Merhaba arkadaşlar. Bugün size uzun bir aradan sonra izlediğim bir animenin yazısını yazacağım. Çok duyulmamış bir anime olan Fractale.

Ben size animeyi anlatmadan önce size tanıtayım.

Images. Jpeg 1 - fractale anime tanıtım ve i̇nceleme - figurex anime tanıtımları

Mal Puanı: 7.00

Bölüm Sayısı: 11

Tür: Fantastik – Bilim Kurgu – Macera

Konusu: Fractale sisteminin gelmesi ile insanlar artık hiç çaba sarf etmeden ne isterlerse yapabilir hale gelmişlerdir. İnsanlar kendileri yerine doppel yani kuklalarını koyarak istedikleri yerlere gitmektedirler. Sistemin nasıl çalıştığını bilen kimse yoktur. İnsanlara göre bu yaşam tarzı onlara sonsuz mutluluğu vermektedir.

Amacı ve hedefleri olmayan Clain bir gün gökyüzünde birilerinden kaçan bir kız görür. Kızı kurtarmayı başaran Clain kızın ona verdiği datayı açtığında birden ortaya Nessa adında bir doppel çıkar. Nessa’nın ortaya çıkmasıyla Clain’in başına bir sürü şey gelmeye başlar. Sorgusuz sualsiz kabullendiği Fractale sistemi ile ilgili şüphelere düşmeye başlar.

 

Eveet artık kendi düşüncelerimi anlatabilirim.

Eğer yavaş ilerleyen animelerden hoşlanıyorsanız Fractale tam sizlik bir anime. Anime konu ve işleniş olarak bence oldukça güzel. Tabi her animedeki gibi bunda da sıkıntılar vardı. Openinginden başlamak istiyorum. Şarkı da videoda bence çok kötüydü. Ben beğenmedim en azından.

Anime işlenişi oldukça güzeldi. İzlerken sanki seri değilde film izliyormuşsunuz hissi oluşuyor. Bu çok hoşuma gitti. Bir ara televizyona bağlayıp patlamış mısır alıp izlemek istedim. O kadar yani. Aslında seri yerine film de olabilirmiş. Öyle de oldukça hoş olurdu.

Konu olarak da ne çok iyi ne de çok kötü bir konuya sahip. Bir şey çok sinirimi bozdu. Clain Nessa ya da diğer kızla yalnız kalınca diğer insanlar hemen sex yaptıklarından bahsediyor. Dans ediyorlar odada perdeden yansıyor silüetleri bunlar diyorki helal olsun hemen başladılar. Neye basladılar dans ediyorlar. Üstelik dip dibe bile değiller çocuk başka tarafta kız başka tarafta gölgeden bile belli oluyor. Bu olay çok sinirimi bozdu. Çocuk kızdan bahsediyor başkası diyor ki gene sapıkça şeyler düşünüyor. Tamam yüzü çok kızarıyor olabilir ama bunun nedeni de çocuk hayatında kendi yaşlarında bir kız görmediği  için o kadar yani. Her şeyi sex e bağlamaları ilk bölümden sonra komikliğini kaybediyor ne yazık ki.

Fractale sistemi de çok tuhaf. Her gün belli saat aralığında anons yapılıyor dua yıldızı şu kadar açıda dönüp dua edin. İnsanlar Fractale sistemi yüzünden öyle bir hale gelmiş ki kendilerinin doppel ini bırakıp başka yerlere gidiyorlar. Clain’in anne babası da doppel. Hatta köpeği bile. Ben bunları başta Clain kendi isteği ile gönderebildiği için uzaylı gibi bir şey sanmıştım. Clain karşı gelirse karşı gelemezsin deyip kollarında tutup götürmelerinden de korkmadım değil.

Fractale 01 large 02 - fractale anime tanıtım ve i̇nceleme - figurex anime tanıtımları

Şunlara baksanıza. Siz ne düşünürdünüz. Baba konuştukça kafasından baloncuk çıkıyor ya. Ne kadar rahatsız edici.

Tabi bu Fractale sistemine karşı gelen insanlarda var. O insanlar kendilerini tamamen o twmbelleşmiş dünyadan soyutlamış insanlardan oluşuyor. Diğer insanlar yemek yapmayı bile unutmuşken onlar kendileri yetiştirip yemek yapıyorlar. Helal olsun ne diyim. Adamlar çürüyen bir medeniyetin içinde gerçek bir medeniyet kurmuşlar.

Fractale animesi aslında izlemesi oldukça keyifli bir anime. Önceden de dediğim gibi tek sıkıntı yavaş ilerliyor olması. Film havası vermesi güzel olsa da bir süre sonra sıkıyor. Keşke film olsaydı diyorsunuz. Ama bunlara rağmen güzel bir animeydi. Eğer yavaş ilerlemesi benim için sıkıntı değil ilginç şeyler severim diyorsanız Fractale i öneririm. Izlemesi keyifli bir animeydi.

Eğer çoktan izlediyseniz düşüncelerinizi benimle paylaşmaktan çekinmeyin.

Başka bir yazıda görüşmek üzere.

About Aybike Keleş

İstanbul Aydın Üniversitesi Çizgi Film ve Animasyon öğrencisiyim. Anime izlemeyi ve kitap okumayı çok severim. Nightrose adlı adminim. Nickname'mim Cardfight Vanguard'daki bir karakterden geliyor. Oldukça güzel bir animedir tavsiye ederim.

Related Posts

Bir cevap yazın