One outs… Efsane bir seri ile daha karşınızdayız. Aslında siteye yazmaya bir süre ara vermek istiyordum ama manganın sonuna gelince dayanamadım ve yazayım dedim. Gerçekten çok farklı bir karakterin dünyasını bize sunan One Outs için bakalım bohçamızdan neler çıkacak 🙂

Diğer anime tanıtımları için TANITIMLAR sekmesine tıklamayı unutmayın 🙂

One Outs

One outs by abhi by abhishek1996 dakueb8 - one outs tanıtım ve i̇nceleme!! - figurex anime tanıtımları

Konusu :

Toua Tokuchi, mesleğe göre bir sporcu, ama kalbinde pervasız bir kumarbaz. Okinawa’nın sokaklarında beyzbolun basitleştirilmiş bir versiyonu olan ve  “fastball” diye adlandırılan bir oyuında 134 km hızla zirveye ulaşır ve bir şekilde “One Outs” adlı oyununda 499 galibiyet elde eder. Toua’nın  eşsiz yeteneğine hayran olan usta slugger Hiromichi Kojima, uzun süredir başarısız olan Saikyou Saitama Lycaons takımının kaptanıdır. Kojima umutsuzca Toua’nın onları şampiyonaya götüreceğini umuyor; Ancak, Lycaons’un paralı sahibi Tsuneo Saikawa, takımın yarattığı gelir için büyük yetenekli atıcıyı bir tehdit olarak görüyor. Bunun üzerine Toua bir anlaşma önerir. Her oyun alması karşılığında 5 milyon Yen alacak ama kaybederse 50 milyon yen ödeyecek. Başta Touo için dezavantajlı görünen bir anlaşma gerçekten öyle midir ?

Editör Gözünden :

Anime tarihinin bana göre en ilginç karakteri olan Tokuchi Toua‘nın One Outs dünyasını umarım hakkıyla anlatabilirim çünkü gerçekten herkesin izlemesi gereken bir yapım. Zeka oyunları olan bir animeden bahsetmiyorum. Bundan daha ötesi… Bir adamın etrafında ki bütün insanları piyon olarak kullanarak çift kişilik satranç tahtasında kendisine meydan okuması desek daha iyi olur sanırım. Yani rakibi yok. Ona meydan okuyabilen kimse yok. Her koşulda kazanacağını biliyorsunuz. Sizi cezbeden her türlü zorlu durumdan hangi şeytani yöntemle kurtulacak sorusu oluyor. Mangayı okurken kendi kendime belki onlarca defa ” Aşağılık herif!!” demişimdir. Çünkü gerçekten bir şeytanı izleyeceksiniz. Ama bu şeytan bir o kadar haklı ki, ne kadar yöntemlerinden nefret etseniz de, ona olan hayranlığınızı gizleyemeyeceksiniz.

Ae0d75b5cf3b3df0bc47c1715f4c9f1aed27ed85 hq - one outs tanıtım ve i̇nceleme!! - figurex anime tanıtımları

Sürekli tek bir kişiden bahsettiğimin farkındayım ama tüm yapım sadece tek bir kişi üzerinden işlendiği için buna biraz mecburum diyebilirim 😀 Tokuchi Toua‘yı izlerken gerçekten kendimi çok sorguladım. Üstlerde yer alabilmenin tek yolu acımasızlık ve şeytani zeka olduğunu her zaman düşünmüşümdür ama One Outs bana bunu iliklerime kadar hissettirdi. Bağlanamazsın, merhamet edemezsin ve en ufak bir zayıflık gösteremezsin. Eğer tepede yer almak istiyorsan, bunlardan ödün veremezsin. Bunun yanında inanılmaz bir kumar ve sosyoloji zekası da eklenince Tokuchi sizi bayağı bir eziyor. Çünkü onun nitelendirdiği aptallar kategorisinde olduğunuz fark ediyorsunuz. Başlarda kabullenmesi zor olsa da , zamanla hayatın gerçekleri ile sizin toz pembe dünyanızın uyuşmadığını öğrendiğiniz anılarınız aklınıza geliyor ve Tokuchi‘ye karşı bir hayranlık besliyorsunuz.

Oneouts5 - one outs tanıtım ve i̇nceleme!! - figurex anime tanıtımları

 

Diğer bir yandan animenin sevdiğim yönlerinden bir tanesi spor dünyasında ki pislikleri ve olayı nasıl ticarete dönüştürdükleri konusunda ki hikayenin işlenişiydi. Hikayede olan olaylar size o kadar tanıdık geliyor ki, her gün gazetede okuduğunuz veya televizyonda izlediğiniz olağan Türk sporu olayları gibi bir hisse kapılıyorsunuz. Yani dünyanın neresine giderseniz gidin insanın aynı pislik olduğunu görüyorsunuz. Türk Milli Takımıları‘nın ve Türkiye‘de ki spor takımlarının yıllardır içinde bulunduğu içler acısı durumu gözden geçirirseniz, azıcık da olsa ne dediğimi anlarsınız diye umuyorum . Yukarıda gördüğünüz patron şu an ki kulüp başkanlarımız gayet güzel temsil ediyor. Mangaya devam ederseniz daha güzel hikayeler olduğunu göreceksiniz. Bir Galatasaray taraftarı olarak Dursun Özbek’e selamlar 😀

Tumblr mn07iwlvur1s2kirpo1 500 - one outs tanıtım ve i̇nceleme!! - figurex anime tanıtımları

Tokuchi dışında beni hayal kırıklığına uğratan bir kaç olay vardı mangada. Birincisi Kojima gibi mert bir karakterin çok gölgede kalması. Yani animede ve mangada Tokuchi dışında kimse önemli değil. Herkes onun yaptıklarını izleyen birer aptal konumunda. Kojima gibi bir karakterin bu şekilde harcanmasından hoşlanmadım diyebilirim.

Sevmediğim diğer bir nokta ise Beysbol sonuçta bir takım oyunu. Her ne kadar Tokuchi sürekli şeytani zekasını konuştursa da diğerleri sanki yokmuş gibi bir hisse kapılıyorsunuz. Tamam Tokuchi inanılmaz bir karakter ama diğer karakterlerin varlığı bu kadar silik olmamalıydı diye düşünüyorum.

Üçüncü nokta ise ; biraz Tokuchi‘nin günlük hayatına yönelik kesitler görmeliydik diye düşünüyorum. Tokuchi gibi bir karakter nasıl bir yaşam sürer sorusu benim aklımda kaldı açıkçası. Anime ve manga yüzde yüz olarak beysbol dünyasına yönelik yansıltıldı. Bu yüzden farklı olaylardan kesitlerle pek karşılaşamadım maalesef :/

Tumblr o4c9n2bkiz1v7af0uo1 r1 540 - one outs tanıtım ve i̇nceleme!! - figurex anime tanıtımları

Eksisi ve artısıyla yazımızın sonuna gelirken One Outs‘un kesinlikle kaçırılmaması gereken bir yapım olduğunu ve sadece anime ile kalmayıp mangasına kesinlikle devam etmeniz gerektiği yorumumu izninizle eklemek istiyorum. Anime kısmında kalanlar oldukça az bir kısım diyebilirim. Bana sorsaydınız 25’er bölümlük 2 sezon daha devam etmesi gerekir derdim ama her efsane animede olduğu gibi bu animede de devam sezonlarının geleceği konusunda tabi ki şüpheliyiz. :/

Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle ….

About Tsunade

Küçüklüğümden beri ilgiyle takip ettiğim anime ve manga ile ilgili 2016 yılından beri Figurex sitesinde blog yazıları yazıyorum.

0 thoughts on “One Outs Tanıtım ve İnceleme !!

  1. Nezir dedi ki:

    para çevirmesi yanlış olmuş anime içinde 4 milyon yen 40 bin dolar ediyordu

    1. Tsunade dedi ki:

      Valla güncel Yen – TL kuruna baktım 😀

Bir cevap yazın