Anime Tanıtımları

Basilisk Tanıtım ve İnceleme!

Merhaba arkadaşlar,

Her anime türü güzeldir fakat ninja serilerinin yeri bende ayrıdır. Bayan olmama rağmen keyifle izlediğim ve bende özel yeri olan Basilisk animesinin tanıtımını yapmak istedim 🙂

NOT : Anime tanıtımları için TANITIMLAR sekmesine tıklamayı unutmayın.

 

Basilisk

basilisk anime ile ilgili görsel sonucu

Tür: Aksiyon, Dövüş, Tarihi, Doğaüstü Güçler, Romantizm

Sezon: 1

Bölüm Sayısı: 24

Yayım Tarihi: 2005

Firma/Stüdyo: Gonzo – G.D.H

 

Konusu:

Koga ve Iga klanları, kaderleri savaşmak olan ve 400 senedir savaşan iki ninja klanıdır ve bu klanlardaki kişiler doğa üstü yeteneklere sahiptirler. Koga Klanından Gennosuke ve Iga Klanından Oboro birbirlerine aşıktırlar ama kaderlerinde savaşmak vardır. İkisi de manasız savaşı sürdürmek istemeseler de, kendilerinin de içinde bulunduğu, her iki klandan seçilmiş 10’ar kişi bu savaşı sürdürürler.

İlgili resim

YORUM:

Öncelikle Basilisk benim ilk göz ağrımdır yani ilk izlediğim animelerdendir. O yüzden bende özel bir yeri vardır. Çok klasik bir konu; savaş halinde 2 klan ve 2 ayrı klandan 2 kişi aşık, tam barış olacakken imparatorun hangi oğlunun başa geçeceğini belirlemek için bunları ölümüne dövüştürülmesi geliyor hikaye buradan başlıyor. Ancak bu sefer ninjaları daha vahşi görüyoruz, Saklı köylerde yaşıyorlar çünkü. Ne kadar çok kan görürseniz bilin ki o kadar da gözyaşı göreceksiniz…Nefes kesen ilerleyişiyle Tokugawa dönemine küçük ama farklı bir pencereden bakacaksınız.

İlgili resim

Anime oldukça göze dokunur sahnelere sahip. Duygusallığı ve aksiyonu çok iyi yoğurmuş ve hiç ayrılmayan bu ikiliyi hep en üstte tutmuş. Ama sona yaklaşırken heyecanlanmanızı sonda ise göz yaşlarınızı tutamamanızı sağlıyor. Kurgu çok derin ve çok güzel. Karakterlerin hepsi çok farklı hikayelere sahip ve hepsi ustaca hazırlanmışlar. Birbirlerinden üstün yönleri olduğu gibi, düşük yönleri de var. Ama en önemlisi hepsinin duyguları var. Animede bu fevkalade iyi anlatılmış. Bu animeyi izlenmesi çok keyifli hale getiriyor. Yapım maliyetinden kaçılmamış olduğu gözlemlenen anime 24 bölüm olmasına rağmen, yarattığı heyecan sayesinde bir oturuşta bile hepsi izlenebiliyor.

İlgili resim

Kötü yanlarına gelirsek, başta ecchi sahneler hafif bir hentai’yeye dönüşmesi bence eksi getirmiş. Birkaç saniye çizilerek ayrıntıya girilmeden de verilebilirdi. Tecavüz sonuçta… Ayrıca iki karakterin birbirine çok benziyor ve bazen ayırt edemiyorsunuz. Kaş çizimleri biraz abartılmış. Kouga ailesinin çalı gibi kaşları var. Oboro’nun fazla ezik ve sinir bozucu olması bence.

Basilisk anime gif ile ilgili görsel sonucu

Basilisk animesinin bir de “Shinobi” adında live-action filmi vardır ki aman uzak durunuz derim. Film animeden farklılıklar içeriyor ve karakter tasarımları animeyle hiç alakası yok gibi. Tiplerin hiçbiri animedeki tiplere benzemiyor. Animenin üstüne filmini izlerseniz birçoğunuzun beğenmeyeceğini garanti edebilirim. Ama sonuçta merak tabi ben kötü olduğunu bilsem de yine izledim:)

Basilisk anime live action gif ile ilgili görsel sonucu

Sonuç:

Basilisk’in hem anime serisini izlemiş hemde manga serisini okumuş biri olarak bu animeyi herkese tavsiye ederim. Beni çok etkileyen bir anime oldu ve içinde birçok duyguyu barındıran bir animedir. Sonlara doğru yaklaştıkça heyecan iyice artmaktadır ve durgun geçen tek bölüm dahi yoktur, hep aynı kalitede bölümler olup başladıktan sonra bırakması zor bir animedir. Manga serisi ve anime serisi birbirinin tamamen aynısıdır yani mangadan animeye uyarlanırken konuya tamamen uygun uyarlanmıştır bu da animenin güzel olmasını sağlayan başka bir etkendir. Bu şaheseri herkesin izlemesini isterim.

basilisk anime gif ile ilgili görsel sonucu

 

Tek tek bu karakterlerin kim olduklarını ve ne özelliklere sahip olduklarını incelemek gerekirse:

Kouga Klanı

Kouga Danjo ile ilgili görsel sonucu

Kouga Danjo: Gennosuke’nin büyükbabası ve Kouga Klanı’nın lideridir. Danjo, zehirli iğne sanatı ustasıdır.

 

Kouga Gennosuke ile ilgili görsel sonucu

Kouga Gennosuke: Kouga Danjo’nun torunudur. Gennosuke Hyouma’dan öğrendiği Genjutsu Eye (Göz Gerçekliği) tekniği ustasıdır. Bu teknik düşmanlarının ona yapmak istediği saldırının, kendilerine dönmesini sağlar. Pratikte düşmanlarının Gennosuke’nin gözlerine baktıklarında kendilerini öldürmeleri için kullanmaktadır. Iga Klanı’ndan Oboro ile nişanlıdır ve onun iyiliği için çabalamaktadır.

 

Muroga Hyouma: ile ilgili görsel sonucu

Muroga Hyouma: Gennosuke’nin dövüş sanatları eğitmenidir. Genjutsu Eye tekniği ustasıdır ve bunu seneler süren bir eğitimle Gennosuke’ye öğretmiştir. Gözlerini kapalı tutar, bu durum onun bu tekniği iptal edemediğini akla getirirken, kendisine üstün bir duyma yetisi kazandırmaktadır.

 

Kisaragi Saemon ile ilgili görsel sonucu

Kasaragi Saemon: Kasaragi Okoi’nin ağabeyidir. Herhangi bir kişinin sesini mükemmel şekilde kopyalayabilme ustasıdır. Ayrıca kişilerin çamurdan yüz kalıplarını alarak, bu kalıp sayesinde kendisine mükemmel şekilde kopyalama ustasıdır. Saemon bu yönüyle aynı zamanda bir kılık değiştiricidir.

 

Okoi - Kouga Clan - Basilisk

Kasaragi Okoi: Kasaragi Saemon’un kız kardeşidir. Bir başkasının teni ile fiziksel temas anında, kendi teniyle karşısındaki kişinin kanını emme ustasıdır. Daha fazla temasla daha fazla kan emebilir. Ten teması gereksiniminden dolayı, diğerlerine göre daha açık kıyafetler giymektedir.

 

Kasumi Gyoubu ile ilgili görsel sonucu

Kasumi Gyoubu: Katı cisimlerin içine eriyerek girebilme yeteneğine sahiptir. Bu yetenek ona duvardan geçme ve yerin içine saklanma gibi avantajlar kazandırmaktadır. Gyoubu, babasını öldürdükleri için Iga Klanı’ndan intikam almak istemektedir.

 

Jimushi Jubei: ile ilgili görsel sonucu

Jimushi Jubei: Kol ve bacak uzuvları yoktur, ancak göğsünü kaplayan pullar üzerinde yerde çok yüksek hızlarda sürünebilir. Aynı zamanda çok uzun ve kavrama yeteneğine sahip bir dili vardır. Dili ile boğazında sakladığı kılıcı, düşmanının beklemediği bir anda çıkartarak saplayıp kendisini korur.

 

http://static.zerochan.net/Kazamachi.Shogen.full.912715.jpg

Kazamachi Shogen: Sırtındaki kamburu sebebiyle çoğunlukla dört ayaklıymış gibi hareket eder. Görünüşü bir örümceğe benzemektedir. Uzun, güçlü ve kıvrak dili ile yapışkan, ağ benzeri bir sıvı salgılar. Saldırı şekli, düşmanını ağ ile hareketsiz kılma ve canı istediği zaman öldürme şeklindedir.

 

Udono Josuke: İnanılmaz, lastik benzeri vücudu, büyük fiziksel hasarları etkisiz kılıp çok az yaralanmasını sağlar. Buna direkt kılıç darbeleri de dahildir. Bu onu fiziksel saldırılara karşı yenilmez kılar. Ayrıca kendisini kıvırarak bir top formunu da alabilir, bu şekilde yüksek hızlarda yuvarlanabilir.

 

Kagerou - Kouga Clan - Basilisk

Kagerou: Cinsel arzu hissettiğinde nefesi zehre dönüşen, çok güzel ve genç bir kadındır. Genelde sevgililerinin sonu ölümdür. Koga’ya göre bu, ailesinin her kadınında bulunan ayırdedici bir niteliktir. Delice ve trajik bir şekilde Gennosuke’ye aşıktır fakat bu konuda birşey yapamaz; en ufak bir yakınlık muhtemelen ölümcül olacaktır.

 

Iga Klanı

Ogen Iga - Iga Clan - Basilisk

Ogen: Iga Klanı’nın lideridir. Serinin başında şahinini ölümcül bir incelikle kontrol etmektedir. Danjo ile ortak bir geçmişi vardır bu sebeple Oboro’yu barışsever bir kişi olarak yetiştirmiştir. Oboro’nun, klanlar arası savaştan uzak durmanın anahtarı olacağını umar.

 

Oboro Iga - Iga Clan - Basilisk

Iga Oboro: Ogen’in torunudur ve Ogen’in ölümünden sonra klanın lideri olmuştur. ‘Yıkımın Gözleri’ ile doğmuştur. Herhangi bir ninja ile göz temasında bulunduğu an, o ninjanın temas boyunca herhangi bir tekniği kullanmasını engeller. Diğer yanda savaş isteğinden uzak, yumuşak kalpli ve sevgi dolu genç bir kadındır. Çok geçmeden Tenzen’in üstünlüğü karşısında ezilir. Tenzen Iga’nın gerçek lideri olunca, Oboro klana barış sağlamak için çok çabalar; hatta gözlerini bir süre için mühürleyerek yeteneklerinin kullanılmasını engellemeye çalışır. Çocukluğundan beri tanıdığı ve sevdiği Kouga Gennosuke ile nişanlıdır.

 

Samurai anime series Basilisk http://anime.about.com/od/toppicks/tp/Best-Samurai-Anime.htm

Yakushiji Tenzen: Sadece iki gözü, bir ayağı ve 2 minik eli olan ve kendi yanağında yaşayan ikizi ile birlikte doğmuştur. Bu yaratık sadece Tenzen yaralandığında ya da öldüğünde ortaya çıkar ve Tenzen’in tüm yaralarını iyileştirir. Bu durum, muhtemelen Tenzen’in 200’den fazla senedir hayatta olmasının tek sebebidir. Tenzen güç isteği ile gözlerini kan bürümüş, sinsi bir adamdır. Gelecekte Iga Ninja Klanı’nın lideri olması için, Oboro’nun kendisinin çocuğunu doğurmasını istemektedir.

 

Mino Nenki: Saçlarını uzuvları gibi kontrol edebilmekte, saldırı ve savunma için kullanabilmektedir. Saçları ile kendi ağırlığını bile taşıyabilmekte, hatta ağaçtan ağaca sallanabilmektedir. Tüm vücudu bir maymununki gibi kıllarla kaplıdır. Ayrıca vücudundaki tüm kılları sivri iğnelere dönüştürebilmektedir.

 

Rousai Azuki - Iga Clan - Basilisk

Azuki Rousai: Uzuvlarını özgürce uzatabilme yeteneğine sahiptir. Bu ona uzak mesafelerden çok güçlü şekilde saldırı yapabilme yeteneği kazandırır. Kouga’ya karşı çok derin bir kin taşımaktadır.

 

basilisk anime

Yashamaru: Genç kadınların saçlarından yapılmış, çok keskin telleri kullanma ustasıdır. Bu teller kalın kayaları ya da duvarları kesebilecek kadar keskindir. Hotarubi’nin kocasıdır.

 

Hotarubi - Iga Clan - Basilisk

Hotarubi: Yashamaru’nun karısıdır. Kendisini koruyan zehirli bir yılan taşır. Düşmanlarının aklını karıştırmak için pembe kelebekler yaratabilir. Bu kelebekleri aynı zamanda saldırı için de kullanır.

 

http://img143.imageshack.us/img143/9332/20al6.jpg

Amayo Jingoro: Jingoro, bedenini tuzla temasa sokarak sıvı hale dönüştürebilir. Ancak bu form, inanılmaz bir susuzluğu da beraberinde getirir. Sadece yeteri kadar suyla temas ederek insan formuna geri dönebilmektedir. Deniz veya okyanusta ise, içindeki yoğun tuzdan dolayı insan halini koruyamaz.

 

http://www.manga.gen.tr/resimler/resim/basilisk-kouga-ninpou-chou-1.jpg

Akeginu: Oboro’nun çok uzun süreden beri korumasıdır. En yakın arkadaşı olarak da görülebilir. Kendi kanını kontrol edebilir ve rakibinin gözlerine püskürterek körlüğe sebep olabilir ya da görüşü bulandırabilir. Bu teknik, üzerine kan bulaşmış olan gizlenmiş düşmanların fark edilmesine yarar. Aynı zamanda Koushiro’ya âşıktır.

 

Basilisk - Koshiro

Chikuma Koushiro: Büyük keskinlikle fırlatabildiği iki adet tırpan taşır. Aynı zamanda nefesiyle havada, kara delik gibi bir vakum oluşturma yeteneğine sahiptir. Oboro’yu ne olursa olsun koruyacağını söyler ve ona karşı romantik hisler taşıyor olabilir.

 

 

 

Related Posts

Bir cevap yazın