Anime Tanıtımları, Anime, Anime Önerileri

Blood of Zeus Tanıtım ve İnceleme

Kapak

Merhaba arkadaşlar. Yeni bir tanıtım yazısı ile birlikteyiz. Bu yazımda size Netflix’in orijinal serisi Blood of Zeus‘dan bahsedeceğim. Mitoloji sevenler için harika bir seri. Hazırsanız size animeyi tanıtayım.


Blood of Zeus Tanıtım ve İnceleme


 


Yayın Yılı: 2020

Bölüm Sayısı: 8

Konusu: Antik Yunanistan’da küçük bir köyde yaşayan Heron annesi ile yalnız başına yaşamaktadır. Bir gün köylerine iblis denilen yaratıklar saldırır ve Heron annesini korumak için öne atılır. Ama annesini korumak için biri daha öne atılmıştı. O da Olimpos Tanrılarının Kralı Zeus’tur.


 


Benim düşüncem…

Aslında Blood of Zeus 2020 yılında Netflix’in Yeni ve Popüler kısmına düştüğünden beri ilgimi çekiyordu. Tanıtım videosu olsun, çizim tarzı olsun, seslendirmeler olsun başından sonuna kadar ilgi çekiciydi. Eh izlemek yeni nasip oldu. Olsun. Başından sonuna kadar tatmin edici bir diziydi.

Bakın animeydi demiyorum, diziydi diyorum. Animasyon olabilir ama bence anime kategorisine girecek bir seri değil. Netflix her bölüm başında anime desede animelerde gördüğümüzden daha farklı bir yapıya sahipti. Sadece çizimlere bakarak demiyorum bunu. Çekim açıları olsun, hikayenin işlenişi olsun normal bir anime serisinden daha farklı. Üstelik bölüm süreside animelerden daha farklı. Bazen bölüm süresi otuz beş dakikayken bazen yirmi beş dakika olabiliyor. 

Blood of Zeus ‘a ilk baktığımızda aslında bize Hercule’un hikayesini anlatıyor gibi hissettiriyor. Heron’un doğumu olsun, Zeus’la annesi Elektra’nın tanışması olsun Hercule ile neredeyse birebir aynı. Bilmeyenler için Hercule’un annesi ve Zeus’un tanışma hikayesini size anlatayım. 


 

Blood of Zeus

Hercule Zeus ve Miken Kralının kızı Alkmene’nin yarı tanrı oğludur. Alkmene’ye aşık olan Zeus ona kocası kılığında yaklaşıp sahip olmuştur. Hercule’ün doğumundan sonra bebeğin Zeus’tan olduğunu anlayan Hera (Zeus’un tanrıça eşi) bebeği öldürmeye çalışır. 

Bu seride de konu benzer. Zeus Electra’ya aşık olur. Kocası kılığında onunla birlikte olmaya başlar. Bunu farkeden Hera Electra’nın kocasının zihnine girer ve bebeğin ondan olmadığını söyleyip durur. Bebek doğduktan sonra babası bebeğin ona benzemediğini farkedince bebeği ve anneyi öldürmeye kalkar. Ama Zeus buna engel olur ve onları kurtarır. 

Yani çocukken Disney’de izlediğimiz gibi gibi toz pembe bir Hercule hikayesi değil. Aksine oldukça kanlı bir seri. Dövüş sahneleri de oldukça güzel aslında.

Blood of Zeus ‘ta Zeus’un karısı Hera’yı izlerken kendi kendime dedim ki bizler kesinlikle sinirlendirilmemesi gereken bir türüz. Hera’yı izleyince bundan kesin emin oldum. Zeus onu aldatıyor diye neler neler yaptı. Tabiki de kadının aldatılması hoş değil. Üstelik konu Zeus olunca  Hera dünyanın en çok aldatılan kadını haline gelse de öfkesi benim bile tüylerimi diken diken etti. Zaten mitolojidede kendisi Zeus’un bile çekindiği bir Tanrıça olarak geçiyor. Dizide neden böyle dendiğini çok güzel bir şekilde görüyoruz. Kadın harbi korkutucu.


 


Şimdi karakterin geçmişine bakıyoruz, Hercule’e benziyor. İsmine bakıyoruz (Heron), Hercule’e benziyor. Ama şöyle bir durum var. Benim düşüncem bu Hercule hikayesi değil. Neden derseniz bir bölümdeki konuşmada Zeus Heron’a Hercule ile ilgili bir cümle söylüyordu. Eğer çeviri yanlış değilse henüz görmediğimiz bir Hercule var. Çünkü ne kadar bakarsam bakayım Heron’un hikayesi Hercule’ e benzesede mitolojide Hercule için çocukluktan beri çok güçlü olduğu yazıyor. Oysa Heron’a baktığımızda normal kaslı bir adam gücünde. Artıdan bir gücü yok. Bir koşu şehri geçemiyor ya da kayaları tek elle parçalayamıyor.


 


 


Tanrılardan Devlere kadar bütün karakter çizimleri harika ötesiydi. Çizerler gerçekten harika bir iş çıkarmış. Özellikle Devlerin çizimleri mükemmeldi. Ben size detaylı resimlerini göstermeyeceğim. Merak ediyorsanız izleyinde görün. Ama harika ötesi tasarımları var. Çizerler tebrik edilmeli. Hikaye akışıda oldukça güzel ve insanı sıkmayan şekilde işlenmiş. Bilirsiniz bazı serilerde o kadar gereksiz şeye girerlerki insan sıkılır. Ama burada bunu yapmamışlar. Ne gereksiz geçmişe dönüşler var ne de gereksiz sırf zaman geçsin diye eklenmiş sahneler var. Her dakikası dolu dolu bir dizi.

Ama benim en çok sevdiğim şeylerden biri ne oldu biliyor musunuz? Bölüm sonundaki sahne arkası görüntüleri. Dizinin endinginde o bölümün storyboardlarını, karakterlerin ilk ve son tasarımlarını, storyboarddan animasyon sahnesine geçiş sahnelerini nasıl yaptıklarını detaylıca gösteriyor. Animasyon yapmanın o kadar da kolay bir şey olmadığını göstermek isterlermiş gibi. Bu yüzden benden artıdan bir puan daha aldı. 


 


Demem o ki arkadaşlar, mitoloji ve animasyon seviyorsanız Blood of Zeus hiç sıkılmadan izleyeceğiniz bir seri. Henüz ikinci sezon için kesin bir bilgi yayınlanmasada ben geleceğini düşünüyorum çünkü sonunu biraz açık bıraktılar. Cevaplanmamış bazı sorular var ve bunların cevaplanması gerekiyor. 2022’in başlarında yeni sezon ile ilgili haberler gelmesi bekleniyor. Haydi hayırlısı. Umarım ikinci sezon gelir de izleriz. 

Kısacası arkadaşlar, bana göre Blood of Zeus son zamanların en iyi animasyon dizilerinden biri. Eğer mitoloji seviyorsanız izleyin derim. Buradan izleyebilirsiniz.

Diğer anime tanıtım yazılarımız içinde buraya bakabilirsiniz.

Hepinize şimdiden iyi seyirler.

About Aybike Keleş

İstanbul Aydın Üniversitesi Çizgi Film ve Animasyon öğrencisiyim. Anime izlemeyi ve kitap okumayı çok severim. Nightrose adlı adminim. Nickname'mim Cardfight Vanguard'daki bir karakterden geliyor. Oldukça güzel bir animedir tavsiye ederim.

Related Posts

Bir cevap yazın