One Piece Haki nedir ? …Uzun zamandır One Piece yazısı yazmıyordum. Geçenlerde bir takipçimiz sayfadan “Haki Gücü‘nü açıklar mısınız? ” diye sordu. Bende fırsat bu fırsat Haki hakkında detaylı bir bilgilendirme yapayım dedim 🙂

Merak ettiğiniz diğer kelimeler için NE NEDİR ? sekmesine tıklamayı unutmayınız.

Haki Nedir ?

631a43febd25c4af7e26907cc1fa6f5060a68269 hq - one piece haki nedir? - figurex ne? Nedir?

Haki, dünyadaki canlıların çoğunda bulunan gizemli bir güçtür. One Piece Haki, ilk olarak bize Kara Kral Rayleigh Silvers tarafından açıklandı. Silver Rayleigh Haki‘nin ne olduğunu açıklarken temelde  “Varoluş, Savaşçı Ruhu ve Gözdağı “ üç ana özelliğinden oluşan ve doğuştan gelen gizemli bir yetenek olarak bahsetti. Tam olarak bir karşılık vermek gerekirse bize daha çok “İrade Gücü” olarak anlatıldı. Rayleigh, Haki‘nin her canlının sahip olduğu bir güç olduğunun, ancak bir çoğunun uyandığını ya da onlar tarafından farkına varılmadığını belirtti. Bu yeteneğin aslında her canlıda var olduğunu fakat Haki Gücü‘nü uyandırabilen nadir ve seçilmiş kişiler olduğunu biliyoruz. Rayleigh‘in beni en çok etkileyen açıklaması ise gerçek gücünün ” Şüpheden yoksun bir hareket “ olması oldu. Bununla birlikte, seride Rayleigh‘in açıklamalarından önce Haki’nin gücünü gösteren çeşitli hikayeler izledik.

İlk olarak Shanks‘ın Luffy‘yi kurtarmak için Deniz Canavarı‘na kullandığı bakışı görmüştük hatırlarsanız. İlk olarak bu sahnede gösterilmişti. Canavar Shanks‘ın Haki‘sini kullandıktan sonra korkup kaçıyordu. Tabi o zamanlarda bunun gizemli bir güç olduğunu fark edebilen olmuş muydu bilemiyorum. Şahsen ben Shanks‘ın karizması diye düşünmüştüm 😀

6aad25085a48ddbe89caf1f8da2552d86418890e hq - one piece haki nedir? - figurex ne? Nedir?

Daha sonra Enel‘in Gözlem Hakisi ile her şeyi görebildiği gösterilmişti ama yine burada Haki hakkında bilgilendirmemişti bizi Oda.

7174ab14c11386fa7686a7ca731b2603aed7822c hq - one piece haki nedir? - figurex ne? Nedir?

Daha sonra Shanks ve WhiteBeard ile buluşmasında Beyaz Sakal tayfa üyelerini “İrade Gücü “ ile nasıl bastırdığını izledik . (Bu adamın karizması beni öldürecek D: )

Vd1wm0 - one piece haki nedir? - figurex ne? Nedir?

Daha sonra Marine Ford Arc‘ında Luffy‘nin Ace için çığlıkları sırasında fark etmeden kullandığı Hakisi vardı.

Picture 6 - one piece haki nedir? - figurex ne? Nedir?

Aslında ilk bölümlerden itibaren Eiichiro Oda bize gizemli bir gücün sinyallerini veriyordu diyebiliriz. Daha sonra Haki‘nin ne olduğu Sabody, Amazon Lily ve diğer Arclar‘da tamamen ortaya çıktı. Benim atladığım hikayeler olabilir. Sizin hatırladığınız başka ip uçları varsa bizimle paylaşmayı ihmal etmeyin lütfen 🙂

Tnw1cs - one piece haki nedir? - figurex ne? Nedir?

Daha sonra Luffy‘nin Rayleigh‘ten eğitim alması ve Balık Adam Arc‘ı ile birlikte Haki‘nin ne olduğu ile ilgili aklımızda bir şeyler oturmuşken bu seferde Haki‘nin çeşitleri olduğunu öğrendik. Haki’nin çeşitlerine gelecek olursak ; Temelde 3 çeşit Haki‘den bahsediliyor.

1. Kenbunshoku Haki ( Gözlem Hakisi )

- one piece haki nedir? - figurex ne? Nedir?

Altıncı His – Altıncı Duyu, görsel olarak onlara bakmasalar dahi, kullanıcının etrafındaki kişileri hissetmelerini sağlar. Bu uyanıklık, kullanıcının, saldırgandan gelen kasıtlı öldürme niyetinin miktarına dayanarak, etki alanındaki gelen tehlikeyi algılayıp algılamasını sağlar. Mevcut insan ya da nesne miktarından bağımsız olarak, bu türden duyular bilgi ile aşırı yüklenemez.Geleneksel duyular tarafından saptanamayan bir tehdit algılama kabiliyeti, yalnızca kendi bilinciyle varlıkların kasıtlı saldırılarına uygulanır. Skypia Arc‘ında karşımıza Mantra olarak gelen Enel‘in Gözlem Hakisi‘ni izlemiştik . Gözlem Haki‘si kullanan kişinin rakibini hissedebilmesi ve saldırılarını tahmin edebilmesine dayanan bir Haki. Kullanıcı aklında savaştığı kişi ile satranç tahtasında hamle tahmin etmesi gibi dövüşün her hamlesini zihninde canlandırmasına olanak verir. Rakibin yerini hissetmesini sağlar. Rakibin tüm saldırılarını tahmin edebilir. Bu kullanıcıya önsezi olarak yansır. Kullanıcının zihin gözünde bu tahmini hareket canlanır ve kullanıcı neredeyse darbeyi yediğindeki acıyı dahi tahmin edebilir.
Düşmanın ne kadar öldürme iç güdüsü varsa kullanıcının tahmin etme gücü de o kadar artar.
Mesafesi, yeri ve düşmanın öbür hedefi hepsi tahmin edilebilir.

Bildiğimiz kullanıcılarına örnekler : Whitebeard, Aisa,Enel,Ohm,Satori,Shura,Coby,Silvers Rayleigh,Aokiji,Kizaru,Akainu,Marco,Monkey D. Garp,Boa Sandersonia,Monkey D. Luffy,Otohime Sanji, Zoro, Patrick Redfield (Filler), Rebecca, Usopp, Sabo, Trafalgar Law, Fujitora, Sengoku
Marshall D. Teach, Portgas D. Ace, Katakuri

Busōshoku Haki ( Silahlanma Hakisi )

5050692 orig - one piece haki nedir? - figurex ne? Nedir?

Busoshoku Haki veya Armament Haki, çoğunlukla savunmacı cesareti kapsayan Haki türüdür. Giften de anlaşıldığı üzere kullanıcısına bir çeşit zırh sağlar diyebiliriz. Kendisini her türlü saldırıdan koruma avantajı sağlar ve gerektiğinde silaha da dönüştürülebilir. En önemli özelliği ise Şeytan Meyvesi saldırılarına karşı koyabilme gücüdür. Bir çeşit Kairoseki etkisi yaparak Şeytan Meyvesi saldırılarını etkisiz kılabilir. İlk aklımıza kazınan sahne Rayleigh‘in Luffy ve tayfasını kurtardığı sahne oldu diyebilirim.

86b8a8535fbe0e8d763f91c31b6e0438c0c92972 hq - one piece haki nedir? - figurex ne? Nedir?

Bildiğimiz Kullanıcılarına örnekler :  Kuja kabiles, Sentoumaru, Jozu, Vista, Boa Hancock , Monkey D. Garp,  Jinbei, Shanks, Silvers Rayleigh,  Edward Newgate, Marco, Aokiji, Kizaru,  Akainu, Monkey D. Luffy

Haōshoku Haki ( Fetih Hakisi )

Tumblr m1wlv6lzu81rr37qoo1 500 - one piece haki nedir? - figurex ne? Nedir?

Haoshoku Haki, Hakikat Hakisi olarak da bilinir ve kullanıcının iradesine öznel bir nesne veya nesne yaratmak için kişinin içsel gücünü kullanmaya dayalı bir Haki’dir. En güçlü Haki olarak biliniyor Fetih Hakisi. Diğer adı “Kralların Hakisi “ olarak tanıtıldı bize animede. Çok nadir rastlanan bir Haki türü ve sadece seçilmiş kişilerde bulunuyor. İçerdiği yüksek irade gücü nedeniyle kullanıcının kendisinden zayıf olan herkesin bilincini kaybetmesini sağlayabilir. Hakinin asıl gücü karşındakine gücünle boyun eğdirebilmektir. Rayleigh‘e göre bu çeşit haki eğitilemez ve ancak kullanıcının ruhuna kalmış bir olaydır. Sanırım bahsettiği  ” Şüpheden yoksun bir hareket “ bu Haki. Çünkü gücünü savaş ruhundan alıyor. Şeytan meyvesi saldırılarına karşı en güçlü saldırı taktiğidir. İlk olarak Shanks‘ın Luffy’i kurtardığı sahnede izledik. Yani karşımıza çıkan ilk Haki‘ydi.

86bc4f50d981f5e823397e02c654120d1edb5594 hq - one piece haki nedir? - figurex ne? Nedir?

 

Bildiğimiz kullanıcılarına örnekler : Shanks, Silvers Rayleigh, Edward Newgate, Boa Hancock,Gol D. Ace, Monkey D. Luffy,  Gol D. Roger

 

 

 

 

 

 

About Tsunade

Küçüklüğümden beri ilgiyle takip ettiğim anime ve manga ile ilgili 2016 yılından beri Figurex sitesinde blog yazıları yazıyorum.

Back to list

Related Posts

4 thoughts on “One Piece Haki Nedir ?

 1. Fatih Çetin dedi ki:

  Ace’de houshoku olduğunu nereden çıkardın? Ayrıca big mom da houshoku sahibi.

 2. Megawater dedi ki:

  yalnız siteyi ilk defa görüyom senin reaksiyonun ne? kısmında WTF var fsdaafdsfadafd

 3. NumLock dedi ki:

  Monkey D. Dragon’da fetih hakisi kullanabiliyor. Marineford savaşında Luffy hakiyi kullanınca dedesi, ‘Onuda mı miras almış’ diyor.

 4. Esat Bugra dedi ki:

  Ellerine sağlık.

Bir cevap yazın