘na katılmasını isteyen Grifith , onunla dövüşmek ister. Kazanan karşı tarafın her istediğini yerine getirmek zorundadır. Dövüşü Grifith kazanır. Bu dakikadan sonra Gutts‘ın hayatı tamamen değişecektir.

2.  Rainbow: Nisha Rokubou no Shichinin

1955 yılı Atom Bombası olayı sonrasında Japonya çok kötü bir durumdadır. Hayatını kaybetmiş binlerce insan , ortada kalmış çocuklar, suç oranındaki artış gibi bir çok dram yaşanmaktadır. 15-18 yaşları arasında 7 çocuk çeşitli suçlardan dolayı ıslah evine düşerler. Bu ıslah evinin cehennemden farkı yoktur. Şiddet, küçük çocuklara tecavüz ,yolsuzluk dahil her türlü kötülüğün kol gezdiği ıslah evine Sakuragi Rokurouta diğer altısından daha önce gelmiştir. Diğerlerinin de ıslah evine gelmesiyle birlikte onlara abilik yapmaya karar verir. Acı dolu, cehennem gibi bir hayatın ortasında muhteşem bir dostluk hikayesi sizleri bekliyor. 

3. Monster

Dr. Tenma, Almanya’da oldukça başarılı işlere imza atmış bir cerrahtır. Cerrahi dehası sayesinde hemen gözde haline gelen Dr. Tenma bir gün iki hasta arasında seçim yapmak zorunda kalır. Hastalardan bir tanesi prestijli bir politikacı diğeri ise fakir bir adamdır. Etrafındaki baskı nedeniyle durumu diğeri kadar ağır olmayan politikacıyı seçen Tenma yüzünden fakir adam ölür. Ölen adamın karısının serzenişiyle büyük bir vicdan azabı yaşamaya başlayan Tenma , bir gün yine benzer bir durum da kalır. Yine zengin ve prestijli bir adam ve kafasından vurulmuş bir çocuk. Dr. Tenma bu sefer seçimini çocuktan yana yapar. Fakat bu olay ona biraz pahalıya mal olacaktır. Hastane yönetimi tarafından yetkileri düşürülür, sevgilisi tarafından terk edilir. Fakat başına gelen en kötü şey kurtardığı çocuğun azılı bir katil olmasıdır. Hastahaneden 3 kişiyi öldürerek kaçan çocuğun işlediği cinayet Tenma’nın üzerine kalır. İşin kötüsü çocuk seri cinayetler işlemeye devam eder. Kurtardığı canavarı yok etme görevi büyük bir vicdan azabı çeken Tenma’ya kalır. Tenma’nın bundan sonraki amacı kurtardığı canavarı bulup öldürmektir. 

4. Mushishi

Mushi dünya üzerindeki en ilkel yaşam formlarıdır. Yalnızca “varlık” dan başka hiçbir amaç veya amaç olmadan var olurlar. Bunlar, “iyi” ve “kötü” kelimelerinin tam arkasında yatar. Mushi sayısız formda var olabilir. Bitkiler, hastalıklar ve hatta gök kuşağı gibi  gibi doğal dünyadan her şeyi taklit edebilirler. Ancak  Mushiler‘i, canlı dünyasında yaşayan basit varlıklar demek sadece muğlak bir tanımıdır; bunlara bir yaşam biçimi olarak çağırmak aşırı basitleştirmedir. İnsanın çoğunluğu varlıklarının farkında olmadığı için Mushi hakkında ayrıntılı bilgi azdır. Peki Mushi nedir ve neden varlar? Bu soru Ginko‘nun aklından çıkmayan tek soru. Mushishi, dünya hayat hiyerarşisinde yerlerini anlama umuduyla Mushi‘yi araştıranlara denir. Ginko, hepsi bir cevap bulmak uğruna Mushi‘ye bağlı olabilecek olayların söylentilerini takip eder. Sonuç ; hayatın kendisinin anlamını doğurabilir.

5. Ping Pong The Animation

Makoto Tsukimoto sakin sessiz yapılı bir çocuktur ve insanlar ona Smile diye seslenir. Yukata Hoshino ise onun aksine çok hareketli ve yerinde duramayan birisidir. Onun lakabı ise Peco‘dur. Çocukluk arkadaşları  olan Makoto Tsukimotove Yukata Hoshino vakit geçirmek için sık sık masa tenisi oynamaktadırlar.  Okulun masa tenisi kulübüne katılırlar. Hobi olarak sevdikleri bu spora doğal yetenekleri vardır. Fakat Makoto Tsukimoto‘nun masa tenisine olan yeteneği olağanüstüdür. Mütevazi karakterinden dolayı  Yukata Hoshino‘ya her maçta bilerek yenilir. Okulun masa tenisi kulübü ile ilgilenen öğretmenleri Smile‘ın doğal yeteneğini fark eder ve onu Peco‘yu yenmesi için motive etmeye başlar.

6. Hellsing Ultimate

Avrupa‘da büyük bir teşkilat olan Hellsing yapılanması vampirlerle savaş amacıyla kurulmuştur. Kendi yaptıkları bir chip sayesinde yapay vampir üretmeye başlayan bu teşkilatın başı ürettikleri bu vampirlerle derde girer. Yapay vampiler etrafta dehşet saçmaktadır. Teşkilatın en önemli silahı Alucard isimli bir vampirdir. Kişisel sebepler dolayı insanlara yardım eden Alucard bir gün yine saldırıya uğramış bir köye gider. Köydeki biri hariç tüm polisler ölmüştür. Geriye kalan acemi polis Seras içinAlucard bir teklif sunar. Ya ölecektir ya da Alucard‘ın kanını içip vampir olacaktır.Seras vampir olmayı seçer. Bu dakikadan sonra Alucard‘dan ayrılmayacaktır.

7. Space Brothers

Mutta‘nın yaşamı dibe vurmuştur. Mesleğinden oy birliği ile kovulur ve şimdi de ailesi geri dönmek zorunda kalır. Bu arada, küçük kardeşi Hibito astronot olmak için eğitim alıyor ve tam anlamıyla roket kullanıyordur. Mutta‘nın hayal ettiği aynı kariyer. Peki hayallerinin peşinden gitmek için çok mu geçtir? Mutta‘nun ailesi ve arkadaşları gizlice öz geçmişini astronotluk eğitimi alabileceği bir kuruma gönderir. Bundan sonrası tamamen Mutta‘ya kalmıştır. Hayatını değiştirmek ve ayak izini aya koymak için neye ihtiyacı vardır? Yıldızlarla dolu bir yolda en zor olan adım daima başlangıçtır. Çarpışma ve yanmanın sadece laftan ibaret olmadığı bu yolu seçmek Mutta‘nın hayatında aldığı en büyük risk olacaktır. Ancak, şimdiye kadarki en iyi destek ekibiyle, belki de içerideki kıvılcımı alevlendirmek ve hepsinden önemlisi mum yakmak için ihtiyaç duyduğu şeyleri bulacaktır!

8. Baccano!

1930‘ların başında Chicago‘da kıtalar arası tren Flying Pussyfoot efsanevi yolculuğuna başlıyor ve bu yolculuk ülkenin her yerinde kan izi bırakacaktır. Aynı zamanda New York‘taki iddialı bilim adamı Szilard ve isteksiz yardımcısı Ennis, ölümsüz iksiri için eksik şişeler arıyordur. Buna ek olarak, mafya grupları arasında bir savaş daha da kötüye gidiyordur ve 1711‘de Advena Avis‘te simyacılar ölümsüzlüğün bedelini öğrenmek üzeredir. Farklı gruplardan insanların ölümsüzlük iksiri çevresinde yaşadığı trajik olaylara dair kurgusu güzel bir anime.

9. Ghost In Shell

2029 yılında, Sibernetik alanındaki ilerlemeler, insanların neredeyse tüm vücut parçalarını ve organlarını robotik ile değiştirmelerine olanak tanır. Bu protezler aracılığıyla zayıflar güçlü olmaya başlar ve ölmek yeni bir hayat anlamına gelir. AI, cyborg‘lar ve değiştirilmemiş insanlardan oluşan çeşitli bir ekip olan Niihama Şehri‘nin Kamu Güvenliği Bölümü (Hong Kong’dan esinlenilmiş kurgusal bir ortam) yolsuzluk ve terör olaylarını araştırmalıdır. Binbaşı Motoko Kusanagi, bir çocukluk kazası yüzünden tam vücut protezine sahiptir. İkinci komutanı Batou ve bilgi uzmanı Ishikawa’ya ikinci bir görev verilir : Sadece “Kuklacı” olarak bilinen bir bilgisayar korsanını araştırmak. Ancak Motoko ve ekibinin keşfettiği gibi, işler hiç bu kadar basit değildir. Ghost In The Shell, daha yavaş sanatsal dizilerle karışık yoğun aksiyon sahneleri ve bir o kadar ileri teknoloji çağında kişinin ruhu, cinsiyeti ve insani kimliğiyle ilgili birçok felsefi sorunun bulunduğu fütüristik bir gerilim animesidir.

10.  Mononoke

“Şifa Satıcısı”, feodal Japonya’da, “Mononoke” olarak adlandırılan kötücül ruhları aramak için dolaşan okültun ölümcül ve gizemli bir ustasıdır. Bu ruhlardan birisini bulduğunda, onu basitçe öldüremez. Kuvvetli Exorcism Kılıcı‘nı kullanmak ve onunla savaşmak için önce Formunu, Hakikatini ve Nedeni öğrenmelidir.O şiddetli psikolojik analiz ve dikkatli araştırmalarla başlamalıdır . Son derece tehlikeli bir adım olan Monokoke ile yüzleşmek için daha önce karşılaşması ve onunla baş etmesi gerekmektedir. Şifa Satıcı‘nın yolculuğu, hamile bir kadının Shino‘nun nihayet dinlenebileceği bir yer bulduğu eski bir otele götürür.Sahibi gönülsüz olarak onu son boş odaya yerleştirir. Ancak, yerleştikçe, odanın ölümcül bir Monokone grubu olan Zashiki Warashi tarafından istila edildiğini hemen anlar. Avcı sezgileri sayesinde , Şifa Satıcı‘sı Zashiki Warashi‘nin yeniden can vermesinden önce Form, Gerçek ve Nedeni keşfetmek için soruşturma başlatır.

11. One Outs

Lycaons adlı beyzbol takımının vurucusu Hiromichi Kojima, antrenman yapmak için Okinawa’ya gider. Burada atış hızı 130 km/h’yi (beyzbol için düşük sayılır) geçmeyen ama “One Outs” adlı oyunda kumar oynayarak hiç kaybetmeyen Toua Tokuchi ile karşılaşır. One Outs adlı oyunun kuralı basittir. Birisi topu atmaktadır, bir başkası da vurmaya çalışmaktadır. Tokuchi’nin atış becerilerinden etkilenen Kojima, onunla iddiaya girer. Öyle ki, Tokuchi kazanırsa Kojima profesyonel beysbol kariyerini sonlandıracaktır fakat Kojima kazanırsa Tokuchi’nin sağ kolu onun olacaktır. Nitekim biraz kurnazlıkla da olsa Kojima kazanır ve Tokuchi’den sağ kolunu Lycaons için kullanmasını ister. Lakin Lycaons’un paragöz başkanı ki para kazanacaksa takımının kaybetmesine seve seve razı gelir, kariyeri olmayan Tokuchi’yi takıma almak istemez ve aralarında özel bir kontrat yapmaya karar verirler. “One Outs” adı verilen bu kontrata göre Tokuchi oyun dışı bıraktığı her kişi başına 5.000.000 Yen (yaklaşık 116 bin Türk lirası) alacaktır. Fakat kaybederse 50.000.000 Yen (1,116 bin Türk lirası) borca girecektir. Yani Tokuchi’nin karşısında sadece rakip takımlar değil, kendi takımının paragöz başkanı da vardır.

12. Gyakkyou Burai Kaiji: Ultimate Survivor

Kaiji Itou, eski meslektaşı tarafından aldatılıncaya kadar günlerini bira içerek ve tekerlek kapakları çalarak geçiren kayıtsız, iyi davranan bir adamdır. Aniden büyük bir borcun altında kalan Kaiji‘ye , gemi yollarındaki yasa dışı yer altı kumarına katılmak için şüpheli bir anlaşma teklif edillir. Bu, cehennem gibi yeni hayatının başlangıcı ve hayatı tehdit eden akıl oyunları, hile ve aldatmacanın Roller Coaster’ına  davet demektir. Nobuyuki Fukumoto‘nun ünlü kumar manga serisinin ilk girdisine dayanan Gyakkyou Burai Kaiji: Ultimate Survivor şanssız kahramanımıza, sadece diğer insanlarla değil, aynı zamanda onların sanslarının gizemleriyle savaşmak zorunda kalır. Kaiji, insanların sırtları duvara yaslandığında, insan doğasının en kötü taraflarının yüzeye çıkmasını ve tüm insanların en korkunç tehlikelerinin açgözlülük, paranoya ve insan hayatta kalma içgüdüsünün ne kadar korkunç olabileceğini keşfeder. 

13. Black Lagoon

Tayland‘ın Roanpur şehri kilisenin ve yetkililerin bile pis işler çevirdiği, yolsuzluk ve sahtekarlığın kol gezdiği bir şehir haline gelmiştir. Mahkumlar ve suçlular için bir cennet olan kent, genellikle yerel suç örgütleri tarafından harekete geçirilen yasa dışı faaliyetlerin ve operasyonların merkezi olmakla ün yapmıştır. Sıkıcı ve monoton bir yaşam süren Rokurou Okajima, Güneydoğu Asya’ya işi sebebiyle seyahat fırsatı bulur fakat iş gezisi sırasında Black Lagoon adı verilen bir örgüt tarafından kaçırılır. Grup onu, çalıştığı yerle yaptığı müzakerelerde başarısız olunca pazarlık kozu olarak kullanmayı planlıyordur. İşler umdukları gibi gitmez ve patronu Rokurou‘ya ne olduğunu umursamaz. Şirketi tarafından ihanete uğrayan Rokurou, Black Lagoon‘a katılmaya karar verir. Hayatta kalmak için, yeni çevreye çabucak adapte olmalı, kan dökmeye ve sıkıntıya hazırlanmalıdır.

14. ef: A Tale of Memories

Noel arifesinde Hiro Hirono, bir çanta hırsızını kovalamak için bisikletini ödünç veren Miyako Miyamura’yla tanışır. Hiro, bisikletini kırar ve ikisi beklenmedik bir şekilde Noel Arifesini birlikte geçirmek zorunda kalır. Hatta aynı liseye gittiklerini keşfedince kazara tanışmalarıyla başlayan ilişkileri daha da gelişir. Bu, Hiro‘nun çocukluk arkadaşı Kei Shindou‘nun kıskançlık yapmasına sebep olur. Bu, mükemmel kareler hedefleyen, oldukça kadınsı bir fotoğrafçı olan Kyosuke Tsutsumi‘nin gözüne takılır. Başka bir yerde kızların beyaz atlı prensi olmanın hayallerini kuran bir çocuk olan Renji AsouKei‘nin ikiz kardeşi olan aşırı utangaç Chihiro Shindou ile terk edilmiş bir istasyonda yalnız başına kitap okurken tanışır. İkisi çabucak arkadaş olurlar ve sonunda birlikte bir roman yazmaya karar verirler. Bununla birlikte Renji, onun küçükken geçirdiği bir sakatlık dolayısıyla sahip olduğu sonsuz geçici belleği öğrenince kendisini ve hayallerini sorgulamak zorunda kalacaktır. İki gizemli yetişkin tarafından yönlendirilen bu gençlerin ilişkileri, sevgi, reddetme, kabul ve anıların kalbiyle geçen bir masalda birbirine karışır.

15. Tatami Galaxy

Çiçeği burnunda üniversiteli olmuş ana kahramanımız Watashi 4 yıllık üniversite hayatını hangi klüp aktiviteleri ile geçirerek değerlendireceği konusunda heyecanlı ve bir o kadar da kararsızdır. Şimdiye kadar sosyal ilişkilerde sorunlar yaşamış ve asosyal bir kişiliğe sahip kahramanımız karşısına çıkan çöpçatanlık tanrısı Seitarou Higuchi‘nin kendisini güzel ve zeki mühendislik öğrencisi Akashi ile sevgili yapacağını duyunca buna inanmaz ve görenlerin çoğu zaman bataklık canavarına benzettiği haylaz Ozu ile birlikte tüm zamanını mutlu mesut sevgililerin ilişkilerini sabote etmeye adar. Ozu‘ya uyup, boşa giden 2 yılının ardından pişmanlıkla bakan Watashi kendini zamanda yolculuk ederek 2 yıl öncesinde üniversitenin açılış gününde bulur. Ne var ki ne kadar başa dönerse dönsün, hangi klübü seçerse seçsin her seferinde bu durum fiyasko olmuş 2 yılla sonlanmaktadır.

16. Planetes

2075‘te uzay yolculuğu artık sadece bir rüya değil, insanlık için günlük gerçekliktir. Bilim ve teknolojideki ilerlemeler, ayın sömürgeleştirilmesine, dış alanların ticarileşmesine ve büyük alan şirketlerinin kurulmasına yol açar. İyimser bir kadın olan ve cosmos ile ilgilenen Ai Tanabe, Dünya ve Ay arasında yer alan tehlikeli oluşumları ortadan kaldırmakla görevli bir şirket olan  Technora‘ya katılır. Bununla birlikte, Ai , katıldığı birimin ne kadar beğenilmediğini keşfeder. Katıldığı birimle insanlar sürekli dalga geçer, şirket mali konuda çok umursamaz ve Oyuncak Kutusu diye adlandırılan çürük bir gemiye binmek zorunda kalır. Söylentilere aldırmadan sabırla baş vurduğu birime giden Ai, tecrübeli Philippe Myres, gizemli ve sıkı dudaklı geçici işçi Edelgard Rivera, sıcak kanlı ve tutkulu Hachirota Hoshino ile tanışır.

17.  Ergo Proxy

 

Kubbeli Rondo şehri içinde, Dünya’daki son insan medeniyetlerinden biri yatıyordur. Binlerce yıl önce, küresel bir ekolojik felaket gezegeni mahveder; Şimdi, bu alanların dışındaki hayat neredeyse imkansızdır. İnsanlığın iyileşmesini hızlandırmak için insana benzeyen robotlar olan “AutoRes”, insanlara günlük hayatlarında yardımcı olmak için yaratılmıştır. Bununla birlikte, AutoRes “Cogito Virüsü” olarak adlandırılan gizemli bir hastalığa yakalanır ve bu da kendilerine farkındalık kazandırır. Roma hükümdarı torunu Re-l Mayer, AutoReiv ortağı Iggy‘nin yanı sıra bu fenomeni araştırmayla görevlendirir.Fakat rutin soruşturma hızla komploya dönüşen Real, insanlığın en karanlık günahlarıyla karşı karşıya kalır. Romdo‘nun başka yerinde ve Vincent Yasası adı altındaki AutoReiv uzmanı, gerçeküstü olaylar onun etrafında ortaya çıkmaya başladığında da şeytanlarla yüzleşmelidir. Pino olarak adlandırılan Re-l, Iggy, Vincent ve çocuk AutoReiv, muhtemelen Romdo‘nun gizemlerini ortaya çıkarmaya ve nihayetinde “Proksiler” olarak adlandırılan efsanevi canlıların gerçek amacını keşfetmek için mücadele ederek olası bir hizip oluşturacaktır.

18. Mardock Scramble

Rune Balot, Mardock Şehrinde aşağılık bir genç fahişedir. Bir gün, Shell adlı, iddialı bir casino müdürü ile tanışır ve her şeye sahip olur. Sahte masumiyet, sahte bir geçmiş ve Shell‘in verdiği sahte hayatla yenilenen Balot, minnettar hisseder. Ancak Shell‘in ona neden bu kadar yardımcı olduğuna bir türlü anlam veremez ve onun geçmişini araştırmak için bilgisayara bir göz atar. Bunun hayatını büyük ölçüde değiştirecek bir hata olduğu ortaya çıkar. Shell, yaptıklarını öğrendiğinde, arabasını patlatarak onu yakmaya çalışacaktır. 

19. Texhnolyze

Texhnolyze, yıllarca ihmal ve onarım eksikliği nedeniyle parçalanan, insan yapımı bir yer altı şehri olan Lux şehrinde gerçekleşir. Lux vatandaşları, evlerini basitçe “şehir” olarak adlandırmaya ve kendi aklı ve iradesine sahipmiş gibi davranmaya başlarlar. Bu şehirde üç grup arasında sürekli savaşlar olur. Texhnolyze‘yi kontrol eden yeraltı dünyasıyla işbirliği yapan bir grup “profesyonel”Organo‘nun işini bozmaya çalışan popülist bir grup olan Kurtuluş Birliği, ve Texhnolyzes yeteneklerini kişisel kazanç için kullanan genç bireylerden oluşan bir grup, Racan.

Ichise , Lux‘da bir ödül savaşçısı olarak kendine yer edinmiş bir yetimdir. Bir gün bir kavga teşvikçisi onunla uğraşır ve takip eden kavga neticesinde Ichise‘nin kolunu ve bacağını kaybetmesine neden olur. Ölmeden hemen önce, Ichise, onu, yeni tasarlanan Texhnolyze‘nin test konusu olarak kullanan bilim adamı Eriko Kamata tarafından bulunur. Ichise, bu güçlü ve yeni ekstremitelerle, Organo‘nun lideri Oonishi için çalışmaya başlar. Kısa sürede, olası gelecekleri görme gücüne sahip olan gizemli bir genç kız Ran‘la karşılaşır. Birlikte, Lux‘ın savaşın ve çöküşün eşiğinde olduğunu ve şehri kurtarabilecek tek kişinin bu olduğunu fark ederler. 

20. Serial Experiments Lain

Lain Iwakura, babası, anne ve ablasıyla yaşayan bir sekizinci sınıf öğrencisidir. Fazlasıyla içine kapanık ve asosyal olan bu karakter, bilgisayar başında saatler geçiren 14 yaşında bir kız çocuğudur.Bir gün, okuldan tanıdığı bir kızın garip ölümü ardından bir e-posta alır. E-posta da bedenen öldüğünü fakat ruhen Wired‘da yaşadığını söylüyordur. Toplu halde tüm okula gönderilen bu e-postadan sonra Wired‘a ilgi duymaya başlar ve bilgisayar üzerinde hakimiyeti olmasından dolayı kısa sürede popüler olur. Fakat Wired‘da zaman geçirdikçe gerçek hayattan kopmaya ve garip olaylar yaşamaya başlayacaktır. 

21.  Knights of Sidonia

Bilinen bir iletişim yöntemi olmayan garip bir uzaylı ırkından Gauna, güneş sistemini yok ettiğinden beri bin yıl geçer. İnsanlığın bir kısmı Sidonia gibi aşırı tohum gemileri kullanarak kaçmayı başarır ve bu da uzaydan sürüklerken nüfusu korumasını sağlar. Nagate Tanikaze, geminin derinlerinde yetiştirilen genç bir adamdır. Grades adı verilen dev robot silahları denemek için eğitim almaya başladığında, Nagate, Tsugumori olarak bilinen efsanevi birimi kontrol etmekle görevlendirilir. Nagate ve diğer pilotları hayatlarını insanlığın hayatta kalması için son savaşta Gauna‘ya karşı koyarlar.

22. Psycho-Pass

Teknoloji dünyasının gelişmesiyle birlikte sadece yaşam standartları değil suç seviyeleri de bir o kadar hızla gelişmektedir. İnsanlık Psycho Pass adlı bir cihaz geliştirmiştir. Bu cihaz insanlardaki suç potansiyelini ölçer , insanları yargılar ve Dominators adlı silahlara bildirir. Dominators ise cihazın belirlediği suçluları infaz eder. Akane Tsunemori özel bir güvenlik okulundan dereceyle mezun olmuş oldukça yetenekli birisidir. Unit 1 adı verilen Dominators’leri kontrol eden ekibin başına getirilir. Fakat aslında insanlar silahları değil , silahlar insanları kontrol ediyordur. İnsanoğlunun kendi eliyle yarattığı teknoloji yine onun en büyük düşmanı olacaktır.

23. Chobits 

Hideki üniversite okumak için bir köyden Tokyo‘ya gelen bir öğrencidir. Tokyo‘ya geldiğinde etrafa çok yabancı kalır. Herkesin yanında bir kız olduğunu fark eder fakat bu kızların başından bir şey çıkmaktadır. Hideki, sonraları etrafından, bunların birer robot olduğunu öğrenir. Kendisi de bir tane almayı çok ister fakat parası yoktur. Bir gün evine giderken çöpte bir robot görür. Onu evine alır. Robotun tek diyebildiği“Chii”dir… Hideki ona chii adını verir. O sıralar ortalıkta “Chobitler” dedikodusu dolaşmaktadır. Acaba yavaş yavaş her şeyi öğrenen ve dedikodudaki gibi duyguları olanchii, bir chobit midir? Hideki, chii’nin geçmişini araştırmaya başlar…

24. Darker than Black

Tokyo‘da 10 yıl önce meydana gelen bir olay hala gizemini korumaktadır. Cehennem Geçidi denilen bir alan meydana gelmiş ve bu alanın ortaya çıkmasıyla birlikte çeşitli psişik güçlere sahip insanlar da var olmaya başlamıştır. Bu alanın gizemini çözmek isteyen Hei ve görme engelli arkadaşı Yin‘in maceralarını anlatan sürükleyici bir seri.

25. Jormungand

Seri genç silah taciri Koko Hekmatyar‘ın, HCLI adlı örgüt altında gizlice silah satmasını ve çılgınlıklarını konu alır. Örgütün altında resmi olmayan bir şekilde bir çok ülkeye gizlice silah sattığı için, bu işi yaparken hem örgütün üyelerinden hem de ülkenin hukuki kurallarından kaçmaktadır. Genelde kıdemli eski askeri üyeleri olan koruma grubuyla seyahat eder. Grubunun son üyesi Jonah, silah kullanımında yetenekli olup ironik bir şekilde silahlardan nefret etmektedir. Ayrıca duygularını hiç belli etmez ve grubun en genç üyesidir. Jonah ailesinin intikamını almak için silah tacirinin grubuna katılır ve hikaye başlar.

26. Fate/ Zero

Kutsal Kase Savaşı, her şeye gücü yettiği söylenen ve kazananın tek bir dilek hakkını gerçekleştirecek olan Kutsal Kase için 7 büyücünün çağrıldığı, tarihten kahramanlar olan efsanevi savaşçılarla verilen ölümüne bir savaş. Kahramanlar 7 sınıfa ayrılır, bunlar ”Saber, Archer, Lancer, Rider, Caster, Assassin, Berserker”. Bu tarihten kahramanlar geçmişten veya gelecekten, her zaman diliminden olabilir. Kral Arthur’dan Hasan Sabbah’a, Büyük İskender’den Atilla’ya, Gılgamış’tanCengiz Han’a. Her türlü efsane, mitoloji ve benzeri şeyler mümkün.

27. Drifters 

Shimazu ToyohisaSekigahara Savaşı’nda büyük bir mücadele verirken ağır bir şekilde yaralanır. Yaralı bir şekilde, sürünerek klanına dönmeye çalışırken kendisini beyaz , sıra sıra kapılar olan bir odada bulur. Odanın ortasında bir masada bir adam onu beklemektedir. Adamı düşman zannedip üstüne saldırdığı sırada, masada ki adam bir kapı açar ve onu başka bir dünyaya gönderir. Kendinden geçmiş bir şekilde yatarken iki Elf çocuğu tarafından bulunur. Elf çocukları onun Elf kulakları olmadığını anladığında onun bir Drifter olduğunu düşünür ve diğer Drifter’ların yanına götürürler. Drifter, bu ülkeye Kara Kral‘a karşı savaşmak için gönderilen, tarihin çeşitli dönemlerinden seçilen savaşçılardır. Kara Kral insanlıktan nefret etmektedir ve insanlığı yok etmenin peşindedir. Shimazu Toyohisa, gözünü açtığında harabe bir binanın içinde iki tane garip adamla karşılaşır. İsimlerinin Oda Nobunaga ve Nasu Yoichi Suketaka olduğunu öğrendiği bu garip adamlarla oldukça ilginç ve trajik bir maceraya atılacaktır. Kısacası birbirinden deli adamlar bir araya gelirse ne olur diyebiliriz ?

28. Gungrave 

Brandon Heat ve Harry MacDowel kardeş denebilecek kadar yakın iki arkadaştır. Suç örgütlerinin hükmettiği bir dünyada, küçük bir çete üyeliğiyle devam eden sıradan hayatları, en acımasız suç örgütü olarak görülen Millennion örgütüne katılmakla tamamen değişir. Harry güç açısından kendini ispat etmek isterken, Brandon‘ sevdiği kadını korumak amacıyla örgüte katılmıştır. En yakın arkadaşı ve sevdiği kadın arasında kalan Brandon, Harry tarafından öldürülür. Peki bu bir son mudur?

29. The Parayste

Bir gün dünyada daha sonra ‘’parazit’’ olarak adlandırılacak solucana benzer yaşam formları ortaya çıkar. Parazitler ortaya çıktıkları yerde ki en yakın insanın beynini ele geçirmeye başlar. Ele geçirmek derken beyni tamamen yemekten bahsediyorum. Yani parazit birinin beynine girmeyi başarırsa o kişi artık ölmüştür. Sıradan bir lise öğrencisi olan  17 yaşında olan Izumi Shinichi bir gece uykusunda parazitlerden birinin saldırısına uğrar. Fakat parazit başarısız olur veIzumi’nin sağ koluna girer. Izumi önce bunun kötü bir rüya olduğunu düşünse de bunun rüya olduğunu çok geçmeden anlar. Sağ kolunun yerini alan canlı ile konuşur. Canlı ona başarısız olduğunu amacının başını yemek iken sağ kolunu yediğini söyler. Canlı, Izumi’nin sağ kolunu yediği içinde artık başka bir organın yerine geçememektedir. Izumi canlıya sağ anlamına gelen Migi adını koyar. Böylece ikisinin arasında gönülsüz bir ortaklık doğar . Serimiz bu şekilde başlıyor.

30. Steins ; Gate 

 Okabe Rintaro, Akihabara’da laboratuvar olarak kullandığı küçük bir dairede yaşayan zeki ama bir o kadar da garip bir bilim adamıdır. Yetenekli bir hacker olan Daru ve çocukluk arkadaşı Mayuri ile “Geleceğin İcatları” adını verdikleri laboratuvarda mikrodalga fırınını geçmişe mesaj göndermeyi başaran bir aygıta dönüştürmeyi başarmıştır. Okabe geçmişe her mesaj gönderişinde dünya çizgisi değişmekte ve dünya akışı farklılaşmaktadır. Lakin bu değişiklikleri fark edebilen bir tek Okabe’dir. Okabe, laboratuvara katılan yeni üyeleri Makise Kurisu ile D-Mail adını verdikleri geçmişe mesaj gönderen icatlarını geliştirerek bir zaman makinesi yapmaya çalışırlar. Öte yandan Daru ve IBM 5100 sayesinde hackledikleri Cern belgelerinden çok önemli veriler elde ederler. Okabe ve ekibi zamanın akışı ile oynamaya başladıkça ortaya istenmeyen sonuçlar çıkmaya başlar ve zaman çizgisini yeniden eski haline bir tek Okabe geri getirebilir.

 

Leave a Reply
  1. Teşekkürler Tsunade. Çok güzel bir liste olmuş.Bırakacağını söylediğinde gitti güzelim olası listeler diye hayıflanmıştım.Kararından vazgeçmen sevindirdi. Site ile ilgili bir sıkıntı var.Yorum yazarken otomatik yenileniyor sayfa. Keşke Disqus yorum özelliğini kaldırmaysaydınız. Rahat şekilde yorum yazıp iletişime geçebiliyorduk.Bu yönden beğenmedim gerçekten.

    • İnanırmısın bende sen yazınca farkettim 😀 Hemen bizim admini uyarıyorum Disguss kalkmış diye 😀 Şu sıralar sitede değişikliğe gidiyoruz. Bir karışıklık olmuş sanırım 😀

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kiseijuu Anime Tanıtım Ve İnceleme

Zankyou no Terror İnceleme