Anime Tanıtımları

Kakegurui Tanıtım ve İnceleme!!

Merhaba arkadaşlar

Bu kez de şöyle zeki karakterlerin çok olduğu bir animeden bahsedeyim dedim. Kendisi zor heyecanlanan beni son derece heyecanlandırmış bir animedir ve düzgün karakterlere hasret kaldıysanız kesinlikle başlamalısınız diyorum. Lafımızı fazla uzatmayalım, keyifli okumalar 🙂

Yazar: Kwamoto Homura

Çizer: Naomura Tooru

Stüdyo: MAPPA

Bölüm Sayısı: 12

Yapım Yılı: 2017

Tür: Oyun, Gizem, Psikolojik, Okul, Shounen

MAL Puanı: 7.72 / 10


Hyakkaou Akademisi, sadece ülkenin en zenginlerinin çocuklarının okuduğu özel bir okuldur. Ancak bu okul diğer okulların hiçbirine benzemez. Okulun tek amacı, ileride ünlü şirketleri devralacak bu gençler planlama, karar verme gibi konularda geliştirebilmek amacıyla öğrencilere sürekli kumar oynatmaktır. Ancak ödeyemeyeceği borçlar altına girenlerin borçları Öğrenci Konseyi tarafından ödenir ve parayı geri ödeyinceye kadar bu kişiler evcil hayvan, yani diğer öğrencilerin her istediğini yapmak zorunda olan kişiler olurlar. Suzui Ryota bu okuldaki evcil hayvanlardan biridir ve Jabami Yumeko ise okula sonradan gelmiş bir kumar bağımlısıdır.

Animeyle ilgili ilk söylemek istediğim şey, zeki karakterlere hasret kalanlar için ideal bir anime olduğu. Ayrıca psikolojik yönü de oldukça ağır basıyor. Para, arkadaşlık, insanların birbirlerine olan davranışları gibi konularda bana farklı bir bakış açısı kazandırdı açıkçası.

Anime Gif Dump 217. Dragon Ball Super Durarara!! Gabriel DropOut Kakegurui Princess Principle Casshern Sins Naruto Ko Century Beast Warriors Air Fullmetal Alche

Bir sonraki şeyse karakter çeşidi sayısının fazlalığı. Aslında 10 karakter varsa 9’u ucube, psikopat, sapık ve ruh hastası ama diğer özellikler açısından çok çeşitli karakterler var. En güzeli de ana karakterimizin bu 4 özelliğin hepsini kendinde toplayabiliyor olması. Ne dedim, “en güzeli” mi? Evet, daha önce söyledim mi hatırlamıyorum ama erkek karakterlerde en nefret ettiğim özelliklerden biri olan psikopatlık ve sapıklık nedense kız karakterler de en sevdiğim özelliklerden biri. Apayrı bir hayranlık duyuyorum ve beni mutlu ediyor.

Ana karakterin kim olduğu konusunda ciddi sıkıntı var. Tıpkı Akame ga Kill’de olduğu gibi bunda da anime, ana erkek karaktere odaklı başlıyor ve daha çok onun perspektifinden olaylar anlatılarak devam ediyor. Ancak tam bir ezik karakter, bazen çok faydalı olabilse de genelde sevemediğim bir karakter. Ama çocuğun Yumeko’nun arkasını toplamaktan başka bir şeye zamanı kalmıyor ki…  Onun aksine Yumeko animedeki en ilginç karakter. Kumarı sırf zevk için (bu zevkin maalesef cinsel bir anlamı da var anladığım kadarıyla) oynuyor ve parayı zerre kadar umursamıyor. Gördükçe insanın kumara başlayasını getirmiyor değil hani ama o kadar zengin değiliz, bence yapmayın, kendinize yazık edersiniz. Bunlar yolda para görse eğilip almayacak tipler… Her neyse, eğer bu kızın oyundan önce veya oyun sırasında o tatlı sesiyle “Kakeguruimashou” dediğini duyarsanız anlayın ki o oyun artık bitmiştir. “Kenara kaçılın tek atıyorum kızlar” cümlesine alternatif olarak üretilmiş gibi bir şey yani.

DİPNOT: Alttaki gibi sahnelerde ne izlediğimi sıklıkla sorgulamış bulunmaktayım arkadaşlar, eminim size de olacaktır.

Anime genel itibariyle tahmin edilebilir biçimde ilerliyor. Tıpkı Liar Game mangasında olduğu gibi çok ilgi çekici oyunlar icat edilmiş ama her oyun başlarken içinizden bir ses zaten Yumeko’nun kazanacağını bağırıyor. Hayır, heyecanlı olan kısım bu değil, asıl heyecanı ve zevki veren şey bunu nasıl yaptığı. Tek heyecan kaynağı bilinmezlik ve merak olan benim için heyecandan titreten bir animeydi. Üstelik bir şekilde oynanan oyunların temellerini öğrenebilmem için de bir vesile olmuş oldu.

Çizimler açısından değerlendirirsek, erkek karakter sayısı zaten az, onlarda da şöyle düzgün bir tip yok. Zaten animede “iyi” denebilecek bir karakter de yok, hepsi villain kılıklı ve tipli. Yani erkek çizimleri ortalamanın altında brnim için. Kız çizimlerine gelirsek, her karakter için en az bir kez görmüş olduğumuz şu bir anda tiplerinin çarpıldığı sahneler haricinde hepsi birbirinden iyi. Boyunun 1.30 civarı olduğunu tahmin ettiğim, Umaru çakması oyuncu konsey üyesi kız hariç. Ondan ilk gördüğümden beri nefret ediyorum,ne tipinde ne sesinde hayır var Allah’ın cezası kızın. Hangisi en güzel? Tabii ki Yumeko, waifu listeme girdi. İkinci sırada benim için Başkan-chan geliyor, insanı dehşete düşürecek kadar havalı, zeki, olayları gölgeler arkasından veya apaçık biçimde ortada yöneten… bir kız. Daha çok özelliği var ama şimdilik bu kadarı yeterli. Animede en sevdiğim sahnelerse Başkan ve Yumeko’nun gözlerinin vurgulandığı sahneler, o gözler beni çok etkiliyor nedense…

Müziklerden bahsedersem… Hem açılış hem kapanış müziği şimdiye kadar gördüğüm en sayko şarkılardan. Animeye başlamadan önce de openingi dinlemiştim ama azıcık bile sevmemiştim, çünkü animeyle ayrı ayrı düşünülebilecek bir şarkı değil. Sözleri zaten animeye özel yazılmış, kalan her şeyi de tıpatıp animeyi karşılıyor. Ending’in de klibi için aynı şey geçerli.

Animede pek çok kez böyle bir yuri havası sezdim, kızlar kızlara kızarıp duruyor çünkü. (Cümle bayağı güzel oldu.) Özellikle finalde Suzui’yle Yumeko arasında bir şeyler gelişmiş gibi görünse de önceki bölümlerde sıklıkla kız kıza ilişkiler görmek mümkün. Tabanca sapığı kızın Yumeko takıntısı mesela. Zaten önüne gelen kız gelip Yumeko’ya yapışıyor sonra da bırakmıyor o ayrı mesele.

Finalinden bahsedersek, son oyunu 1 hafta ne kadar heyecanla beklediğimi sayfayı takip edenler biliyordur. Peki tatmin etti mi? İyi yanları var kötü yanları var. İyi yanlarından bahsedersek, oyunun sonu tam tahmin ettiğim gibi çıktı ve yapılabilecek en iyi sondu, çünkü final oyun Yumeko veya Başkan’ın okuldan atılmasını gerektiriyordu. İzlemeyenler için sonucu söylememek daha doğru olacaktır. Kötü yanlarına gelirsek… Bir kere oyun çok kısaydı. Aradaki kıytırık bir oyun bile 5 tur olurken final dövüşün 3 turda bitivermesi çok saçmaydı. Açıkçası ne zaman başladı ne zaman bitti onu bile anlayacak vakit olmadı neredeyse. Ve o kartın ne olduğunu bize söylemediler, ona sinir oldum. 2. sezon için açık kapı bırakmış gibiler ve de çıksa çok muhteşem olur çünkü mangası Türkçe’ye çok yavaş çevriliyor maalesef ve benim İngilizce de öyle karmaşık bir mangayı anlayabileceğim kadar iyi değil.

Sonuç olarak 8 veririm. Uzun zamanın üstüne gerçekten heyecanlı bir animeydi, hele de bunun yeni dönemde çıkmış olması gözümdeki değerini bir tık daha artırıyor tabi… Animesini beklerken çıktıkça mangasına da bakıveririm artık ama okuyan arkadaşlardan duyduğum kadarıyla manga biraz daha farklı ilerliyormuş. Tam bilmiyorum muhtemelen bu final mangada yoktur mesela… Tabi tahmin sadece. Benden bu kadar, sizin de anime hakkındaki düşüncelerinizi yoruma bekliyorum 🙂 Bir başka sefere görüşmek üzere kendinize iyi bakın 🙂

Diğer anime tanıtımları için ANİME TANITIMLARI sekmesine tıklayabilirsiniz 🙂

DİPNOT: Animedeki okul formaları bugüne kadar en sevdiğim forma olabilir. İnsanın iştahını açıyor. Öyle okulda insanın iştahının açılması iyi mi kötü mü tam karar veremedim açıkçası ama kırmızı iyidir. Oyy yerim seni ♥

good kitty. yumeko jabami kakegurui.. When everything finally loads, nice. I'm still on the fence how much of a "cat" I want a catgirl to be.

DİPNOT 2: Hangi animeye benzetiyorum ben bunu diyordum, yazı için gif bakarken arada kendini gösteriverdi. Kangoku Gakuen’e çok benziyor pek çok yönüyle. Hatta şüphelendim bir an acaba mangaka aynı mı diye ama değilmiş.

Related Posts

Bir cevap yazın