Anime, Anime Tanıtımları

Drifters Anime Tanıtım ve İnceleme

wp2029950

Bugün anime incelemeleri bölümümüzün misafiri Drifters animesi. Oldukça vahşi bir anime olan Drifters‘ı izlerken çok değişik duygularla izledim diyebilirim 😀 Konumuzla başlayalım.

drifters ile ilgili görsel sonucu

Shimazu ToyohisaSekigahara Savaşı’nda büyük bir mücadele verirken ağır bir şekilde yaralanır. Yaralı bir şekilde, sürünerek klanına dönmeye çalışırken kendisini beyaz , sıra sıra kapılar olan bir odada bulur. Odanın ortasında bir masada bir adam onu beklemektedir. Adamı düşman zannedip üstüne saldırdığı sırada, masada ki adam bir kapı açar ve onu başka bir dünyaya gönderir. Kendinden geçmiş bir şekilde yatarken iki Elf çocuğu tarafından bulunur. Elf çocukları onun Elf kulakları olmadığını anladığında onun bir Drifter olduğunu düşünür ve diğer Drifter’ların yanına götürürler. Drifter, bu ülkeye Kara Kral‘a karşı savaşmak için gönderilen, tarihin çeşitli dönemlerinden seçilen savaşçılardır. Kara Kral insanlıktan nefret etmektedir ve insanlığı yok etmenin peşindedir. Shimazu Toyohisa, gözünü açtığında harabe bir binanın içinde iki tane garip adamla karşılaşır. İsimlerinin Oda Nobunaga ve Nasu Yoichi Suketaka olduğunu öğrendiği bu garip adamlarla oldukça ilginç ve trajik bir maceraya atılacaktır. Kısacası birbirinden deli adamlar bir araya gelirse ne olur diyebiliriz 😀

Drifters oldukça ilginç bir animeydi. Karakterlerin hepsi başka bir anime de, baş rol olarak izleyebileceğimiz karakterlerdi. Tabi kötü baş rol olarak 😀 Beni en çok etkileyen şey karakterlerin gerçek tarihten alınma, büyük savaşçılar olmasıydı. Animenin teması zaten bir ülke nasıl fethedilir, devrim nasıl gerçekleştirilir gibi konular. Karakterlerden birisinin orduyu harekete geçirme, gaza getirme kabiliyeti yani kısaca liderlik özelliği varken, bir diğeri teknolojiyi nasıl yönlendirebileceğini ve toplum psikolojisini nasıl kullanacağını biliyor. Bir diğerine ise inanılmaz keskin nişancılık ve uzaktan savaş tekniklerinde uzman diyebiliriz. Yani ordunun ihtiyacı olan bütün niteliklerde adamlardan oluşuyor bu grup. Adamlar gözünü kırpmadan kesip, doğrayınca da karşınıza oldukça vahşi ve savaş dolu bir anime geliyor. Aksiyon seviyorsanız ; böyle vahşet olsun, savaş olsun, kafalar uçuşsun ve karakterlerde hiç ezik olmasın, tam tersine oldukça havalı ve güçlü karakterlerden oluşsun istiyorsanız, bu anime tam olarak size göre. Anime de seveceğiniz bir diğer olay ise mazluma yardım konusu. Elfler ve Cüceler, Kara Kral’ın hükümdarlığında oldukça acılı günler geçiriyorlar. Kadınlarına tecavüz ediliyor. Fabrikalar da köleler gibi çalıştırılıyorlar vs. Baş rol kahramanlarımız ne kadar da kanlı caniler olsalar da iyi kalpliler ya da en azından birisi 😀 Kadına ,çocuğa , yaşlıya ve teslim olana dokunmuyorlar. Bu da güveni çabuk sağlamalarına sebep oluyor tabi .  Anime de eleştireceğim şey şu olacak, baş rollerimiz kesinlikle bir zorluk yaşamıyor. Her şey adım adım istedikleri gibi gidiyor. Hayır bir aksilik çıksın, ne bileyim biraz zorlanın yok 😀 Gerçi animenin havasından o kadar da sırıtmıyor ama yine de ben şöyle azılı bir rakip bekledim. Karakterlerimize bir göz atalım 🙂

Shimazu Toyohisa

 

Tarihde 1570-1600 yılları arasında yaşamış ve amcası için büyük fedailik yapmış ünlü bir Shimuzu Klan‘ı samurayı kendileri. Tarihte cesurluğu ve gözü pekliği ile biliniyor. Anime de ise tam anlamıyla deli. Adam savaşmak için yaratılmış. Başlarda sadece vahşet isteyen bir cani gibi gözükse de , aslında tam bir savaş dehası. Attığı adımlar her seferinde aptalca geliyor ama her zaman doğru adımlar oluyor. Elflere yardım ederken söylediği sözler oldukça etkileyiciydi. Karşısındaki topluluğu nasıl güdüleyeceğini iyi bilen birisi. Biraz aptallık var mı ? Kesinlikle var 😀 Shimuzu Klannı‘nın ona öğrettiği öğretilerden başkasına uymuyor ve nerde nasıl davranacağı konusunda en ufak bir fikri yok. Adam hobaaaaa diye dalıyor olaya. Kısaca zırdeli 😀

Oda Nabunaga

 

1534-1582 yılları arasında yaşamış ünlü Japon Savaşçı. Ashikaga Shougun‘luğunu devirmiş ve Japon eyaletlerinin yarısını kendi yönetimi altında birleştirerek yıllardır sürmekte olan feodal savaşları sona erdirmiş birisi. Anime de ise tam bir kurnaz. Çok fazla ihanete uğramış. Bu yüzden deneyimi çok fazla 😀 Shimazu Toyohisa‘yı görür görmez onda ki cevheri anlıyor ve hemen onu liderlik koltuğuna oturtuyor. Aslında gizli lider diyebiliriz kendileri için. Adam insan ölüsü, dışkı ve kömürden barut üreten bir deha. İlkel bombalar yaparak, yaptıkları fethi hızlandırıyor. Her işi eğlencesine yapıyor gibi görünüyor. Tam bir savaş dehası. Hem gerçek tarihte hem kurgusal anime de .

Nasu Yoichi Suketaka

1169-1232 yılları arasında yaşamış ve Genpei Savaşı’na damga vuran ünlü okçu. Anime’de ise 19 yaşında ve grubun en küçük üyesi. Genel olarak sessiz ve bir şeye karışmadan büyüklerini izleyen bir politika yürütüyor. Klanının ve abilerinin güzelliğini anlatırken tam bir aptal gibi gözükse de inanılmaz bir okçu. Ayrıca erkek güzeli 😀 Diğerleri gibi  iri yarı değil. Tam tersine narin bir yakışıklılığı var. Ordunun Okçu Komutanı ve bu işi oldukça başarıyla yapıyor. Şimdilik pek bir hareketliliğini göremedim. Genel olarak akıllı çocuk rolünde. 

Sihirbazlar 

Kara Kral‘a karşı çıkan gizli bir yapılanma. Eylemleri daha çok muskalar kullanarak büyülerle mücadele. Oldukça kullanışlı olabiliyorlar savaş sırasında. Genel olarak Drifters‘ları bulup bir araya getirme derdindeler.Birlikte bir ordu kurup Kara Kralı devirme amacındalar.

Elfler 

Derebeylerinin zulmüne uğramış , nadir bulunan topluluk. Bütün kadınları derebeyi tarafından toplanmış ve tecavüze uğramış. Amaçları Elflerin kökünü kurutmak. Baş rolümüzün hayatını kurtarınca, bunlara yardım etme kararı alıyorlar ve orduya katılan ilk topluluk oluyorlar. Dövüşmek ve güç açısından çok zayıf olmalarına karşın okçuluk konusunda oldukça yetenekliler.

Cüceler

Bunlarda fabrikada işkence edilerek, aç bırakılarak çalışmaya zorlanan kesim . Elflerin aksine inanılmaz güçlü topluluk. Silah ve demir dövmeciliğinde uzmanlar. Adamlar çağından önce tüfek yaptıklar. Barutta hazır. Savaş da inanılmaz güçlü oldukları için oldukça hızlı ilerliyor fetihler. 

About Tsunade

Küçüklüğümden beri ilgiyle takip ettiğim anime ve manga ile ilgili 2016 yılından beri Figurex sitesinde blog yazıları yazıyorum.

2 thoughts on “Drifters Anime Tanıtım ve İnceleme

  1. Tugrul Sahin dedi ki:

    Çok detaylı bir inceleme olmuş oldukça güzeldi izlerken bildiğin gaza geliyor insan izlemiyor yaşıyorsun. Özellikle Toyohisa hayranlıkla izledigim bir karakterdi. Planları yerli yersiz çıkışları kelle merakı beni benden aldi. Helsing tadı zaten apayrı bir olay çıtayı yükseltti ve sezon boyunca düşürmedi. Hitler’i gördüm bir ara o epey şaşırtıcı bir durumdu keza diğer Drifter ‘ larda farklı efsaneler den seçme karakterlerdi. Kanno Naoshi nin uçakla giriş sahnesi agresifligi baya renk katmıştı. Kesinlikle izlenmesi gereken bir seri , şahsen ben ciddi hayranlıkla izledim..

  2. Paladin dedi ki:

    “Aksiyon seviyorsanız ; böyle vahşet olsun, savaş olsun, kafalar uçuşsun ve karakterlerde hiç ezik olmasın, tam tersine oldukça havalı ve güçlü karakterlerden oluşsun istiyorsanız…”
    bu tanıma uyan anime önerileri rica ediyorum teşekkürler 😀
    (not:hellsing izledim)

Bir cevap yazın