Anime Tanıtımları, Anime

Fate Serisi Büyük İnceleme !!

Merhaba arkadaşlar,

Bayağı bir zamandır yoktum. Site hitleri düşmüştü fakat yeniden arttığını görüyorum. Bu içimizi heves ile dolduruyor ve daha verimli yazılar yazabiliyoruz. Neyse konumuza dönersek bildiğiniz gibi dün attığım Anket ve Fate kesiti ile animesini baya sevdiğimi gösterdim. Şimdi ilk olarak sevdiğim animenin başlamadan önceki temel sorularını yanıtlayalım.

FATE/STAY ANİMESİNİN KONUSU NEDİR?

 

Fate/Stay animesin de büyük rol oynayacak terim Kutsal Kase olacak arkadaşlar. Kutsal kase kazananının dileği ne olursa olsun gerçekleştirebilme gücüne sahip fakat bu kaseyi öyle kolayca kazanamayacağınızı anlamışsınızdır çünkü büyük bir nesne. Kase 10 yılda 1 ortaya çıkıyor ve her çağdan 7 tane hizmetkar çağırıyor. Bunlar geçmişte veya gelecekte dünyada büyük etkisi olmuş insanlar. Aralarından en güçlü olanı Saber (Kılıç Ustası kahramanları) ve diğer kahramanlar olan Archer (Okçu), Caster (Büyücü), Lancer (Mızrakçı), Rider (Binici), Assasin (Suikastçi) ,Berserker (Acımasız) ve bu hizmetkarların efendisi olacak 7 tane büyücü seçiliyor. Tabi ki istisnalar ara sıra olabiliyor. Kaseyi elde etmek için bu 7 hizmetkar bir birileri ile dövüşüyor ve son 1 hizmetkar kaldığı zaman kutsal kase ortaya çıkıyor. Bu savaşa ise Kutsal Kase Savaşı deniliyor. Bu savaşları kontrol eden kişi ise rahip oluyor. Kuralların bozulmaması için oyunu takip ediyor ve efendilik hakkını kaybeden efendiye can güvenliği açısından koruma sağlıyor. Peki “efendilerin komutlarını kahramanlar nasıl dinliyor ki? “ diyorsunuz. Her efendiye hizmetkarını çağırdığı zaman 3 adet komut büyüsü veriliyor. Bu komut büyüleri tüm büyülerin ötesinde ve hizmetkarınıza istediğinizi yaptırabiliyor veya hizmetkarınızın olağanüstü şeyler yapmasını sağlayabiliyorsunuz (Işınlanmak,İntihar ettirmek gibi). Fakat bu 3 hakkınızın hepsini kullanırsanız efendiliğinizi kaybediyor ve hem hizmetkarınızı hemde kutsal kase şansını kaybediyorsunuz. Eğer komut büyüsü varsa fakat hizmetkarını kaybetmişse boşta olan hizmetkarlarla antlaşma yapabilir. Efendi direk ölürse hizmetkarıda onunla birlikte ölür. İstisnalar yok ve kurallarda yok. Kutsal kase savaşları nesillerdir Fuyuki kentinde geçmekte. Kutsal kase Savaşları’na hoşgeldiniz.

FATE/STAY ADLI BİR SÜRÜ ANİME VAR, HANGİSİNİ İZLEYECEĞİM?

İşte en merak edilen sorulardan birisine geldik.Şimdi arkadaşlar Fate/Stay animesinin çıkış tarihine göre sıralanışı aşağıdaki resimdeki gibi.

Eğer Hikayeye kronolojik sıralamaya göre izlemek isterseniz sıralama şu şekildedir :

Fate/Zero,

Fate/Stay Night,

Fate/Stay Unlimited Blade Works,

Fate/Stay Unlimited Blade Works(TV),

Fate/Stay Night: Heaven’s Feel (DAHA ÇIKMADI) şeklinde olacaktır.

*ÖNEMLİ BİR AÇIKLAMA: Bütün seriyi izleyip Unlimited Blade Works‘e geldiğinizde diyeceksiniz ki yine Stay Night ile aynı. Aslında ikisi aynı değil arkadaşlar. Fate/Stay aslında bir Bilgisayar Oyunu ve oyun 3 farklı senaryo ile bitiyor. Yani Fate/Stay Night ayrı, UBW ayrı bir son ile bitiyor. Ama şunu diyebilirim ki Night sizi tatmin etmezse UBW kesin tatmin edecektir. Kısacası İkisinde karakterler aynı, işleyişler farklı.

Arkadaşlar konusu nedir bölümünde animenin işleyişini anlattım şimdi ise benim düşüncelerimin bulunduğu inceleme kısmındayız.

Fate anime serisi gerçekten de çok harikaydı bunu söyleyebilirim. Animenin openingleri çok güzel ve harika. 2006’daki serisi gerçekten dönemine göre çok iyi olmuş diye düşünüyorum. Savaş sahneleri gerçekten de çok güzel ve müthiş. Fate/Stay Night imdb puanı 7.5 iken UBW 8.1 ve bu puan farkının da doğru olduğunu düşünüyorum. Night ne kadar güzel olsa da finalinde bir eksiklik, burukluk bırakıyor insanda. Night ümitsizliği sonlarda yaşatırken UBW insana hafif dram, hafif gizem veriyor ve buda baharatı oluyor diyebilirim.Finaller hakkında detaylara girersek spoilercı birisi olurum kötü hissederim açıkçası. İzlerken beyninizi biraz yakıyor ama sonda cevabını alabiliyorsunuz. Animenin en düşündüren kısmı kendinizi değersiz görmenin bedeli olacak. Dert etmeyin spoiler niteliğindeki bir olay değildi bu. Şimdi diyorsunuz ki Fate/Zero neyin nesi? Fate/Zero Emiya Shirou’nun savaşından bir önceki kutsal kase savaşında geçiyor. Burada ise ana karakterimiz Emiya Kiritsugu oluyor. Kiritsugu‘nun hayatı gerçekten dramlı ve her yaptığı harekette sizi düşünmeye sürüklüyor. Neyse karakterimiz hakkında fazla detaylara girmeyelim. Karakter tasarımına 10/10 veriyorum her ikisi içinde, hikaye konusunda Night‘a 7.5/10, UBW‘ye ise 9.5/10 veriyorum. Bu puanları bol keseden gibi görüyor olabilirsiniz ama ben bol keseden puan vermedim ve izlediğim animeler yakında 200’ü geçebilir.Benim Top 10 içine girmiş bulunmakta.

Arkadaşlar hizmetkarların ismide aslında bir çeşit spoiler oluyor o yüzden karakter tasarımlarını incelemeniz için karakterlerin listesini koyuyorum.Zaten her serinin ilk bölümünde herşeyi iyice açıklıyorlar yabancı kalmıyorsunuz.

emiya shirou gif ile ilgili görsel sonucu

Emiya Shirou: Fate/Stay‘de ve UBW Saber‘in efendisi. Usta olduğu büyüler tasarım büyüsü fakat usta derken tek bildiği büyü o, yani tam potansiyel kullanamıyor. Kendisi cesur fakat diğerlerine yardım etmeyi seviyor, kendinden daha önce görüyor. Yardımsever birisi. Bir dojoda tek başına yaşıyor ve Sakura ve Fujimura Sensei‘si onu görmeye sık sık gelip yalnız bırakmıyorlar.

tohsaka rin ile ilgili görsel sonucu

Tohsaka Rin : Kendisi profesyonel büyücü ve Archer‘in efendisi.Kendisi kaseden bir dileği olduğu için değil sadece kazanmak için savaşıyor.Ünlü büyücü Tohsaka soyundan geliyor ve Köşkünde yaşıyor.Kendisi tsundere bir tiptir.Aslında iyi birisi fakat kendisi de bu yarışmayı kazanmak zorunda.

 

Shinji Matou: Bu adam hakkında pek detaya girmek istemiyorum.Kendisi Rider’in efendisi.

Kotomine Kirei: Kendisi kase savaşlarının hakemi.Daha fazlası olduğunu söyleyebilirim ama detaylarına girmeyeyim.
sakura matou ile ilgili görsel sonucu

Sakura Matou: Shirou’yu yanlız bırakmayanlardan birisi. Kendisi iyi birisidir ve genellikle Shirou’nun yemeklerini kendisi yapar.Shirou’ya saygı duyar ve sürekli onu Senpai diye çağırır.

 

Ilyasfiel Von Einzbern: Kendisi Berserker’in efendisidir ve Einzbern köşkünde yaşar.Yaşı diğer efendilere göre küçüktür.Hakkındaki daha fazla bilgiyi Zero’da öğreneceksiniz

 

Fujimura Taiga: Shirou’yu yanlız bırakmayanlardan birisidir.Kendisi hem öğretmenidir hem de Shirou’nun oturduğu evin kiracısıdır.Aşırı enerjik ve mutlu birisidir.

 

Emiya Kiritsugu: Shirou’nun babasıdır.Aile bağları biraz değişiktir.Kendisi baya bir güçlüdür ve Shirou’dan önceki kutsal kase savaşında yer almıştır.Silahlar uzmanlık alanıdır.Hedefleri için herşeyi gözünü kırpmadan bile yapabilir.Kendisi özünde iyi birisidir.Dramıyla bol göreceğiz kendisini.Detayların daha fazlası Zero’da.

 

Irisfiel Von Einzbern: Kiritsugu’nun eşidir. Kendisi Einzbernlerin varisidir ve kutsal kase savaşında Kiritsugu ile birliktedir.İyi birisidir ve herşeye iyimser bakar.Yine detaylar Zero’da.

 

Maiya: Kendisi Kiritsugu’nun yoldaşı ve silah arkadaşıdır. Geçmişine dair hiçbir şey bilmiyor.

Fate/Zero;Hizmetkarlar , altta ise efendileri.

fate zero servants ile ilgili görsel sonucu

Ve Fate/Stay‘in efendilerinin tümünün resmini vermeyeceğim.Arkadaşlar bazı uyanıklar varsa aranızda demiştir ki “Burada 7 tane efendi yok ki?”. O diğer efendiler kim daha sonra anlayacaksınız.

Fate/Stay & UBW hizmetkarlar.

fate stay night servants ile ilgili görsel sonucu

Ama bilge bir Allen admin ne demiş : Animeyi anlamak istiyorsan ilk önce izleyeceksin.

Okuduğunuz için teşekkürler, yorumlarınızı sabırsızlıkla bekliyorum 🙂

Related Posts

One thought on “Fate Serisi Büyük İnceleme !!

  1. NatsuLuffyNa dedi ki:

    Öncelikle çok güzel bir yazı olmuş . Fate serisini yaklaşık 2 ay önce bitirmiştim ve bitirdikten sonra Facebook ta anime grup ve sayfalarında pek dikkat çekmeyen bir seri olduğunu (OP , Naruto , Ft kadar) ve serinin değerlenmesi gerektiğini düşünmüştüm . Ana sayfam da bu haberi görünce gerçekten mutlu oldum ve yazıyı sonuna kadar okudum . Kendim bir değerlendirme yapıcak olsaydım aynı şekilde puan verirdim özellikle de karakterlere (İskandar,Gılgamesh,King Arthur) bağlayan bir anime tarihsel olarak bakıldığında da epey beğenilebilecek bir anime . Anime izleyen biri gördüğümde de herkese öneririm
    Ama bilge bir Allen admin ne demiş : Animeyi anlamak istiyorsan ilk önce izleyeceksin.

Bir cevap yazın