Dövüş Sanatları İçeren Anime Önerileri

Dövüş sanatları sevenler olarak bir toplanalım istedim 🙂

En havalı bulduğum anime türlerinden bir tanesidir dövüş sanatları içeren animeler. Benim en çok ilgimi çekenlerden bir tanesi Kendo sanatıdır. Bu yüzden bu animeleri oldukça keyifle izlerim. Ülkemizde ki Naruto sevgisi malumunuz olmakla birlikte bir öneri listesi hazırlamalıyız diye düşündüm. İzlerken keyif almanız dileğiyle 🙂 

17.  Street Fighter II: The Animated Movie

Uluslar arası terörist örgüt Shadowlaw‘un acımasız lideri Bison umutsuzca yıllardır kendisi ile rekabet edecek kadar güçlü bir savaşçı arıyordur. Sonunda aradığı kişinin Ryu olduğunu fark  eder fakat Ryu alsa onun kendisini bulabileceği sabit bir yerde durmaz. Daha sonra Ryu ile aynı ustadan eğitim almış Amerikan Dövüş Sanatları şampiyonu Ken Masters‘ı bulur. Olaylar bu bir şekilde gelişirken bu arada Birleşik Devletler Ordusu Binbaşı olan Major Guile , Bison‘u tutuklamak ve uluslararası suç halkasını durdurmak umuduyla Çin‘den Chun Li ile iş birliği yapmak zorundadır.

16. Flame of Recca

Rekka Hanabishi çocukluğundan beri ninjalara hayrandır. Her zaman bir ninja olmanın hayalini kurar. Aynı zamanda lise öğrencisi olan Rekka Hanabishi okul dönüşü parkta çocuklara bakıcılık yapan bir kızla karşılaşır. İsminin Yanagi olduğunu öğrenen Rekka Hanabishi aynı okula gittiklerini fark eder. Bir gün onunla konuşmaya çalışırken büyük bir kaza meydana gelir ve Rekka ağır şekilde yaralanır. Gözünü araladığında Yanagi‘nin gizemli iyileştirme gücünü keşfeder. Yanagi onu iyileştirdikten sonra onun ninjası olacağına ve onu koruyacağına dair yemin eder. Çok geçmeden Yanagi‘nin gizemli gücü başkaları tarafından öğrenilir. Peşine düşen insanlardan Yanagi‘yi korumaya çalışan Rekka neden bu şekilde bir yemin etmiştir ?

 

15. Baki the Grappler

Baki Hanma son derece güçlü bir genç biridir. Her anını uyanık ve eğitim yaparak geçirmek zorundadır çünkü dünyanın en güçlü dövüş sanatları ustası olan ve en acımasız insanı olan babası Yujiro‘yu yenmek ve canını almak zorundadır. Kendine özel tekniğini geliştirmek için dünya üzerinde ki en güçlü dövüş ustaları mücadele eder. Her zaman yeni yollar ve teknikler öğrenmenin peşine düşer. 

 

14.  Mobile Fighter G Gundam

Yıl FC 60’da, insanlığın büyük kısmı Dünya yörüngesindeki uzay kolonilerinde yaşar.Koloniler üzerindeki hakimiyet her dört yılda bir, her ulusun diğerlerine Gundam adı verilen dev bir robotla savaşmak için tek bir temsilci gönderdiği büyük bir turnuva ile kararlaştırılır. Domon Kashuu, ülkesinin zaferini sağlamak için Neo-Japan turnuvalardan birinde temsil etmek üzere seçilir ancak  Domon‘un anne-babasının ölümünden sorumlu tutulan kardeşini bulmak ve çok tehlikeli bir silah olan Dark Gundam veya Devil Gundam yok olmasını sağlamak için mücadele etmek zorundadır.

 

13. Shura no Toki – Age of Chaos

Bir efsane vardır. Heian dönemine kadar, silahsız olarak savaşan ve denilene göre yenilmezliğin yolunda yürümüşleri anlatır. Onlar  Shura’dır. Bu kişiler kullandıkları tekniği “Mutsu Enmei Ryuu olarak adlandırılar.”

Mutsu Yakumo kendi halinde bir gezgindir. Bir gün Shiori adındaki erkek gibi giyinen bir kıza, bazı silahlı kişilerce saldırılmaya çalışılmasına tanık olur. Kızın büyük babası, o sırada oradan geçmekte olan Miyamoto Musashi‘yi farkeder ve yardım ister. Ne var ki Musashi, daha önce hiç  tanımamasına rağmen, Yakumo‘nun bu işe daha uygun olduğunu söyler. Musahi, Yakumo‘nun gücüne tanık olmasa da etkilenmiştir ve onunla dövüşmeyi arzulamaya başlar. (alıntıdır.)

 

12. Fushigi Yuugi

Miaka Yuki ve Yui Hongo anaokulundan beri birbirlerini tanıyorlardır ve çok iyi iki arkadaştırlar. İkisi de lise giriş sınavlarına hazırlanmaktadırlar. Okul sonrası Yui‘nin aldığı bir kitabı geri götürmek için gittikleri Merkez Kütüphane’de Miaka kırmızı renkte bir kuşun boş koridorda uçtuğunu görür ve onun peşine düşer. Kuş onu girişlerin kısıtlı olduğu bir odaya getirmiştir. Bu odada “Dört Tanrı’nın Kainatı” isimli bir kitap bulurlar. Kitabı okumaya başladıkları anda kitabın içine girerler. Çorak bir araziye düşerler ve karşılarına ilk çıkanlarda insan tüccarlarıdır. Alnında Çince “şeytan” karakteri bulunan (Tamahome) bir genç tarafından kurtarılırlar. Geldiklerinden az bir süre geçmiştir ki aynı ışık Yui’yi geri götürür. Bundan habersiz olan Miaka, çaresizce arkadaşı Yui’yi aramaya başladığı bu evrende kendini Suzaku’nun rahibesi olarak bulacaktır.

 

11. Fist of the North Star

Dünya üzerinde birden çok nükleer savaş yaşanmış, ülkeler yok olmuş, denizler kurumuş, her yer çöle dönüşmüş ve çoğu hayvan nesli tükenmiştir. Fakat her şeyi yok etmesini bilen insanoğlu hayatta kalmayı başarmış ve güçlülerin zayıfları yönettiği acımasız bir dönem başlamıştır. Silahlar yerini sopalara kılıçlara ve teknoloji de yerini kas gücüne bırakmıştır. Kısacası medeniyet gerilemiştir. Böyle acımasız bir ortamda Kenshiro adlı kahramanımız, iyi arkadaşı Shin tarafından kaçırılan sevgilisi Yuria’yı aramaktadır. Kenshiro tarihi 2000 yıllık olan Hokuto Shinken dövüş sanatının son temsilcisidir ve bu sanat dünya üzerindeki en acımasız, ölümcül sanattır çünkü Hokuto Shinken insan vücudundaki 708 kritik noktayı kullanmasını bilmektedir. Eğer bu noktalara doğru şekilde basarsanız insan vücudu inanılmaz bir hızla gelişme gösterebiliyor, güçlenebiliyordur. Eğer doğru şekilde basılmaz ise vücut fazla gelişip patlıyor. Shin ise Nanto Seiken varislerindendir ve bu dövüş sanatı daha çok kesip biçme üzerine kuruludur.

 

10. Yu Yu Hakusho

Alkolik annesi ile yaşayan 14 yaşındaki Yusuke Urameshi, okulun serserisidir. Herkesle kavga etmekte, okul müdürü dışında tüm öğretmenleri ondan nefret etmektedir. Tek arkadaşı Keiko Yukimura‘dır. Civarda ki tüm çeteler Yusuke‘ye saldırmaktadır. Özellikle de Kazuma Kuwabara, sürekli Yuusuke‘nin karşısına çıkmakta ama bir türlü kavgadan galip çıkamamaktadır. Bir gün yolda, küçük bir çocuğu hızla gelen arabadan kurtarmak isterken arabanın ona çarpması üzerine hayatını kaybeder. Ölen ruhları “Ruhlar Alemi”ne  götürmekle görevli Botan, ona vaktinden önce hayatını kaybettiğini söyler. Ruhlar aleminin kralının oğlu Koenma, ona geri dönmesinin bir yolu olduğunu söyler. Bir süre hayalet olarak gezdikten sonra tekrar vücuduna kavuşan Yusuke‘yi yeni bir görev beklemektedir. Yeni bir güç elde etmiştir ve şeytanların boyutundan dünyaya gelen yaratıkları durdurma görevi artık onundur. Çünkü artık o bir Ruh Dedektifi ‘dir.

 

9. Katanagatari

Yasuri Shichika ve ablası Yasuri Nanami  babaları tarafından gerçek yaşamdan uzak bir adada büyütülmüşlerdir. Japonya da en tehlikeli kılıç tekniği olan “Kyotoryuu” kılıçsız kılıç tekniğinin ustası olan babaları  Kyotoryuu neslinin 6. lideridir. Bildiği her şeyi oğluna aktaran baba bir gün vefat eder ve ada da bu iki kardeş yanlız kalırlar. 7. Lider olarak hayatını devam ettirirken adaya Togame adlı bir kızın gelmesiyle olaylar ilginç bir hale gelmektedir.

 

8. Tenjou Tenge

Souchiro Nagi ve Bob Makihara oldukça sorunlu ve asi iki öğrencidir. Yeni nakil oldukları Todoh Akademisi‘ndeki ilk günlerinde güçlerinin ve dövüş yeteneklerinin verdiği öz güvenle okulu ele geçirmeye çalışırlar. Ancak, bu girişim okulda bulunan uzak doğu dövüş sanatları gruplarından birisi olan Jyuukenbu tarafından engellenir. Grubun üyeleri Natsume Maya, Natsume Aya ve Masataka Takayanagi, Souchiro ve Bob‘u kısa sürede etkisiz hale getirirler. Souchiro ve Bob kısa bir süre sonra okulun bir diğer güçlü grubu olan İnfaz Grubu‘nun saldırısına uğrar. Jyuukenbu ve İnfaz Grubu‘nun maziden kalan hesaplaşmaları ikiliyi Jyuukenbu‘ya katılmaya yöneltir. Katıldıklarında başlarından türlü olaylar geçer.

 

7. Ranma 1/2

Tendo Akane babasının dövüş okulunu miras almaya kararlı dövüş sanatlarıyla ilgilenen erkek gibi bir kızdır. Ancak, babası mirasını bir erkeğin alması gerektiğine inanmaktadır. Zaten bu kişiyi de çoktan seçmiştir: Akane‘nin müstakbel eşi Sautome Ranma. Ancak baba Ranma ile ilgili bir gerçeği bilmemektedir: Ranma suyla ıslanınca bir kıza dönüşmektedir. Bu sırada, Ranma kendisini normal bir adama dönüştürecek “saklı bir sıcak pınarı” aramaktadır. Akane‘nin annesinden kalma kolyesi bu işin anahtarı gibi görünmektedir. Bu benzersiz “aksiyon + aşk” komedisi tüm yaşlar için uygun olan ve mutlaka izlenmesi gereken yapımlardandır.

 

6. Kenichi: The Mightiest Disciple

15 yaşındaki Shirahama Kenichi, averajın da altında, okul hayatı boyunca sürekli tartaklanmış, zayıf ve korkak biridir. Bir gün, okula giderken tanıştığı Furinji Miu, Kenichi’nin hayatını tamamen değiştirir. Miu, güçlü olmak isteyen Kenichi’yi, Ryouzanpaku adlı garip bir dojoya çalışması için yollar. Burada farklı dövüş sanatlarında uzmanlaşmış ustalarla karşılaşan Kenichi, Miu’nun aslında bu dojoda yaşadığını öğrenince kesin olarak katılmaya karar verir. Zorlu bir eğitime başlayan Kenichi, Miu’dan öğrendiği teknikle okulun karate kulübünün güçlü öğrencilerinden birini yenince başkalarının da dikkatini çeker. Kenichi, istemeden de olsa içinden çıkamayacağı bir yola girmiştir.

 

5. Rurouni Kenshin

Himura Kenshin bir zamanlar yaptığı inanılmaz suikastlar sebeiyle Hitokiri Battassai ünvaınını almış ünlü bir kılıç ustasıdır. Geçmişte öldürdüğü insanlar için derin bir pişmanlık yaşayan Kenshin bir daha asla adam öldürmeyeceğine yemin eder ve yaptıklarını telafi etmek için yardıma ihtiyacı olan insanları kurtarmaya başlar. Yolculuğu esnasında küçük bir kaza neticesinde Kaoru Kamiya ile karşılaşır ve onun bir Dojo üyesi olduğunu öğrenir. Artık bu Dojo’da yaşamaya başlayan ve eski hayatını geride bırakan Kenshin için herşey bu kadar kolay olacak mıdır ?

 

4. Sengoku Basara

Feodal lordların güç ve iktidar için kıyasıya mücadele ettiği bir dönemde, ülkenin dört bir yanından savaş naraları yükselmektedir. Kai‘den Takeda Shingen ve Sanada Yukimura, Echigo‘dan Uesugi Kenshin, Omi‘den Azai Nagamasa, Mikawa‘dan Tokugawa Ieyasu bu savaşçılardan sadece bazılarıdır. Ancak aralarındaki en büyük tehdit unsuru Sixth Heavenly Devil King Oda Nobunaga‘dır.Farklı bölgelerden iki ezeli rakip olan Sanada Yukimura ve One-Eyed Dragon Date Masamune, Nobunaga‘yı alt etmek için beklenmedik bir birlik oluşturacaklardır.

 

3. Hajime no Ippo

Ippo içine kapanıki sessiz ve zayıf bir lise öğrencisidir. Annesiyle beraber balıkçılık yaparak geçimlerini sağlamaktadır. Ippo okulda sürekli zorbalığa maruz kalır. Zorbalık yapan insanlardan nefret eder fakat onu asıl isyan ettiren zorbalığa karşı hiçbir gücünün olmamasıdır. Bir gün yine zorbalığa maruz kalırken bir boksör tarafından kurtarılan Ippo boks sporuna hayranlık duymaya başlar. Kendisini kurtaran boksör Takamura’ya kendisine boksu öğretmesi için yalvarır. Takamura onu teste tabi tutma şartı koyar. Testi geçebilirse boksa adım atabilecektir. Fakat boks onun sandığı kadar kolay değildir.

 

2. Naruto

Konoha Köyü geçmişte dokuz kuyruklu tilki Kyuubi’nin saldırısına uğrar. Ağır şekilde hasır alan köyü 4. Hokage Kyuubi’yi bir bebeğin içine hapsederek köyü kurtarır. Aradan yıllar geçer içine hapsedilen bebek büyür. Adı Naruto olan bu çocuk köy halkı tarafından dışlanır. Hiç kimsenin sevmediği Naruto yalnız ve kimsesiz olarak büyür. Köylülere inat hayali bir gün Konoha Köyü’nün Hokagesi olmaktır. Okul çağı gelen Naruto Gennin olmak için mücadele etmeye başlar. Sınıf arkadaşlarından sevmediği Sasuke ve hoşlandığı kız Sakura ile birlikte Kakashi’nin önderliğinde Takım 7 ‘yi oluşturur ve gün geçtikçe Hokage olmaya bir adım daha yaklaşır.

 

1. Dragon Ball

12 yaşındaki Son Goku, dedesini kaybetmiş ve ondan yadigar kalan 4 yıldızlı topu ile tek başına yaşamaktadır. Dileğini gerçekleştirmek isteyen birçok kişi bu 7 ejder topunun peşindedir. Bulma adlı kız da bu topları aramaya kalkışır ve yolculuğuna devam ederken Son Goku ile tanışır.Kendisine dünyanın en yakışıklı erkek arkadaşını dilemek amacında olan Bulma, toplardan birine sahip olan Goku‘yu kendisi ile topların geri kalanını bulmak için yola çıkmaya ikna eder. Böylelikle macera başlar.

 

P.S. : Bazı konular alıntıdır. Eğer sorun teşkil ederse iletişime geçmeniz yeterlidir 🙂

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hayao Miyazaki’den Yeni Anime Çalışması

Trigun Anime İnceleme