79183l

Anime: Mob Psycho 100

Tür: Aksiyon, Komedi, Supernatural, Slice of Life

Mangaka: ONE

Çıkış Tarihi: 12 Temmuz 2016 – ?

Bölüm sayısı: 8/12

MyAnimelist Puanı: 8.05

Yazar Puanı: 8.5

Konsepti:

One Punch Man ismini duymayan yoktur büyük ihtimalle. One Punch Man anime dünyasında yeni bir soluk getirdi(Dragon Ball hayranları kızmayın bana pls^-^). Anime dünyasında ana karakter başta en güçsüz karakterken zamanla güçlendiğini görürüz(bknz Naruto). Ancak Saitama için bu geçerli değil en başta en güçlüydü bitiğinde de en güçlü idi. Mob Psycho bu furyanın bir ürünü, çakması olduğunu düşünmüştüm ama işin aslı öyle değilmiş. One Punch Man ve Mob Psycho aynı kişi yazıyordu. Bu haber sonrası anime benim için daha keyifli hale geldi. Lafı fazla uzattım ama sonunda asıl konuya geldim.  İnsanlar göremedikleri şeylerden korkarlar ve ellerinden bir şey gelmez. Bu sebeple ruhlar ve hayaletler musallat oldukların da insanlar korkar ve hayatları zindan olur. Ve bu insanlar korkularını yenmek için yardımcıya ihtiyaç duyarlar. İşte bu kişiler “Esper” adı verilen psişik güçlere sahip kişilerdir.  “Esperlik” zamanla bir iş kolu olmuştur.Doğuştan Esper olan Kageyama Shigeo adlı genç, daha çok küçük yaşlarda kaşıkları bükebiliyor ve cisimleri zihni ile havaya kaldırabiliyordu. Ancak Shigeo bu güçlere ilgisi neredeyse hiç yoktur(İlerleyen bölümlerde cevabı var). Süper güçlerin sıradan olduğunu düşünmektedir ve onları kullanmaktan çekinir. Ancak ustası olarak gördüğü “Arakata Reigen” (aslında bir dolandırıcı) yardımcı olmak amacıyla Esperlik ajansında çalışmaya başlar. Ve hikayemiz burada başlar.

Neden izlemeli:

 • Tek atan kişileri seviyorsanız

 • İnce bir komedi seviyorsanız

 • Ezik ana karakterin aslında güçlü olmasından zevk alıyorsanız

 • Alışa gelmiş çizimlerden sıkıldıysanız(çizimler gerçekten çok ilginç daha önce gördüklerime benzemiyor kendine has gerçekten)

 • Epik savaş sahneleri istiyorsanız

Neden izlenmemeli:

 • Kawaii kızlar ve erkekler arıyorsanız

 • Güzel müzikler peşindeyseniz

 • Arakata Reigen

 • Karizmatik ana karakter

 • Çok etkileyici bir hikaye arıyorsanız

Karakterler:

Kageyama Shigeo:

Giphy (1)

Shigeo bizim ana karakterimiz. Tamamıyla düz ve normal bir insan. Duygularını belli etmeyen ve hiçbir şeye ilgisi olamayan bir çocuk. Tek özelliği ise daha önce belirttiğim gibi güçleri. Daha çok küçük yaşta çıkmış ve güçlerine karşı hiçbir ilgisi yok. Gelelim animenin adında neden 100 numarası var. Çünkü Shigeoyu saatli bomba gibi düşünün sayaç 100 gelince dünyadaki en güçlü insan olabiliyor. Bu sayacı birçok etken tetikleyebiliyor. Neler olduğunu söylemek istemiyorum spoiler olabilir(Riske girmeyelim^-^). Birde Tsubomi-chan var. Tabikide sevdiği kız(abartmıyorum animedeki tek kawaii karakter olabilir.).

Arakata Reigen

Mob-psycho-100-01-07-reigen-arataka

Shigeonun ustası olarak gördüğümüz Reigen kendisine ait esperlik ofisinde para karşılığı insanlara yardım etmektedir. Ancak şöyle bir gerçek var. Reigenin hiçbir spiritül gücü yoktur ve insanları abartılı sözler ile kandırmaktadır. Bu sebeple de benim nefretimi kısa zamanda kazandı. Ancak kabul etmeliyim izleyenleri güldürmeyi başarabiliyor.

Yazar notu: 

arkadaşlar yeni bir konsept denemeye çalıştım umarım beğenirsiniz. Sizlerin görüşleri benim için oldukça değerli. Bu sebeple hoşunuza gitmeye şurasını şöyle yapsaydın daha iyi olurdu dediğiniz bir şey varsa yorumlarda belirtebilirsiniz. ^-^

 

About Hüseyin Özgür Şengelen

Evet anime izliyorum evet waifularım var her şey tamam ama bir sorun pişman mıyım? HAYIR... https://myanimelist.net/profile/Hoshanlee_94 izlediğim animeleri buradan görebilirsiniz.

Back to list

Related Posts

9 thoughts on “Mob Psycho 100 İncelemesi

 1. Berkcan Özenç dedi ki:

  Güzel birşeye benziyor izlemeye değer 🙂

 2. ahmet peker dedi ki:

  baslasammi diye düşünüyordum ama siz iyi diyorsanız iyidir basliyim 😀

 3. Enes Eren dedi ki:

  One Punch Man’e karşı bir garezim olduğundan dolayı konusunu her ne kadar merak etsem de ileride Saita’ma ile karşılaşacak olduğu için yani ben nefret ettiğim bir karakteri izlemek zorunda kalacağım için hiç başlamadığım anime. Al sana kısa ve öz tanımı.

 4. Kaan Sins dedi ki:

  Aslına bide 10. bölümü izleyip bu gönderiyi düzenleyebilirsiniz 😀 (Reigen ile ilgili çok fena şeyler var 😀 )

  1. hüseyin özgür şengelen dedi ki:

   Hahahahah biran önce izleyip değerlenireyim o zaman

 5. mystichakra dedi ki:

  bence rage mod dayken çalan müzik efsaneler efsanesi…

 6. Mika-chan dedi ki:

  ben Op’un güzel olduğunu düşünüyorum arada bir açıp dinlerim ( sizi bilmem ama bana değişik geliyor )

  1. hüseyin özgür şengelen dedi ki:

   Sizlerin sayesinde opening izlemeye başlayacağım sanırım?

  2. mystichakra dedi ki:

   aynen hunter x in rasetsu parçasını hatırlatıyor bana GON un rage yaptığı anda çalan müzik hatırlarsan..

Bir cevap yazın