Anime Önerileri

CyberPunk Temalı Anime Önerisi 10 Adet

Ghost in the Shell

Merhabaaaa! Uzun zamandır yazı yazamıyordum. Aklıma gelmişken neden bir öneri listesi yapmamayım dedim ve aklıma CyberPunk Temalı Anime Önerisi 10 Adet konusu geldi. 🙂 CyberPunk Temalı Anime Önerisi Cyberpunk’un ne olduğunu çoğumuz biliyoruz. Bilim Kurgu temasının bir alt kategorisidir.

Cyber = Siber, sibernetik

Punk = Kurulan tüm düzenleri, her türlü köleliği ve yönetimleri reddetmeyi benimsemiş bir kültürdür. Kısacası asilik diyebiliriz.

CyberPunk ifadesini de kısaca anlatmak gerekirse, distoptik (çoğunlukla ütopik bir toplum anlayışının anti-tezini tanımlamak için kullanılır) bir gelecekte aşırı gelişmiş teknolojiye ulaşılmıştır. Teknoloji o kadar gelişmiştir ki artık teknoloji üreticileri devletlerden daha yüksek bir konuma gelmiştir. Artık insanlar neredeyse vücutlarının tamamını teknolojik cihazlarla modifiye veya tamamen değiştirmişlerdir.

Cyberpunk evreninde dış uzaydan yani dünyanın dışından neredeyse hiç bahsedilmez. Bu evrende en çok bahsedilen kavram siber uzay ve subnet ‘tir (alt ağlar, dark web gibi düşünebilirsiniz.)

Bu kadar bilgiden sonra artık anime önerilerine geçebiliriz. 🙂

CyberPunk Temalı Anime Önerisi 10 Adet

Not: Numaralar iyilik ve kötülük durumuna göre verilmemiştir. Animelerin çoğu eski animelerdir. Çünkü nedense bu animelerin tadında güzelleri gelmiyor artık.

1-Ghost in the Shell

MAL Puanı: 8.07 | Stüdyo: Production I.G | Yayın Yılı: 1995 | Kaynak: Manga

Söylemem gerekiyor ki Ghost in the Shell tek bir anime değil. Sezonları, filmleri vs var. Kısaca konusu şöyle;

Yakın bir gelecekte, teknoloji genel olarak toplumda sağlam bir şekilde kök saldı. Sibernetik implantlar alışılmadık bir şey değildir ve robotlar, hepsi “hayaletleri” aracılığıyla ağın elektronik veri akışlarına bağlı olarak insanlar kadar bol miktarda dolaşmaktadır. Binbaşı Motoko Kusanagi ve Kamu Güvenliği Bölüm 9, kendilerini yeni oluşturulan teknolojik teröristler ve siber bilgisayar korsanları dalgasıyla sürekli bir savaşta bulurlar. Ancak Motoko, kendi şaşırtıcı sonuçlarına ulaşmak için ağın sınırsız gerçekliğine daha da derine dalarken, Kuklacı lakaplı son derece tehlikeli bir “hayalet” bilgisayar korsanını içeren belirli bir davaya karıştığında işler tersine döner.

2-Serial Experiments Lain

MAL Puanı: 8.05 | Stüdyo: Triangle Staff | Yayın Yılı: 1998 | Kaynak: Orijinal

On dört yaşında garip ve içine kapanık bir çocuk olan Lain Iwakura, yakın zamanda intihar eden sınıf arkadaşı Chisa Yomoda’dan rahatsız edici bir e-posta alan okuldaki birçok kızdan biridir. Lain’in temel teknolojiyi bile kullanma arzusu ve deneyimi yoktur; yine de, teknofobi e-postayı açtığında, onu doğrudan İnternet olarak bildiğimize benzer sanal bir iletişim ağları dünyası olan Wired’a yönlendirir. Birbiri ardına gizemli gizemlerle karşılaşmaya başlayan Lain’in hayatı alt üst olur. Siyah Giyen Adamlar adındaki garip adamlar, nereye giderse gitsin ortaya çıkmaya başlar, ona sorular sorar ve bir şekilde onun hakkında kendisinin bile bildiğinden daha fazlasını bilir.

3-Psycho-Pass

MAL Puanı: 8.37 | Stüdyo: Production I.G | Yayın Yılı: 2012-13 | Kaynak: Orijinal

Adalet ve onun uygulanması değişti. 22. yüzyılda Japonya, Psiko-Geçiş olarak bilinen suç niyeti belirtileri için zihinsel durumlarını inceleyerek her vatandaşın tehdit düzeyini belirlemenin nesnel bir yolu olan Sibyl Sistemini uygular. Müfettişler, en ufak bir kötü niyet barındıran herkesi, genellikle ölümcül güçle boyun eğdirerek yasayı desteklerler; onların yanında Uygulayıcılar, gizli suçlular haline gelen yorgun Müfettişler, Müfettişlerin kirli işlerini yerine getirmeleri karşılığında göreceli özgürlük sağladılar.

Adaleti korumak için dürüst bir arzuya sahip genç bir kadın olan Akane Tsunemori bu dünyaya adım atar. Ancak, kıdemli Uygulayıcı Shinya Kougami ile birlikte çalışırken, kısa süre sonra Sibyl Sistemi’nin kararlarının Müfettiş arkadaşlarının varsaydığı kadar mükemmel olmadığını öğrenir. Akane, bildiği her şey alt üst olurken, adaletin gerçekte ne olduğu ve halihazırda yozlaşmış olabilecek bir sistemin kullanılmasıyla adaletin korunup korunamayacağı sorusuyla boğuşur.

4-Mardock Scramble: The First Compression

MAL Puanı: 7.47 | Stüdyo: GoHands | Yayın Yılı: 2010 | Kaynak: Novel

Rune Balot, Mardock City’de aşağılık bir genç fahişedir. Bir gün, ona isteyebileceği her şeyi veren Shell adında hırslı bir kumarhane yöneticisi tarafından alınır. Sahte bir masumiyet, sahte bir geçmiş ve şimdi Shell’in ona verdiği sahte hayat tarafından yenilenen Balot, minnettar hissediyor. Ancak, onun için neden bu kadar çok şey yaptığını merak etmeden duramaz, bu yüzden bir bilgisayarda geçmişi hakkında biraz araştırma yapar. Bu, hayatını büyük ölçüde değiştirecek bir hata olarak ortaya çıkıyor. Shell onun ne yaptığını öğrendiğinde, arabasını havaya uçurarak onu yakmaya çalışır.

Mardock’taki yüksek suç oranı nedeniyle, “Scramble 09” adlı yeni bir yasa, polise suç tanıklarını canlandırmak için aşırı ve diğer yasadışı önlemler alma konusunda tam yetki verdi. Bunu akılda tutarak, bir profesörün tüm vücudunu güçlendirilmiş sentetik elyafla yeniden birleştirerek Balot’u ölümün eşiğinden geri getirmesine izin veriyorlar. Sonunda uyandığında, Shell’in katili olduğu ortaya çıkınca, kafası karışık zihinsel durumu sonunda intikam almaya dönüşür.

5-Armitage III

MAL Puanı: 7.15 | Stüdyo: AIC | Yayın Yılı: 1995 | Kaynak: Orijinal

Yıl 2046. Dedektif Ross Sylibus, uçuşunda bir country şarkıcısı öldürülünce Mars’a transfer edilir. İşleri daha karmaşık hale getirmek, şarkıcının “Üçüncü” – insan gibi görünen ve hisseden bir robot olmasıdır. Sylibus, Armitage ile ortaktır – kötü bir tavırla güzel bir kadın polis. Şarkıcının ve diğer kadınların Mars’ta öldürülmesini araştırırken, ikisinin de Mars hükümeti tarafından öldürülmesine neden olabilecek bir komployu ortaya çıkarırlar.

6-AD Police

MAL Puanı: 6.00 | Stüdyolar: AIC, Artmic | Yayın Yılı: 1990 | Kaynak: Orijinal

Bubblegum Crisis Tokyo 2040’tan birkaç yıl önce geçen AD Police, Mega-Tokyo’nun şehirdeki haydut Boomers’ı kontrol etmek için tasarlanmış özel polis bölümünün hikayelerini anlatıyor. AD Polis Memuru Kenji Sasaki büyük bir ikilemle karşı karşıyadır: başka bir ortağını kuduz bir boomer’a kaptırır. Görevden uzaklaştırıldıktan bir gün sonra, Alman polisi Hans Kleif şeklinde yeni bir ortak alır. Komik olan şey, Kenji’nin önceki gece bir barda Hans’a enayi yumruklaması. Kenji, Boomers’ı kontrol etmek gibi günlük bir görevle karşı karşıya kalmakla kalmaz, aynı zamanda yeni ortağına uyum sağlamayı da öğrenmek zorundadır.

7-Gunnm (Battle Angel Alita)

MAL Puanı: 7.09 | Stüdyo: Madhouse | Yayın Yılı: 1993 | Kaynak: Manga

Cehennem gibi, kıyamet sonrası “Scrapyard”da yaşayan ve çalışan bir doktor ve tamirci olan Doc Ido, mucizevi bir şekilde korunmuş dişi bir siborg kalıntılarını bir çöp yığınında bulur. Onu canlandırıp yeniden inşa ettikten sonra, olağanüstü derecede güçlü, hafızasını kaybetmiş “Gally”, her günün bir yaşam mücadelesi getirebileceği bir dünyada kendine bir yaşam kurmaya başlar. “Battle Angel Alita” mangasının ilk iki cildini uyarlar.

8-Soukou Kihei Votoms

MAL Puanı: 7.71 | Stüdyo: Sunrise | Yayın Yılı: 1983-84 | Kaynak: Orijinal

Savaşan yıldız sistemleri arasında bir asırlık kan dökülmesi, yaklaşık 200 dünyayı savaşın alevlerine sürükledi. Şimdi, Astragius Galaksisi’nde huzursuz bir ateşkes yerleşmiştir…

Özel kuvvetlere dayalı zırhlı bir pilot olan Chirico Cuvie, aniden askeri sırları çalmak için gizli ve son derece yasadışı bir görevle uğraşan bir birime transfer edilir – kendi ordularından! Şimdi kendi ordusundan kaçıyor!

Sadakatinden ve kendi izlerini örtmekten emin olamayan Chirico, uzayda ölüme terk edilir. Şans eseri hayatta kalan kaçak, şimdi hem komplocular hem de askeri istihbarat tarafından avlanıyor.

Gizemli ve güzel bir kadının akıldan çıkmayan imajı tarafından yönlendirilir – misyonlarının amacı ve hain planlarını çözme konusundaki tek ipucu. Ama komplocular gizemli gündemlerini korumak için her şeyi yapacaklar…

9-Texhnolyze

MAL Puanı: 7.76 | Stüdyo: Madhouse | Yayın Yılı: 2003 | Kaynak: Orijinal

Texhnolyze , yıllarca ihmal ve onarım eksikliğinden sonra çöken insan yapımı bir yeraltı şehri olan Lux şehrinde geçiyor . Üç büyük fraksiyon Lux’ı kontrol etmek için savaşır: Texhnolyze’yi (protez) kontrol eden yeraltı suç dünyası ile işbirliği yapan bir grup “profesyonel” Organo, Organo’nun işini bozmaya çalışan popülist bir grup olan Salvation Union ve gençlerden oluşan bir koleksiyon olan Racan. Yeteneklerini kişisel kazanç için kullanan Texhnolyze’li bireyler.

Ichise, bir zamanlar Lux’ta ödüllü bir dövüşçü olarak kendine yer edinmiş bir yetimdi. Bir gün, bir dövüş organizatörü ona kızar ve ardından gelen tartışma, Ichise’nin bir kol ve bacağını kaybetmesine neden olur. Ölüm onu almadan önce, Ichise, onu yeni tasarlanmış Texhnolyze için bir test konusu olarak kullanan bilim adamı Eriko Kamata tarafından bulunur. Yakında, olası gelecekleri görme gücüne sahip gizemli bir genç kız olan Ran ile tanışır. Birlikte, çok geçmeden Lux’ın savaşın ve çöküşün eşiğinde olduğunu ve Şehri kurtarabilecek tek kişinin kendileri olabileceğini anlarlar.

10-Angel Cop

MAL Puanı: 5.94 | Stüdyo: D.A.S.T. | Yayın Yılı: 1989-94 | Kaynak: Orijinal

Gelecekte bir ara, Japonya’da terörizm olağan hale geldi ve polis neredeyse suçlular kadar acımasız hale geldi. Angel olarak bilinen Özel Güvenlik Gücü’nün bir üyesi, adalet için verdiği mücadelede hiçbir şeyden vazgeçmeyen en iyinin en iyisidir.

Angel ve ortağı Raiden için, kurbanların çok nahoş şekillerde öldürüldüğü bilinen bir dizi cinayeti araştırmaya başladıklarında işler ilginçleşiyor. Avcılar olarak bilinen bu üçlü katil, şehirdeki en aşağılık pislikleri avlamak ve onları adalete teslim etmek için bir araya gelen bir grup medyumdur.

Polisler ve medyumlar arasındaki birkaç karşılaşmadan sonra, medyumlardan ikisi belki de iyi adamlar olmadıklarını düşünmeye başlar; ama üçüncüsü öldürmeyi ahlaka tercih eder. Gizemli bir kaynaktan gelen sibernetik tarafından güçlendirilen bu üçüncü avcı, Özel Güvenlik Gücü’nün ilk hedef olduğu bir ölüm çılgınlığına doğru yola çıkıyor.

Angel, diğer iki medyumdan ve onun yeni cyborg’lu ortağından (talihsiz bir kazadan sonra) yardım alsa bile, haydut medyumu ve Avcıların arkasındaki organizasyonu bulmaya çalışırken işini yarıda bırakacaktır.


CyberPunk Temalı Anime Önerisi 10 Adet yazım bu kadardı arkadaşlar. Diğer yazılarımızda görüşmek üzere… 🙂

Daha fazla anime önerisi görmek isterseniz bağlantıya tıklayabilirsiniz.

About Mustafa BÜKÜLMEZ

Boş zamanlarımın tümü bilgisayar karşısında geçer. Bilgisayar oyunlarından en sevdiğim oyun World Of Warcraft’tır. Daha sonra sırası ile half-life, minecraft, moba oyunları ve prince of persia serisidir ek olarak hemen her oyunu oynarım. Animelerde en genel anlamda fantastik türü anime-manga severim.

Related Posts

Bir cevap yazın