Herkese merhabalar,

Uzun zamandır anime önerileri köşesi ile ilgilenmemiştim. En sevdiğim seriler arasında yer alan Seinen anime serilerine uzun süredir başlamayı düşünüyordum.  Şöyle Seinen Anime Önerileri listelerine bir göz atayım dedim ve inanılmaz serilerle karşınızdayım. Şimdiden söyleyeyim buradaki sıralama en iyiden kötüye vs. değildir. Öyle yapmaya çalıştığımızda fanlar tarafından afaroz ediliyoruz 😀

1. Berserk

Asdfghjkl 2 - seinen anime önerileri!! - figurex anime önerileri

Dünya tarihinin en kanlı dönemlerinden birisi yaşanmaktadır. Savaşlar, katliamlar, açlık dünyanın her yerinde büyük bir sefalet hüküm sürmektedir. Yapılan katliamlar sırasında, ağaçta asılı duran ölü bir kadından bir bebek dünyaya gelir. Mucizevi bir şekilde dünyaya gelen bebeği oradan geçen paralı asker grubu fark eder. Bu paralı asker grubunun lideri olan Gambino‘nun sevdiği kadın, bebeği evlat edinmek ister veGambino‘da onu kıramaz. Kurtardıkları bebeğe Gutts ismini verirler. Fakat kısa süre sonra Gambino‘nun sevdiği kadın ölür. Kurtardıkları bebeğe bakmaya devam edenGambino, Gutts‘ı oldukça zor şartlarda yetiştirir. Küçüklüğünden beri savaş alanlarında büyümek zorunda kalan Gutts, her türlü ölüm tehlikesiyle karşı karşıya kalır. Hatta çocuk yaşta boyundan büyük kılıç taşımak zorundadır. İyi bir savaş tecrübesiyle büyüyen Gutts, ailesi olarak gördüğü Gambino‘nuyu etkilemek için elinden geleni yapmaktadır. Bir gün yine bir savaşta paralı askerlik görevini yerine getirirken , Gambino bacağını kaybeder. Etrafında ki insanlar başına gelen bu felaketlerin hepsinin Gutts‘ın uğursuzluğu yüzünden olduğunu iddia ederler. Yaşadıklarını daha fazla kaldıramayan Gambino , Gutss‘ı öldürmek için çadırına gider. Ailesi olarak gördüğü kişinin kendisini öldürmeye çalıştığını görünce büyük bir şok geçiren Gutts , kendini savunmaya çalışırken Gambino‘yu öldürür ve oradan kaçmaya başlar. Artık hayatta kimsesi kalmamıştır. Onun için sadece kılıcı vardır. Sadece kılıcını savurduğunda kendisini iyi hisseder. Geçimi paralı askerlik yaparak sağlamaya çalışır. Yine bir gün paralı askerlik yaparken çok güçlü bir adamı devirir. Bu da orada bulunan Şahinler Takımı Lideri Grifith‘in dikkatini çeker. Gutts‘ınŞahinler Takımı‘na katılmasını isteyen Grifith , onunla dövüşmek ister. Kazanan karşı tarafın her istediğini yerine getirmek zorundadır. Dövüşü Grifith kazanır. Bu dakikadan sonra Gutts‘ın hayatı tamamen değişecektir.

2.  Rainbow: Nisha Rokubou no Shichinin

Aatjgkfg4assozukkysf2t7sd dpao5hywdcsmbdltlf e2nmygraj mdybhwgxniruo joqkg7cezfvn46oc6qijxpj5etkpe0zkngur1w pvcb5t2oeoaczkdp2fqcxprr4q - seinen anime önerileri!! - figurex anime önerileri

1955 yılı Atom Bombası olayı sonrasında Japonya çok kötü bir durumdadır. Hayatını kaybetmiş binlerce insan , ortada kalmış çocuklar, suç oranındaki artış gibi bir çok dram yaşanmaktadır. 15-18 yaşları arasında 7 çocuk çeşitli suçlardan dolayı ıslah evine düşerler. Bu ıslah evinin cehennemden farkı yoktur. Şiddet, küçük çocuklara tecavüz ,yolsuzluk dahil her türlü kötülüğün kol gezdiği ıslah evine Sakuragi Rokurouta diğer altısından daha önce gelmiştir. Diğerlerinin de ıslah evine gelmesiyle birlikte onlara abilik yapmaya karar verir. Acı dolu, cehennem gibi bir hayatın ortasında muhteşem bir dostluk hikayesi sizleri bekliyor. 

3. Monster

Monster. Series. Full. 1608686 - seinen anime önerileri!! - figurex anime önerileri

Dr. Tenma, Almanya’da oldukça başarılı işlere imza atmış bir cerrahtır. Cerrahi dehası sayesinde hemen gözde haline gelen Dr. Tenma bir gün iki hasta arasında seçim yapmak zorunda kalır. Hastalardan bir tanesi prestijli bir politikacı diğeri ise fakir bir adamdır. Etrafındaki baskı nedeniyle durumu diğeri kadar ağır olmayan politikacıyı seçen Tenma yüzünden fakir adam ölür. Ölen adamın karısının serzenişiyle büyük bir vicdan azabı yaşamaya başlayan Tenma , bir gün yine benzer bir durum da kalır. Yine zengin ve prestijli bir adam ve kafasından vurulmuş bir çocuk. Dr. Tenma bu sefer seçimini çocuktan yana yapar. Fakat bu olay ona biraz pahalıya mal olacaktır. Hastane yönetimi tarafından yetkileri düşürülür, sevgilisi tarafından terk edilir. Fakat başına gelen en kötü şey kurtardığı çocuğun azılı bir katil olmasıdır. Hastahaneden 3 kişiyi öldürerek kaçan çocuğun işlediği cinayet Tenma’nın üzerine kalır. İşin kötüsü çocuk seri cinayetler işlemeye devam eder. Kurtardığı canavarı yok etme görevi büyük bir vicdan azabı çeken Tenma’ya kalır. Tenma’nın bundan sonraki amacı kurtardığı canavarı bulup öldürmektir. 

4. Mushishi

Ginko. (mushishi). Full. 1778047 - seinen anime önerileri!! - figurex anime önerileri

Mushi dünya üzerindeki en ilkel yaşam formlarıdır. Yalnızca “varlık” dan başka hiçbir amaç veya amaç olmadan var olurlar. Bunlar, “iyi” ve “kötü” kelimelerinin tam arkasında yatar. Mushi sayısız formda var olabilir. Bitkiler, hastalıklar ve hatta gök kuşağı gibi  gibi doğal dünyadan her şeyi taklit edebilirler. Ancak  Mushiler‘i, canlı dünyasında yaşayan basit varlıklar demek sadece muğlak bir tanımıdır; bunlara bir yaşam biçimi olarak çağırmak aşırı basitleştirmedir. İnsanın çoğunluğu varlıklarının farkında olmadığı için Mushi hakkında ayrıntılı bilgi azdır. Peki Mushi nedir ve neden varlar? Bu soru Ginko‘nun aklından çıkmayan tek soru. Mushishi, dünya hayat hiyerarşisinde yerlerini anlama umuduyla Mushi‘yi araştıranlara denir. Ginko, hepsi bir cevap bulmak uğruna Mushi‘ye bağlı olabilecek olayların söylentilerini takip eder. Sonuç ; hayatın kendisinin anlamını doğurabilir.

5. Ping Pong The Animation

Ping pong the animation by blackkissher d87q7nh - seinen anime önerileri!! - figurex anime önerileri

Makoto Tsukimoto sakin sessiz yapılı bir çocuktur ve insanlar ona Smile diye seslenir. Yukata Hoshino ise onun aksine çok hareketli ve yerinde duramayan birisidir. Onun lakabı ise Peco‘dur. Çocukluk arkadaşları  olan Makoto Tsukimotove Yukata Hoshino vakit geçirmek için sık sık masa tenisi oynamaktadırlar.  Okulun masa tenisi kulübüne katılırlar. Hobi olarak sevdikleri bu spora doğal yetenekleri vardır. Fakat Makoto Tsukimoto‘nun masa tenisine olan yeteneği olağanüstüdür. Mütevazi karakterinden dolayı  Yukata Hoshino‘ya her maçta bilerek yenilir. Okulun masa tenisi kulübü ile ilgilenen öğretmenleri Smile‘ın doğal yeteneğini fark eder ve onu Peco‘yu yenmesi için motive etmeye başlar.

6. Hellsing Ultimate

Hellsing ultimate featured - seinen anime önerileri!! - figurex anime önerileri

Avrupa‘da büyük bir teşkilat olan Hellsing yapılanması vampirlerle savaş amacıyla kurulmuştur. Kendi yaptıkları bir chip sayesinde yapay vampir üretmeye başlayan bu teşkilatın başı ürettikleri bu vampirlerle derde girer. Yapay vampiler etrafta dehşet saçmaktadır. Teşkilatın en önemli silahı Alucard isimli bir vampirdir. Kişisel sebepler dolayı insanlara yardım eden Alucard bir gün yine saldırıya uğramış bir köye gider. Köydeki biri hariç tüm polisler ölmüştür. Geriye kalan acemi polis Seras içinAlucard bir teklif sunar. Ya ölecektir ya da Alucard‘ın kanını içip vampir olacaktır.Seras vampir olmayı seçer. Bu dakikadan sonra Alucard‘dan ayrılmayacaktır.

7. Space Brothers

0c10411b0e662b6489c5be306c5006a41333285950 full - seinen anime önerileri!! - figurex anime önerileri

Mutta‘nın yaşamı dibe vurmuştur. Mesleğinden oy birliği ile kovulur ve şimdi de ailesi geri dönmek zorunda kalır. Bu arada, küçük kardeşi Hibito astronot olmak için eğitim alıyor ve tam anlamıyla roket kullanıyordur. Mutta‘nın hayal ettiği aynı kariyer. Peki hayallerinin peşinden gitmek için çok mu geçtir? Mutta‘nun ailesi ve arkadaşları gizlice öz geçmişini astronotluk eğitimi alabileceği bir kuruma gönderir. Bundan sonrası tamamen Mutta‘ya kalmıştır. Hayatını değiştirmek ve ayak izini aya koymak için neye ihtiyacı vardır? Yıldızlarla dolu bir yolda en zor olan adım daima başlangıçtır. Çarpışma ve yanmanın sadece laftan ibaret olmadığı bu yolu seçmek Mutta‘nın hayatında aldığı en büyük risk olacaktır. Ancak, şimdiye kadarki en iyi destek ekibiyle, belki de içerideki kıvılcımı alevlendirmek ve hepsinden önemlisi mum yakmak için ihtiyaç duyduğu şeyleri bulacaktır!

8. Baccano!

Asdfghjkl - seinen anime önerileri!! - figurex anime önerileri

1930‘ların başında Chicago‘da kıtalar arası tren Flying Pussyfoot efsanevi yolculuğuna başlıyor ve bu yolculuk ülkenin her yerinde kan izi bırakacaktır. Aynı zamanda New York‘taki iddialı bilim adamı Szilard ve isteksiz yardımcısı Ennis, ölümsüz iksiri için eksik şişeler arıyordur. Buna ek olarak, mafya grupları arasında bir savaş daha da kötüye gidiyordur ve 1711‘de Advena Avis‘te simyacılar ölümsüzlüğün bedelini öğrenmek üzeredir. Farklı gruplardan insanların ölümsüzlük iksiri çevresinde yaşadığı trajik olaylara dair kurgusu güzel bir anime.

9. Ghost In Shell

Asdfghjkl 3 - seinen anime önerileri!! - figurex anime önerileri

2029 yılında, Sibernetik alanındaki ilerlemeler, insanların neredeyse tüm vücut parçalarını ve organlarını robotik ile değiştirmelerine olanak tanır. Bu protezler aracılığıyla zayıflar güçlü olmaya başlar ve ölmek yeni bir hayat anlamına gelir. AI, cyborg‘lar ve değiştirilmemiş insanlardan oluşan çeşitli bir ekip olan Niihama Şehri‘nin Kamu Güvenliği Bölümü (Hong Kong’dan esinlenilmiş kurgusal bir ortam) yolsuzluk ve terör olaylarını araştırmalıdır. Binbaşı Motoko Kusanagi, bir çocukluk kazası yüzünden tam vücut protezine sahiptir. İkinci komutanı Batou ve bilgi uzmanı Ishikawa’ya ikinci bir görev verilir : Sadece “Kuklacı” olarak bilinen bir bilgisayar korsanını araştırmak. Ancak Motoko ve ekibinin keşfettiği gibi, işler hiç bu kadar basit değildir. Ghost In The Shell, daha yavaş sanatsal dizilerle karışık yoğun aksiyon sahneleri ve bir o kadar ileri teknoloji çağında kişinin ruhu, cinsiyeti ve insani kimliğiyle ilgili birçok felsefi sorunun bulunduğu fütüristik bir gerilim animesidir.

10.  Mononoke

75c454750bd34adfe3195db036ff70eb - seinen anime önerileri!! - figurex anime önerileri

“Şifa Satıcısı”, feodal Japonya’da, “Mononoke” olarak adlandırılan kötücül ruhları aramak için dolaşan okültun ölümcül ve gizemli bir ustasıdır. Bu ruhlardan birisini bulduğunda, onu basitçe öldüremez. Kuvvetli Exorcism Kılıcı‘nı kullanmak ve onunla savaşmak için önce Formunu, Hakikatini ve Nedeni öğrenmelidir.O şiddetli psikolojik analiz ve dikkatli araştırmalarla başlamalıdır . Son derece tehlikeli bir adım olan Monokoke ile yüzleşmek için daha önce karşılaşması ve onunla baş etmesi gerekmektedir. Şifa Satıcı‘nın yolculuğu, hamile bir kadının Shino‘nun nihayet dinlenebileceği bir yer bulduğu eski bir otele götürür.Sahibi gönülsüz olarak onu son boş odaya yerleştirir. Ancak, yerleştikçe, odanın ölümcül bir Monokone grubu olan Zashiki Warashi tarafından istila edildiğini hemen anlar. Avcı sezgileri sayesinde , Şifa Satıcı‘sı Zashiki Warashi‘nin yeniden can vermesinden önce Form, Gerçek ve Nedeni keşfetmek için soruşturma başlatır.

11. One Outs

Asdfghjkl 1 - seinen anime önerileri!! - figurex anime önerileri

Toua Tokuchi, mesleğe göre bir sporcu, ama kalbinde pervasız bir kumarbaz. Okinawa’nın sokaklarında beyzbolun basitleştirilmiş bir versiyonu olan ve  “fastball” diye adlandırılan bir oyuında 134 km hızla zirveye ulaşır ve bir şekilde “One Outs” adlı oyununda 499 galibiyet elde eder. Toua’nın  eşsiz yeteneğine hayran olan usta slugger Hiromichi Kojima, uzun süredir başarısız olan Saikyou Saitama Lycaons takımının kaptanıdır. Kojima umutsuzca Toua’nın onları şampiyonaya götüreceğini umuyor; Ancak, Lycaons’un paralı sahibi Tsuneo Saikawa, takımın yarattığı gelir için büyük yetenekli atıcıyı bir tehdit olarak görüyor. Bunun üzerine Toua bir anlaşma önerir. Her oyun alması karşılığında 5 milyon Yen alacak ama kaybederse 50 milyon yen ödeyecek. Başta Touo için dezavantajlı görünen bir anlaşma gerçekten öyle midir ?

12. Gyakkyou Burai Kaiji: Ultimate Survivor

Gyakkyo burai kaiji hakairoku hen - seinen anime önerileri!! - figurex anime önerileri

Kaiji Itou, eski meslektaşı tarafından aldatılıncaya kadar günlerini bira içerek ve tekerlek kapakları çalarak geçiren kayıtsız, iyi davranan bir adamdır. Aniden büyük bir borcun altında kalan Kaiji‘ye , gemi yollarındaki yasa dışı yer altı kumarına katılmak için şüpheli bir anlaşma teklif edillir. Bu, cehennem gibi yeni hayatının başlangıcı ve hayatı tehdit eden akıl oyunları, hile ve aldatmacanın Roller Coaster’ına  davet demektir. Nobuyuki Fukumoto‘nun ünlü kumar manga serisinin ilk girdisine dayanan Gyakkyou Burai Kaiji: Ultimate Survivor şanssız kahramanımıza, sadece diğer insanlarla değil, aynı zamanda onların sanslarının gizemleriyle savaşmak zorunda kalır. Kaiji, insanların sırtları duvara yaslandığında, insan doğasının en kötü taraflarının yüzeye çıkmasını ve tüm insanların en korkunç tehlikelerinin açgözlülük, paranoya ve insan hayatta kalma içgüdüsünün ne kadar korkunç olabileceğini keşfeder. 

13. Black Lagoon

1436293306 - seinen anime önerileri!! - figurex anime önerileri

Okajima Rokuro, Japon işadamlarıyla dolu bir kasabada Japon bir işadamı. Normal günü, müşterileriyle sosyal içmekten ve patronları tarafından tekmelenmekten ibarettir. Sonunda bir mola aldı, çünkü şirketi tarafından Doğu Çin’in tropikal denizlerine bir disk göndermek için gönderdiği gibi … sadece onun teknesi çalmak için kiralanan bir grup paralı asker tarafından kaçırıldı. “Kaya” (onun kaptanları tarafından yeni isimlendirildiği gibi), onun bir fidye olduğunu düşündüğü ve onu rehin aldığını düşündüğü tek “kadın” mercinin ilgisini çeker. Bununla birlikte, diskin değerinden daha fazla sorun olduğu ortaya çıkıyor ve hem Rock için hem de Black Lagoon olarak bilinen paralı askerleri karmaşık hale getiriyor.

14. ef: A Tale of Memories

Latest? Cb=20140323101628 - seinen anime önerileri!! - figurex anime önerileri

Noel arifesinde Hiro Hirono, bir çanta hırsızını kovalamak için bisikletini ödünç veren Miyako Miyamura’yla tanışır. Hiro, bisikletini kırar ve ikisi beklenmedik bir şekilde Noel Arifesini birlikte geçirmek zorunda kalır. Hatta aynı liseye gittiklerini keşfedince kazara tanışmalarıyla başlayan ilişkileri daha da gelişir. Bu, Hiro‘nun çocukluk arkadaşı Kei Shindou‘nun kıskançlık yapmasına sebep olur. Bu, mükemmel kareler hedefleyen, oldukça kadınsı bir fotoğrafçı olan Kyosuke Tsutsumi‘nin gözüne takılır. Başka bir yerde kızların beyaz atlı prensi olmanın hayallerini kuran bir çocuk olan Renji AsouKei‘nin ikiz kardeşi olan aşırı utangaç Chihiro Shindou ile terk edilmiş bir istasyonda yalnız başına kitap okurken tanışır. İkisi çabucak arkadaş olurlar ve sonunda birlikte bir roman yazmaya karar verirler. Bununla birlikte Renji, onun küçükken geçirdiği bir sakatlık dolayısıyla sahip olduğu sonsuz geçici belleği öğrenince kendisini ve hayallerini sorgulamak zorunda kalacaktır. İki gizemli yetişkin tarafından yönlendirilen bu gençlerin ilişkileri, sevgi, reddetme, kabul ve anıların kalbiyle geçen bir masalda birbirine karışır.

15. Tatami Galaxy

Tatami 11 - seinen anime önerileri!! - figurex anime önerileri

Gizemli bir ramende bir sonbahar akşamı, Shimogamo Mabedi’nin arkasında durur, yalnız bir üçüncü sınıf kolej öğrencisi, kendine bir evlenme tanrısı diyen patlıcan şeklinde bir kafaya sahip bir adama çarpar. Bu adamla tanışmak, öğrencinin son iki yılını kolejde yansıtmasına neden oluyordu – iki yıl boyunca, kampüsündeki çiftleri Ozu, hayatını mümkün olduğunca berbat hale getirme gibi görünen ghoulish görünümlü bir adamla kampüsteki çiftleri kırmaya çalışarak geçirdi. Kolej hayatının geri kalanından en iyi şekilde yararlanmaya karar veren öğrenci, dayanılmaz ama iyi kalpli bir sınıf arkadaşı olan Akashi’yi sormaya çalışır, ancak takip etmeyi başaramaz ve üniversite hayatını farklı yaşamadığından pişmanlık duymasını ister. Ancak bu düşünce kafasından geçtiği anda, zaman ve mekânda geçirdiği yılların başlangıcına kadar kolejde hayat buluyor ve yaşamını sürdürebilmek için bir şans daha vermiş oluyor.

16. Planetes

253946 - seinen anime önerileri!! - figurex anime önerileri

2075‘te uzay yolculuğu artık sadece bir rüya değil, insanlık için günlük gerçekliktir. Bilim ve teknolojideki ilerlemeler, ayın sömürgeleştirilmesine, dış alanların ticarileşmesine ve büyük alan şirketlerinin kurulmasına yol açar. İyimser bir kadın olan ve cosmos ile ilgilenen Ai Tanabe, Dünya ve Ay arasında yer alan tehlikeli oluşumları ortadan kaldırmakla görevli bir şirket olan  Technora‘ya katılır. Bununla birlikte, Ai , katıldığı birimin ne kadar beğenilmediğini keşfeder. Katıldığı birimle insanlar sürekli dalga geçer, şirket mali konuda çok umursamaz ve Oyuncak Kutusu diye adlandırılan çürük bir gemiye binmek zorunda kalır. Söylentilere aldırmadan sabırla baş vurduğu birime giden Ai, tecrübeli Philippe Myres, gizemli ve sıkı dudaklı geçici işçi Edelgard Rivera, sıcak kanlı ve tutkulu Hachirota Hoshino ile tanışır.

17.  Ergo Proxy

 

Asdfghjkl 4 - seinen anime önerileri!! - figurex anime önerileri

Kubbeli Rondo şehri içinde, Dünya’daki son insan medeniyetlerinden biri yatıyordur. Binlerce yıl önce, küresel bir ekolojik felaket gezegeni mahveder; Şimdi, bu alanların dışındaki hayat neredeyse imkansızdır. İnsanlığın iyileşmesini hızlandırmak için insana benzeyen robotlar olan “AutoRes”, insanlara günlük hayatlarında yardımcı olmak için yaratılmıştır. Bununla birlikte, AutoRes “Cogito Virüsü” olarak adlandırılan gizemli bir hastalığa yakalanır ve bu da kendilerine farkındalık kazandırır. Roma hükümdarı torunu Re-l Mayer, AutoReiv ortağı Iggy‘nin yanı sıra bu fenomeni araştırmayla görevlendirir.Fakat rutin soruşturma hızla komploya dönüşen Real, insanlığın en karanlık günahlarıyla karşı karşıya kalır. Romdo‘nun başka yerinde ve Vincent Yasası adı altındaki AutoReiv uzmanı, gerçeküstü olaylar onun etrafında ortaya çıkmaya başladığında da şeytanlarla yüzleşmelidir. Pino olarak adlandırılan Re-l, Iggy, Vincent ve çocuk AutoReiv, muhtemelen Romdo‘nun gizemlerini ortaya çıkarmaya ve nihayetinde “Proksiler” olarak adlandırılan efsanevi canlıların gerçek amacını keşfetmek için mücadele ederek olası bir hizip oluşturacaktır.

18. Mardock Scramble

Asdfghjkl 5 - seinen anime önerileri!! - figurex anime önerileri

Rune Balot, Mardock Şehrinde aşağılık bir genç fahişedir. Bir gün, Shell adlı, iddialı bir casino müdürü ile tanışır ve her şeye sahip olur. Sahte masumiyet, sahte bir geçmiş ve Shell‘in verdiği sahte hayatla yenilenen Balot, minnettar hisseder. Ancak Shell‘in ona neden bu kadar yardımcı olduğuna bir türlü anlam veremez ve onun geçmişini araştırmak için bilgisayara bir göz atar. Bunun hayatını büyük ölçüde değiştirecek bir hata olduğu ortaya çıkar. Shell, yaptıklarını öğrendiğinde, arabasını patlatarak onu yakmaya çalışacaktır. 

19. Texhnolyze

- seinen anime önerileri!! - figurex anime önerileri

Texhnolyze, yıllarca ihmal ve onarım eksikliği nedeniyle parçalanan, insan yapımı bir yer altı şehri olan Lux şehrinde gerçekleşir. Lux vatandaşları, evlerini basitçe “şehir” olarak adlandırmaya ve kendi aklı ve iradesine sahipmiş gibi davranmaya başlarlar. Bu şehirde üç grup arasında sürekli savaşlar olur. Texhnolyze‘yi kontrol eden yeraltı dünyasıyla işbirliği yapan bir grup “profesyonel”Organo‘nun işini bozmaya çalışan popülist bir grup olan Kurtuluş Birliği, ve Texhnolyzes yeteneklerini kişisel kazanç için kullanan genç bireylerden oluşan bir grup, Racan.

Ichise , Lux‘da bir ödül savaşçısı olarak kendine yer edinmiş bir yetimdir. Bir gün bir kavga teşvikçisi onunla uğraşır ve takip eden kavga neticesinde Ichise‘nin kolunu ve bacağını kaybetmesine neden olur. Ölmeden hemen önce, Ichise, onu, yeni tasarlanan Texhnolyze‘nin test konusu olarak kullanan bilim adamı Eriko Kamata tarafından bulunur. Ichise, bu güçlü ve yeni ekstremitelerle, Organo‘nun lideri Oonishi için çalışmaya başlar. Kısa sürede, olası gelecekleri görme gücüne sahip olan gizemli bir genç kız Ran‘la karşılaşır. Birlikte, Lux‘ın savaşın ve çöküşün eşiğinde olduğunu ve şehri kurtarabilecek tek kişinin bu olduğunu fark ederler. 

20. Serial Experiments Lain

Asdfghjkl 6 - seinen anime önerileri!! - figurex anime önerileri

Lain Iwakura, babası, anne ve ablasıyla yaşayan bir sekizinci sınıf öğrencisidir. Fazlasıyla içine kapanık ve asosyal olan bu karakter, bilgisayar başında saatler geçiren 14 yaşında bir kız çocuğudur.Bir gün, okuldan tanıdığı bir kızın garip ölümü ardından bir e-posta alır. E-posta da bedenen öldüğünü fakat ruhen Wired‘da yaşadığını söylüyordur. Toplu halde tüm okula gönderilen bu e-postadan sonra Wired‘a ilgi duymaya başlar ve bilgisayar üzerinde hakimiyeti olmasından dolayı kısa sürede popüler olur. Fakat Wired‘da zaman geçirdikçe gerçek hayattan kopmaya ve garip olaylar yaşamaya başlayacaktır. 

21.  Knights of Sidonia

670? Cb=20150619174216 - seinen anime önerileri!! - figurex anime önerileri

Bilinen bir iletişim yöntemi olmayan garip bir uzaylı ırkından Gauna, güneş sistemini yok ettiğinden beri bin yıl geçer. İnsanlığın bir kısmı Sidonia gibi aşırı tohum gemileri kullanarak kaçmayı başarır ve bu da uzaydan sürüklerken nüfusu korumasını sağlar. Nagate Tanikaze, geminin derinlerinde yetiştirilen genç bir adamdır. Grades adı verilen dev robot silahları denemek için eğitim almaya başladığında, Nagate, Tsugumori olarak bilinen efsanevi birimi kontrol etmekle görevlendirilir. Nagate ve diğer pilotları hayatlarını insanlığın hayatta kalması için son savaşta Gauna‘ya karşı koyarlar.

22. Psycho-Pass

Asdfghjkl 7 - seinen anime önerileri!! - figurex anime önerileri

Teknoloji dünyasının gelişmesiyle birlikte sadece yaşam standartları değil suç seviyeleri de bir o kadar hızla gelişmektedir. İnsanlık Psycho Pass adlı bir cihaz geliştirmiştir. Bu cihaz insanlardaki suç potansiyelini ölçer , insanları yargılar ve Dominators adlı silahlara bildirir. Dominators ise cihazın belirlediği suçluları infaz eder. Akane Tsunemori özel bir güvenlik okulundan dereceyle mezun olmuş oldukça yetenekli birisidir. Unit 1 adı verilen Dominators’leri kontrol eden ekibin başına getirilir. Fakat aslında insanlar silahları değil , silahlar insanları kontrol ediyordur. İnsanoğlunun kendi eliyle yarattığı teknoloji yine onun en büyük düşmanı olacaktır.

23. Chobits 

Chobits chii hideki - seinen anime önerileri!! - figurex anime önerileri

Bilgisayarlar insan gibi görünmeye başladığında, aşk aynı kalabilir mi?

Hideki Motosuwa, üniversiteye girmek için çok çalışan genç bir çocuktur. Fakir bir arka plandan geliyorsa, en yeni  Yalnızlar insanoğluna benzeyen kişisel bilgisayarlar olan Persocomlar, masrafları zar zor karşılayabilir. Bir akşam eve yürürken terk edilmiş bir Persocom’u bulur. Evini aldıktan ve onu aktif hale getirmeyi başardıktan sonra, kusurlu gibi görünüyor, çünkü sadece bir kelime, “Chii” diyebiliyordu. Ancak diğer Persocom’lardan farklı olarak Chii, sabit diskine bilgi indiremez, bu nedenle Hideki, üniversite giriş sınavlarına aynı anda çalışırken, onu dünyaya eski moda şekilde öğretmeye karar verir.

Hideki, arkadaşlarıyla birlikte, gerçek insan duyguları ve düşünceleri olan ve sahiplerine olan sevgisi olan özel birimler hakkında bir şehir efsanesi olan “Chobit” olan Chii’nin gizemini çözmeye çalışır. Ama bir Persocom ve bir insan arasındaki romantizm gelişebilir mi?

24. Darker than Black

Asdfghjkl 8 - seinen anime önerileri!! - figurex anime önerileri

Tokyo‘da 10 yıl önce meydana gelen bir olay hala gizemini korumaktadır. Cehennem Geçidi denilen bir alan meydana gelmiş ve bu alanın ortaya çıkmasıyla birlikte çeşitli psişik güçlere sahip insanlar da var olmaya başlamıştır. Bu alanın gizemini çözmek isteyen Hei ve görme engelli arkadaşı Yin‘in maceralarını anlatan sürükleyici bir seri.

25. Jormungand

Jormungand - seinen anime önerileri!! - figurex anime önerileri

Çatışmalarla dolu bir ortamda yetişen çocuk asker Jonathan “Jonah” Mar, silahlardan ve bunlarla uğraşanlardan nefret ediyor. Ancak uluslararası bir silah satıcısı olan Koko Hekmatyar, Jonah’ı korumalarından biri olarak kabul ettiği zaman, silah almak için çok az seçeneği vardır. Çoğunlukla eski özel askeri askerlerden oluşan Koko’nun diğer korumaları ile birlikte, Jonah artık iş hayatından gelen sayısız tehlikeden Koko ve dünya barışının aşırı idealist hedefini korumakla görevlendiriliyor.

Jormungand, uluslararası nakliye şirketi HCLI’nin altında dünya çapında silah satan Koko, Jonah ve ekibin geri kalanını takip ediyor. Koko’nun çalışmaları uluslararası hukukta yasadışı olduğu için, ordularla, özel ordularla ve milislerle iş yaparken hem yerel hem de uluslararası yetkililerden sürekli olarak ayrılmaya zorlanıyor. CIA her zaman izinde sıcak ve her köşede suikastçılar ile birlikte, Jonah ve mürettebat Koko’yu ve dünya barış hayalini yaşamlarıyla korumalı ya da denemeye devam etmelidir.

26. Fate/ Zero

Asdfghjkl 9 - seinen anime önerileri!! - figurex anime önerileri

Her şeye izin verme vaadiyle, her şeye gücü yeten Kutsal Kase, geçmişte üç savaş başlattı, her biri zalimce ve bir galip ayrılmak için şiddetliydi. Buna rağmen, zengin Einzbern ailesi, Dördüncü Kutsal Kase Savaşı’nın farklı olacağından emin; Yani, Kutsal Kase bir kap ile şimdi kavramak. Sadece bu sebepten ötürü, “Magus Killer” adlı Kiritsugu Emiya’dan nefret edilen şey, Einzberns tarafından tutulur ve onların tek kızı Irisviel ile bağlayıcı sözleşme olarak evlenir.

Kiritsugu şu anda hayatta kalma mücadelesi veren bir oyunun merkezinde, her biri eski bir tanıdık ile silahlanmış ve kendine özgü arzu ve idealler tarafından beslenen altı katılımcıya karşı çıkıyor. Kendi tanıdık olan Saber ile birlikte, ünlü paralı asker kısa süre sonra Kiritsugu’nun peşinde kendi içindeki boşluktan kurtuluşu arayan bir kâhin olan Kirei Kotomine’de en büyük rakibini bulur.

Gen Urobuchi’nin yazdığı ışık romanına dayanarak, Kader / Sıfır, Kader / konaklama gecesinden 10 yıl önce Dördüncü Kutsal Kase Savaşı olaylarını anlatıyor. Kimsenin hayatta kalmayı garanti etmediği bir savaş royale tanık olun.

27. Drifters 

Asdfghjkl 10 - seinen anime önerileri!! - figurex anime önerileri

Shimazu ToyohisaSekigahara Savaşı’nda büyük bir mücadele verirken ağır bir şekilde yaralanır. Yaralı bir şekilde, sürünerek klanına dönmeye çalışırken kendisini beyaz , sıra sıra kapılar olan bir odada bulur. Odanın ortasında bir masada bir adam onu beklemektedir. Adamı düşman zannedip üstüne saldırdığı sırada, masada ki adam bir kapı açar ve onu başka bir dünyaya gönderir. Kendinden geçmiş bir şekilde yatarken iki Elf çocuğu tarafından bulunur. Elf çocukları onun Elf kulakları olmadığını anladığında onun bir Drifter olduğunu düşünür ve diğer Drifter’ların yanına götürürler. Drifter, bu ülkeye Kara Kral‘a karşı savaşmak için gönderilen, tarihin çeşitli dönemlerinden seçilen savaşçılardır. Kara Kral insanlıktan nefret etmektedir ve insanlığı yok etmenin peşindedir. Shimazu Toyohisa, gözünü açtığında harabe bir binanın içinde iki tane garip adamla karşılaşır. İsimlerinin Oda Nobunaga ve Nasu Yoichi Suketaka olduğunu öğrendiği bu garip adamlarla oldukça ilginç ve trajik bir maceraya atılacaktır. Kısacası birbirinden deli adamlar bir araya gelirse ne olur diyebiliriz ?

28. Gungrave 

Asdfghjkl 11 - seinen anime önerileri!! - figurex anime önerileri

Brandon Heat ve Harry MacDowel kardeş denebilecek kadar yakın iki arkadaştır. Suç örgütlerinin hükmettiği bir dünyada, küçük bir çete üyeliğiyle devam eden sıradan hayatları, en acımasız suç örgütü olarak görülen Millennion örgütüne katılmakla tamamen değişir. Harry güç açısından kendini ispat etmek isterken, Brandon‘ sevdiği kadını korumak amacıyla örgüte katılmıştır. En yakın arkadaşı ve sevdiği kadın arasında kalan Brandon, Harry tarafından öldürülür. Peki bu bir son mudur?

29. The Parayste

Asdfghjkl 12 - seinen anime önerileri!! - figurex anime önerileri

Bir gün dünyada daha sonra ‘’parazit’’ olarak adlandırılacak solucana benzer yaşam formları ortaya çıkar. Parazitler ortaya çıktıkları yerde ki en yakın insanın beynini ele geçirmeye başlar. Ele geçirmek derken beyni tamamen yemekten bahsediyorum. Yani parazit birinin beynine girmeyi başarırsa o kişi artık ölmüştür. Sıradan bir lise öğrencisi olan  17 yaşında olan Izumi Shinichi bir gece uykusunda parazitlerden birinin saldırısına uğrar. Fakat parazit başarısız olur veIzumi’nin sağ koluna girer. Izumi önce bunun kötü bir rüya olduğunu düşünse de bunun rüya olduğunu çok geçmeden anlar. Sağ kolunun yerini alan canlı ile konuşur. Canlı ona başarısız olduğunu amacının başını yemek iken sağ kolunu yediğini söyler. Canlı, Izumi’nin sağ kolunu yediği içinde artık başka bir organın yerine geçememektedir. Izumi canlıya sağ anlamına gelen Migi adını koyar. Böylece ikisinin arasında gönülsüz bir ortaklık doğar . Serimiz bu şekilde başlıyor.

30. Steins ; Gate 

Steins gate - seinen anime önerileri!! - figurex anime önerileri

 Okabe Rintaro, Akihabara’da laboratuvar olarak kullandığı küçük bir dairede yaşayan zeki ama bir o kadar da garip bir bilim adamıdır. Yetenekli bir hacker olan Daru ve çocukluk arkadaşı Mayuri ile “Geleceğin İcatları” adını verdikleri laboratuvarda mikrodalga fırınını geçmişe mesaj göndermeyi başaran bir aygıta dönüştürmeyi başarmıştır. Okabe geçmişe her mesaj gönderişinde dünya çizgisi değişmekte ve dünya akışı farklılaşmaktadır. Lakin bu değişiklikleri fark edebilen bir tek Okabe’dir. Okabe, laboratuvara katılan yeni üyeleri Makise Kurisu ile D-Mail adını verdikleri geçmişe mesaj gönderen icatlarını geliştirerek bir zaman makinesi yapmaya çalışırlar. Öte yandan Daru ve IBM 5100 sayesinde hackledikleri Cern belgelerinden çok önemli veriler elde ederler. Okabe ve ekibi zamanın akışı ile oynamaya başladıkça ortaya istenmeyen sonuçlar çıkmaya başlar ve zaman çizgisini yeniden eski haline bir tek Okabe geri getirebilir.

 

About Tsunade

Küçüklüğümden beri ilgiyle takip ettiğim anime ve manga ile ilgili 2016 yılından beri Figurex sitesinde blog yazıları yazıyorum.

Back to list

4 thoughts on “Seinen Anime Önerileri !!

 1. Serhat Koç dedi ki:

  Hyatımda gördüğüm en iyi list galiba

 2. Berk Altınova dedi ki:

  Çok baba seriler.

 3. Muhittin dedi ki:

  Hellsing i gorunce onun gibi bir anime olabilicegini sansim ergo proxy gibide olabilir 1-2 animeyi merak ettim gerisi cöp bana gore…

  1. sea dedi ki:

   Dostum doğru mu anladım 1-2 seri hariç çöp mü dedin?
   Hangileri o aradan sıyrılmış seriler?

  2. Fujoshi Killing dedi ki:

   Hellsing burdaki en kötü anime.

  3. yasin uçar dedi ki:

   one outs çöp ?

 4. Hha Hha dedi ki:

  Seinen serilerin mangaları daha kaliteli oluyor, yapımcılar genel olarak çoğu sahnede sansür uyguladıklarından manga daha uygun. Özellikle Berserk.

  Liste güzel, teşekkürler.

 5. Fujoshi Killing dedi ki:

  Drifters hariç hepsini sevdim.

 6. bocchi dedi ki:

  Başarılı bir liste… Rainbow’u izlememiştim.

 7. Zınyak dedi ki:

  The parasyte = Kisejuu:Sei no kakirutsu söyliyimde.

 8. stray dedi ki:

  jormungand hariç hepsi izlenmeli.jormungand benim için abartılı bir anime,hikaye güzel olsa da savaşlarda mantıksızlıklar var.

  1. Noragami dedi ki:

   Jormungand abartılı mı savaşları bitirmek isteyen çılgın silah tütcarı gökyüzüne hakim olarak bunu bitire bileğini düşünüyo tabi kısmen sonunda casper ne diyo uçak satamazsam tank satarım tüfek satarım o olmadı sapan satarım anime olarak vallahi kötülncek bi seri değil güzel bi seri izliycek olanlar kaçırmasın o tarz anime olmadığından bir çok kez iki serisini bitirdim iyi seyirler izleyenlere…

   1. stray dedi ki:

    konusu ve konusunu nasıl işlediği kötü değil,zaten bunu belirtmiştim;bazı savaşlarda mantıksızlık var örn:beyaz çocuğun,rambo misali tek başına askeri üssü basması veya koko’nun ekibi çok iyi nişancıyken ilk sezonda külot giymeyen kızın ekibiyle yaptıkları savaşta kimsenin birbirini uzun bir zaman geçmesine rağmen vuramaması gibi her savaş böyle olmasa da böyle savaşlar insanı seriden soğutuyor,en azından ben soğudum.

    1. Noragami dedi ki:

     Animeyi bakmak var bide ayrıntılı izlemek var. eleştirim sana değil saygı duyuyorum yorumunada şayet bazı animelerde coğunda mantık uyuşmazlı oluyo birazda animenin tarzı gereği bazı şeylerin olması gerekenden farklı yürümesi tabi neyse konu uzar gider böyle ilerde daha iyilerini seyretme fırsatı buluruz inşallah 🙂

 9. Enes Ensar dedi ki:

  Liste icin saol hepsini listeme ekledim.

 10. Tugrul Sahin dedi ki:

  Gungrave ?

  herkes bilmez liste kalite ??

 11. Onizuka Sensei dedi ki:

  Liste için teşekkürler Tsunade. Bu tür listeler inanılmaz faydalı oluyor.Disqus kısmı geri gelmiş çok şükür :D.

 12. ümit dedi ki:

  Sonunda One Outs ve Jormungand anime listelerinde goruyom

 13. Takmayacaksın Tak Açacaksın dedi ki:

  Teşekkürler Tsunade. Çok güzel bir liste olmuş.Bırakacağını söylediğinde gitti güzelim olası listeler diye hayıflanmıştım.Kararından vazgeçmen sevindirdi. Site ile ilgili bir sıkıntı var.Yorum yazarken otomatik yenileniyor sayfa. Keşke Disqus yorum özelliğini kaldırmaysaydınız. Rahat şekilde yorum yazıp iletişime geçebiliyorduk.Bu yönden beğenmedim gerçekten.

  1. Tsunade dedi ki:

   İnanırmısın bende sen yazınca farkettim 😀 Hemen bizim admini uyarıyorum Disguss kalkmış diye 😀 Şu sıralar sitede değişikliğe gidiyoruz. Bir karışıklık olmuş sanırım 😀

   1. Takmayacaksın Tak Açacaksın dedi ki:

    Tamamdır o zaman.Olur öyle şeyler :D.

Bir cevap yazın