Anime, Anime Önerileri, Film

Mutlaka İzlemeniz Gereken 10 Anime Filmi!!

[button color=”red” size=”medium” link=”http://www.anizm.tv/” icon=”” target=”true”]Anizm’de İzle![/button]

 

Yeni bir liste ile herkese merhabalar,

Önceki listede olduğu gibi bu listede sıralama temsilidir ve doğrudan film olan animeleri ele alıyoruz. Yani başka bir seri ile bağlantılı olmayan filmler. Örneğin; One Piece Strong World gibi. Ayrıca listede görmediğiniz ama olmalıydı dediğiniz filmleri yorum olarak yazabilirsiniz. Daha öncede dediğim gibi her şeyi hatırlamak pek mümkün değil.

10. Ateşböceklerinin Mezarı (IMDb 8,5)

2. Dünya Savaşı sırasında Japonya‘nın bombalanan Kobe şehrinde hayatta kalmayı başarmış iki kardeşin öyküsünü ele alan bu filmde göz yaşlarınıza hakim olamayacaksınız. Ayırca film gerçek hikayeye dayalıdır. 2. Dünya Savaşı sonlarına doğru  Akiyuki Nosaka‘nın açlıktan ölen kız kardeşine hitaben yapılmıştır ve Roger Ebert tarafından (ABD’li ünlü bir sinema eleştirmeni) yapılmış en iyi savaş karşıtı film olarak kabul edilir.

Tanıtım Videosu : 

9. Yüreyen Şato (IMDb 8,2)

Hayao Miyazaki Sensei‘nin yaptıkları söz konusu oldu mu fazla söze gerek yoktur. Aslında çocukluğunuz 90’lara denk gelmiş ise bu yapımı TV’de izlemiş olmanız muhtemel. yine de izlemeyenler için izlenmesi gereken bir filmdir.

Tanıtım videosu : 

8. Ruhların Kaçışı (IMDb 8,6)

Yine aynı şekilde Miyazaki Sensei‘nin ellerinden çıkan unutulmaz. Efsanevi bir yapım daha ayırca BBC tarafından yayımlanan “21.yüzyılın en iyi filmleri” listesinde 4.sırayı almıştır.

Tanıtım videosu : 

7. Koto no Ha no Niwa (IMDb 7,6)

 

“Söz konusu aşk oldu mu mesafe, yaş gibi şeyler lanet olası birer sayıdır” temalı bu yapım, romantik anime severlerin kaçırmaması gereken bir yapımdır.

Tanıtım videosu : 

 

6. Ookami Kodomo no Ame to Yuki (İMDb 8,2)

 

19 yaşındaki üniversite öğrencisi Hana türünün son örneği olan bir kurt adama aşık olur. Çift evlenir ve 2 tane çocukları olur. Büyük olanı Yuki ele avuca sığmayan tatlı bir kız çocuğu, küçük olanı Ame daha sakin sesi soluğu çıkmayan erkek olanı. Babalarının zamansız ölümü ile 2 kurt çocuğu ile bir başına kalan Hana’nın, bir annenin çocukları için yapabileceklerinin sınırı olmadığını gösteren bu dram yüklü yapımı mutlaka izlemeniz gerek. (listede favorimdir)

Tanıtım videosu : 

 

5. Kimi no Na wa (IMDb 8,8)

 

Yeni olmasına rağmen yapım çıktığında büyük bir ses getirdi ve aynı şekilde başarı sağladı. Romantizm severlerin kaçırmaması gereken (büyük ihtimalle kaçırmamışsınızdır zaten) duygu yüklü başka bir başarılı yapımdır.

4. Paprika (IMDb 7,7)

 

Beyin yakan paradox tarzı bu anime de, bir yerden sonra neyin gerçek neyin gerçek olmadığını analmak zorlaşıyor. Psikolojik ve bilim kurgu severlerin kaçırmaması gereken bir yapımdır.

Tanıtım videosu : 

 

3. Aşırıcılar (IMDb 7,7)

 

Aynı isimle bir sinema filmine sahip bu yapım, küçük insanların hayatını ve macerasını konu alan harika bir yapımdır.

-Siz nesiniz böyle ?

-Biz aşırıcılarız.

Tanıtım videosu : 

 

2. Komşum Totoro (IMDb  8,2)

 

Yine Miyazaki Sensei‘nin sihirli ellerinden çıkma 1988 yapımı bu anime de Mei ve Satsuki isimli iki küçük kız kardeşin annelerinin yanına bir köye taşınması ve orman ruhlarını görmeye başlayıp onlar ile arkadaşlık kurmasını konu alan macera ve komedi dolu enfes bir yapımdır.

Tanıtım videosu : 

1. Tokyo Godfathers (IMDb 7,9)

 Evsiz alkolik bir travesti ve evden kaçan bir lise öğrencisinin çöp de buldukları bebeğe sahip çıkmaları ve ailesini bulmayı kendilerine görev edindikleri bu dram yüklü yapımı kaçırmadan izlemeniz gerek.

Tanıtım videosu : 

 

Bonus:

Yine Miyazaki Sensei’den başka bir yapım olan Küçük Deniz Kızı Ponyo (IMDb 7,7)

 

Son olarak : 

Evet listede 5 tane Hayao Miyazaki imzalı film var ne yapabilirim adam yapıyor usta. Selam olsun üstada…

One thought on “Mutlaka İzlemeniz Gereken 10 Anime Filmi!!

  1. Hale dedi ki:

    Kiki’s delivery cervice ve castle in the sky da bu listede olmayı hak eden kült animasyon filmlerden bence ?

Bir cevap yazın