Mahou Shoujo Madoka Magica animesi hakkında spoiler içermektedir.

Konusu

Bir sezon on iki bölümden oluşmakta olan Mahou Shoujo Madoka Magica animesini türlü yönlerini eleştirecek olan bu yazıda önce animeyi biraz anlatayım.

Hikaye günümüz zamanları gibi dursa da değişik teknolojilere ev sahipliği yapıyor karakter çizimleri oldukça basite indirgenmiş hatta çocuksu çizilmiş de denilebilir. Hikayenin ana karakteri olan Madoka bir orta okul öğrencisidir. Arkadaşlarıyla normal bir hayat yaşamaktayken bir anda Japon kültüründe popüler olan Mahou Shoujo (büyülü kız) evreninin içinde bulurlar kendilerini.

Mahou shoujo madoka magica

Karakterler ve Anime

Mahou Shoujo Madoka Magica teması dışarıdan bakıldığında büyülü kız, sevimli tatlı şeyler gibi şeyler barındırdığını düşündürüyor. Fakat özellikle böyle bir dış görünüş, konu ve karakterler seçilmiş. Buna insanların ön yargılarına karşı oynanmış bir oyun denilebilir. Çünkü dışarıdan bakınca ciddi anlamda ben bunu mu izleyeceğim veya türü cidden bu mu diye düşünmeden edemeyebilir. İlk üç bölümü izlemeye bir şekilde devam ettiyseniz işin boyutunun afişteki gibi olmadığını anlamaya başlıyorsunuz.

Animenin en takdir edilebilir üç yanı olduğu kanısındayım. Bunlardan biri cesur bir şekilde böyle bir ön yargıyla karşılaşacak olmalarına rağmen bu harekette bulunmaları. İkincisi animedeki cadıların oluştuğu sahnelerde yapılan çizimlerdeki özgünlük ve yaratıcılık. Üçüncüsü ve belki de en önemlisi müzik kullanımı. Animede savaşlarda veya önemli sahnelerde çok iyi bir senkronizasyon ile müziği kullanmış sizi daha derin duygular içerisine sürüklemeye başlamıştır bile aslında konunun çok farklı yerlere gittiğini fısıldar müziği. Kullandığı yaratıcı çizimlerle müziğin birleştiği sahnelerin zihinde yarattığı görüntü tam olarak animenin size vermek istediği mesajı içermektedir.

Mahou Shoujo Madoka Magica başarılı yönleri olduğu kadar başarısız olduğu yönler de mevcut.

Bunlardan başında karakterlerin basit çizimlerle oluşturulmasının neden olduğu dezavantaj dolayısıyla özdeşleşememe durumudur. Karakterlerin yazılması da çok başarılı olmadığından dolayı karakterlerle bir ortak yön bulamıyor veya kendimizi onun yerine koyma gereği duymuyoruz. Bu açıdan karakter gelişimleri zayıf diyebilirim. Bunun getirdiği etken de konunun dayanağının çocuksu olduğu kanısını getirmekte.

Sonuç Olarak

Mahou Shoujo Madoka Magica asıl mesajının olduğu yere gelirsek, mesajı vermekteki dayanak bana biraz gereksiz zorlama göründü. Çünkü yaklaşık 12-13 yaşlarında bir çocuğun tüm bu olaylara göğüs gerip ve altından çok güçlü bir akıl yapısıyla karşımıza çıkıyor.

Normalde böyle bir durumda psikolojik sorunlardan kafayı yemesi gerekmekte böyle bir karakterin hal böyle olunca bu kadar güçlü bir mesaj böyle bir karaktere yüklenmiş bulunuyor.

Bu da durumu biraz komik hale getiriyor ama bunlara rağmen mesajı etkisini yitirmiyor. Yine de izleyiciyi ilk ve son bölümdeki kurdeleyle ve Madoka’nın küçük kardeşinin ablasının varlığının evrenden silinmesine rağmen adını hatırlamasıyla biraz daha başarıya ulaşıyor.

Madoka’nın evrenden tamamen silinmesine rağmen küçük kardeşinin ablasının adını bilebilmesinin sebebi her şeye rağmen bir felsefi düşünceye göre insanlar daha var olmadan, yani tanrının yanındayken onlara tüm bilgiler veriliyor. Bu durumlar sonradan değişiyor olsa bile bu bilgi çocukta kalıyor ve çocuk halen o adı sayıklıyor durumda oluyor. Böyle bir dayanağa sahip olması bu felsefe bilgisine sahip kişiler için daha iyi bir son hissiyatı veriyor.

About Gürkan Özgören

Gürkan Özgören 22 yaşında Sakarya Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü 3. Sınıf Öğrencisi, Freelance Grafik Tasarımcısı. Hobilerim oyun oynamak, anime izlemek, film izlemektir.

Back to list

Bir cevap yazın